| SpoiledBrat a întrebat:

Credeți că există in 2024 culturi sataniste ca a lui Charles manson? Cum ii poți evita? Exista și in România culturi de astea de habotnici?

4 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu stiu exact cum intelegi tu cuvantul "satanist", dupa definitia mea nu l-ar include pe Charles Manson.

Exista, bineinteles, tot felul de culte cu practici dubioase peste tot prin lume. Acum vad ca sunt foarte la moda cele de tip 'New-Age'. Majoritatea nu sunt in ochiul public, desi stiu despre unul numit 'The School of Self-Awareness', coordonat de un "guru" pe numele Joshua Fabia.

Problema e ca astea nu figureaza in mod oficial pe nicaieri, deci e cam greu sa-ti dai seama daca exista sau nu. Teoretic orice grup de oameni care interactioneaza in mod regulat si discuta despre chestiuni spirituale poate fi considerat un cult. Eu personal as include si organizatiile de tip MLM (OVB Allfinanz in mod special, pentru ca am avut contact cu ei) ca fiind un 'cult', chiar daca nu au treaba cu spiritualitatea.

Cum ii poti evita? Citeste despre alte culte si incearca sa observi care sunt semnele. De obicei includ un lider carismatic, indoctrinarea cu ideea de 'noi-versus-restul', seturi complexe de simboluri, jargon si ierarhii si presiunea pusa pe membrii sa abandoneze viata pe care o au in afara cultului.

| SpoiledBrat explică (pentru mODIN):

Poți considera penticostala un cult?

| mODIN a răspuns (pentru SpoiledBrat):

Si termenul de "cult" e putin intortocheat. Teoretic orice abordare religioasa care are si o comunitate e un cult. Da, ii poti numi cult; la fel cum ii poti numi si pe toti ceilalti crestini.

| anonimg a răspuns:

Eu cred că există, pentru că imaginația oamenilor pot să o i-a razna și să o dedice celui rău. Dar sunt legi care interzice astfel de practici, și de aceea ele nu sunt făcute pe față.
Noi nu trebuie să luăm parte la așa ceva, nici măcar ca și spectatori. Iar dacă vrem să fim mântuiți, trebuie să trăim în ascultare de toate poruncile lui Dumnezeu.