| chiftelutacrocanta a întrebat:

Credeti in aceasta afirmatie spusa de Dumnezeu(Allah) in islam? Dumnezeu a prevestit acum multe secole in Coran dezvoltarea copilului in burta mamei, lucru cunoscut de abia acum de oamenii de stiinta din secolul 19.

Dumnezeu spune in Coran urmatoarele versete:

,, Noi l-am creat pe om din apa aleasă [venită] din lut. ~ Apoi l-am făcut Noi o picătură într-un loc sigur, ~ Apoi am făcut din picătură un cheag şi am făcut din cheag o bucată de carne şi am făcut din bucata de carne oase şi am îmbrăcat oasele cu carne. Apoi l-am scos la iveală ca o altă făptură. Binecuvântat fie Allah, Făcătorul, Cel Bun

Nu l-am creat pe om dintr-o picătură de amestecuri, ca să-l încercăm, şi l-am făcut pe el cu auz şi cu vedere?

O, voi oameni! Dacă sunteţi în îndoială cu privire la Înviere, Noi doară v-am creat din ţărână, apoi dintr-o picătură, apoi dintr-un cheag de sânge [ca o lipitoare], apoi dintr-o bucată de carne, cu formă, după ce a fost fără formă [plăsmuită şi neplăsmuită], pentru ca să vă arătăm vouă [puterea Noastră]. Şi Noi lăsăm să sălăşluiască în pântece ceea ce voim Noi până la un timp hotărât; apoi vă scoatem pe voi ca prunci, pentru ca apoi să ajungeţi voi la vârsta bărbăţiei. Şi unii dintre voi mor [tineri], iar alţii sunt lăsaţi [să trăiască] până la cea mai neputincioasă vârstă, pentru ca să nu mai ştie nimic după ce au ştiut. Tu vezi pământul fără viaţă, iar dacă Noi pogorâm apa asupra lui, el se mişcă, se umflă şi lasă să răsară [plante] din fiecare soi minunat

El v-a creat pe voi [toţi] dintr-un singur suflet. Apoi a făcut din el pe soţia sa. Şi v-a trimis vouă opt suflete de vite. El vă creează în pântecele mamelor voastre, făptură după făptură, în trei întunecimi. Acesta este Allah, Stăpânul vostru! A Lui este împărăţia! Nu există altă divinitate afară de El! Cum de vă abateţi? ) [Coran, 39:6].

Oare nu v-am creat Noi dintr-o apă umilă, ~ Pe care am aşezat-o într-un loc statornic şi sigur [pântecele mamei] ~ Până la un termen ştiut? ~ Noi am hotărât astfel şi cât de bine hotărâm Noi,,

[Coran, 77:20 - 23]

Iata si parerea oamenilor de stiinta:

Doctor Gary Miller a spus.

"Un reporter l-a întrebat pe profesorul Keith Moore(Este un embriolog de renume mondial. A fost preşedintele Asociaţiei Canadiene a anatomiştilor, ocupând Catedra de anatomie şi biologie sanitară la Universitatea din Toronto.): «Credeţi că este posibil ca arabii să fi ştiut despre aceste lucruri – descrierea embrionului forma lui şi felul în care se schimbă şi creşte? Poate că nu erau oameni de ştiinţă, dar poate că au făcut câteva disecţii – poate au tăiat oamenii de sus până jos şi au examinat aceste lucruri.» Profesorul i-a arătat imediat că a omis un lucru foarte important. Toate părţile embrionului care au fost arătate şi prezentate pe un film, erau poze făcute prin microscop. El a spus: «Nu contează dacă cineva a încercat să descopere embriologia acum 14 secole, oricum nu ar fi putut să vadă!» Toate descrierile din Coran ale apariţiei embrionului sunt ale organismului atunci când acesta este încă foarte mic pentru a putea fi observate cu ochiul liber. Prin urmare, este nevoie un microscop pentru a fi văzut. Din moment ce acest aparat a apărut abia de mai puţin de două sute de ani, doctor Moore a spus ironic: «Poate acum 14 secole, cineva avea în secret acest microscop şi a făcut această descoperire, fără nicio greşeală. Apoi, i-a spus cumva lui Mohammed şi l-a convins să pună această informaţie în cartea sa. Apoi a distrus echipamentul şi a ţinut secretul pentru totdeauna. Credeţi acest lucru? Nu ar trebui, decât dacă aduceţi o dovadă acestei ridicole teorii.» Atunci când a fost întrebat: «Cum explicaţi această informaţie în Coran?» Doctorul Moore a răspuns: «Poate fi numai Revelaţie Divină!».

Doctor Gerald C. Goeringer a spus.

"În cele mai multe cazuri, dacă nu în toate, această descriere anticipează cu multe secole înainte înregistrarea variatelor etape ale dezvoltării embrionului uman şi ale fătului înregistrate tradiţional în literatura de specialitate"

Voi ce parere aveti

46 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Astea se numesc in rebus trageri la tema.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Parerea lui vine din fideism.

| ania a răspuns:

Biblia face referiri la dezvoltarea copilului în pântecele mamei cu 16 secole înainte de Coran, în Psalmul 139 scris de regele David care a trăit în jurul anului 1000 î Hr.Tu mi-ai întocmit rărunchii, tu m-ai țesut în pântecele mamei mele. Trupul meu nu era ascuns de Tine, când am fost făcut într-un loc tainic, țesut într-un chip ciudat ca în adâncimile pământului. Când nu eram decât un plod fără chip, ochii tăi mă vedeau și în cartea Ta erau srise toate zilele vieții mele, înainte de a fi fost vreuna din ele.Psalmul 139 v13, 15,16.
Din moment ce în Coran scrie-Ucideți-i pe necredincioși! mi se pare o carte a oprimării, a violenței.
Iisus în Biblie a avut încredere că mesajul lui e adevărul și că se va răspândi fără ca ucenicii lui să oblige pe cineva-Dacă nu vă va primi cineva și nu va asculta cuvintele voastre, să ieșiți din casa aceea sau din cetatea aceea și să scuturați praful de pe picioarele voastre.(Matei 10-14) Atât.

| Idris a răspuns (pentru ania):

Nu poti face comparatie intre ce zice Psalmul 139 scris de Regele David, dat fiind faptul ca nu e nimic concret ci doar niste vorbe bine alese de o persoana dezvoltata mai bine intelectul. In Qur'An se explica clar pe langa ce a explicat autorul acestei intrebari se specifica ca omul este creat din ''alaq''. Ce inseamna ''alaq'' in limba araba? Inseamna 3 lucruri :
1) Lipitoare : Comparand o lipitoare cu un embrion in stadiul de,, alaq,, veti vedea foarte multe asemanari. De asemenea in acest stagiu embrionul se hraneste cu sangele mamei, asa cum lipitoare se hraneste cu sangele altora.
2)Ceva care se agata, suspendat, se lipeste : Stim foarte bine ca embrionul se lipeste sau sta agat de uter.
3)Cheag de sange: Aparenta externa a embrionului este extrem de asemanatoare cu cel al unui cheag de sange. De asemenea in timpul acestui stadiu sangele din embrion nu circula pana la sfarsitul celei de a 3-a saptamani, iar embrionul in acest stadiu seamana cu un cheag de sange.
Cum putea profetul Muhammad (SAW) sa fi stiut aceste lucruri acum 1400 de ani cand oamenii de stiinta au descoperit asta de curand cu aparatura ce nu exista in acel timp, daca nu doar cu puterea lui ALLAH?
Deci atentie la ce si cum comparati. Se vorbeste numai pe fapte si dovezi concrete.

| Idris a răspuns (pentru ania):

Comiti o foarte mare greseala cand afirmi ca in Qur'An scrie,, Ucideti-i pe necrediciosi etc...,,. Intr-adevar scrie acest lucru insa in nici un caz nu sunt instructiuni pentru noi in zilele noastre, ci trebuie sa mai citesti cateva versete in sus si ai sa vezi ca aceste vorbe sunt plasate dpdv istoric si fac referire la bataliile de la Badr, Uhud etc, atunci cand profetul Mahommed (SAW) si companionii lui au fost in prima faza persecutati, batuti alungati, pana intr-o zi cand Allah a revelat acest verset si a zis,, Luptati-va cu ei oriunde ar fi...si alungatii pe ei de unde v-au alungat ei mai intainte,,. Se referea doar la perioada profetului Mahommed (SAW) si la fapte ce s-au petrecut in istorie. La fel si in alte carti istorice se scriu de batalii si de razboaie ce s-au tinut dar nimeni nu ii considera pe aceia barbari, teroristii sau ca ii invata religia sa ucida, nu mai departe Stefan cel Mare care a fost si declarat sfant la voi sau ceva de genul. Sper ca ai inteles invataturile din Qur'an si interpretarea lui. Sa nu confundam lucrurile.

| ania a răspuns (pentru Idris):

Instrucțiunile diăn Quar-An nu sunt pentru zilele noastre? Lunile trecute au fost împușcați în Kenya parcă 132 de creștini într-o biserică creștină de către musulmani, găsești ușor pe net imagini cu creștini crucificați sau împușcați și cu o Biblie în mână.Ei de ce n-au înțeles că nu se referă porunca la vremurile noastre? Circulă pe net interviuri cu lideri musulmani care susțin că România e pământ musulman și că trebuie recucerit.Tocmai cu musulmanii care voiau să-i oblige pe români să se facă musulmani au luptat Ștefan cel Mare și alți dimnitori și casă nu mai vorbim de Constantin Brâncoveanu, domnitorul martir al Românilor care a fost decapitat împreună cu băieții săi pentru că n-a vrut să se convertească la Islam.
Vrei să urmezi modelul lui Mohaemd? Care a zis că Allah i-a cerut să se căsătorească cu soția fiului său adoptiv, Zeenab? Și acesta a trebuit să divorțeze de ea ca să deviă disponibilă pentru Mohammed(Surah 33-37).a
Mohammed a contractat căsătoria cu Ayishah când ea avea 6 ani și căsătoria s-a consumat când fata avea 9 ani.Crezi că Creatorul universului poate fi încântat când un copil de 9 ani e chinuit cu relații sexuale? Nu demult circula pe net o poză cu o mireasă de 9 ani căsătorită cu un mire de 40 și care a murit în noaptea nunții. Dacă ai fi trăit atunci și venea Mohammed la tine și spunea că Allah i-a descoperit că trebuie să fie soțul soției tale i-ai fi dat-o? Sau pe fiica ta de 6 ani?
Iisus Hristos n-a omorât pe nimeni și când era omorât pe cruce s-a rugat pentru dușmanii Lui - Tată iartă-i că nu știu ce fac! Dumnezeul Creator din Biblie spune să nu poftești nevasta aproapelui tău și că urăște despărțirea în căsătorie.

| Idris a răspuns (pentru ania):

Ca sa iti explic in mare asa si cat pot de direct si sa nu mai ai dubii si neintelegeri in ceea ce priveste aceste evenimente. In primul rand Zayd a fost un sclav care a fost rascumparat de profetul Muhammed (SAW) considerandu-se astfel ca si fiul sau adoptiv, iar in Qur'An se specifica faptul ca fiul adoptiv nu va fi niciodata asemenea unui fiu de sange. A doua la mana in ceea ce priveste casatoria cu Zaynab a fost dupa mai mult de un an de la casatoria dintre Zaynab si Zaid, dupa ce amandoi se plangeau ca nu se inteleg si nu sunt foarte fericiti, astfel ca Zayd i-a cerut permisiunea profetului Mahommed (SAW) sa divorteze de ea, iar problema era ca ce se va intampla cu ea apoi. De aceea profetul MAhommed (SAW) a decis sa o ia de nevasta, nu in sensul ca daca o lua de nevasta sa faca si sex cu ea, ci din sensul ca o ia de nevasta sa fie sub protectia sa si sa fie in familia si in casa lui. Apoi in ceea ce priveste casatoria cu Aisha, acestea sunt din nou idei preconcepute de societate ca 9 ani si etc. Relația cu soția sa, ʻAishah (Allah să fie mulțumit de ea!), a fost doar cea din cadrul căsătorie. El (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) nu s-a însurat cu ea de prima dată, atunci când tatăl ei i-a oferit-o în căsătorie. El (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) nu s-a căsătorit cu ea până când ea nu a ajuns la pubertate și a putut decide pentru ea. Relația lor este descrisă în fiecare detaliu de către ʻAishah (Allah să fie mulțumit de ea!), ca fiind una bazată pe iubire și respect reciproc, fiind o unire înfăptuită, cu adevărat, în Rai. ʻAishah (Allah să fie mulțumit de ea!) este considerată a fi una dintre cei mai mari savanți ai islamului și toată viața ei a fost căsătorită numai cu Mohammed (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!). Ea nu a dorit niciun alt bărbat, nici nu a rostit vreodată ceva defavorabil cu privire la Mohammed (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!). Pentru nelamuriri scrie-mi si iti mai raspund.

| ania a răspuns (pentru Idris):

Mulțumesc pentru răspuns.Eu sunt convinsă că înaintea Creatorului toți avem aceeași valoare indiferent cine e sclav și cine nu.Sunt convinsă că Dumnzeu Creatorul nu ar fi zis unui bărbat că el trebuie să fie soțul unei femei căsătorite cu un alt bărbat indiferent dacă se ceartă sau nu, eventual să-i ajute cum să se înțeleagă.

| ania a răspuns:

Crezi că-i arde cuiva de discuții despre embrion când atâția oameni sunt omorâți de alții care susțin că o fac în numele lui Allah și chiar dacă alți musulmani spun despre ei că nu reprezintă spiritul islamului, totusi au cel puțin o scuză bună în Quaran în care scrie -ucideți-i pe necredincioși! E drept că și europenii și americanii bombardează Statul Islamic, dar nu pretind că o fac în numele vreunei divinități ci ca să desființeze un stat care se laudă că va omorîpe oricine nu vrea să devină musulman.

| Oana92 a răspuns:

Nu mai pune egal intre Dumnezeu si Allah. Chiar daca inseamna, ca denumire, acelasi lucru religia crestina-Dumnezeu e una una iar islamul-Allah e alta.

| uNaturra a răspuns (pentru Oana92):

Greșești. Religia noastră și a lor este aproape identică, ei doar au mai multe reguli și învățături spre lauda lui Dumnezeu, dar tot similar este. Să nu judeci tu pe Allah din cauza teroriștilor.

| Oana92 a răspuns:

Bai fratilor, ati luat-o razna? Acum, cand lumea e in plin razboi, v-a apucat pe voi cheful de studiat religia asta si ati inceput brusc sa credeti in allah? Acum v-ati gasit sa promovati islamul?

Si pe bune, voi chiar credeti in ce scrieri? Ramane sa va obligati femeile sa poarte val si sa plecati la mecca...

| Idris a răspuns (pentru Oana92):

Care e problema ta cu purtatul voalului? In primul rand, acesta e primul semn ca te respecti pe tine purtand acel voal, astfel ca nu iti lasi formele cu care te-a inzestrat Allah la vederea tuturor. De ce nu porti voal, ce vrei sa demonstrezi, iti place sa intorci capetele de pe strada? Daca te respecti pe tine si pe sotul tau, ai purta voal si te-ai descoperi doar in intimitatea voastra. In al doilea rand, eu sunt musulman si ma port precum profetul Mahommed si incerc sa ma apropii de ce face, cum arata si cum se purta el. Iar voi ca fete crestine-ortodoxe, banueisc ca, credeti in Maria nu? De ce nu va purtati precum ea, daca ea in icoanele voastre arata cu val pe cap si cu haine lungi? Tu nu numai ca nu esti influentata de nici o religie, esti influentata de faptele pagane si care nu au nici o justificare nicaieri. Indiferent de credinta ta.

| Oana92 a răspuns (pentru Idris):

Problema mea ca e voi sunteti inchisi la minte, extremisti, teroristi in mare parte, va omorati femeile cu pietrele si le bateti cu biciu. Le obligati sa poarte val pentru ca sunteti niste frustrati si nu sunteti capabili sa faceti o femeie sa va iubeasca si asta pentru ca le inspirati teama. Va cumparati femeile ca la targ si va e teama ca o sa va lase pentru altul in orice clipa, motiv pentru care le obligati sa se ascunda sub o carpa si sa traiasca in teroare.

Am crescut in libertate, bunicul meu a murit pentru libertate. Nu am sa pot niciodata sa ii inteleg pe cei pentru care libertatea nu reprezinta nimic. Si nici pe cei care au mentalitatea ramasa in preistorie.
Ma respect pe mine suficient de mult incat sa pretuiesc libertatea mai mult ca orice, nu am sa permit nimanui sa imi impuna cum sa ma imbrac si in ce sa cred. Asta e lucrul pe care voi, in limitarea voastra, nu il puteti intelege si accepta.

Am incercat sa nu ii judec pe oameni dupa religie, rasa, aspect, etc. Dar pe cei ca tine nu ii pot intelege. Ii pot tolera, dar nu ii pot intelege. Am cunoscut un musulman care oprea productia in fabrica lui la ora de rugaciune, dar in rest era normal, femeia lui umbla imbracata normal, fata lui la fel, iesea in cluburi, are un iubit. Un om normal, care s-a nascut musulman, se roaga ca un musulman, dar s-a adaptat secolului in care traim, culturii in care traieste si a luat din credinta voastra lucrurile decente si firesti. Eh, cand veti fi toti asa lumea asta o sa fie ceva mai buna. Si mai normala.

Ai spus in alt comentariu ca profetul a indemnat la razbunare(sa ii alunge pe ceilalti cum au fost si ei alungati). Asta e esenta religiei voastre...

| Dorugar a răspuns (pentru Idris):

Dar de ce sa te respecti pe tine umbland imbracata ca o stafie, cand poti sa umbli elegant imbracata astfel incat sa te simti bine ca arati CIVILIZAT si nu ca o mumie din Evul Mediu primitiv si retrograd! Ai cumva impresia ca in civilizatia noastra europeana apreciem fatomele?
Pai poate ca ii este suficient sa se imbrace cu hidjab de Haloween cand poate fi apreciata in rolul de fantoma.

| Idris a răspuns (pentru Dorugar):

Pai tocmai asta e si ideea, de ce sa te porti cum indeamna societatea, cand tu trebuie sa te porti asa cum iti este indicat de catre propriul tau Creator. Aici intervine efectul de turma si ce se vede in jur aia aplica toata lumea. Trist. Eu umblu imbracat in straie islamice si ma duc peste tot si nu ma intereseaza ce zice societatea, dar nu toata lumea are curajul asta.

| Idris a răspuns (pentru Oana92):

Noi suntem inchisi la minte, teroristi, extremisti? Ma cunosti? De ce ma etichetezi in felul acesta si ma jignesti desi eu nu am facut-o si ti-am vorbit cat se poate de civilizat. Daca nu port anume haine inseamna ca nu m-am adaptat secolului in care traiesc? In ce comentariru am spus,, sa ii alunge pe ceilalti asa cum au fost ei alungati,,? Am zis sa ii alunge pe ceilalti de unde au fost ei alungati mai intainte. Daca domnitorii romani se luptau pentru tara si pentru teritorii inseamna ca erau tirani, barbari sau teroristi? Isi lua doar ce li se cuvine nu? Doar ca profetul Muhammad (SAW) nu a facut acest lucru fara sa primeasca binecuvantarea de la Allah.

| Oana92 a răspuns (pentru Idris):

Domnitorii porneau razboaie, e drept. Doar ca noi nu slavim dominitori si nu incercam sa le imitam stilul de viatawinking Ei nu reprezinta modele pe care noi le urmam si dupa care ne organizam viata.

Da, atata timp cat nu va puteti adapta stilul de viata si mentalitatea la cultura in care traiti iseamna ca sunteti neadaptati si inchisi la minte. Nu ar deranja pe nimeni ca va rugati si credeti in allah. Pe noi, cei din jur, ne deranjeaza faptul ca va impuneti regulile prin teroare.
Atata timp cat traiti in tara asta, daca vreti sa fiti accepti si nu doar tolerati pentru ca ne impun anumite institutii, trebuie sa va adaptati. Voi pretindeti ca femeile sa se acopere cand merg ca turisti in tarile voastre, dar vreti ca femeile voastre sa aiba dreptul sa umble acoperite in tarile crestine. Noi v-am dat acest drept, noi riscam sa fim ucise. Asta e diferenta!

Dumnezeu nu a dat nimanui binecuvantare la razbunare, nu a aprobat niciodata ca cineva, in numele Lui, sa alunge oameni, sa omoare cu pietre si sa raspunda unei fapte rele cu aceiasi fapta rea. Dumnezeu ne-a indemnat sa aruncam cu paine in cei care ne lovesc cu pietre si sa intoarceam si celalalt obraz cand cineva ne loveste. Dumnezeu este iubire si a propovaduit iubirea in toate formele ei. Asta e diferenta!

| Dorugar a răspuns (pentru Idris):

Draga nestiutorule care nici atat nu stii ca OMUL este o fiinta sociala si una care nu are nico legatura cu vreun alt creator decat parintii sa, evident ca si Creatorii sunt importanti pentru oameni si societate, dar ma refer la Creatorii de Moda, la cei ai internetului, sau la Creatorul I-phonului sau Smartphonului dar si a tuturor creatilor pe care le-a facut societatea umana divina si mantuitoare. Am zis divina pentru ca vedem cum oamenii corecteaza lucrarea lui Allah tocmai pentru ca semenii credinciosi lui Allah Nu primesc alimente din ceruri si nici alte ajutoare, asa ca Creatorii Umani fac modificari genetice ca sa se asigure hrana atat cantitativ si le fac sa fie mai rezistente in lupta cu gandaci care distrug soiurile mai slabe create de Allah.
Efectul de turma de care zici se manifesta mai ales la biserici si moschee unde toti actioneaza in acelasi fel ca o turma, subliniat si de faptul ca toate femeile poarta burca si arata ca niste fantome sau papaiotze, spre deosebire de femeile din societatile dezvoltate care umbla in haine diverse, cu croieli diverse si mai ales viu colorate tocmai ca sa le scoata in evidenta frumusetea si personalitatea, pentru ca femeile sunt MUUUULT superioare barbatilor fie si numai pentru ca ele le dau viata la toti barbatii, (bineinteles nu si la aceia care au impresia ca sunt nascuti de Allah!) si tot femeile devenite mame isi ingrijesc copii. pina nu vine Imamul si le suceste mintile cu prostii fanteziste petrecute in ceruri despre care nimeni nu stiu unde sunt, dar culmea ei imamii STIU intotdeauna ce vrea si ce comanda Allah- care exista in acel cer de care nu stie nimeni unde se afla!
Cum ti se pare aceasta "logica"...nu ti se pare culmea absurdului?
Nu exista straie islamice decat in inchipuirea voastra a celor indoctrinati. Daca Dumnezeu / Allah voia sa fiti imbracati asa cum vrea EL, atunci va crea cu blanuri ca si animalele cu blana, si nu ati fi fost nastcuti in pielea goala, tocmai ca sa va alegeti voi imbracamintea. Trist este sa nu intelegi ca ceea ce va invata Coranul era va´labil doar 1000 /1500 de ani, si ca a venit vremea sa va treziti la realitate, asta pina nu va autodistrugeti tocmai datorita faptului ca ati ramas cumentalul in urma cu 1500 de ani.
Asta v-o zice prieteneste un prieten care NU este dusmanul religiei Islamice ci doar a islamismului care din religie a dvenit o linie POLITICA de orientare FASCISTA!, adica una extrem de periculoasa pentru democratie.Iar demcratia desi nu este perfecta, este totusi cea mai buna forma de societate umana de la Creatie si pina la noi!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Eva a fost creata cu ajutorul ingineriei geneticice (teologii evrei sunt de acord)si vrei ca aia sa nu stie de embrion?
Allah sau YHWH sunt doar unii dintre ei.Prostimea ii venereaza ca dumnezei.Nu erau atotputernici, erau doar mai evoluati din punct de vedere tehnologic.
Islamul este doar o copie nereusita a religiei evreilor.
La fel ca si crestinismul.

| Idris a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Din pacate pentru tine, toate celelalte religii sunt copii nereusite ale Islamului, deoarece Islamul a fost pe acest pamant de la venirea lui ADAM, doar ca neamurile din urma au reinterpretat si au modificat Cartile trimise de Allah. Doar ultima Carte ce i-a fost revelata profetului Muhammad (SAW) s-a pastrat neschimbata 1400 de ani si aceasta este singura religie si unica care se mai accepta.

| Dorugar a răspuns:

De unde stii tu ca a spus asta Allah?
L-ai auzit la radio?
Eu cred ca textul Coranului e scris de oameni si nu de Allah!
Allah daca era cu adevarat atotputernic nu scria texte pentru analfabetii care nu stiau sa citeasca, ci proiecta holograme cu laser si sunet seara pe bolta cerului, asa ca sa le vada toata lumea si sa le inteleaga si analfabetii!

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Pai daca au fost trimise prin revelatie este si mai grav! Allah daca era mare si puternic nu trebuia sa trimita revelatii ci sa-si proiecteze seara pe cer hologramele laser asa cum fac astazi de ex vedetele care isi tin spectacolul pe stadionul Wembley din Londra!
Si daca cantareata Madona sau Robbie Wiliams pot face asa ceva fara nicio problema, de ce nu a facut si Allah asa ceva, bineinteles la alta scara raportata la marimea SA?
Nu crezi ca e cusuta cu atat alba a minciunii treaba cu inspiratul Coranului unui analfabet ca acesta sa scrie sau sa tina minte un text atat de lung cu multe sute de pagini cand este de notorietate ca analfabetii nu retin prea multe. Asa ca daca Allah exista, el nu putea fi atat de limitat incat sa prefere sa insipire Coranul unui analfabet cand avea puterea sa proiecteze pe cer in sunet si imagini exact ceea ce voia EL sa transmita oamenilor.
Alternativa pe care ar fi ales-o si cel mai prost student de la facultatea de Public Relations...dar nu a ales-o Allah cel atotputernic! Oare de ce?

| Idris a răspuns (pentru Dorugar):

Dorugar, de ce crezi ca Allah s-ar arata oricui, dupa cum zici ca putea sa apara cu holograme, lasere si etc. Cu ce esti tu mai special ca sa ti se arate tie Allah, sau crezi tu ca esti capabil sa dai fata in fata cu Stapanul Lumilor, Creatorul a tot ceea ce exista? Daca ar fi vrut Allah s-ar fi aratat fara dar si poate si fara nici un fel de problema si daca ar fi vrut v-ar fi calauzit pe toti. Nu stiu ce religie ai sau daca esti ateu, insa daca esti ateu vreau sa stii de la mine, ca mai in gluma mai in serios incepi sa accepti Islam-ul pentru ca ai spus jumatate de Shahada, adica,, La illaha...,, ceea ce inseamna ca nu exista nici un Dumnezeu, insa mai trebuie sa completezi cu,, illa Allah,, ceea ce inseamna in afara de Allah. Si inca o chestie care ar trebui stiuta este aceea ca de la chemarea lui Muhammad (SAW) ca profet, nu se mai accepta nici o alta religie decat Islamul. Asa ca ramane la aprecierea voastra de care parte a baricadei vreti sa fiti. Si indiferent daca va pasa sau, daca credeti sau nu si indiferent de ce scrieti aici sa nu uitati de Ziua Judecatii. Tot ce exista, toate fiintele, toti oamenii sunt creati de Allah si toata lumea de pe acest pamant sunt musulmani, insa multi dintre voi v-ati abatut. Cum ziceam indiferent de ce credeti, cum credeti, cum ganditi nu puteti sa va ascundeti de Allah, pentru ca El stie si vede tot.

| Dorugar a răspuns (pentru Idris):

1) Pentru ca Allah cel Atoputernic are si acum si avea si atunci nevoia sa isi aibe adeptii sai si vedem ca ar dori sa-i aibe pe absolut toti oamenii, asa ca nu ar fi fost o favoare facuta special pentru mine, ca eu ma pot converti cu mare placere, dar numai daca cineva imi pune Kalshnikovul la tampla!
Si astfel Allah ar fi fost mult mai convingator sa le explice El oamenilor despre Legea si pretentiile Lui decat sa paseze niste cuvinte unui analfabet care chiar daca le-ar fi retinut pe toate, desi asta e greu de crezut pentru ca analfabetii nu pot retine nici macat o pagina din Coran la o singura auditie, deci putea foarte usor sa-i schimbe intelesul. Asa ca mesajul Divin ar fi fost PERFECT si total convingator pentru ca una este sa auzi ce spune Allah si alta este ce spune un camilar analfabet.
2 Nu stiu daca pot accepta ca nu exista un alt Dumnezeu decat Allah pentru ca in Geneza Biblica in original se spune ca dupa ce au mancat din fructul cunoasterii si oamenii au devenit Dumnezei ca EL. si acest lucru il vad confirmat in realitate atunci cand vad ca un om are mari probleme cu sanatatea acesta este dus la spital sa-l vindece oameniii cu stiinta lor si nu la geamie sau la biserica sa-l vindece Allah-Dumnezeul cel mare si atotputernic sau imamii cu credinta lor. Asa ca eu am doi Dumnezei Creatori, si anume Parintii mei care m-au CREAT EI pe mine, si nu Dumnezeu, si au facut-o din iubirea lor.
3 Referitor la cea a zis Muhamad (SAW) nu este nimic de STIUT, pentru ca religia NU este o Stiinta bazata pe cunoastere rationala, ci este suficient sa CREZI, de asta se numeste si "credinta" iar adeptii lui Mahomed se numesc "credinciosi" si nu SAVANTI. Asta fara sa mai spunem ca au fost foarte multi alti profeti care au profetit mult mai exact viitorul, si asta fara sa taie capetele celor care nu cred in profetia sa, de ex. Isus cel Nechristos, Nostradamus, Helen G. White. Edgar Cayce, Sandor Levay, Baba Vanga! si altii, asa ca nu era Mahomed singurul profet, chiar daca el (SAW) si-a impus religia cu sabia asa cum procedeaza astazi cei care isi fac un califat sub acelasi steag al aceluiasi Mahomed(SAW).
4 Ziua judecatii este in fiecare zi, pentru ca Dumnezeii care ne-au creat (citeste parintii) ne-au creat cu un creier rational cu care sa JUDECAM tot ce este in jurul nostru ca sa putem desprinde Raul de Bine, asa ca poate ca ai dreptate, nu zic, probabil cei facuti de ALLAH vor fi judecati de El, dar noi cei care am fost creati de parintii nostri suntem judecati de ei, chiar si in timpul vietii si chiar si in fiecare zi, asa ca noi ii respectam mai mult pe Dumnezeii nostri care ne-au creat, ne-au crescut, ne-au hranit, ingrijit si educat, pentru ca Allahul din ceruri NU a facut asa ceva pentru noi, dar accept ca poate ca au facut-o pentru voi, trimitandu-va din ceruri navete cu pampersi si cu mancare.
5 Pai sigur ca ne-am abatut de la credinta si de la Dumnezeul din ceruri, si asta pentru ca Dumnezeul din ceruri NU VREA sa fie cunoscut de noi, nici nu se lasa cunoscut de noi. fapt confirmat de rfealitatea ca stiinta cu posibilitatile ei extraordinare de a cerceta realitatea, nu a gasit niciun semn prin care sa se poata dovedi ca Dumnezeu vrea sa il cunoastem. Asa ca indiferent daca Allah ne vede sau nu, noi ne traim viata folosindu-ne RATIUNEA cu care am fost dotati din nastere, si bineinteles ca il vom si slavi pe Allah atunci cand da un semn ca vrea sa fie cunoscut si slavit! Asa ca pina atunci ne traim viata asa cum vine ea catre noi in fiecare zi, si ne folosim ratiunea ca sa ne usuram existenta de zi cu zi, prin ceea ce se cheama "revolutia tehnico-stiintifica" de care, pina sa primiti ceva bun de la Allah, vedem ca profitati si voi de ea, doar ca o folositi pentru a va autodistruge, (vezi harabaura din tarile islamice apropiate) care probabil sunt pedepsite de Allah pentru ca nu au inteles si ei ca si STIINTA vine tot de la Allah, si aceia nu pot pricepe ca STIINTA inlocuieste automat CREDINTA fiind exact opusul ei, si ai ca si exemplu. faptul ca nu mai esti nevoit sa CREZI ca vine ploaia, pentru ca stiinta iti spune exact TIE pe SMART fonul tau, cand va veni ploaia in locul in care te aflii! Vezi ce mare este puterea lui Allah? Doar ca voi nu aveti capacitatea sa intelegeti mesajul Lui si ati ramas la niste scrieri primitive adresate unor oameni semi-primtivi, si nu ati inteles cu adevarat ca Allah va cere sa va adaptati "noii credinte"care este STIINTA ´, desi va spune asta explicit chiar in Coranul vostru!
Asa ca nu-l mai fa tu pe prorocu care vorbeste in numele Lui, ca tu nu esti decat o persoana depasita de realitate care nici macar mesajul divin din Coran NU l-ai inteles!

| Idris a răspuns (pentru Dorugar):

Am sa iti raspund clar si cat mai scurt la fiecare dintre cele 5 puncte.

1)Allah (SWT) nu are nevoie de nimeni si de nimic, El isi este de ajuns pentru El. Noi toti avem nevoie de el.

2)Eu nu cred ce spune Geneza Biblica cand spune ca atunci cand au mancat din fruct au devenit Dumnezei ca el, asta pentru mine e cel mai mare pacat. Cand un om are probleme cu sanatatea este ca asa vrea Allah si nu stiu pe cata lume a tratat spitalul, iar daca pui in balanta mai multi sunt cei netratati. Tot ce e bine e de la Allah si ce e rau e din cauza comportamentului persoanei si ar trebui sa faca ceva in privinta asta.

3) Cand zici ca religia nu este stiinta, eu zic ca BA DA este STIINTA, in Qur'An este foarte mult stiinta, insa nu e o carte de stiinta ci o carte a semnelor.

4) Ziua judecatii este in fiecare zi? Eu ma refer la Ziua Judecatii in fata lui Allah si daca parintii tai te-au hranit, te-au educat, te-au ingrijit, totul s-a intamplat cu voia lui Allah sa stii asta cu siguranta.

In ceea ce priveste punctul 5 chiar nu l-am inteles dar te rog din suflet sa nu ma faci pe mine proroc, pentru ca nu stiu daca esti in masura in primul rand, iar in al doilea rand nu sunt eu capabil sa imi insusesc asemenea atributii. Pana la urma care este sensul discutiei noastre si despre ce vorbim ca vad ca o dai de gard si mergi din subiect in subiect, daca vrei la luam pe rand pentru ca incluzi multe chestii intr-una singura si chiar se necesita luare lor separat. Imi cer scuze daca nu m-am facut inteles insa imi e greu sa ma exprim si sa scriu pe limba romana, dar cu voia lui Allah incerc.

| Dorugar a răspuns (pentru Idris):

1) Pai daca Allah nu are nevoie de nimeni si de nimic, arunci de ce incearca islamistii sa isi intinda puterea si sa stapaneasca toata planeta pe care EL Allah, chipurile, a creat-o?
In al cui nume se poarta acum Jihadul daca nu in numele lui Alah? sau poate ca se poarta in numele lui Pinochio si eu nu am auzit bine?
2 Indiferent de ce crezi tu sau nu, realitatea din viata noastra este aceea ca de creat ne-au creat parintii nostri si nu Allah, asta daca nu cumva mai crezi ca te-a adus barza!
Asa ca de spus ca ne-a creat Allah, cand toata lumea stie care este adevarul, este doar un fel de a te complace multumit in minciuna! ...si asta nu poate fi ceva pozitiv!
Cand un om are probleme cu sanatatea, ca asa vrea Allah, atunci se duce la spital sa-l vindece STIINTA medicala cu puterile ei mult mai mari de a vindeca oamenii decat credinta la moschee, drept dovada ca si musulmanii cand au grave probleme de sanatate tot la spital se duc, sa se lase pe mainile STIINTEI si nu a credintei, pentru ca "Scentia potentia este" (stiinta este putere) ziceau romanii deja in antichitate, in timp ce credinta este o forma a nestintei, deci o slabiciune! Aici in lumea normala in care traiesc eu rar se intampla sa iesi din spital in aceeasi stare in care ai ajuns, asta pentru ca aici NU se merge la spital in ultima clipa, ci te duci regulat la control si analize ca sa preintampini din timp problemele care pot deveni grave.
3 degeaba zici tu ca religia este stiinta, cand tu nu stii nimic despre Allah, ci doar crezi ceea ce crezi, vorbiti de cer desi nici nu stiti unde este cerul. vorbiti de rasplata in Rai desi nu s-a intors nimeni sa va spuna ce este dupa moarte.
Adevarul este exact invers, si anume acela ca STIINTA este Cuvantul lui Dumnezeu iar religia religia este cuvantul unor oameni primitivi care Nu l-au vazut niciodata pe Dumnezeu, dar cred ca a venit un arhanghel cu bicicleta din ceruri coborand pe un curcubeu, daca asta este stiinta atunci ce este burtologia?
4 Eu vorbeam de Judecata cu care ne judeca Creatorii nostri, ca despre judecata lui Allah nu este nicio graba pentru ca dupa ce esti mort nu-ti mai pasa de cum vei fi judecat si nici de cine, dar faptul ca parintii tai te judeca in timpul vietii chiar si cand ai ajuns matur, este foarte important pentru ei si mai ales pentru societatea din jurul tau, asupra carora se poate rasfrange toate consecintele greselilor si ratacirilor tale pentru ca aceste consecinte ii pot face sa sufere.
Nu draga, din voia lui Allah se intampla doar bombardamentele din Siria si Irak in care mor sute de mii de copii, femei si batrani, pentru ca acele avioane care bombardeaza vin pe cer, adica exact locul unde este localizat si Allah si Imparatia Sa!
. Ingrijirea si hrana mea cand eram copil, nu au venit din ceruri ci au venit din munca tatalui meu si ingrijirea si educatia din partea mamei mele, asta ca sa nu confundam fantezia cu realitatea, pentru ca din cate stiu eu din ceruri nu a venit niciodata ceva bun, eventual niste comete si meteoriti care au facut mari distrugeri, si nicidecum alimente, haine si ajutor pentru oamenii simplii tot asa cum nu vin nici astazi pentru acei musulmani nenorociti care sufera de foame sau frig in Irak sau Siria +++.
5) la acest punct ti-am aratat faptul ca Allah-Dumnezeu Nu vrea sa se lase cunoscut nici macar cu posibilitatile imense de cercetare ale Stiintei, asa ca nu trebui sa fortam noi oamenii ceva ce EL nu doreste, asa ca parerea mea este ca trebuie sa-L lasam in pace cu treburile LUI si noi sa ne vedem de ale noastre. Asta cu atat mai mult cu cat in Coran stiinta este incurajata tocmai din cauza ca Allah STIA ca aceasta va inlocui credinta, pentru ca stiinta si credinta sunt exact ca apa si focul adica se exclud una pe alta, adica cand stii inseamna ca STII si nu mai ai nevoie sa CREZI, iar de crezut crezi ceva intotdeauna cand NU stii! Asa ca ar fi cazul sa va treziti la realitate si sa intelegeti ce va cere Allah prin indrumarea voastra catre Stiinta, pentru ca STIINTA cuprinde exact acele Legi pe care le-a folosit si Creatorul cand a creat Universul, lumea si viata, asa ca de Creator va apropiati prin Cunoasterea Rationala si nu prin credinte irationale!
Si faptul ca Allah este suparat pe voi si nu este de acord cu linia credintei orbesti pe care o urmati, acest fapt il vedem in situatia generala catastrofala din tarile islamice arabe, situatie in care vedem clar ca va autodistrugeti,... exact pentru ca asta vrea Allah cu voi cei care NU i-ati inteles indemnul de schimbare a directiei de la credinta la STIINTA!

PS Faptul ca te-am facut proroc se datoreaza feluluinin care neßai prezis tu viitorul in IAD! Asta desi nu exista nicio dovada stiintifica, adica reala, ca Iadul si Raiul ar exista si altundeva decat in imaginatia voastra, asa ca am banuit la tine niste revelatii profetice. Denumirea de profet este destul de normala pentru acel cineva care se procupa sa faca profetii asa cum ai facut tu, dar probabil ca la tine profet inseamna ceva legat de Mahomed, pe cand la noi este ceva legat de facutul de profetii ca cele pe care le-ai facut tu privind "viitorul" nostru in ziua unei improbabile Judecati (care exista foar in imaginatia ta si nu in realitate)

| Idris a răspuns (pentru Dorugar):

Din pacate tu nu ai habar de religie si iti argumentezi ideile prin niste lucruri ce se intampla zi de zi. Clar este ca te pot contrazice in tot ceea ce ai zis insa imi e greu sa scriu si sa ma exprim in romana. Oricum mi-ar fi placut foarte mult o dezbatere de acest gen fata in fata prin vorbe rostite nu scrise. Asa sa iti raspund in mare tu crezi ca aceasta viata este importanta si aceeasi veche poveste si sustii ca nu te mai intereseaza ce patesti dupa moarte. Pai dupa moarte e viata adevarata si ai mai zis ca ti-am prezis eu viitorul in IAD? Nu imi amintesc sa fi spus asta, dar poate tu singur ai insinuat ca eu la asta ma refer, desi nu crezi in Rai si Iad ai facut referire tu singur la ele. Oricum discutiile astea nu duc nicaieri, iar intre o adunare de oameni ca si tine care fac astfel de afirmatii si o adunare de oameni precum acei jihadisti care interpreteaza aceste vorbe dupa cum vor ei si raspund cu violenta, ies acele atacuri terorise si acele masacre care se spune ca sunt facute de musulmani sau in numele religiei islamice, desi nici una dintre parti nu are nici o treaba cu ISLAM-ul.

| Dorugar a răspuns (pentru Idris):

NU te supara draga, dar religia este doar o facatura a oamenilor primitivi, asa ca nu e niciun bai sa nu ai habar de religie, asta indiferent de ce religie vorbim!
In ziua de azi numai oamenii inapoiati mai au nevoie de religie, un om normal are nevoie de INFORMATII care sa-i largeasca orizontul de cunoastere, pentru ca noi oamenii din societatea DEZVOLTATA traim intr-o lume in care conteaza NUMAI ceea ce STII iar ceea ce crezi are valoare doar la tine acasa si nu in societate.
2 Avantajul in scris este acela ca daca chiar nu stii sa te exprmi rapid si corect ai timp sa corectezi.
3 Dupa moarte nu exista NIMIC, ca viata adevarata nu mai poate fi cand fiecare organ isi pierde FUNCTIA vitala, asa ca dupa ce murim vem fi cu totii ceea ce am fost si inainte de a ne naste, cand nu am avut viata si nici organe care sa sustina viata! Tu stii ce ai fost inainte de a te naste? Oare cat de fericita o sa fi dupa moarte cand te intorci in nefiinta din care ai venit?
3 Dragut-o. nu exista absolut nicio dovada despre existenta Iadului si Raiului dupa moarte. In timpul vietii noastre exista si IAD, ca acela din Irak sau Siria, si exista si RAI ca de ex. acela din Elvetia in care sunt mai multe localitati care poarta denumirea de Paradis, eu stiu doua, una linga Schafhausen, si alta langa Lugano. dar acolo mai sunt si alte Paradisuri adevarate dar care nu poarta numele de Paradis ci de Vevey, Montreux +++++
4 ) Gresesti, aceste discutii au rostulsa te faca sa gandesti, asta daca esti capabila sa rationezi, si numa indoiesc de acest lucru, doar ca trebuie sa stii ca PROGRESUL vine doar prin discutii contradictorii.petru ca numai asa ai posibilitatea sa iti verifici propriile pareri in comparatie cu parerile altora, si daca intelegi sa folosesti aceasta in interesul tau, vei progresa si tu! Daca nu vei stagna si vei dispare oadata cu lumea islamica!
5 Aceste atacuri teroriste sunt legate NUMAI de Islam atata vreme cat nu vedem budisti sau hindusi care sa isi puna centuri cu bombe si sa strige ca mor pentru Buda Akhbar. Asa ca violenta este parte din Islam tot asa cum si profetul a impus Islamul tot cu sabia si folosind violenta, Nimic din grozaviile pe care le face ISIS nu ii sunt straine profetului Mahomed, asa ca acei teroristi musulmani fac exact ceea ce a facut si profetul lor.
Oricum islamul NU mai este o religie asa cum stim noi ca a fost odata demult in Dobrogea, ci s-a radicalizat si a devenit ISLAMISM, adica o monstrozitate politica fascista cu aspect religios, una care ar trebui sa fie interzisa in Europa asa cum sunt interzise si alte miscari fasciste care sunt mult mai inofensive decat Islamismul barbar de tip Wahabist intolerant si antidemocratic care s-a extins in mod periculos in Europa

| Idris a răspuns (pentru Dorugar):

Eu cred ca tu esti bolnav si nu te ajuta iq-ul nici mintea si nici nu poti accepta ca da ai un Creator si tot ce exista este creat de EL, insa tu esti prea redus ca sa accepti asta, dar si din cauza ca esti foarte frustrat. Deci cum poti accepta stiintific iar religia nu o poti accepta. Asta e singura varianta, iti e frica de ideea ca esti supravegheat, controlat si creat de o fiinta superioara. Eu raman la religia si la credinta mea pentru ca asa imi e bine, am o familie, o afacere, o casa, o masina si nu as fi putut sa am nimic din toate astea fara Allah, insa tu nu stiu cu ce realizari te poti lauda, mai ales ca imi inchipui ca in viata reala esti o persoana cu inima de piatra si tare haina si uracioasa. Cam atat.

| Dorugar a răspuns (pentru Idris):

Pai nu ma mira ca crezi asta, din moment ce nici atat nu poti accepta ca pe tine NU te-a creat un Creator ci ai fost creata de parintii tai. Asa ca nu ma mir ca nu poti accepta adevarurile dovedite de Astrofizica care arata clar ca pentru crearea Universului nu era nevoie de niciun Creator, dar ma rog, stie toata lumea ca musulmanii sunt inca cu mentalul in evul mediu si cred ca arhanghelul Gavril a coborat din cer cu caruta.
Asa ca eu nu pot fi frustrat pentru ca nu cred asta, pentru ca eu sunt foarte multumit de raspunsurile pe care le da Stiinta.
2)Eu pot accepta STIINTA pentru ca este bazata pe Cunoastere Rationala, dar credintele religioase nu au nici o baza stiintifica, deci nu e vorba nici de ceva rational ci sunt credinte fanteziste in fiinte extraterestre despre care se pot spune ca sunt credinte asa a proasta!
3 Din partea mea poti sa ramai tu la credinta ta, si nu ma deranjeaza nici daca crezi in Sfanta Coada de Matura. Eu am ce am, poate la fel ca tine, dar nu pe mine NU m-a ajutat niciun Dumnezeu ci mi le-am facut cu mana mea si prin munca mea.
Nu dau doi bani pe inchipuirile cuiva care isi inchipuie ca l-a creat Allah fara sa-l duca capul ca de fapt l-au creat parintii sai!

| Idris a răspuns (pentru Dorugar):

Apropo de stiinta, Albert Einstein a spus:,, Ştiinţa fără religie este şchioapă, religia fără ştiinţă este oarbă.,, si tot el a mai spus :,, Totul este dinainte stabilit, începutul ca şi sfârşitul, prin forţe asupra cărora nu avem nicio putere. Este prestabilit pentru o insectă, la fel ca pentru o stea. Fiinţele umane, plantele sau praful, noi toţi dansăm după o melodie tainică, pe care o fredonează un cântăreţ nevăzut din îndepărtatul Univers.,, Ca sa vezi si poate crezi!

| Idris a răspuns (pentru Dorugar):

Apropo de stiinta, Albert Einstein a spus:,, Ştiinţa fără religie este şchioapă, religia fără ştiinţă este oarbă.,, si tot el a mai spus :,, Totul este dinainte stabilit, începutul ca şi sfârşitul, prin forţe asupra cărora nu avem nicio putere. Este prestabilit pentru o insectă, la fel ca pentru o stea. Fiinţele umane, plantele sau praful, noi toţi dansăm după o melodie tainică, pe care o fredonează un cântăreţ nevăzut din îndepărtatul Univers.,, Ca sa vezi si poate crezi.

| Dorugar a răspuns (pentru Idris):

A. Einstein a avut ca orice om diferite atitudini fata de acelasi lucru, bineinteles ca intotdeauna contradictorii. Asa ca ce a spus A. Einstein NU poate fi considerat ca o dovada stiintifica a existentei vreunui creator extraterestru, ci doar ca o parere la un moment dat, si vezi bine ca nici el nu recunoaste acest lucru in citatul tau!
Stiinta NU este schioapa fara religie, pentru ca religia este cea care a "schiopatat" stiinta prin faptul ca si astazi este impotriva ei, pentru ca stie ca de la stiinta ii va veni sfarsitul.
2 Nu este prestabilit absolut nimic, eu fac exact ceea ce VREAU eu sa fac pentru ca eu VREAU intotdeauna sa fac lucruri pozitive pentru ca asa VREAU eu si nu imi spune mie un Extraterestru ce sa fac, pentru ca eu nu dau doi bani pe un Atotputernic care scrie carti pentru analfabeti, in loc sa proiecteze mesajul divin cu holograme laser insotite de sunet, pe cer ca sa le vada si sa le inteleaga toata lumea direct de la EL, si nu din ceea ce au retinut niste analfabeti. Asa o greseala niciun un om needucat nu ar face-o, cu atat mai putin o fiinta Atotputernica care STIE ce se va intampla in viitor!
Pai nu ti se pare culmea absurdului sa scrii carti pentru analfabeti in loc sa proiectezi pe bolta cerului seara mesajul divin? Asa ceva!

| Dorugar a răspuns (pentru Idris):

Unde dansati voi dupa acea melodia tainica a unui extrateresteru? Cand cerul este scrutat si ascultat in fiecare ecunda de sute de radiotelscoape ca sa capteze un semnal din cosmos. si ce sa veyi, niciodata nu s-a auzit nimic, cu atat mai putin vreo melodie!
Probabil ca acele melodii le aud doar credinciosíi cu pasarele la cap, si ei cred ca ce aud ei vine din cosmos!
Asa ca ce sa cred?
Sigur ca cred si eu, si anume cred ca mesajul acesta ajunge direct la tine fara sa-ti stiu adresa, si merge pe o retea in care circula milioane de alte mesaje si dint-un sens si altul, si aceste mesaje nu se ciocnesc pe drum!
Si pentru ca NU STIU cum se poate intampla aceasta minune a Stiintei, iata ca eu CRED, dar cred numai lucruri evidente descoperite de stiinta care ce sa vezi, nu a descoperit nici cel mai mic semn al existentei Extraterstrului de care vorbim!

| Idris a răspuns (pentru Dorugar):

Asa ai tu impresia ca faci ce vrei tu, insa tu doar iti urmezi destinul fara sa iti dai seama si avand impresia ca faci ce vrei tu. Bag seama ca te obsedeaza ideea asta daca scrii si in creierul noptii.

| Idris a răspuns (pentru Dorugar):

E grav rau daca tu iei la propriul citatul lui A. Einstein. El vorbeste la figurat in sensul ca totul functioneaza precum un dirijor dirijeaza orchestra. Insa vad ca te vezi si mai intelectual decat A. Einstein, sunt sigur ca ai fi putut sa te contrazici si cu el dar ti-ar fi spus:,, Un intelectual rezolva problemele, iar un geniu le evita.,, Dar asta e, asa sunteti voi ateistii, cum pierdeti un argument treceti la alt subiect, insa niciodata nu admitati ca ati pierdut.

| Dorugar a răspuns (pentru Idris):

Ai dreptate, eu imi urmez exact destinul pe care mi-l croiesc eu. Dar destinul meu este influentat si de sfatul CREATORILOR care m-au creat, asica a Dumnezeului Mama si Tata.
Ca doar nu cumva crezi ca ma teleghideaza extraterestri din ceruri care isi trimit arhanghelii pe pamant cu bicicleta ca sa strabata mai repede Universul! Hahahaa... tot ma gandesc cum pot unii sa creada asemenea fantezii!
Fi sigura ca nu ma obsedeaza problemele astea pentru ca eu le-am gasit de mult raspunsul, asa ca discut doar ca sa vad ce si cum gandesc altii.

| Dorugar a răspuns (pentru Idris):

Daca eu il iau la propriu e rau, si daca il iei tu la propriu e bine? Oare de ce?
Tine loc de dovada stiintifica?
Deja faptul ca zici ca Allah este dirijorul, si nu Creatorul, este deja o dovada ca nici tu nu crezi prea mult in El pentru ca nimeni nu crede in dirijori, si in plus de asta Dirijorul NU creaza nimic ci dirijeaza ce au creat altii. De creat creaza, in materie de muzica, doar compozitorii.
Asa ca exemplul tau mai degraba suna a blasfemie la adresa lui Allah, pentru ca si compozitorii sunt creati de PARINTII lor si nu de Allah!
Eu nu sunt geniu si nici nu ma cred intelectual, eu sunt doar un om cu mintea la purtator, unul caruia ii place sa se documenteze ca sa STIE si sa nu fie nevoit doar sa creada totul asa a proasta tot felul de fantezii certate cu realitatea, adica cu adevarul (realitate=adevar), pentru ca fiind pasionat de matematica STIU ca pentru rezolvarea corecta a unei probleme am nevoie de date exacte si nu de fantezii care pe pamant sunt minciuni si devin adevaruri doar in ceruri, adica exact acolo unde nu se poate verifica nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am parerea ca nimic nu este nou sub soare asa cum scrie si in biblie.deasemeni cred ca ceva s-a intamplat deoarece in profetiile despre al treilea razboi mondial, se specifica, clar ca cei ramasi in viata o vor lua de unde au inceput stra-strabunicii lor.deci istoria se repeta.cartile vor arde,distrugerea va fi aproape totala, si oamenii vor fi atat de putini ramasi incat va trebui sa se reinventeze iarasi, lumea, cilivizatia, si toate celelalte si sa speram ca nu tot asa ca pana acuma ci mult mai mult si mai mult decat atat.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Profetiile despre cel de-al treilea razboi mondial? happy Adica din Sfanta Carte a Internetului, ca in Biblie stiu ca nu apar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu te deranjeaza vreau sa fac legatura dintre Coran si Biblie, sunt multe lucuri intelepte de domeniul stiintei in aceste carti, de exemplu igiena a fost recunoscuta de stiinta recent, spalarea pe maini de exemplu, dar interesant e ca Moise a scris multe reguli legate de igiena, ingroparea excrementelor, evitarea faptului de a consuma carnea unui animal mort deja etc. Acum cateva secole au murit pe capete oamenii de holera pentru ca canalizarea se varsa in apa pe care ei o consumau.
Ambele carti au acelasi lucru in comun, existenta unui Creator, care le dezvaluie oamenilor lucruri pline de intelepciune. Trebuie sa acceptam ca oamenii din trecut, in special cei din Mesopotamia, Orientul Mijlociu aveau parte de multa cunostinta, care recent a fost „descoperita" de oamenii de stiinta. Nu se cunoaste nici in prezent cum au fost construite piramidele.
P.S si Biblia face referire la un „embrion" in pantecele unei femei care se dezvoltawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul Dumnezeu este cel revelat in credinta crestina: Tatal, Fiul si Sfantul Duh, Treimea cea deofiinta si nedespartita.
Aceasta teofanie a avut loc la botezul lui Iisus din apa Iordanului. - Luca 3:22
Iar dumnezeii neamurilor sunt idoli, asa cum spune Psalmul 95.
Regele David mai spune in Paralipomena ca dumnezeii neamurilor sunt nimic. - I Paralipomena 16:26
Allah este un dumnezeu al neamurilor, adica un idol mut, surd, orb, inexistent, un nimic.
"Roadele" credintei in idolul Allah se vad in toata lumea: teroare, decapitari, ucideri in masa, cruzimi de neimaginat.

Răspuns utilizator avertizat