| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Dumnezeu? Puteti raspunde oricare, si atei si crestini, etc.

21 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Foarte bună, îmi bat capul mai mult cu ce părere are El despre mine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este ușor să îți dai cu părerea. Eixstența lui Dumnezeu are relevanță în cadrul unei doctrine religioase. Așa că întrebarea în esența ei este ce părere avem despre religii, iar mai cu seamă în cadrul religiei creștine, unde ai pus întrebarea. Discuția că există, că nu există nu are sens, că nu duce absolut nicăieri.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Exact. Doar uita.te ce hal de raspuns mi-a dat. Cica mi.a scris deja doua dovezi de care habar nu are procesul prin care se ajunge la asta, ce elemente i.au parte la asta si care sunt motivele pentru care se ajunge la asta. Habar nu are nimic. Nu intelege, ii e frica sa se informeze ca nu cumva sa.si puna religia la indoiala si se amageste singur cu ce nu intelege pentru a isi confirma credintele pe care nici macar nu le.a experimentat. Doar i.au fost indoctrinate in creier de catre societate. De se nastea in Turcia, acum era musulman iar Iisus nu mai era fiul lui Dumnezeu. Era un simplu mesager de.al lui la fel ca ceilalti apostoli. Jalnic.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi pare rău, nu înțeleg răspunsul, nu știu la cine te referi și ce legătură are răspunsul meu cu ceea ce gândește sau cum interpretează lumea persoana respectivâ.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ma refer la el. Iti dau dreptate. El doar cauta confirmari iar cine are ceva de spuns împotriva are de comentat. El doar se amageste si are impresia ca detine dovezi despre existenta unei divinitati dar de fapt el nu are nicio idee de acele dovezi. Habar nu are si nici nu se inteseaza sa afle ce sunt cu acele dovezi doar din frica de a nu se indeparta de cele sfinte.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci doresti stinta, bun, va dovedesc stintific ca exista Dumnezeu.
In momentul in care stai si scrii, sau doar stai, miliarde de reacti chimice se petrec in celulele tale, din nimic s-a intamplat asta stiu, esti facut din 8 octilioane de atomi fiecare cu functia sa, fiecare asezat la locul sau, dar bineinteles ca asemenea numar s-a asezat singur, ilogic nu? Pamantul are masura potrivita sa sustina, 7 miliarde de oameni, si sa primeasca caldur necesara, si deloc peste limite pentru a sustine viata pe pamant. Intregul univers este creat din energie(atomi), si sunt un numar infinit, bineinteles ca singuri s-au asezat, sau mai aud prostia aia inculta, ca a aparut dintr-o explozie, ca desigur exploziile creeaza, ar trebui sa explodam casa alora care au inventat asemenea prosti, sa vedem daca, exploziile chiar creeaza. Nu ai dat nici de un crestin prost, si nici de unul care doar crede si nu cerceteaza. Dumnezeu a lasat stinta ca omul sa Îl descopere, vazand lucrarea Mainilor Sale.
Dumnezeu si-a imprumutat bogatia celor care au, sa ajute pe saraci, daca oameni sunt zgarciti si rai, Dumnezeu nu e vinovat, ci ei.
Corpul nu este facut pentru sute de partide de amor, asa distrugi vitalitate si celulele de reproducere, astfel fatul nu se dezvolta normal ci cu malformati sau lipsuri, de aici copii cu malformati, boli grave, sau chiar fara anumite membre).
Dumnezeu nu este raspunzator de raul din lume, fiindca omul a ales sa faca rau, El nu intervine peste liberul arbitru, faci ce vrei, si raspunzi pentru asta.
Dumnezeu nu este rau in vechiul testament, ci se poarta Stapanitor, fiindca cunoasterea omului era la inceput, ca niste copii obraznici care daca nu esti dur, ti-se urca in cap.
Nu poti intelege pe Dumnezeu in totalitate, dar o mica parte iti descopera El ca sa intelegi, dar mai intai trebuie sa Îl iubesti.
Cat despre aceea cu mainile calde, nu e o caldura normala si biologic la frig se incalzeste tot corpul nu doar mainile, e vorba de circulatia sangelui care accelereaza ca sa ajunga in zona inghetata.

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns:

Fratele meu.

| halogen001 a răspuns:

E un personaj fictiv (ca si ceilalti zei) de poveste puerila, primitiva si absurda srisa de oameni necinstiti pentru a prosti oamenii creduli, naivi si nestiutori.

| CostinAlamariu a răspuns:

Mai interesant sunt de ce parere are Dumnezeu de mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte buna intrebarea, va starnii foarte multe discutii aprinse in comentarii si pentru premisa asta deja ma voi pregatii cu popcorn.
Eu unul ma consider realist, prin urmare ateu. Asa ca parerea mea o stii din start. Nu ma voi mai repeta si exprima prin sute de randuri pentru ca daca ar fi sa scriu tot ce stiu, ar fi mult prea lung. Ca o paranteza, eu cred ca oamenii antici au luat parte la fenomene extraterestre care din cauza inteligentei inferioare pentru ca nu stiau ce se afla dincolo de planeta Pamant, i.au interpretat ca fiind creatorii lor, adica zei si dumnezei. De acolo cu trecerea timpului religiile s.au derivat, s.au modificat, s.au adaptat la cultura fiecarei tari. Mai mult nu voi spune.
Tu ce parere ai despre el?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e deloc asa. Te amagesti singur cu ceva ce ai preluat de la parintii, scoala si biserica ta. Exista o explicatie pentru orice, trebuie doar sa depasim zona de confort si sa ne putem creierul sa lucreze la adevaratul lui potential. Ori asa, ori gandesti simplu spunand ca totul e creat de Dumnezeu fara sa.ti mai pese structura, dinamica, originile si cum s-a creat fiecare element care te inconjoara sau care se afla in tot universul. Este alegerea ta ce vrei sa crezi, nu vreau sa par un frustrat care incearca sa te converteasca la ateism asa cum o fac religiosii dar nu mai afirma ca adevarul sta in mainile tale. Mi.a placut comentariul unul credincios de ieri: "sunt realist si credincios, cred intr-o divinitate dar despre religii nu ma pot pronunta. Exista zeci de mii de religii si fiecare promite ca e singurul adevar. De ce trebuie sa cred si sa consider ca al meu e cel adevarat? Poate nu e."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din păcate pentru tine, acele dovezi sunt false. Altul este mecanismul. Daca te referi la aia cu frigul, afla ca e o explicație si o demonstratie stiintifica de anatomie. Cand e greu sa gandesti, ti.am zis, alegi calea usoara si o atribui divinitatii. Asa reusesc in 2021 religiosii inca sa se mai amageasca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu contează ce părere am eu despre Dumnezeu, tot ce contează e parerea Lui despre mine.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Preaiubiţilor, să ne iubim unii pe alţii, pentru că dragostea este din Dumnezeu şi oricine iubeşte este născut din Dumnezeu şi-L cunoaşte pe Dumnezeu! Cel ce nu iubeşte nu L-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este dragoste. " - Ioan 4:7-21

Răspuns utilizator avertizat
| LupusDei1993 a răspuns:

Exista mii de religii in lume plus multe confesiuni crestine, fiecare crede ca religia lui este adevarata si daca crezi in zeul gresit vei fi torturat vesnic pentru aceasta alegere.
Daca vorbesti despre zeul crestin, chiar el spune ca drumul spre pierire este larg si drumul catre salvare este pentru foarte putini alesi.
Deci 99% dintre toti oamenii ce au existat vreodata vor merge oricum in iad pentru cele 99% din alegeri gresite.

| anonim_4396 explică (pentru LupusDei1993):

Putin destept azi clan happy

| pacatosulBogdan a răspuns:

Dumnezeu exista! Asta e convingerea mea. El este Cel ce este. - Iesirea pi
Dar cum este El, nu stiu. Natura Lui ramane vesnic necunoscuta.

| AndrElle a răspuns:

Că este Duh Sfânt, că este prea atent cu noi, și că dacă ne iubește tare vine el forțat să ne ajute.