| angeliqdream a întrebat:

Credeti in reincarnare? Motivati-va raspunsul.

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Da, evident cred în reîncarnare.
Inițial și în creștinism era ceva gen reîncarnare.
Dar la un conciliu bisericesc patronat de împăratul Bizantin Iustinian, au stabilit că nu există reincarnare.
http://www.rcrwebsite.com/reincarnation.htm
Cel de-al doilea Conciliu de la Constantinopole

În acest moment am demonstrat că nici unul dintre părinţii bisericii recunoscuţi drept ortodocşi şi care au trăit în primele cinci secole ale bisericii, nu au crezut în reîncarnare. Puşi în faţa acestor argumente unii adepţi ai reîncarnării au recurs la o ultimă tentativă de subminare a dovezilor documentare ale Bibliei şi ale părinţilor bisericii împotriva doctrinei lor. Astfel acest ultim argument declară înlăturarea tuturor dovezilor, sau aproape a tuturor dovezilor din Biblie şi din scrierile părinţilor care indicau crezul în reîncarnare de către cel de-al doilea Conciliu de la Constantinopole (care a fost denumit şi cel de-al cincelea Conciliu Ecumenic) ţinut în anul 553. De pildă Leslie Weatherhead a pretins că reîncarnarea "a fost acceptată în biserica primară pentru primii cinci sute de ani de existenţă. Doar în anul 553, cel de-al doilea Conciliu al Constantinopolelui a respins-o şi atunci numai cu o mică majoritate."37 Mulţi din cei ce susţin reîncarnarea spun că acest conciliu s-a întrunit la porunca împăratului roman Iustinian cu scopul precis de a condamna reîncarnarea şi de a şterge din Biblie orice referiri la aceasta.38
Desigur împotriva acestei afirmaţii se pot ridica multe obiecţii. Întâi de toate canonul Noului Testament aşa cum îl avem astăzi a fost finalizat cel târziu în al IV-lea secol, după cum am mai explicat. Într-adevăr, ne aflăm în posesia a numeroase manuscrise ale Noului Testament care datează atât din al II-lea cât şi din al V-lea secol, cât şi manuscrise mai târzii de atât. Textele manuscriselor Noului Testament ce datează de dinainte de sec. al VI-lea nu se deosebesc apreciabil de cele ce datează din acest secol sau de mai târziu. Faptul acesta ar trebui să convingă că în anul 553 acel conciliu al bisericii nu a operat modificări în Biblie pentru a suprima reîncarnarea, sau alte crezuri.
În al doilea rând, cel de-al doilea Conciliu de la Constantinopole nu a pomenit nimic în dezbaterile sale despre reîncarnare. Principala temă de pe agenda acestuia a fost formularea unui răspuns creştin la erezia monofizită care susţinea că în trup Isus a posedat doar o singură natură (în loc de două, umană şi divină în acelaşi timp, după cum Noul Testament şi biserica primară învaţă). La acel conciliu sau poate la un altul s-a lansat o listă de "anateme", sau condamnări a mai multor idei printre care era şi cea a pre-existenţei sufletelor (aşa cum a fost enunţată de Origen şi de unii dintre urmaşii săi), dar nu s-a făcut nici o menţiune a reîncarnării care, în mod evident, nici măcar nu constituia o problemă la ordinea zilei.39 Cu toate acestea unii dintre adepţii reîncarnării au mers atât de departe încât să afirme că există o îndoială asupra declaraţiei acestui conciliu din 553 şi doar fiindcă nu a spus nimic relevant privitor la reîncarnare nu înseamnă că aceasta ar fi condamnată în mod oficial de către biserică! 40 Desigur ceea ce se trece cu vederea într-o astfel de afirmaţie este importantul fapt că creştinii au negat reîncarnarea deoarece vine în contradicţie directă cu creştinismul biblic şi nu fiindcă ei nu ştiu (sincer, sau din eroare) că ea a fost condamnată în anul 553.

În concluzie, este o certitudine că reîncarnarea nu a fost suprimată de către biserică în cel de-al VI-lea secol, sau în altul. Ea a fost în mod explicit respinsă de către liderii bisericii încă de la mijlocul celui de-al II-lea secol şi niciodată nu a fost serios luată în considerare ca reprezentând un crez care poate fi acceptat de către creştini. Crezul lui Origen în pre-existenţa sufletului a fost tratat ca o aberaţie nedorită chiar de către părinţii bisericii şi de conciliile care i-au urmat acestuia. Susţinătorii reîncarnării au trebuit să inventeze texte inexistente, să introducă în anumite texte cuvinte străine lor, sau să citeze pasajele anti-reincarnaţioniştilor ca şi cum acestea ar fi în favoarea ei, şi în general să prezinte o reconstrucţie mitică a istoriei bisericii primare pentru a putea să pretindă măcar că biserica primară ar fi crezut în reîncarnare. Astfel de teorii bazate pe argumente atât de nefireşti, pot fi considerate negreşit drept false!

Articolul de mai sus a apărut în "Christian Research Journal" din vara lui 1987. Pentru cei interesaţi să-l folosească şi să-l copieze redau mai jos condiţiile impuse de proprietarii lui. Mulţumesc. Autorul traducerii de faţă poate fi contactat prin email: Teo_logic@bigfoot.com.

25 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Da, evident cred în reîncarnare.

| Allrc24 a răspuns:

E o mare prostie... dupa moarte mergi in rai sau iad dupa faptele tale de pe pamant.si acolo ramai pana la A doua venire a Domnului Iisus in lume. apoi fiecare om va primi un trup nouhappy unii pentru a se chinui in veci si sa nu moara iar altii pentru a merge la fericirea vesnicahappy reincarnarea e unealta diavolului il face pe om sa creada ca are mai multe vieti si daca nu reuseste in viata asta reuseste in cea viitoare.prin asta pacatuieste mult mai usor.

| Angel0 a răspuns:

Mi se pare ok. Jim Tucker a scris chiar o carte, Life Before Life: A Scientific Investigation of Children's Memories of Previous Lifes.

| shadovv a răspuns:

Nu cred in reincarnare deoarece nu exista dovezi ale existentei unui asemenea concept iar religia pe care o apcept si o consider 100% reala nu admite reincarnarea.

| morningstar a răspuns:

Nu cred. Majoritatea celor care sustin aceasta teorie nu se baazeaza pe altceva decat pe faptul ca au impresia ca li se pari cunoscut sau ca te-au mai vazut undeva si doar din aceasta simpla coincidenta, ei deduc ca dupa moarte ne reincarnam. Consider ca este o teorie fara baza solida.

| Inferno a răspuns:

E foarte posibil sa existe.

Răspuns utilizator avertizat
| RXN a răspuns:

Sunt agnostica,incerc sa caut si sa asimilez cat mai multa informatii referitoare la religie si spriritualitate si,sincer, nu am o parere bine definita despre subiectul asta.
Pentru a-mi exprima parerea despre reincarnare, ar trebui sa fiu sigura daca omul are sau nu suflet sau daca pentru toate starile prin care trece omul exista alta explicatie logica.Totusi,inclin sa cred ca nu exista reincarnare, desi sunt pripita, neexistand suficiente dovezi in aceasta privinta.

| AragorN88 a răspuns:

Nu cred in reincarnare, sunt atatea dovezi ca reincarnarea exista cat si ca exista viata dupa moarte, deci zero.

| BeetleJuice a răspuns:

Nu cred in rencarnare.Dar cre in rencarcare electronica (pentru sim)

| RubikSD a răspuns:

Nu cred in reincarnare deoarece este o aberatie si nimeni nu a auzit de asa ceva(decat in filmewinking ).

| ady123 a răspuns:

Eu nu cred in reincarnare pentru ca e imposibil.Nu inteleg cum de oameni din aacea religie au ajuns la aceasta concluzie ca spiritul se duceinapoi unde a murit.Nu mai stiu ce tara ingrijesc sobolani pentuca zic ca daca un copil moare se reincarneaza intr-un sobolanhappy.

| DomnisoaraLove a răspuns:

Nu stiu ce sa cred... dar sincer, uneori am senzatia ca am mai vazut anumite lucruri(cladiri, etc.), dar de fapt nu le vazusem niciodata.
Sincer cred ca ceva, ceva este...

| Esperança a răspuns (pentru DomnisoaraLove):

Aia se numeste Déjà vu

| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns:

Majoritatea ce ti-au dat raspuns la aceasta intrebare au spus " Nu". Intrebarea mea pentru tine este :
- Tu crezi ca pamantul este populat doar de rasa umana?
Nu ma refer la extraterestri sau pitici,zane, unicorni... ETC
Crede-ma pe acest pamant traiesc fel si fel de Demoni, Likony, Vrajitoare, Aka'si ...ETC
Toate aceste speci se reincarneaza, sau poseda un trup dupa care il parasesc si intra in altul.
Oameni sunt doar praful de sub picioarele lor, chiar daca ne credem importanti, suntem doar niste marionete.
Raspunsul meu e : Da, dar numai la anumite persoane.
Sper ca te-am ajutat :*:*

| RwkY a răspuns:

Nu - deoarece daca ar fi DA, asta ar insemna ca cei care au o viata grea acum, sa fie bogati in urmatoarea. Daca te uiti in istorie, niciodata nu s-a intamplat asa ceva.

| Lov3Boy a răspuns:

Normal ca nu esti pff daca ar fi asa mas sinucide si as fi in alt corp daca ar fi asa de simplu oh oh.Viata este scurta traiesteo din plin.

| Robertoch a răspuns:

Ce sa pot spune eu, eu sunt hindus, mrg am fost pana acum 3 ani cand am trecut la crestinism, hindusi se ard fiindca prin ardere ei spun ca sufletul se curateste pentru un nou trup.Eu nici o data nu am considerat aceasta parte a religiei mele adevarata, pana cand in ziua in care a murit un vecin al meu din India, iar chiar in acea zi o alta vecina a nascut un copil...au trecut ani iar fetita aceea era foarte bolnava, si spunea intruna ca ea nu poate sa moara din cauza lui Majlah(fostul vecin), care o bliga sa triasca fiindca se reincarnase in ea...

| angeliqdream explică (pentru Robertoch):

Foarte interesant...dar de origine esti din India?