| EmaS a întrebat:

Credeti ca, complexitatea planetei noastre ne indica existenta unui Creator care nu doar a creat universul in care traim, ci il si mentine in viata astazi?

55 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Cu siguranta nu.

| Woodenpints91 a răspuns:

Complexitate zici? Până şi eu aş fi făcut una mai bună.

| EmaS explică (pentru Woodenpints91):

Demonstreaza-ne!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Ce să-ţi demonstrez? Că dumnezeul tău nu se prea pricepe la făcut planete? Că din nouă, doar una este bună de locuit, iar pe aia toate chestiile merg prost.

| anonim4565 a răspuns:

Exista un Creeator

| nesuferit a răspuns:

Nu mai folosi cuvantu comlex ca ma iriti

| LineGuide a răspuns:

Privim in jur si vedem natura, vedem cer, vedem luna, vedem soare, si ne intrebam ce le-a facut pe toate, ne intrebam ce a creat aceste minunatii.Aud din ce in ce mai des oameni care zic: nu Dumnezeu a creat astea! Si ma intreb: Dar cine? Raspunsul vine fulgerator de repede: Big-Bang! Ohhhhh, cum se poate ca o reactie chimica sa-l faca pe om? Cum se poate ca o reactie chimica sa faca in om si in fiinte tot ceea ce exista(vene, sange, creier, piele, oase, unghii, inima, ficat, glande endocrine...), si cum putea acea reactie chimica sa le puna cap la cap, sa creeze boli, sa creeze defectiuni, sa creeze plante, sa creeze animale, si altele? Ei bine aici nimeni nu stie a raspunde. Ceva a facut asta, sunt de acord sa spui ca poate nu Dumnezeul meu(Ortodox-Crestin), ci al tau(Romano-Catolic) sau al lui(Zalmoxis), dar nu sa spui ca nimic cu ratiune nu a facut asta, asta e de fapt ipocrizie...nu nepasare, nu neatentie, si nici neincredere.
Universul se afla intr-o continua observatie, si nimic nu poate ontrazice asta. Exploziile solare puteau demult distruge pamantul, puteau demult inundatiile sa ne sfarme si sa ne faca mancare viermilor, puteau de mult poluarea si stresul zilnic sa ne puna capat zilelor, dar uite ca noi traim, eu scriu, voi cititi, si totul merge bine inca.
Dumnezeu sa va lumineze gandirea!

| Thunderstruck a răspuns:

Credeti ca, daca nu am mai pune intrebari cu subinteles am fi mai putini ipocriti? Raspunsul meu e da.Si habar n-ai ce inseamna complexitatea, nu ai un termen de comparatie. Asa ca data viitoare cand mai pui o intrebare cu subinteles scrie la sfarsit "dau funda doar la crestini care sunt de-acord cu mine".

| RAY a răspuns:

Nimic nu-i complex din moment ce nici macar nu ai habar cei complexitatea perfecta, infinita, definitiva, planeta pamant nu e complexa, saturn e o planeta frumoasa, venus, marte, mercur de ce tocmai pamant?
poti demonstra ca exista vreun creator?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Medalie de aur pur.

| Dorugar a răspuns:

Trebuie sa fi complet aiurea ca sa poti crede asa ceva! Lumea nu se refera doar la galaxia noastra pentru ca exista miliarde de galaxii cu miliarde de planete locuite precum pamantul, si ti-l poti imagina pe un maimutoi ca Dumnezeu cum poate pandii cum stau la WC miliarde de miliarde de fiinte umane la miliarde de ani lumina unii de altii?
Nu ti se pare ca asta este cam mult pentru un maimutoi care l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa?

| EmaS explică (pentru Dorugar):

Am cercetat toate teoriile si crede-ma ca teoria creatiei mi se pare cea mai plauzibila.

Răspuns utilizator avertizat
| victorandrei a răspuns (pentru EmaS):

Exact "teoria creatiei" tot o teorie inventata de om!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

De ce ti se pare cea mai plauzibila?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca este mai usor sa crezi ca exista o Fiinta extrem de inteligenta, care are atributele lui Dumnezeu si care a creat totul, decat sa crezi ca totul este o intamplare a hazardului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

De ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

"este mai usor sa crezi ca"... atata tot? Acesta este motivul? Si eu care credeam ca ti-ai bazat afirmatia pe argumente stiintifice, argumente pe bune nu pareri persoanel. Pentru cateva secunde chiar am crezut ca "ai cercetat" TOATE variantele.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Pentru ca este mai usor sa crezi? Ne-ai lamurit!

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Nu ma indoiesc de descoperirile dovedite ci de cele inchipuite precum bing bang sau evolutia care nu se vor dovedi ca fiind adevarate niciodata nu au nimic stiintific in ele, si vorbesc in cunostinta de cauza!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

E stiintific laughing

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

E logica crestinului.

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

Daca nu credem ca exista Dumnezeu, atunci nu ne ramane decat sa credem alternativa: ca tot ceea ce exista in jurul nostru a aparut la intamplare, din cauze naturale. Daca cineva ar juca zaruri, ce sanse ar avea sa dea doi de sase? Destul de mare, nu-i asa?! Dar care ar fi probabilitatea ca pe niste zaruri albe-albe sa apara acele puncte negre? Ceea ce a incercat sa dovedeasca Pasteur cu secole in urma este confirmat acum de stiinta: viata nu poate aparea din ne-viata. Atunci de unde a aparut viata umana, animala si vegetala?
Si inca ceva:,, cauzele naturale,, nu pot explica de ce exista un volum atat de mare de informatii foarte exacte in ADN-ul uman. Celui care respinge ipoteza existentei lui Dumnezeu nu-i mai ramane sa creada decat ca tot ceea ce exista a aparut la intamplare – fara nici o cauza, fara nici un plan, pur si simplu, la noroc. Dar este o ofensa pentru ratiune sa vezi un plan foarte complex si sa consideri ca a aparut la noroc.

| nesuferit a răspuns (pentru EmaS):

Esti prost informata, si vorbesti fara sa te controlezi, nu exista DOAR 2 teorii despre aparitia universului. cele 2 pe care leai mentionat sunt cele mai populare

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Exemplul cu zarurile dat de tine nu este destul de bun. Uite un exemplu mai real: Numarul de pozitii pe tabla de sah sau de go(jocul de origine chineza) este mai mare decat numarul atomilor din Univers. Acum te intreb pe tine: Este imposibila o anumita pozitie pe tabla de sah sau de go?
Cand a comfirmat stiinta ca viata nu poate aparea din ne-viata? Te cam grabesti! Mai faci si afirmatii neadevarate.
Si ce daca inca nu poate explica de ce exista un volum asa de mare de informatii foarte exacte in ADN-ul uman? Golurile cunoasterii nu dovedeste existenta unui creator. Ai rabdare.
Poate ca tu consideri ca existenta a avut nevoie de de o cauza sau de un plan, eu in niciun caz...si nici la noroc nu o pot numi.
Ofensa pentru ratiune este sa crezi in existenta unei "fiinte" fara inceput, care face regres infinit, si este omniscienta, omnipotenta, omniprezenta, atemporara, aspatiala, perfecta, si ca aceasta entitate dupa veacuri si veacuri s-a trezit din hibernarea ei si a inceput sa creeze. Motivul: Din iubire?
Nu te supara, dar eu nu pot crede ase ceva. Mai bine cred ca pe niste zaruri albe-albe au aparut punctele negre, sau in orice alta varianta imi oferi - un Boeing s-a asamblat singur.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ema de ce mereu minti? daca ai juca la o loterie timp de 15 miliarde de ani tot ai nimeri numere castigatoare destul de multe incat sa creezi ce este in prezent, te raportezi la prezent cand spui ca totul a fost din intamplare raporteazata la trecut =inceputul universului da dovada de sinceritate e chiar asa greu sa nu minti?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Dar este o ofensa pentru ratiune sa vezi un plan foarte complex si sa consideri ca a aparut la noroc
din nou minti absolut nimic complex nu a aparut la inceput, hidrogenul este ceva simplu si inca ceva universul este plin de hidrogen, primele forme de viata sunt simple, ba chiar s-a creat viata in loborator

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

"bing bang sau evolutia care nu se vor dovedi ca fiind adevarate niciodata nu au nimic stiintific in ele"

1 - Are you *** kidding me?

"si vorbesc in cunostinta de cauza! "

2 - Din moment ce argumentul tau a fost "este mai usor sa crezi ca", ma indoiesc ca stii despre ce vorbesti cand vine vorba de big bang sau evolutie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

"viata nu poate aparea din ne-viata"... Pe bune? Conform religiei tale, exact asa a aparut viata (din nonviata + praful magic "a la Peter Pan"). Pana si tu crezi ca viata a aparut din nonviata. Diferenta e ca tu vrei sa crezi in "magie" chiar daca nu exista absolut nici o dovada pentru asa ceva.

Daca ai avea putin bun simt, ai inceta sa mai folosesti asemenea argument. Principalul motiv nu este pentru ca si tu crezi acel lucru ci pentru ca habar n-ai "cu ce se mananca stiinta" si nu esti la curent cu avansarile si descoperirile ei. Folosesti niste argumente exagerat de vechi si de penibile.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Tot ceea ce scriu eu sunt rezultatele unor oameni de stiinta, nu le scriu din ''burta'' si daca tu ai avea mai mult bun simt, nu ai spune ca nu au dreptate, si sa ii faci inapoiati!

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

Combinand substante chimice intr-o eprubeta, oamenii de stiinta nu au reusit sa obtina nici macar o molecula de ADN, cu atat mai putin viata!

Nu s-a observat niciodata ca selectia naturala ar crea tipuri noi.

| EmaS explică (pentru nesuferit):

Exista mai multe teorii despre aparitia vietii.Mai documenteaza-te.

| GodBlessYou a răspuns (pentru EmaS):

Tu nu poti cerceta, pentru ca esti fanatica. happy

| GodBlessYou a răspuns (pentru EmaS):

Da intr-adevar, este mai usor sa crezi decat sa cercetezi. Mai bine numai gandim deloc, ce sa ne mai chinuim, doar ii mai usor asa... nu? Se vede ca ai studiat "totul este o intamplare a hazardului." asta o rezultat din studiile tale indelungate si obiective? Cum ti-am mai spus esti fanatica, nu poti gandi obiectiv nu vezi nici stanga nici drepta, prin urmare nu poti studia chestuini care incalca fanatismul tau, doar le ignori...

| trolololo a răspuns (pentru EmaS):

Din ne-viata poate apărea viata. Corpul uman de exemplu e în mare parte format din apa și carbon, azot, fosfor, fier, potasiu, clor etc. elemente fără viata. Elemente fără viata au creeat viata. Simplu. Evident în sute de milioane de ani, de la cea mai primitiva forma de viata, pana la viata evoluata de azi și din trecut.

| nesuferit a răspuns (pentru EmaS):

Mai daten sloboz, nu mai raspunde ca sa faci spam... daca ai ceva interesant, raspunzi daca nu daten sloboz, ca te caut si te bat de fata cu dumnezeu tau oparit la cur

| EmaS explică (pentru GodBlessYou):

Ce intelegi tu prin ''fanatica''?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Doar pentru ca niste "oameni de stiinta" au spus ceva, nu inseamna ca acele lucruri sunt corecte. Esti in urma rau la capitolul "stiinta". Mai documenteaza-te. Citeste si altceva, nu doar materiale crestine. Dupa cum ti-am zis in raspunsurile trecute, pe tine nu te intresaza ca cunosti diverse lucruri, te intereseaza doar raspunsurile din partea celor care iti impartasesc punctele de vedere.

Tot cartea ta spune ca exista vrajitoare, uriasi, animale vorbitoare, oameni cu cap de caine si altele de genul. Asta nu inseamna ca sunt, au fost sau vor fi reale.

Scufita rosie spune ca exista lupi vorbitori si dupa ce lupul inghite 2 persoane, daca ii tai burta cei care erau inauntru ies teferi. Si mai pot sa-ti dau foarte multe exemple asemanatoare.

In viitoarele dezbateri, ai bunul simt si nu mai intra in domeniul stiintei. Argumentele tale sunt exagerat de vechi si de penibile. Ai idee de ce mai mult de 85% din oamenii de stiinta nu accepta argumentele aduse de tine chiar daca au fost "rezultatele unor oameni de stiinta"?

| Anonimus11111 a răspuns (pentru Dorugar):

Scuze ca iti spun dar chia nu gandesti deloc. Cum puteti crede ca nu exista Dumnezeu. Pe bune acum o teorie ar fi ca noi neam creat prin alaturarea a doua bacterii sau ceva de genu, crezi ca din doua amarate de bacterii a fos creata omenirea. Doar ganditi-va la complexitatea lucrurilor din jurul nostru nu sunt create pur si simplu sa stii. Stiu ca spatiul si timpul sunt infinite dar a gasit cineva vreo urma de viata pe alta planeta in afara de bacterii. Fiti seriosi si mai bine credeti in Dumnezeu si in faptul ca sunt tot felul de organizatii secrete care va introduc tot felul de informatii false in minte de ex iluminatii, mai documenteazate si apoi vb cu mine.

| Dorugar a răspuns (pentru Anonimus11111):

Scuze ca iti spun, dar nu gandesti de loc!
Omul s-a nascut in miliarde de ani de evolutie, si nu a fost facut dintr-o bucata de noroi modelat peste care s-a beshit mesterul olar?
Daca te-ai documenta din surse mai serioase ai intelege mai mult despre evolutie. Este o mare rusine ca in sec.21 sa fi atat de inapoiata incat sa crezi ca te-a modelat dumnezeu din noroi sau ca te-a adus barza cand este clar ca te-ai nascut din adevaratii tai Dumnezei personali care sunt parintii tai, iar ei tot asa s-au nascut din parintii lor ciclu care se repeta de miliarde de ani, perioada in care au evoluat cate un pic de la o generatie la alta, asta pina la tine care vad ca involuezi in loc sa evoluezi

| Anonimus11111 a răspuns (pentru Dorugar):

Stai putin de unde sti tu ca omul s-a nascut in miliarde de ani evolutie? Tehnologia nu poate spune adevarul sa stii! Ai fost vreodata la biserica sa participi la o slujba de exorcizare ( nu accept ca este o prostiie pentru ca am participat chiar eu acolo din intamplare si crede-ma este cu totul adevarat), sa vezi zgomotele pe care le produce acel posedar si cum vb despre Dumnezeu si alte chestii pe care le-ai crede cu adevarat daca ai participa la asa ceva. Incearca se te informezi si despre lucruri religioase, nu incerca sa-ti faci iluzii cu tot felul de prostii pe care oamenii de stiinta le explica cu ajutorul unor tehnologii de tot rahatul. Priveste un gandacel in tota complexitatea lui si incearca sa faci si tu unu. Mda stop pentru ca nu poti sa faci asa ceva, nici oamenii de stiinta nu pot face asa ceva.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Afla ca sunt multi oameni mari de stiinta care sunt crestini, dar acest lucru nu le scade cu nimic din valoare! Daca vrei, iti dau nume.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Afla ca sunt multi oameni mari de stiinta care sunt crestini

ema in loborator sunt si mulsulmani si negri cu zeii lor ce legatura are asta cu stiinta? vine omul la locul de munca nu conteaza ce e si ce are in cap, dar toti oamenii de stiinta au ca baza metoda stiintifica de asta te asigur restul ca cred in zeii e viata lor, fiecare crede in ce vrea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns scurt: Da

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Nu, se putea forma si singur.
Nu se pune virgula ca sa eviti cacofonia, mai bine n-o eviti decat sa pui virgula.

| Xenya a răspuns:

Si cum se numeste acel creator? Toate planetele sunt complexe in felul lor, nu doar a noastra!

| Nymeria a răspuns:

Oau se pare ca mai gasesti pe aici si intrebari serioasebig grin deci referitor la intrebare ta, da exista fara indoiala un creator, daca este dumnezeul descris de biblie asta poate alege fiecarebig grin

| Rony23 a răspuns:

Da exista un creator si acela este Dumnezeu, cei care se simt ca se trag din maimute se comporta ca atare

| SaraJ a răspuns:

Buna! eu zic asa: toate planetele sunt complexe in felul lor chiar daca oamenii n-au ajuns sa le cunosca in intregime. cine stie, poate niste plutonieni se intreaba acelasi lucru. evident, cineva/ceva a creat acest tot si sunt diverse teorii pe acest subiect, dar eu zic ca este o problema de perspectiva.

| JungleHell a răspuns:

Dupa mintea mea existenta unui creator mi se pare perfect logica. Argumente sunt de nu se pot numara, dara iata cateva (bune sper eu):
- in biblie (nu am citit-o toata) scrie ca Dumnezeu ne-a lasat Pamant sa-l mostenim; daca te uiti bine in jurul tau asa este, noi avem planeta la picioare o respectam sau o distrugem, deci nu este o alta vietate de aici peste noi;
- biblia ne-a fost lasata de cineva, caci omul singur nu s-a putut autoinstrui, creatorul i-a lasat un,, regulament de functionare" big grin, altfel nu eram altceva decat niste maimute in aer liber;
- cineva sigur a creat planeta aceasta cu ce este pe ea si restul universului, deci universul nu s-a creat scingur, asta ar fi ceva ilogic. Oare exista televizor care sa apara singur din senin? Banalul telefon nu l-am creat tot noi? Caramida de la casa tot noi o facem. Odata ce noi am creat ceva inseamna ca si pe noi ne-a creat cineva.
Si povestea poate continua. Eu sunt convins ca nu suntem aici pe pamant singuri de capul nostru. Orice poate fi demonstrat, chiar si adevarul.

| Thunderstruck a răspuns (pentru JungleHell):

Ce logica ai fratele meulaughing.
-In mai multe basme scrie ca personajul principal a omorat dragonul/balaurul. Daca te uiti bine in jurul tau nu o sa vezi nici un dragon.
-Da, a fost lasata de cineva, de niste evrei plictisiti.Omul singur se poate autoinstrui, daca studiezi albinele, furnicile sau alte insecte, ele au un sistem de functionare bine pus la punct.
-Cineva sigur a creat planeta asta, acela este Inorogul Roz.Ok, sa presupunem ca Universul a fost creat de cineva, sunt 2800 de zei, deci zeul tau are o sansa extrem de mica (0, 35) de a fi zeul corect. Daca adaugam si faptul ca Universul nu are nevoie de un creator, sansa asta se imparte la 2 si vine undeva la 0, 175.Cam mici sansele ca zeul tau sa fie unul adevarat. Oricum, mentalitatea ta nu e in regula daca excluzi din prima faptul ca Universului nu-i trebuie un creator.

| RAY a răspuns (pentru JungleHell):

Oare exista televizor care sa apara singur din senin?
omul a creat ceva din ceva nu a facut ceva din nimic

| EmaS explică (pentru RAY):

Asa este si cu noi, am fost creati nu suntem rezultatul hazardului.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ema rezultatul hazardului este doar in mintea ta care vrea sa inteleaga doar ce vrea ea, suntem rezultatul sutelor de milioane de evolutie, chiar si miliarde a universului, hidrogenul este simplu, primele forme de viata sunt simple unde vezi tu ceva complex?

| speşăl a răspuns:

OK deci care este raspunsul?