| AvalohAlyn a întrebat:

Credeți că va exista vreo Apocalipsa sau vreun sfârșit al lumii vreodată că până acum au fost doar alarme false(2000, 2012 etc)?
De ce credeți că "am supraviețuit" atâtor multe Apocalipse? Atâtor Alarme false adica,vedeți că lumea nici nu mai ia în serios subiectul asta pentru că au fost unii care au tot spus exact când va fi și nu a fost adevărat.
Daca e sa ne luăm după Biblie aceasta va veni ca un fur,când nimeni nu se așteaptă. daca e sa ne luăm după știința se va produce când soarele va muri sau mai devreme prin anumite posibile fenomene (dezastre)naturale.
Voi ce părere aveți strict de subiectul acesta, va fi sau nu va fi?

15 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Bineînțeles că sunt șanse mari să vina în orice moment Apocalipsa.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Ce naiba a fost in 2000 si 2012 in afara de zvonuri? Alea nici macar alarme false nu poti sa le numesti.
Planeta va fi distrusa peste miliarde de ani cand soarele se va extinde si posibil o va inghiti, daca nu, o va praji cu siguranta, dar pana atunci omenirea o sa gaseasca o cale sa se relocheze pe o alta planeta care poate sustine viata.
Fie asta, fie omenirea se va autodistruge inainte ca sa poata soarele sa ne distruga. Deja s-a inceput procesul de autodistrugere.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In 2000 aveam 4 ani si ceva, aproape 5, deci nu imi amintesc.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Oooh, esti mai mare ca mine. Am avut impresia ca esti mai mic, dar nu stiu de ce.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, doar ca ma asteptam ca majoritatea userilor sa fie adolescenti. La asta ma refeream.

| Meme10Memu a răspuns:

Pana in 2050 va veni Armaghedonul prezis in Biblie, cred eu. Cu toate astea in Biblie nu scrie despre vreo data. Numai Dumnezeu stie sigur acea data.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te supăra dar apocalipsa biblică nu corespunde cu apocalipsa voastra care va urma.
Cap 24 din Matei prezintă evenimentele dezastruoase care se va întâmpla înainte ca Ierusalimul sa fie daramat, ceea ce s-a și întâmplat deja.
Ucenicii de pe vremea lui Isus știau foarte bine ca apocalipsa trebuia sa apara în orice moment, de aceea își vindeau case și se strângeau laolaltă din pricina aceasta.
Se vorbea foarte mult despre "Ziua Domnului", zi înfricoșătoare, o zi apocaliptică, o zi în care Ioan a fost răpit la cer "Eu, Ioan, eram în Ziua Domnului", și ceilalți evrei erau condamnați sa devina prinsi de razboi odată cu dărâmarea Ierusalimului.
Daca nu ma crezi citeste versetul acesta si te vei convinge singur:https://www.biblegateway.com/passage/?search=Matei+16%3A28&version=RMNN

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Care "apocalipsa noastră"?
Nici apocalipsa biblica și nici alta apocalipsa nu s-a produs deja dar există mari șanse să se producă în viitor, una din ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cine ti-a dat cuvant să răspunzi în locul Cuvantului lui Dumnezeu?
Apocalipsa s-a sfârșit conform acestor versete:https://www.biblegateway.com/......?/passage/

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

In apocalispa biblica se spune ca va veni atunci cand anticrist va conduce pamantul si cand va fi a doua venire a lui Hristos