| Mitch a întrebat:

Credeti ca afirmatia ca "Omul se trage din maimuta"este adevarata?
Eu cred ca e un cretinism

Răspuns Câştigător
| Rapunzell a răspuns:

Pe mine m-a creat Dumnezeu, din iubire happy Cine zice sa omul se trage din maimuta se jigneste singur.

| Ecea a răspuns (pentru Rapunzell):

Iubirea din care te-a creat pe tine dumnezeu este cu 18 centimetri(mai mult sau mai putin) mai lunga.
Pot crea si eu ca tine, ba chiar mai inteligenti ca tine cam 5-6 pe zi, dar asta nu ma face dumnezeu.

85 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Omul este creat de Dumnezeu dupa chipul si asemanarea Lui.Si tot acest univers este creatia Lui.

| MyObsession a răspuns (pentru EmaS):

Ema tu mereu zici ca totul este creeat de Dumnezeu.Sunt multi "Dumnezei" cum ar fi buda etc.eu tot o iau pe materia cu big bang`ulbig grin daca ar exista Dumnezeu, de ce nu ne-ar da un semn? raised eyebrows sa nu mor proastastraight face

| 19marian60 a răspuns (pentru MyObsession):

MyObsession,nu te supara,cand vorbim de Dumnezeu,Allah,Budha,Manitu,ne referim de fapt la acelasi creator, numai ca el a lasat invataturi diferite pentru populatii diferite(exemplu:sa manance tibetanul carne de balena, eschimosul salata de cruditati si africanul din Sahara slanina afumata!)

| DomGoe a răspuns (pentru EmaS):

Ba nu.ca Dumnezeu este o forta incredibila, nu poti sa spui ca E om ca n-ai dovezi si cand se zice ca Dumnezeu este in fiecare inseamna ca avem un om in noi? si n-ai dovada de asa ceva decat partea cu "Omul este creat de Dumnezeu" si universul

Răspuns utilizator avertizat
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Maimuta?
Homosapiens,mai.

Răspuns utilizator avertizat
| Maidanezul a răspuns:

Si eu cred ca unii oameni se trag din maimute.Stai sa vezi pe ce ma bazez citeam la Conversatii ca ateistii care se dau tari cu evolutia se indemnau sa mearga la rugaciune, stiu ca vei face ochii mari ca nu ai pomenit ateisti cu biserica.Aici gresesti ca au o bijuterie de catedrala Circul de Stat vad ca ai cazut jos, pai stai sa vezi de ce se duc ei la catedrala aia.Acolo vad pe viu evolutia lor privind lighioanele din arena. Cind apare stramosul lor pe bicicleta tragind carutul de butelii plin cu gaini ateistii sunt in picioare si il aplauda pe tasu mosu de ii ustura palmele.Se uita la cimpanzeu apoi se scuipa unul pe altul sa nu le fie de deochi ca seamna cu el.Dar tot ei zic ca daca avea si belciug in nas era asemeni lor.
In 90 In sat la bunicul se introduce Religia in scoala, pe cine crezi ca a cazut magarul sa predea pe Parintele si era batrin dar intelept.Veneau dracusorii aia mici pe capul lui intaritati de proful de biologie cu evolutia.Ce face Parintele sa gaseasca ac de cojocul lor : ia de la un crestin 4 grinzi de lemn L=4m 20x20 cm si pune un meserias sa le inadeasca doua cu doua apoi ia o scindura de 2 m si o taie in 4 4x0, 5m=2m si face o alcatuiala de scara inalta de 8 m cu 4 trepte. Duminica cind toata tipenia este la biserica Parintele vine cu Scriptura in mina si cu o scara in spinare (scara cu care urca el in patul) Incepe el Slujba cu un ex :pune flacaii satului sa ridice scara de 8 m si o reazema de biserica. Roaga un crestin sa aduca o caldare plina cu apa.Era si profesorul de biologie acolo ca si asta era credincios se Spovedea lua Canon se Impartasea pupa Icoanele.O sa zici dar nu pricep mare lucru, pai stai sa vezi ca il ia pe proful de biologie si ii pune caldarea in mina sa urce pe scara de 8 m cu 4 trepte profu zice nu se poate, dar Parintele zice pe scara aia mica poti, proful raspunde Da.Morala trasa de sat evolutia este reprezentarea mintii omenesti vis a vis de Facere, scara mica este Credinta.De atunci tot satul spune zicem la scoala ca proful dar facem cum ne invata Dumnezeu.

| 19marian60 a răspuns (pentru Maidanezul):

Ultima data cand am fost la Circ imi amintesc cu multa placere ca dupa ce ultrastramosii mei(cimpanzeii) si-au terminat numarul directorul circului a vrut sa-i felicite, dar ei(cimpanzeii)vazandu-te in stal te-au chemat in arena ca sa -i spuna diractorului ca tu esti cel mai putin pregatit dintre toti ultrastranepotii lor!

| Maidanezul a răspuns (pentru 19marian60):

Erai obosit dupa 10 ore de metin, primesc scuzele tale si inteleg ca raspunsul era pentru @NoKidding eu zic sa nu il stergi.Ai fost luat de val asta este se mai intimpla
Nota bene uite unul care recunoaste felicitari si sa ii pupi in bot pe ultrstramosii tai

| 19marian60 a răspuns (pentru Maidanezul):

Robotelul isi face de cap.nu era un raspuns pentru tine! Iar aluat-o razna calculatorul! Daca e sa-i dau crezare si de ce nu? Trebuie sa-mi fac crucea mare ca exdracul batran! Bine ai venit Danutzo. Ptiu Drace! Puschea pe limba!

| 19marian60 a răspuns (pentru Maidanezul):

Robotelul isi face de cap.nu era un raspuns pentru tine! Iar aluat-o razna calculatorul! Daca e sa-i dau crezare si de ce nu? Trebuie sa-mi fac crucea mare ca exdracul batran! Bine ai venit Danutzo. Ptiu Drace! Puschea pe limba!(de fapt raspunsul era pentru tine Danutzo)(SIC)

| Maidanezul a răspuns (pentru 19marian60):

Stai frate ce te gasi ca faci semnul Sf Cruci mai iute ca bielamanivela de la locomotiva cu abur facuta la resita acum 50 de ani. Ultima a fost exp in RPChineza si merge si in ziua de astazi.I a uite vezi ca ai auzit de Sf Cruce vezi ca te poti insemna ca pina acum ziceai ca nu poti ca mina e grea ca se atirna dracii de ea si nu o poti ridica la frunte.Ma bucur pentru tine ca ai gasit drumul tau si ai lasat Circul pentru fraieri

| 19marian60 a răspuns (pentru Maidanezul):

Danutzo vezi ca te tradeaza vocabularul!

| Maidanezul a răspuns (pentru 19marian60):

Am inteles tu esti ca lolozila ala zice ca locomotivele de la electroputere erau facute nu la noi ci de extraterestrii ca sa ii arat fabrica.Pai de unde sa ii arat fabrica cind este pusa jos. Daca ii spun ca faceam aia el ca nu ca el vrea sa vada, vroia sa vada si flota inclusiv petrolierul de 100, 000t pai de unde frate ca nu mai este.El a ramas ca va crede doar ce vede restul extraterestrii si canalul =extrat asa si tu

| 19marian60 a răspuns (pentru Maidanezul):

Ti-am mai sugerat o data "calca ambreiajulca ies pistoanele prin chiuloasa"! Ia un distonocalm ia ceva de cal mare!

| Maidanezul a răspuns (pentru 19marian60):

Vezi ca ai deraiat ca sunt tare si la mecanica ce are stampila cu coda vacii si ambreiajul cu pistoanele, mai citeste si apoi vorbbesti cu mine esti tractorist si mergi pe miriste cu masina ca in aventuri in epoca de piatre cu pietroaie legate pe post de pistoane. Esti un copil rau si rasfatat sa nu mai scoti limba la lume ca te spun mamei tale si ioc internet

| 19marian60 a răspuns (pentru Maidanezul):

Biela-manivela transforma miscarea rectilinie in miscare circulara Danutzo, nu face cruci!

| 19marian60 a răspuns (pentru Maidanezul):

Desteapta pamantului,daca ai "carnet"cum ai tu nu inseamna ca stii si mecanica (ti-am mai spua asta acum catva timp)Pentru cultura ta generala tractoristii sunt profesionisti in cea ce fac, lucru pe care tu nu-l poti intelege, zi ca nu e asa si iar o sa iei ceva de cal mare!

| Maidanezul a răspuns:

Dar adevarata ca nici calculatorul nu o putea face sa mearga la trap cu piciorul cu deget opozabil mai da drumul la TV Uite ma ca nu esti singur mai ai pe aici o turma de mioare http://www.revista-atelierul.ro/......ozabil…/ Acolo sa vezi mers pe aratura aici sunt sfintisori bucalati ingerasi nu alta

| Maidanezul a răspuns:

Esti un copil rau care vorbeste urit cind nu are argumente, nu vreau sa mai vorbesc cu tine

| Ecea a răspuns:

Da,afirmatia este foarte idioata si total lipsita de adevar.
Nu stiu de unde a aparut prostia asta.
Avem alte origini, nu avem nici o treaba cu maimutele, multi inca nu au auzit de Homo Sapiens si teoriile lui Darwin.

| Bogdanux a răspuns:

Omul si maimuta au un stramos comun.Deci ce ai zis tu in intrebare da, e un cretinism.

Răspuns utilizator avertizat
| florin1979 a răspuns:

Sunt atatea dovezi, atatea fosile, ce arata ca evolutionismul nu este o minciuna, el chiar exista, incat nu inteleg unii oameni care o tin cu teoria creatiei. atunci, cum iti explici, ca embrionul uman, are in primele stadii de dezvoltare, branhii de peste? e simplu. un embrion, parcurge toate etapele evolutiei vertebratelor. pest-amfibieni-reptile-mamifere din reptile si pasari din reptile. atunci cum iti explici ca unii oameni prezinta solzi, sau o mica coada? acestea se numesc atavisme, sunt datorita genelor de reptila, care la acel om, apar domiante, dand un caracter fizic reptilian. mai citeste te rog, si tratate de evolutie, de genetica, de medicina, sau macar genetica de clasa a 12 ahappy

| blueangel99 a răspuns:

Nu a evoluat din maimuţă. Ştiinţific, omul şi maimuţa au avut un strămoş comun. Din punct de vedere creştin, omul e creaţia lui Dumnezeu.
Deci afirmaţia asta... ai dreptate, e un cretinism smug

| Maidanezul a răspuns (pentru blueangel99):

Te contrazic au gasit si stramosul comun dar cind au impaiat chestia gasita nici batuta nu putea sa mearga ca avea tot miini la picioare.Au incercat ei simulare pe calculator dar intra procesorul in avarie se incalzea rau de tot si puneau stingatorul de incendii pe el Ce sa le fac fraieri trebuia sa apeleze la aia cu razboiul stelelor si le scoteau geneza pe banda cu 1 miliard de dolari ca de banul este...Dar rideau si curcile de ei

| VladimirPutin a răspuns:

Chiar dacă e un cretinism nu trebuie să ne luăm după religie

| AndreeaAnghel2411 a răspuns (pentru VladimirPutin):

E o porcarie cu toate ca in ora de desen facem istorie cu profa si vb despre asta porcari!

| VladimirPutin a răspuns (pentru AndreeaAnghel2411):

@ladygaga1999_4865 Bănuiesc că ești în școala primară, nu? Începând din generală nu se va mai întâmpla

| AndreeaAnghel2411 a răspuns (pentru VladimirPutin):

Sunt la scoala generala

| 19marian60 a răspuns:

Da,asta e o parte a Teoriei Evolutiei Speciilor! Darwin a formulat aceasta teorie studiind biotopul din Insulele Galapagos! Mergi si tu acolo, studiaza 2-3 ani vietuitoarele alea si te asteptam sa ne luminezi (asta fiindca vad ca esti "Gica contra" si cauti galceava)
Daca doreai oun raspuns caldut din partea fratilor tai intru credinta puteai sa mergi la templu si sa intrebi in gura mare si vedeai ce raspunsuri primeai referitor la originea ta!
Daca tu crezi ca TES este un cretinism nu inteleg de ce-ti mai bati capul cu acest subiect.

| 19marian60 a răspuns:

Mitch,bunica avea un pic-up de pe vremea nemtilor si un tranzistor de la colectivizare, tata un TV Luchian din 1961, iar eu am NET, TV cu LED-s TDT s.a.m.d.Eu am evoluat d.p.d.v. al informatiei fata de inaintasii mei.Azi suntem mai destepti ca ieri si mai prosti ca maine adica "evoluam". Daca tu nu crezi acest lucru :inchide calculatorul,taie firul de net, mergi in gradina casei, fa-ti tablite din lut, inventeaza o scriere arhaica si fa-ti autobiografia!
Daca ai inventat focul poti sa arzi tablitele si ele vor rezista mai mult.Asa urmasii urmasilor tai vor avea ocazia sa concluzioneze ca "maimuta se trage din om "si ca tu esti UNICUL exemplu! Succes la scris!(Daca vei mai sti!)

| Maidanezul a răspuns (pentru 19marian60):

Ia uite ce lectie de evolutie stai ca sa te luminez eu cum stam mai acum 20 ani aveam citeva mii de analfabeti (betegi la minte si tigani nomazi) acum am evoluat suntem cei mai tari in europa cu 16 la suta si de atita evolutie ce revolutie a fost la bac 2011. Poti sa ai vagoane de informatie dar ghiotura este la dragoste si sex=involutie Uite si tara ce a evoluat ca racul acum ioc sa facem cuie si elastic de chiloti. Suntem in rindul primitivilor aia au venit cu margele colorate si au luat petrolul ala a venit cu cioroiul vopsit si a luat rosia montana si noi evoluam hai sa fim seriosi evolueaza ei ca la ei ajung profiturile si noi cu praful de pe toba si cu serpii din insula serpilor ca ei au petrolul noi serpii.O sa ajungem ei sa vina la noi si noi in piei de oaie si cu maciuci in mina ei sa faca poze cu noi

Răspuns utilizator avertizat
| 19marian60 a răspuns (pentru Maidanezul):

Pai asta incercam sa-ti spun "luminoaso"Acum 30 de ani nu 20, Romania aproape c eradicase analfabetismul, pentru ca" Idiotii" aia de comunisti, constienti ca in Occident se studiaza la greu au "strecurat in ConstitutiaRSR un articol carev spunea ca "invatamantul este gratuit si obligatoriu"lucru care a facut ca parintii tai si ai mei sa nu ramana analfabeti si tu sa gasesii in casa cateva sau mai multe carti.veai acces liber si neingradit la biblioteci(erau destule)elevii romani castigau Olimpiade internationale de matematica, fizica si chimie fiind foarte respectati in mediile universitare din occident iar cand terminau facultatea erau vanati de occident.Cine nu-si trimitea copilul la scoala datea de ···· la propriu.Dar atunci nu se preda Religia in scoala, asta e!

| Maidanezul a răspuns (pentru 19marian60):

Da ma omule dar atunci aveai electroputere acum ai iocputere, atunci aveai petrol acum apa chioara de la francezi ca a lor e apa nova.Nu Parintele din satul bunicului a adus tara la ruina.si de ateisti ce erau romanii pe atunci toamna erau ghiotura de nunti, strada plina de copii fara jandarmi pe la colturi.pe atunci se spunea Romania poate hrani 70 mil lejereanu acum ioc ca 80%importam.pe atunci aveam 20 % sup irigata=papica la 23 mil ok daca era seceta acum ioc canalizatii si irigatii.pe atunci faceam basculanta de 120 t 4 au luat australienii si vin in 93 dupa piese de schimb ca bune au fost ioc piese ca fabrica era de trista amintire si privatizata cu slepul pe dunare.pe atunci 74 facea Romania avioane de lupta subsonice 100% proiect rominesc +motoare Rols R acum nu face tara cuie.Pe atunci cind venea parintele cu icoana era primit in casa cu cinste nu ocarit. Hidrocentrala bicaz si in ziua de astazi pornita prin 50 si ceva aveam experti=ioc am fost consiliati de experti sovietici si am invatat sa facem hidrocentrale si am facut si la altii cumparau framcezii turbine facute la imgb si mergeau de rupeau. Tara nu era de ocara ca acum.am vazut un interviu la francezi cu ceausescu dat pe ant 1-3 pai ala vorbea fara foaie si stia ce spune si Romania era respectata.nu vom apuca vremurile prinse de parintii nostri cu tunelul pe sub dimbovita in 90 de zile

| Maidanezul a răspuns (pentru 19marian60):

Tata povestea ca lua la palma linii de la "tovarasa" de ii pierea pofta de dracii si zice tot el ca daca ar trai invatatoarea lui in genunchi ar cadea sa ii pupe miinile ca a facut om din el la fel zice de prof lui inclusiv de cei din facultate el nu pricepe cum este cu punctele el stie 1 restanta cind se tragea linia =repetent nu vrea sa priceapa cum ajung astia in anul 4 cu 15 restante.Cu specialistii nostri au facut metroul

| 19marian60 a răspuns (pentru Mitch):

Mitch,cred ca ai facut alergie de la duhoarea pe care o emana creierul tau spalat cu laturi de la cloaca comunala. Mergi si spalal in alta cloaca poate ai mai mult noroc! Pa si pu!

| Maidanezul a răspuns (pentru 19marian60):

Eram copil si plecau de la IMGB 2 tatre care tiriiau un trailer cu citeva sute de roti cu turbina si era scris mare pe ea ca ajunge in franta si termenul de livrare era devansat cu 6 luni si trageau tatrele de turbina ca bunicul de ciinele mort si o rezolvau stiu de la tata ca au facut rominii linie de foarte inalta tensiune pe malul nilului in egipt acum 40 ani si totul era romanesc inclusiv cozile de ciocan.Nu am fost de batjocura ca astazi Pling de mila bietei tari pe ce miini a intrat mai rau ca in 38

| 19marian60 a răspuns (pentru Maidanezul):

Raspunsul tau imi da dreptate!(sic)Eu nu am acuzat Biserica, eu am acuzat pe cei care au lasat tara si oamenii de izbeliste, statul care l-a lasat pe amaratul de roman fara hrana si a impins tara la marginea prapastiei.

| Maidanezul a răspuns (pentru 19marian60):

Pacat ca doar eu sunt de acord cu tine ca am trait sa le vad si stiu de la tata ca Romania a contribuit sa puna sistemul de invatamint la punct la tari inapoiate, noi acum suntem in urma celor ajutati de noi sa se ridice.Au construit rafinarii in egipt se bat egiptenii cu evreii si se aleg cu rafinaria tandari Romanii dati bani o facem la loc. pina si cuiele si sirma de legat gardul erau home made cred ca si potaile care pazeau santierul erau urcati pe vapor si dusi acolo. Atunci se punea problema cu se suntem noi mai prosti ca ei sa nu facem aia si aia si nu eram.

Răspuns utilizator avertizat
| 19marian60 a răspuns (pentru Maidanezul):

Ma bucur ca poti fi rezoonabila Gabitzo(asta daca nu vorbesti la peiorativ! )Noapte buna!

| Leonard08 a răspuns:

Fiintele umane si cimpanezii au in comun ~96% din ADN...Cretinism ar fi daca nu ar avea o baza logica...Sincer sa fiu ce te face pe tine sa crezi ca este un cretinism? Faptul ca nu ai trait si nici nu vei trai atat de mult sa observi evolutia?

Răspuns utilizator avertizat
| CherryLove a răspuns:

Dumnezeu a creat intai natura si apoi l-a creat pe om dupa asemanarea Lui. Dumnezeu a oferit in dar natura si l-a facut pe om stapan peste ea spunand : "creste-ti, va inmultiti si stapaniti pamntul ". Doar pentru ca exista speculatii si diverse demonstratii stiintifice despre evolutia maimutei in om nu inseamna ca este si adevarat. Si daca ar fi adevarat din punct de vedere stiintific de ce in ziua de azi maimutele nu evolueaza in oameni?! Pentru ca mediul inconjurator a suferit schimbari? Sa fim seriosi asta ridica mai multe intrebari fara raspuns iar dovezile aduse de stiinta sunt nesemnificative.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atunci cum explici asemanarea omului cavernelor cu maimutele dar si cu omul de azi? Asta nu inseamna ca Dumnezeu nu exista. S-ar putea sa fie alta explicatie de cat cea din Biblie. Mai gandeste-te!

| NoKidding a răspuns:

Baaa crestinilor, nu stiti nimic, vorbiti mult si prost. Omu' nu se trage din maimuta, omul si maimuta au stramos comun. De ce va place sa comentati aiurea fara a va informa? Tipic voua...

| ionutzul31 a răspuns:

Daca omul se trage din maimuta, atunci de ce nu au evoluat toate maimutele?winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru ionutzul31):

Cimpanzei sunt foarte inteligenti pentru mediul in care traiesc daca iei un copil si il cresti inchis in pivinta cand va vi mare se va comporta ca o maimuta noi oamenii ne impartasim conustinele parintii - copii -parinti tot asa maimutele sau adaptat mediului in care traiesc apropo ce inseamna inteligenta pentru tine? omul e oare modern tot ce creaza e rau

| ionutzul31 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare creatie a omului are o parte buna si una rea.Trebuie doar sa ai ochi pentru a vedea aceste parti happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru ionutzul31):

Bomba nucleara ce parte buna are? infometarea oamenilor prin raboaie? scalavia din istorie nu vad nimic bun din ce creaza omul

| ionutzul31 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai auzit de centrale nucleare?winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru ionutzul31):

Sti cati morti au provocat centrale nucleare? multe

| ionutzul31 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii cata energie se consuma cu ajutorul acestora si mai ales cat de importanta este pentru unii acea energie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ionutzul31):

Eu unu merg pe energie solara si enegie care nu dauneaza mediului aia i cea mai buna sti cum e sa stai in trafic 5 min te sufoci

| ionutzul31 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda...dar costa de ti se face frig in buzunare laughing

| BambuchaMondialu a răspuns (pentru ionutzul31):

Daca un om este mai inteligent ca altu de ce nu suntem toti inteligenti si sa nu mai fie niciunu prost? raspunde si mie...

| ionutzul31 a răspuns (pentru BambuchaMondialu):

Atunci toti am fi la fel si lumea nu ar mai fi unde este astazi.

| Marinush123456789 a răspuns:

Nici macar Charles Darwin nu credea ce spunea.Pe langa faptul ca ia prostit pe atei ia mai si jignit facandu-i maimuta si ei tot l-au crezut si l-au respectat pe el.Probabil a facut-o si dintr-o razbunare pentru ca Darwin din cate tin minte era catolic parca sau ma rog Crestin iar dupa ce i-a murit fica a inceput sa atace Biserica cu afirmatiile sale stupide.

| ASIGURATORUL a răspuns:

Sunt 2 viziuni cu privire la originea omului. Una prin care omul a aparut din Adam si Eva, iar cealalta cum ca s-ar trage din maimuta si ar fi aparut cu mult timp inainte de Adam si Eva. Parerile sunt impartite, cei mai crestini dintre noi cred ca omul a fost creat de Dumnezeu, iar cealalta categorie care crede in Dumnezeu numai cand sunt presati de greutati si de dureri cu siguranta voro fi de cealalta parte a baricadei.

| Avatar001 a răspuns:

Da a picat maimuta din copac ea chicat blana coada si a inceput sa vorbeasca toate acestes niste basme. Si chiar daca asa ceva a fost de ce nu se mai formeza oameni din maimute?

| lucianal a răspuns:

Maimuta din ce s-a creat? din sobolani? si sobolanii din ciorapi murdari pusi intr-o vaza? si vaza cine a facut-o? cum puteti crede asa prostii? Dumnezeu a creat omul si nu l-a creat din maimuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mor cand aud prostia asta laughinglaughing doamne... oameni prosti (astia cu stiinta spun mereu prosti) rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ATEUL se trage dintr-o maimuta. OMUL a fost creat de Dumnezeu.si eu nu cred ca sunt cretinisme.doar doua posiblitati sau doua presupuneri INCA nedovedite.