| IntrebariIntrebatoare a întrebat:

Credeti ca ar trebui introduse mai multe ore de religie in programa scolara?

Răspuns Câştigător
| Nuvăsufăr a răspuns:

Da! Evoluţia grabnică a ştiinţei şi a tehnologiei şi a cunoaşterii a dus la o descreştere drastică asupra îndoctrinării şi spălării pe creier a minţilor tinere şi fragede numai bune de corupt.

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu,nu cred.Cine este interesat are unde sa invete la biserica, si acasa se poate studia Cuvantul lui Dumnezeu.

| FucktheSystem a răspuns:

Da, clar da! După engleză și română e ora mea favorită! Mamă, mamă ce-mi place, mă simt în mediul meu.Deschizi manualul: Sex, muzică, droguri. Ne aduce profesorul o revistă ortodoxă unde mai găsești un Another brick on the wall, icoane în care Jesus are mingie de fotbal în mână și teren pe fundal. După ce râdem bine mai se aude un radio trinitas combinat cu o melodie mai satanică prin căști și niște chat pe mobil. Vai, cum să nu-ți placă ora asta?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Da!devil

Echipa TPU.ro si ceilalti utilizatori iti multumesc!

| Tania a răspuns:

Da! Daca asta ar insemna mai putine ore de matematica.laughing)

| kamykaze88 a răspuns:

Sincer nu pentru ca am terminat scoala. era cea mai relaxanta ora (dupa engleza), in care eu eram cel care punea intrebari si care si raspundea, eu eram care nu stiam crezul dar care lua nota 9 (10 nu pentru ca nu stiam doctrinele) eu ma exprimam liber si fara nici un fel de retinere. interpretam profetii si faceam propaganda la o chestie religia politeista laughing

| Andrei7520152 a răspuns:

Perfect de acord cu Kopesh. luat logic, ce ar trebui sa inveti la religie? despre religie nu? ca ora nu se numeste 'Educatie Crestina' se numeste religie. de ce nu se poate invata despre religie pe bune? inveti despre originea bibliei, despre istoria crestinismului, despre cele 3 principale religii monoteiste etc. alea sunt chestii concrete. vrei liturghie? no problem, te duci la biserica, ca gasesti una la fiecare 10 metri. tongue de una se ocupa scoala si de alta se ocupa biserica, nu?

| Bogdanux a răspuns (pentru Andrei7520152):

In manualul meu de a 11-a (ma rog, e un fel de caiet + manual) se vorbeste si despre cele 3 religii monoteiste, ba chiar si despre OZN-uri si minuni, dar imi dau impresia ca sunt redactate in asa fel incat sa avantajeze crestinismul [ortodoxismul in special].M-am mai uitat candva peste el sa vad "cu ce se mananca" si am vazut multe vrajeli amuzante, basme si lectii neinteresante.

De ce mi-ar fi mie folositor sa stiu despre asezarea icoanelor pe catapeteasma din moment ce nu am pic de interes privind religia, nici popa nu vreau sa fiu.Am ajuns la concluzia ca manualele de religie au fost facute sa proasteasca si mai mult lumea.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Bogdanux):

Voi aveți despre OZN-uri dar nu se compară cu manualul nostru, noi avem lecții despre dorguri cu poze explicite, despre sex și alte lucruri interesante. E o plăcere să deschizi manualul de religie, îți dă tone de idei.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Religia ar trebui scoasă cu totul, dintre disciplinele școlare!
( Biserica ortodoxă nu ar mai trebui să paraziteze bugetul statului.)
Ar trebui mai multe ore la disciplinele realiste : matematică, fizică, chimie, diverse tehnologii.
Cine vrea „ istoria religiilor" poate citii și singur despre istoria credințelor și filozofiilor religioase.

| eandopuncttk a răspuns:

Religia... o mare pierdere de timp.
si asa o ora pe saptamana e mult laughing dapai sa mai bage ore in plus.
tampesc copii la scoala

| Parintele a răspuns:

Da, 2 ore pe zi ar fi indeajuns astfel incat in 50 de ani am avea probabil 10 milioane de popi pedofili in taralaughing))

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Parintele):

Eşti popă pedofil?

| Parintele a răspuns (pentru Woodenpints91):

Nu, doar pedofil.

| Ichigo a răspuns:

Eu propun in loc de cretinitatile care se predau la religie mai bine sa puna o serie de emisiuni de pe Discovery sau N. Geografic despre originea REALA a lumii...

| Kopesh a răspuns (pentru Ichigo):

Ichigo spune foarte bine, in loc sa invete o gramada de prostii de acum 2000 de ani, mai bine invata ceva stiinta, sau ceva filozofie sau discutii libere despre religie. Spalarea pe creier la copii e cel mai rau lucru din lume deoarece le rapeste copiilor liberul arbitru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| AllysaDeea a răspuns:

Da rolling on the floor la mine e totuna cu pauza asa ca din partea mea cu cea mai mare placere 10 ore pe saptamanalove struck

| Dextro a răspuns:

Vrei sa mor de plictiseala? laughing. mai bine ar scoateo

| Mariiiiaa a răspuns:

Dimpotriva, eu cred ca religia ar trebui sa fie o materie optionala. la ce iti trebuie religie daca nu te faci preot... si tocmai de aceea cei care nu vor sa fie preoti nu ar fi cazul sa faca religie. deci parerea mea este ca nu ar trebui sa impuna religia ci sa o aleaga fiecare elev caruia ii place.

| SteauaSmeq a răspuns:

Pe bune?straight face Religia e cea mai penibila materie pe care am facut-o! Deci cred ca vine de la sine parerea mea despre religie...

| Kopesh a răspuns:

Nu,trebuie scoasa chiar si sa fie inlocuita cu istoria religiilor.La scoala se face spalare pe creier "crestineste", cu toate ca suntem un stat laic.