| KhludCiprian a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu vindeca?

Unii credinciosi onesti au lasat copii sa moara sau sa nu mearga la doctori:
https://www.youtube.com/watch?v=oNS071cPsZg&
(sariti la minutul 1:20 sa vedeti despre ce e vorba)

De ce Dumnezeu ar lasa copii sa moara la cei ce sunt cu adevarat credinciosi!? De ce Dumnezeu e inexistent in aceste situatii chiar daca cei ce cred in El se roaga sincer!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Ca să vindece, mai întâi ar trebui să existe.

Este trist că unii sunt dispuşi să sacrifice sănătatea şi viaţa copiilor pentru credinţele sale iraţionale.

Astfel de cazuri se datorează exclusiv religiei şi ignoranţei (pleonasm?)...şi, într-adevăr, respectul se câştigă!

4 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Am vazut si eu cazul unui crestin care a fost muscat de un sarpe veninos, dar a refuzat sa fie dus la spital, crezand ca daca se va ruga suficient, veninul nu va avea niciun efect. Bineinteles ca a murit. Asta e pretul pe care trebuie sa-l platesti cateodata pentru o asemenea credinta oarba irationala. Din pacate, de multe ori platesc copiii cu viata pentru prostia parintilor lor. Inca un exemplu de efect "benefic" pe care crestinismul il are asupra societatii.

| Radu284 a răspuns:

Tu dca lucrezi la o companie la tech support, si vine unul si zice ca trebuie sa vi sa-i bagi calculatorul in priza, ca lui ii e lene, ce faci? Te duci sa i-l bagi in priza?

| Moisie a răspuns:

Aia nu sunt crestini onesti, ci niste ucigasi penali care intr-o societate normala ca cea de aici din occident, ar fi condamnati la multi ani de inchisoare!
De ce sa lase Dumnezeu sa moara copii nevinovati?
Pentru ca Dumnezeul biblic si - a propus sa nimiceasca toata umanitatea sub pretextul ca i-a rebutat!
Nu poti sa te rogi sincer, si in acelasi timp sa fi membru al unei biserica ca cea crestina, care a aruncat Legea lui Dumnezeu pe motivul ca e veche, si urmeaa#za o lege noua scrisa de niste sarlatani fara Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred!

Daca Dumnezeu ar vindeca atunci NU ar mai fi nevoie de medici!
Fetita de 11 ani a murit desi tatal ei a crezut-ce dovada poate fi mai concludenta?

Daca era data pe mana medicilor avea o sansa!