| EmaS a întrebat:

Credeti ca, complexitatea planetei noastre ne indica existenta unui Creator care nu doar a creat universul in care traim, ci il si mentine in viata astazi?

55 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns scurt: Da

| Dorugar a răspuns:

Trebuie sa fi complet aiurea ca sa poti crede asa ceva! Lumea nu se refera doar la galaxia noastra pentru ca exista miliarde de galaxii cu miliarde de planete locuite precum pamantul, si ti-l poti imagina pe un maimutoi ca Dumnezeu cum poate pandii cum stau la WC miliarde de miliarde de fiinte umane la miliarde de ani lumina unii de altii?
Nu ti se pare ca asta este cam mult pentru un maimutoi care l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa?

| Nymeria a răspuns:

Oau se pare ca mai gasesti pe aici si intrebari serioasebig grin deci referitor la intrebare ta, da exista fara indoiala un creator, daca este dumnezeul descris de biblie asta poate alege fiecarebig grin

| SaraJ a răspuns:

Buna! eu zic asa: toate planetele sunt complexe in felul lor chiar daca oamenii n-au ajuns sa le cunosca in intregime. cine stie, poate niste plutonieni se intreaba acelasi lucru. evident, cineva/ceva a creat acest tot si sunt diverse teorii pe acest subiect, dar eu zic ca este o problema de perspectiva.

| EmaS explică (pentru Dorugar):

Am cercetat toate teoriile si crede-ma ca teoria creatiei mi se pare cea mai plauzibila.

| Xenya a răspuns:

Si cum se numeste acel creator? Toate planetele sunt complexe in felul lor, nu doar a noastra!

| ramona30 a răspuns:

Cu siguranta nu.

| anonim4565 a răspuns:

Exista un Creeator

Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns:

Credeti ca, daca nu am mai pune intrebari cu subinteles am fi mai putini ipocriti? Raspunsul meu e da.Si habar n-ai ce inseamna complexitatea, nu ai un termen de comparatie. Asa ca data viitoare cand mai pui o intrebare cu subinteles scrie la sfarsit "dau funda doar la crestini care sunt de-acord cu mine".

| victorandrei a răspuns (pentru EmaS):

Exact "teoria creatiei" tot o teorie inventata de om!

| nesuferit a răspuns:

Nu mai folosi cuvantu comlex ca ma iriti

| JungleHell a răspuns:

Dupa mintea mea existenta unui creator mi se pare perfect logica. Argumente sunt de nu se pot numara, dara iata cateva (bune sper eu):
- in biblie (nu am citit-o toata) scrie ca Dumnezeu ne-a lasat Pamant sa-l mostenim; daca te uiti bine in jurul tau asa este, noi avem planeta la picioare o respectam sau o distrugem, deci nu este o alta vietate de aici peste noi;
- biblia ne-a fost lasata de cineva, caci omul singur nu s-a putut autoinstrui, creatorul i-a lasat un,, regulament de functionare" big grin, altfel nu eram altceva decat niste maimute in aer liber;
- cineva sigur a creat planeta aceasta cu ce este pe ea si restul universului, deci universul nu s-a creat scingur, asta ar fi ceva ilogic. Oare exista televizor care sa apara singur din senin? Banalul telefon nu l-am creat tot noi? Caramida de la casa tot noi o facem. Odata ce noi am creat ceva inseamna ca si pe noi ne-a creat cineva.
Si povestea poate continua. Eu sunt convins ca nu suntem aici pe pamant singuri de capul nostru. Orice poate fi demonstrat, chiar si adevarul.

| Woodenpints91 a răspuns:

Complexitate zici? Până şi eu aş fi făcut una mai bună.

| Thunderstruck a răspuns (pentru JungleHell):

Ce logica ai fratele meulaughing.
-In mai multe basme scrie ca personajul principal a omorat dragonul/balaurul. Daca te uiti bine in jurul tau nu o sa vezi nici un dragon.
-Da, a fost lasata de cineva, de niste evrei plictisiti.Omul singur se poate autoinstrui, daca studiezi albinele, furnicile sau alte insecte, ele au un sistem de functionare bine pus la punct.
-Cineva sigur a creat planeta asta, acela este Inorogul Roz.Ok, sa presupunem ca Universul a fost creat de cineva, sunt 2800 de zei, deci zeul tau are o sansa extrem de mica (0, 35) de a fi zeul corect. Daca adaugam si faptul ca Universul nu are nevoie de un creator, sansa asta se imparte la 2 si vine undeva la 0, 175.Cam mici sansele ca zeul tau sa fie unul adevarat. Oricum, mentalitatea ta nu e in regula daca excluzi din prima faptul ca Universului nu-i trebuie un creator.

| Rony23 a răspuns:

Da exista un creator si acela este Dumnezeu, cei care se simt ca se trag din maimute se comporta ca atare

| RAY a răspuns:

Nimic nu-i complex din moment ce nici macar nu ai habar cei complexitatea perfecta, infinita, definitiva, planeta pamant nu e complexa, saturn e o planeta frumoasa, venus, marte, mercur de ce tocmai pamant?
poti demonstra ca exista vreun creator?

| RAY a răspuns (pentru JungleHell):

Oare exista televizor care sa apara singur din senin?
omul a creat ceva din ceva nu a facut ceva din nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

De ce ti se pare cea mai plauzibila?

| EmaS explică (pentru Woodenpints91):

Demonstreaza-ne!

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca este mai usor sa crezi ca exista o Fiinta extrem de inteligenta, care are atributele lui Dumnezeu si care a creat totul, decat sa crezi ca totul este o intamplare a hazardului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

De ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

"este mai usor sa crezi ca"... atata tot? Acesta este motivul? Si eu care credeam ca ti-ai bazat afirmatia pe argumente stiintifice, argumente pe bune nu pareri persoanel. Pentru cateva secunde chiar am crezut ca "ai cercetat" TOATE variantele.

| EmaS explică (pentru RAY):

Asa este si cu noi, am fost creati nu suntem rezultatul hazardului.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Pentru ca este mai usor sa crezi? Ne-ai lamurit!

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Nu ma indoiesc de descoperirile dovedite ci de cele inchipuite precum bing bang sau evolutia care nu se vor dovedi ca fiind adevarate niciodata nu au nimic stiintific in ele, si vorbesc in cunostinta de cauza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

E stiintific laughing

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

E logica crestinului.

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

Daca nu credem ca exista Dumnezeu, atunci nu ne ramane decat sa credem alternativa: ca tot ceea ce exista in jurul nostru a aparut la intamplare, din cauze naturale. Daca cineva ar juca zaruri, ce sanse ar avea sa dea doi de sase? Destul de mare, nu-i asa?! Dar care ar fi probabilitatea ca pe niste zaruri albe-albe sa apara acele puncte negre? Ceea ce a incercat sa dovedeasca Pasteur cu secole in urma este confirmat acum de stiinta: viata nu poate aparea din ne-viata. Atunci de unde a aparut viata umana, animala si vegetala?
Si inca ceva:,, cauzele naturale,, nu pot explica de ce exista un volum atat de mare de informatii foarte exacte in ADN-ul uman. Celui care respinge ipoteza existentei lui Dumnezeu nu-i mai ramane sa creada decat ca tot ceea ce exista a aparut la intamplare – fara nici o cauza, fara nici un plan, pur si simplu, la noroc. Dar este o ofensa pentru ratiune sa vezi un plan foarte complex si sa consideri ca a aparut la noroc.

| nesuferit a răspuns (pentru EmaS):

Esti prost informata, si vorbesti fara sa te controlezi, nu exista DOAR 2 teorii despre aparitia universului. cele 2 pe care leai mentionat sunt cele mai populare