| xKiddutz a întrebat:

Credeti ca omul se trage din "Maimuta"? Stiti eu as crede deoarece avem unele trasaturi la fel...

Răspuns Câştigător
| spxinsane a răspuns:

Intri frumos pe www.google.ro si cauti :

evolutionism

evolutia omului

teoria evolutionista

O sa vezi ca nu ne tragem exact din "maimuta" dar avem un stramos comun cu foarte mult timp in urma.

Ramane la alegerea ta daca o sa crezi in "evolutionism" (evolutia omului) sau in "creationism" (crearea omului de catre Dumnezeu).

Cel mai bine este sa citesti cat mai mult despre aceste teorii (evolutionism/creationism) si sa alegi tu nu sa te iei dupa ce zice X sau Y (pentru ca poti sa primesti si raspunsuri cu explicatii, dar poti sa primesti si multe raspunsuri gen "cum sa zici ca omul a aparut din maimuta" sau "creationismul nu este adevarat" din care nu o sa intelegi mai nimic din ce vroiai sa afli).

Si sa nu uit sa mentionez : cred in evolutia omului dintr-un strmaos comun cu cel al cimpanzeiilor :)

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Da...oamenii chiar se trag din maimute. doar ca la un moment dat noi am evoluat, iar maimutele au ramas la fel!
Baremi aceasta teorie are dovezi.si este mai plauzibila, ca cea a creatiei!

| MMihai a răspuns:

Conform teoriei evoluționiste oamenii s-ar trage din niște, să le zicem primate (maimuțe) iar atât oamenii cât și maimuțele actuale ar fi avut, pe undeva, un strămoș comun. Pe parcursul evoluției oamenii și maimuțele actuale s-au dezvoltat diferit. Aceasta teorie nu explică, mai de loc, diferențele imense între oameni și maimuțe.

Există teoria creaționistă care nu poate explica diversitatea oamenilor.
Este teoria extraterestră, că oamenii sunt din rezultatul încrucișării, dintre niște maimuțe și niște ființe extraterestre.
O atare ipoteză, nu ar fi de exclus.

Eu am explicat unui copil mic, Bogdan, teoria evoluționistă, prezentându-i și limitele.
Individul mi-a expus părerea lui : că maimuțele au fost niște copii obraznici, care au fugit de acasă și stând izolați s-au tot prostit, devenind din ce în ce mai proști, și stând în frig a trebuit să le crească blană, că altfel mureau de frig. că de aia cam umblă maimuțele cam în patru labe, că nu i-a învățat nimeni să umble în picioare.
Teoria Bogdănel, este cam la fel de credibilă, ca și creaționismul Biblic.
Dacă din teoria Bogdănel, care este foarte trăsnită, în felul ei, dar de care nici autorul ei, nu mai are habar.
Am putea reține totuși, ideea, unui proces de involuție, iar asta ar explica parțial, diferențele teribile între oameni și primatele superioare, actuale.
Întrebarea ta este incorect formulată, oamenii nu se trag din maimuțe, ci atât oamenii cât și primatele superioare actuale, ar fi putut avea la origine, un strămoș comun.

| spxinsane a răspuns:

Ma bucur ca te-am ajutat happy

| Tarabostes a răspuns:

Eu nu cred asta! daca noi ne tragem din maimute, adunci de ce natalitatea este mai mica in fiecare an?!

| xKiddutz explică:

Da, spxinsane intr-adevar deoarece Cimpanzeii, sunt inteligenti, jucausi, nu au par pe palme, pe talpile de la picioare =]]]. si da am aflat despre ceea ce mi-ai scris tu, in anii trecutii la Religie, iti multumesc si voi intra sa ma documentez

| byby0845 a răspuns:

Logic ca se trage din maimuta... avem multe lucruri in comun cu animalele deci nu numai din maimuta