| aabaaab3278 a întrebat:

Credeti ca religia unui om depinde de regiunea in care s-a nascut? Adica daca tu te nasteai in India, religia cea mai buna era hinduismul, daca te nasteai in Israel iudaismul era religia cea mai buna, daca te nasteai in Irak islamul era religia cea mai buna, si tot asa.
Ce as vrea sa va mai intreb:Luam o persoana "X" si sa spunem ca este crestin ortodoxa. De ce el isi considera religia lui ca fiind cea dreapta si corecta, avand in vedere faptul ca sunt foarte multe religii ce nu se ghideaza dupa Biblie. Daca el se raporteaza la Biblie, da, este religia cea mai buna, dar un musulman care se raporteaza la un Coran? Nu cumva crede ca islamul este calea adevarata?

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Religia adevarata se ghideaza intr-adevar dupa Biblie, iar o persoana isi da seama daca Biblia ar trebui sa fie urmata, dupa rezultatele obtinute de cei care o aplica.Important e sa vezi care religie aplica, cu adevarat, Biblia, pentru ca sunt peste 10 000 de secte si religii care spun ca se bazeaza pe ea.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Daca vei continua sa dai raspunsuri care nu au legatura cu subiectul, e posibil sa te trezesti cu contul sters. Vad ca adminii nu glumesc cu lucrurile astea.

| sublime89 a răspuns:

Religia unui om depinde aproape in totalitate de regiunea in care s-a nascut si a crescut. Daca n-ar fi asa, atunci nu am mai avea acea raspandire geografica a religiilor, ci o lume in care oameni de diferite religii ar fi amestecati intre ei in asa fel incat nimeni nu ar mai forma o majoritate clara. Intr-o astfel de lume, nu ai mai avea o Indie majoritar hindusa, o Thailanda majoritar budista, o Algerie majoritar musulmana sau o Brazilie majoritar catolica. Dar nu traim intr-o astfel de lume, si asta inseamna ca tara in care te nasti are un efect major asupra religiei in care vei ajunge sa crezi. E practic o loterie.

| oprescudorin11 a răspuns:

Religia este Consecinta locului in care te-ai nascut *(cel mai adesea). Daca te-ai nascut in zilele astea intr-o religie ai doua variante, crezi sau nu crezi. Daca crezi, vei ramane in religia ta, daca nu crezi, in functie de interese, matrimoniale sau de alta natura poti trece si la alte religii sau secte.In ultimul caz tot ateu te numesti.Cea mai buna religie ramane cea in care te nasti, caci acolo ai radacinile! Asta insemnand obiceiuri, familie, cultura, etc.Un copac nu va putea fi mutat din Brazilia in Europa.Se va usca, cel mai bine in scurt timp, daca nu in timpul mutatiei!
Cam asta e fenomenologia cestiunii!

| NGheorghe a răspuns:

Nu neaparat, instinctele sunt identice la toti oamenii(pe langa instincttul de autoaparare si reproducere mai exista si instinctul de a nu te lasa mintit si fraierit), doar ca putini sunt cei care au sansa sa se convinga de falsitatea basmelor si a povestilor nemuritoare, a traditilor si obiceiurilor ce nu au nicio legatura cu religia dar o insotesc cu un scop foarte precis: sperierea pana la imbolnavirea populatiei. (pe bolnavi nu ii mai intereseaza daca la conducere se afla "depravatii si hotii" fie ei supercredinciosi sau superateisti.) Toate formele de conducere, desi inutile deoarece le caracterizeaza energofagia si financiarofagia, sunt necesare cata vreme exista si domina minciuna si bascalia sociala.
Asa ca ceea ce este corect intotdeauna va fi corect, dar tu trebuie sa te preocupi cu analizarea religiilior doar ca sa nu iti treaca prin cap gandul de a ocupa posturi de conducere... la agricultura cu tine... mananci bio si vinzi rosii, vinete si albastrele ieftine, aproape gratis.

| Drolja a răspuns:

Îţi pui o întrebare, în sfârşit, foarte bună. Nu eşti singurul care s-a preocupat de această chestiune şi care a ajuns la aceeaşi concluzie; când ajungi la acest impas, înseamnă că începi să pui problema corect.
Metafora asta a fost frumos transpusă în filmul "Life of Pi".

Concluzia comună ar fi aceasta: nu poţi ştii care religie e mai bună.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Cei 12 Apostolii au propavaduit biblia in toata lumea. Credinta Ortodoxa este pentru toata lumea, nu este impartita pe regiuni. Oamenii au respins-o, si au ales altceva!

| aabaaab3278 explică (pentru BogdantheDreamer):

Hinduismul a fost inaintea crestinismului cu mult, budismul la fel, iudaismul la fel. Deci?

| MskDesign a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Nu este nici o diferenta! Toate culturile sunt niste minciuni!

| BogdantheDreamer a răspuns:

Da atomic. Dar a venit Hristos si spus. Asta este dreapta credinta pocaiti-va!

Au au avut de ales. Mereu ai de ales!

| Drolja a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Şi ceilalţi au spus asta. Nu numai Hristos deţinea secretul pronunţării cuvintelor.
Poţi urmări şirul logic al discuţiei?

| Dandanache a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Si totusi intrebarea era alta, nu?

| aabaaab3278 explică (pentru BogdantheDreamer):

Iisus a fost cumva in India? in China? in America de Sud? acolo unde erau religii stravechi?

| Aylee a răspuns:

Pai depinde unde s-a nascut acel copil si ce influente au avut parintii. Copilul o sa creada tot ce le zice parintele, daca le zici de ortodoxism clar va crede in biblie, daca le zice de budism in buddha...