| MariaLOL a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu exista? Puteti motiva?

Răspuns Câştigător
| i86e2 a răspuns:

D-zeu nu exista, motivul e simplu, fiintele inteligente pot exista doar ca urmare a unui proces indelungat de evolutie prin selectie naturala.

Sansele ca o fiinta infinit de complexa sa existe dintodeauna sunt exact zero.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, cred ca exista. Cu riscul de a ma repeta:

Definitie: Dumnezeu=natura.
Natura exista.
Deci Dumnezeu exista.

Prin urmare, Dumnezeul meu e cat se poate de real.

| RAY a răspuns:

Nu exista, e doar lipsa unui raspuns

| vitbsk a răspuns:

Ai încercat să îl cauţi în locurile duhovniceşti sau să stai de vorbă cu oameni consideraţi îmbunătăţiţi duhovniceşte(nu doar unele exemple negative de la TV), înainte să îţi faci o părere?
La mănăstiri, biserici, la revărsatul Iordanului?

| Nonono a răspuns:

Mai bine ai pune altfel intrebare: "Credeti ca Iubirea exista? Puteti motiva?"

Cred ca intelegi ce vreau sa spun.

| Danaberciu a răspuns:

Da există, pentru că daca nu ar exista Dumnezeu nu ai exista nici uh. Pune mana si roaga-te lui Dumnezeu, caci fara El noi nu am mai fi aici pe TPU, asa ca lasa intrebarile astea tampite si roaga-te Lui si crede cu toata taria ta si puterea ta ca El există!

| unbaiatanonim a răspuns (pentru Danaberciu):

Un argument rational ne poti da? Ce ai scris tu mai sus seamana cu declaratia unei persoane schizofrenice ca unicornii exista.

| Danaberciu a răspuns:

Auzi, unbaiatanonim cred ca il ai pe dracu citeste in Biblie si iti vei da seama ca există. Si ai grija la cum vorbesti ca poate Te-a bate cand iti va fi mai drag de lume!

| erema a răspuns:

Nu alege răspunsul care îţi convine. Sigur că există, nu ai simţit niciodată? Nu mai căuta atâtea dovezi, doar crede. Cânva, vei fi trasă la răspundere...