| M25M a întrebat:

Credeti ca puteti vindeca pe cineva prin rugaciune?
Stiu ca e cam mult de citit dar merita.

In March 2008, Ava Worthington, died of pneumonia; Authorities in Clackamas County, Oregon filed charges of manslaughter against the parents in the case.
Just three months later, on June 18, 2008, Ava's 16-year-old uncle, Neil Beagley died from an easily treatable condition (a long-term bladder blockage that forced urea into the bloodstream).

In neither case did the families seek medical help.

On September 29, 2011, a Clackamas County, Oregon, jury unanimously found church members Dale and Shannon Hickman guilty of second degree manslaughter in connection with the September 26, 2009, death of their infant son David, less than nine hours after his birth. Mrs. Hickman went into labor two months before her due date, and the couple decided she would give birth in her mother's home, instead of a hospital. When the three pound, seven ounce, infant developed severe health problems shortly after his birth, instead of seeking emergency medical care, Mr. Hickman, according to The Oregonian, "Responded by holding his newborn son, praying for him and anointing him with olive oil." At trial, prosecutors argued that the couple had ample time after the premature birth to get medical assistance. An expert witness testified that had they done so, the infant would have had a 99 percent chance of survival. In response to a question at the trial, Mr. Hickman said he did not call 911, "Because he was praying."

Sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Followers_of_Christ#Controv ersy

11 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns:

Stii,tu il acuzi pe Dumnezeu de toate astea,de saracie, crime, etc, tu spui ca El nu face nimic, dar tu faci ceva? ai donat vreodata pentru cineva macar 2 euro? poate ca da poate ca nu.Ca lumea sa nu mai aiba parte de din astea noi ar trebui sa ne schimbam nu Dumnezeu, ca din cauza noastra sunt toate astea, pentru ca am ajuns sa involuam in loc sa evoluam in cultura si moralitate.
si stii ce face Dumnezeu ca tot ai intrebat?
El te tine in viata dar tu iti bati joc de El, El te cheama dar nu vrei sa vii.
Si eu era sa mor dar am fost vindecat pentru ca multi s-au rugat pentru mine si azi nu mai am acea problema.eu cred in vindecari dar nu sunt impotriva medicinei.
Dumnezeu ne-a dat minte sa o folosim nu doar sa asteptam ca El sa ne salveze, de ce crezi ca exista acele substante si plante cu proprietati foarte folosite in medicina, sa le folosim.
si afirmatia cu "treziti-va..." au dreptate

| anonim4565 a răspuns:

Treaba ta.

| Mădă0611 a răspuns:

:O inca n-a zis nimeni ca i-a luat dumnezeu sa-i faca ingeri? Hmm, o fi de la ingliş.

Rugaciunea vindeca doar atunci cand boala poate fi vindecata prin sugestie --> autosugestie.

| M25M explică:

Cred ca e de ajuns, nu ai sa-i schimbi perceptia/convingerea/credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tiind sa cred ca e vorba de sugestie/autosugestie.

| sitărescu a răspuns:

E şi asta o ispită de-a dreapta, habotnică să crezi că poţi vindeca pe cineva doar prin rugăciuni.

Foarte puţini oameni au ajuns la asemenea măsuri duhovniceşti în rugăciune.

În primul rând, când ne raportăm la aspectul spiritual, vindecarea o face Hristos, nu omul.

Şi-n al doilea rând duhovnicii îndeamnă să apelăm la serviciu medical combinat cu rugăciunea.

| sitărescu a răspuns:

Tu crezi că Dumnezeu te ajută fără să mişti un deget, întorcând spatele unor opţiuni valabile pe care tocmai El le înlesneşte?

Credinţa presupune şi fapte...

| sitărescu a răspuns:

E treaba ta ce crezi, dar Dumnezeu lucrează de multe ori prin oamenii de lângă noi, din aproape în aproape.

| sitărescu a răspuns:

Oamenii care fac asta sunt de multe ori fără Dumnezeu sau au conştiinţa abolită temporar când sunt sub influenţe negative.

Era limpede că lucrează prin oamenii care sunt de bună credinţă şi pe care-i scoate în cale celor care-I cer ajutorul în rugăciune.

| M25M explică (pentru sitărescu):

Din pacate aici intervine si indoctrinarea religioasa care are loc in State.

| sitărescu a răspuns (pentru M25M):

Sincer la ce modernişti sunt cei din state cred că acest caz are caracter rezidual.

În State sunt gay care încearcă să-şi justifice stilul de viaţă cu biblia în mână.

Acolo oamenii trăiesc mai degrabă cu o uşurinţă, în care încearcă să-şi justifice orice purtare chiar şi păcătoasă d.p.d.v canonic, prin interpretarea personală.