| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in Lumina Sfanta din Ierusalim? Modul in care apare? Si daca nu, cum explicati spectacolul luminos de dinainte? Cum explicati faptul ca lumina sfanta a fost data prima oara in secolul V iar fosforul alb(cel cu care se pretinde ca se aprinde lumanarea) a fost descoperit in 1669 de Hennig Brand?

Răspuns Câştigător
| AdiTorrent7 a răspuns:

Lumea este plina de priceputi care gasesc explicatii pentru orice fenomen.
Cei mai multi nici macar nu au idee despre ce este vorba.

23 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Luca, cap. 11, 29-30:

29.
Iar îngrămădindu-se mulţimile, El a început a zice: Neamul acesta este un neam viclean; cere semn dar semn nu i se va da decât semnul proorocului Iona.
30.
Căci precum a fost Iona un semn pentru Niniviteni aşa va fi şi Fiul Omului semn pentru acest neam.

Matei, cap. 16, v.1-4:

1.
Şi apropiindu-se fariseii şi saducheii şi ispitindu-L, I-au cerut să le arate semn din cer.
2.
Iar El, răspunzând, le-a zis: Când se face seară, ziceţi: Mâine va fi timp frumos, pentru că e cerul roşu.
3.
Iar dimineaţa ziceţi: Astăzi va fi furtună, pentru că cerul este roşu-posomorât. Făţarnicilor, faţa cerului ştiţi s-o judecaţi, dar semnele vremilor nu puteţi!
4.
Neam viclean şi adulter cere semn şi semn nu se va da lui, decât numai semnul lui Iona. Şi lăsându-i, a plecat.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Dandanache):

Vezi ca aici discutia e diferita: un teist a spus - aici e un semn!

Si cineva ca mine spune cel putin ca la prima vedere nu pare a fi nici unul!

In fapt ateii n-au cerut un semn (sau non-ortodocsii in aceeasi masura)!

| Dandanache a răspuns (pentru KhludCiprian):

Pasajul nu e pentru atei, ci chiar pentru credinciosi. Conform Bibliei, credinciosii adevarati nu cer semne si nici nu vor primi.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Dandanache):

Scuze de greseala! Ai dreptate!

Abia astept comentariile autorului atunci la ce ai scris!
big grin

| Elvina a răspuns:

Atât timp cât doar patriarhul se închide în mormânt și nimeni altcineva nu vede sau aude ceva, înseamnă că e ceva cusut cu ață albă. Dacă biserica se ferește de anumite treburi înseamnă că le ascunde. În opinia mea, totul e o afacere. Ideea asta cu lumina sfântă atrage credincioșii și implicit banii lor.

| danay72 a răspuns:

Un lucru e cert, in Biblie nu apare.Ai spus bine, prima oara a aparut in sec V, la ceva timp dupa incheierea Scripturilor.

| mODIN a răspuns:

Ce spectacol luminos? Nu e nimic iesit din comun.Iar legat de fosforul alb: sunt zeci de metode de a aprinde o lumanare amarata, nu trebuie neaparat fosfot alb.

| robby212 a răspuns:

Hristos a Inviat!
Nu exista prostiile astea.Chiar daca se poate cu fosfor alb sa nu arda.
Spectacolul de lumini cum se explica? Cum se explica faclia luminoasa care coboara prin cupola si aprinde vata de pe mormantul Imparatului si lumanarile celor mai credinciosi dintre oameni?
Iti spun eu cum.Prin puterea Domnului!
Mare este Domnul si nebanuite sunt caile Sale!

| milan9 a răspuns:

Te-ai exprimat gresit, Lumina de la Ierusalim nu a aparut prima data in sec V, secolul V este doar perioada incepand din care avem marturiile despre semnul acesta;

| Alphawolf a răspuns:

Cum as putea crede in imposibilitati? Tu realizezi ca "minunile" ar sfida legile fizicii, efectele lor nu ar avea o explicatie realista si rationala, si ca tot ce exista ar deveni incert? Minuni(in adevaratul sens al cuvantului) exista doar pentru naivi. Eu unul sunt satul de "minunile" crestinismului. E plin de excroci in aceasta religie.
Chiar daca nimeni nu-si da seama ca "semnul" este o excrocherie, excrocheria tot excrocherie ramane.
Doar atata poate "Dumnezeu", o "minune" ascunsa... ea fiind valabila doar pentru indoctrinati, cei care se autosugestioneaza si doresc sa creada?

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

Am fost ateu,am cercetat si am ajuns sa cred. Nu tot poate fi explicat de stiinta, de ce sunt oameni de la NASA care cred in Dumnezeu? Ei sunt inconjurati in fiecare zi de stiinta. Si in plus, daca exista Dumnezeu, cei care cred nu pierd nimic, dar cei care nu, au pierdut totul. Si punct, fiecare alege. happy

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca(deocamdata) stiinta nu poate explica totul, ne raspundem simplu la intrebari? Dumnezeu! Si care-i problema ca sunt oameni la NASA care cred in Dumnezeu, demonstreaza asta ceva? Oameni superstitiosi pot exista in orice domeniu(chiar si la Nasa), la fel cum nu toti oamenii de la NASA sunt la fel de capabili.

"Si in plus, daca exista Dumnezeu, cei care cred nu pierd nimic, dar cei care nu, au pierdut totul." - Asta s-o crezi doar tu, eu vad cu totul altfel. Dar, in fine, fiecare "alege". Punct.

| Moisie a răspuns:

Faptul ca hennig brand a descoperit fosforul, nici pe departe nu inseamna ca fosforul nu exista si inainte de descoperirea lui, fapt care reiese si din faptul ca Johannes Kunckel s-a preocupat de fenomenele de luminescenta, cat despre afiramatia ca aceasta flacara a existat cu mult inainte, nu exista nicio dovada, doar vorbe goale fara acoperire.

| KhludCiprian a răspuns:

"Si daca nu, cum explicati spectacolul luminos de dinainte? Cum explicati faptul ca lumina sfanta a fost data prima oara in secolul V iar fosforul alb(cel cu care se pretinde ca se aprinde lumanarea) a fost descoperit in 1669 de Hennig Brand?"
"Cum explicati ca oamenii aprindeau aragazul? Amnarul electric a aparut abia in secolul XX!"

Bineinteles, intrebarea cred ca pierde exact celelalte optiuni:
- inainte de secolul XVII, oamenii puteau sa tina o mica candela cu lumina acoperita. Candele existau de pe vremea lui Isus, ca el ne zice de ele!
- se putea ca inainte de secolul XVII sa nu existe nici o lumina, pur si simplu cel ce intra inauntru sa aiba lumanarea deja aprinsa dinainte inauntru, si sa intre cu alta lumanare stinta ce arata la fel
- poate era o sursa de foc naturala, sa zicem niste gaz metan ce scapa si era nevoie doar de o scanteie sa o aprinda

La final, argumentele din ignoranta-incredultiate nu-s argumente. In fapt, daca ar fi un Dumnezeu azi, cred dat fiind numarul de dovezi impotriva, ca ar face foarte usor sa fie testabil azi ca intelegem stiinta. Din secolele din care a aparut fosforul minunile nu se mai intampla?

Iti voi pune o intrebare directa presupunand ca ar aparea focul si nimeni nu poate explica sursa: de unde stii (vreau dovada concreta, poate un verset sau ceva de genul) ca nu e Satan, sau un suflet ratacit ce aprinde focul?

| anonim_4396 explică (pentru KhludCiprian):

Ce ar putea cauta satana intr-o biserica? De cand intra satana cand vrea el in casa domnului?

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci sa inteleg inainte de toate ca accepti ca logica ta are "mici greseli".

Din descrierea "miracolului" e urmatoarea: preotii nu aprind focul in biserica, ci in mormantul "mantuitorului". Scuze, voiam sa zic ca se aprinde sigur. Deci nu e in biserica si dat fiind ca este ipotetic un mormant, chiar focul "aparand magic" poate fi din orice suflet ce nu e legat de biserica!

Ai vazut ca cei mai multi considera miracolul o frauda? Wikipedia (bineinteles, ma astept sa o critici) da de exemplu acest citat:
"Porfirie și-a înregistrat impresiile în jurnalele lui, publicate ca Kniga bytija moego (Cartea ființei mele) în 9 volume din 1894 până în 1901.[11] În primul volum, Porfirie scrie: „Un ierodiacon care a intrat în altarul Mormântului atunci când, după cum crede toată lumea, focul sfânt coboară, a văzut oripilat că focul este aprins de la o simplă lampă de icoană care nu se stinge niciodată, și astfel focul sfânt nu este o minune. El însuși mi-a spus despre asta azi" (Kniga bytija moego, vol. 1 (anii 1841-1844), p. 671[12]). Nu se spune cum s-ar putea ca această flacără perpetuă să fie păstrată aprinsă."
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lumina_Sf%C3%A2nt%C4%83

Totusi, astept excluzand o intrebare retorica, ce "argument" ai ca focul nu ari fi putut fi aprins de un "duh necurat"! Multumesc anticipat!

| anonim_4396 explică (pentru KhludCiprian):

Tu stii ca Sfantul Mormant este integrat in Biserica Invierii,nu? Iar eu in intrebarea mea am intrebat daca voi credeti sau nu si daca puteti dovedi ca aparitia luminii are la baza ceva logic si concret sau din contra. Ce legatura are daca lumina provine de la Dumnezeu, de la satana,de la "alte spirite" sau "duhuri necurate"? Si ca sa-ti raspund la intrebare,care mi se pare stupida sincer,cum ar putea veni lumina de unde spui tu daca mormantul in sine e ceva sfant,integrat in biserica? Legat de intrebarea mea din nou, bineinteles ca erau si alte metode de a aprinde lumanarile dar acestea se aprind si singure in mainile oamenilor(fara nicio "sursa de gaz metan" sau vreun patriarh nebunatic care sa-ti "toarne" fosfor in lumanarelaughing) ).Ce interes tampit ai avea tu ca si crestin, care te duci acolo sa-ti omori suspiciunile, sa-ti aprinzi singur lumanarea folosind chimia sau o bricheta/chibrit?
Si ce daca sunt multi care considera miracolul o frauda? Daca-mi spune cineva sa ma arunc cu capul in fantana o fac? Ai impresia ca exista doar sceptici care au scris de asa ceva, sau pe astia ii venerezi? Tu scrii despre Porfirie, eu pot sa scriu despre Salladin, vizita lui la Mormantul Sfant si lumanarile lui cu festila de arama care s-au aprins singure sau despre armenii care au izgonit ortodocsii din Biserica Invierii si care apoi au facut slujba afara, lumina izbucnind dintr-un stalp al bisericii care a crapat si care e asa si in ziua de azi.
Am vrut sa se autosesizeze in special cei ce sustin teoria "fosforului alb" care cauzeaza suspiciuni in privinta lumanarii patriarhului. Spectacolul de lumini ce reprezinta de fapt? Sunt niste reflectoare uitate? O fi avand loc vreun concert inainte si au uitat sa le ia? Dar globurile de lumina? Vazute si de oameni si de camere?

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragul meu, stiinta nu merge cu intrebari, merge cu cea mai buna explicatie!

Ti-am dat 3 explicatii ce toate au o probabilitate mai mare dpdv stiintific decat orice altceva prezentat de tine.

Din pacate, ce nu mi-ai dat, e sa imi dai o sursa de ce acea minune daca ar fi ceva spiritual ("modelul" tau "stiintific") este absolut sigur "versiunea ta"? Cum poti confirma asta? Poate e doar Alah musulman ce o face din mila fata de ordocsi, ca sa ajunga mai aproape de Arabia Saudita.

Deci sa recapitulez:
- ai spus: ipoteza cu fosfor e falsa
- ti-am spus: perfect, sunt alte trei ipoteze toate ce au o sansa sa fie adevarate (5% cel putin) si toate sunt in modelul posibilului. Pot veni 2-3 oameni sa repete expermientele eventual sa falsifice faptul cu gaz metan (daca insisti ca nu e gaz metan). In fapt prima mea ipoteza e foarte aproape cu link-ul dat ce zice ca era o candela de la inceputuri acolo, nu? Deci ipoteza mea e confirmata si a fost un model mult mai bun decat orice ai prezentat aici ca oamenii de stiinta n-au explicatie!

Ipoteza ta nu e stiintifica deoarece nu ofera nimic ce e masurabil, testabil sau cel putin ca nu poate fi infirmata!

Iti dau inca o alta ipoteza mai probabila decat ipoteza spirituala: candela ce arde in fapt nu e din altceva decat din magma vulcanica ce a iesit la suprafata. De unde stiu? Ca a fost un cutremur in timpul sacrificiului lui Isus. Deci probabil ca acolo au fost miscari tectonice!

E absurd? Poate, dar macar e inca un model testabil! Bine ai venit in lumea stiintifica!

| KaterinaРомановский a răspuns:

Mamei mele i s-a aprins singura lumanarea, afara fiind. Unde e fosforul aici? Ca lumanarea o avea de acasa, nu a fost luata de acolo. Deci, cum s-a aprins?

| Dandanache a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

Daca i s-a aprins si mamei tale, ce rost mai are primatul patriarhal sau ritualul obtinerii/impartasirii focului? Care mai e insemnatatea coborarii in Mormant? Deci?

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru Dandanache):

E doar un ritual, stii ca ortodocsii merg mai mult dupa traditii si ritualuri.

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

Sa stii ca nue adevarat. Asta tine doar de partea simboloca. Lucrurile sacramental sunt esenta.

Masele traiesc in propriul lor micro-univers. Sunt manipulati, traiesc dupa o carte care le spune cum sa isi traiasca viata. Totul este creat pentru a manipula oamenii ca sa joace dupa bunul plac al "ceor de sus".