| OctavianDanielMaria a întrebat:

Credeti ca ajungeti in iad daca face o persoana ceva ce nu-i place lui Dumnezeu? Ma refer la efectul de turma.

32 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Fiecare ajunge în iad sau nu după alegerile lui personale nu pentru ce fac alții.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce legătură are iadul cu liberul arbitru?
E vorba de propriile tale acțiuni/alegeri, nici vorbă de dorinte, ca nu ai 3 dorinte de la pestisorul de aur sa faci tot ce îți doreste inima.
Dar, de curiozitate, ce dorinte ai vrea sa îți îndeplinească tata God?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cine râde la urmă râde mai bine.
Citeste printre rânduri că sa nu înțelegi nimic din ce spun.
Am zis doar, nu e vorba de dorinte, e vorba ca nimeni nu alege în locul tău(aici pe Terra), tu o faci din propria initiativa, tu alegi daca vrei sa fii om bun sau rau, și în final să ajungi unde ti-ai propus.
Nu e vorba ca Dumnezeu ti-a dorit iadul, tu l-ai vrut de buna voie.
De exemplu:
Eu aleg sa ucid, eu aleg pârnaia.(iad)
Eu aleg sa nu ucid, eu aleg libertatea.(rai)
Doar nu ai vrea sa fie oameni răi în rai, nu?
Păi ce rai mai e ala?
Alege ce vrei sa ai, lumina ori întuneric, și în funcție de cum alegi, vei fi orb(iad) sau vânzător(rai).

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Robotul Sophia nu are liberul arbitruwinking

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vezi ca schimbam subiectul, și nu se cuvine ca un întelept sa îl schimbe.
Un întelept începe cu o întrebare și termina cu raspunsul acesteia.
Încă nu am aflat ce înseamnă pentru tine liberul arbitru.
Ce înseamnă?
Dorinte sau Alegeri?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce înseamnă pentru tine iadul?
Unde este, când a fost creat și pentru cine?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Care iad? Care voi?
Ca sunt mai multe feluri de iad, si daca alegi iadul potrivit, atunci aleg și eu să continuăm discuția, ori altfel îmi întuneci mintea cu bazaconiile tale religioase.
Nu fac parte din turma, ca sa stii.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ne luam la tranta, discutăm.
Eu te consider de treaba, amuzant și rational, de aceea am si continuat discuția despre iad.
Dacă consideri ca subiectul te plictisește, nu-i bai.
Dar asa ca sa stii și tu, iadul prezentat de creștini e complet fals, și un om inteligent nu s-ar arunca cu un iad fals cand se mai contrazice cu cineva.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

"Ma refer la efectul de turma" - păi nu suntem noi cu toții turma lui și domnia sa e păstorul?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Du-te cu turma, așa e moda la noi

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu!
Nu are treaba cu tine daca Gigi si Claudiu fac sex.
Dar trebuie sa arunci cu pietre in ei si sa ii innebunesti cu chestii religioase si citate din Biblie!
Sau sa li te alaturi! laughing

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă stai privești și eventual aplauzi, da

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

"Efectul de turma" si-a pierdut din semnificatie. Toata lumea zice asta si toata lumea nu face parte din acea turma, mai nou. Cand cineva zice asta, automat vede o turma, dar se pune si pe el in alta turma. Deci nu ar trebui sa existe asta.
Nu, nu cred ca ajunge in Iad acea persoana pentru ca... atunci cand vine vorba de Dumnezeu, nu cred ca este "ii place/nu ii place". Traiesti o viata buna cu respespect si demnitate, este suficient.

| marinaru777 a răspuns:

Cred ca mai intai ar trebui sa cauti daca Dumnezeu ne iubeste sau nu si ce vrea de la noi, dar cauta singur nu ce zice unul si altul.Eu asa am facut

Răspuns utilizator avertizat
| marinaru777 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu unul da am aflat dar nu peste noapte.Am cerut ceva si mi a dat,altadata nu si nu stiam de ce, am incercat sa vad cu ce gresesc, daca nu post, nu ierti pe toata lumea, nu duhovnic, e mai greu dar in timp daca insisti primesti raspuns.Conteaza si sa vrei iti recomand o carte Dai vointa iei putere.

Răspuns utilizator avertizat
| marinaru777 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Incearca si tu si vezi

Răspuns utilizator avertizat