| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in vrăji sau făcături?
Bunicii din partea tatălui si fratele lui sunt obsedați. Când ma duc la ei nu aud altceva decât despre astea. Bunica e bolnava, are făcute vrăji, bunicu e nervos iarăși cineva i-a făcut ceva, unchiul meu e prost (orice femeie șterge pe jos cu el) cine i-a făcut si lui ceva. Tata se cearta cu mama, ea i-a făcut lui tata ceva. Sora mea are dificultăți la învățat, i s-a făcut si ei ceva... Orice se întâmpla e făcut de cineva. Si așa sunt de loviți de credință de numa. Fac lucruri pe care credincioșii am văzut ca nu le fac, dar si când au ceva merg la Arsenie Boca, își pun 100 de icoane cu el in toată casa si pe casa cruci si dau la bani la ghicitoare(cică le spune exact viata lor, dar eu m-aș teme sa mi se zică viitorul, daca il aflu atunci viata nu mai are "aroma".) Ce ziceți? Eu nu stiu ce naiba sa cred!

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Parerea mea e ca locul lor este in Evul Mediu, si ca nici un om normal/sanatos la cap nu ar avea cum sa creada asa ceva.
Lasa-i pe ei sa creada ce vor, tu in schimb fii rationala, bazeaza-te pe ratiune cand iei o decizie, si nu incerca sa faci nu stiu ce farmec si sa-ti pierzi timpul aiurea.
In loc sa faci prostiile astea, incearca sa-ti infrunti si sa-ti rezolvi singura cu adevarat problemele inloc de a te ascunde in spatele prostiilor astora, in loc de a incerca sa eviti situatia.
Nu exista magie, vrajitorie, citit in palma sau alte rahaturi, exista doar oameni nebuni care sa creada asa ceva.

3 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

In facaturi cred, in vraji nu.

| anonimg a răspuns:

"Nimeni nu se află într-un mai mare pericol în ce priveşte influenţa spiritelor rele decât aceia care, neţinând seama de mărturia directă şi cuprinzătoare a Scripturii, tăgăduiesc existenţa şi activitatea diavolului şi a îngerilor lui. Cât timp le ignorăm vicleşugurile, ei au un avantaj de-a dreptul uluitor; mulţi dau atenţie sugestiilor lor, în timp ce îşi închipuie că urmează îndemnurile propriei lor înţelepciuni. Acesta este motivul pentru care, pe măsură ce ne apropiem de încheierea timpului, când Satana este la lucru cu cea mai mare putere pentru a înşela şi distruge, el împrăştie peste tot credinţa că el nu există. Aceasta constituie metoda lui de a se ascunde pe sine şi modul lui de a lucru... Datorită faptului că el s-a mascat cu o dibăcie perfectă, se pune atât de des întrebarea: "Oare există cu adevărat o asemenea fiinţă?" O dovadă a succesului său o constituie faptul că teoriile care pun minciuna pe seama celei mai clare mărturii a Scripturilor sunt atât de mult primite în lumea religioasă. Şi, datorită faptului că el poate lua atât de uşor în stăpânire mintea acelora care sunt în mod inconştient sub influenţa lui, Cuvântul lui Dumnezeu ne dă atât de multe exemple despre lucrarea lui plină de răutate, dezvăluindu-ne forţele lui secrete, punându-ne astfel în gardă împotriva asalturilor sale.
Puterea şi răutatea lui Satana şi ale oştirii lui ar putea să ne alarmeze pe drept, dacă nu ne-am putea găsi adăpost şi scăpare în puterea cea cu mult mai mare a Mântuitorului nostru. Noi ne asigurăm cu grijă casele cu zăvoare şi lacăte pentru a ne apăra bunurile şi vieţile de oamenii răi; dar rareori ne gândim la îngerii cei răi, care caută necontenit să ajungă la noi şi împotriva atacurilor cărora noi nu avem, în propria noastră putere, nici o metodă de apărare. Dacă li se îngăduie, ei ne pot tulbura mintea, pot îmbolnăvi şi produce suferinţă corpurilor noastre, pot distruge bunurile şi vieţile noastre. Singura lor desfătare o constituie nenorocirea şi distrugerea."
Extras din cartea "Adevărul despre îngeri" de Ellen White.
https://m.egwwritings.org/ro/book/2025.38#38
Noi punem răul din jurul nostru în seama lui Dumnezeu. Oare Dumnezeu ne vrea răul? Dacă Dumnezeu nu ne vrea răul, atunci cum poate Satana și îngerii lui să facă răul și în același timp să ne facă să credem că Dumnezeu este cauza tuturor nenorocirilor?
Singurul lucru de care vrajmasul omului și al lui Dumnezeu se teme este că va fi demascat.
Cartea "Adevărul despre îngeri" ne arată într-un mod ușor de înțeles cum cel rău poate fi demascat și cum să ne ferim de înșelătoriile lui.

| DeyCj a răspuns:

Exista vrăji, și magie DAR nu oricine le poate face.Manipularea energiilor NU e o joacă de pirande de la mica publicitate, ci e o tehnică,la fel cum e și iluzionismul.Și aia e tot o tehnică, nu e nimic inexplicabil.
Diferența dintre cele două e că în cazul iluzionismului că manipulezi fizicul, iar în cazul magiei și vrăjilor manipulezi metafizicul, iar acest lucru este mult mai complex, necesită atenție și mai ales prudență și analiză atentă.
Ceea ce se-ntâmplă în familia ta sună mai degrabă cu o boală psihică.Se știe că Americanii(mi se pare) au făcut un studiu și au observat că credința este boală psihică și vor(dacă nu au făcut-o deja) s-o integreze pe lista de tulburări de comportament tratabile nemedicamentos, alături de dependența de jocuri pe calculator, depresie, cleptomanie, etc.
Și în România sunt psihoterapeuți ce au capacitatea tehnică de a vindeca aceste tulburări de comportament.E drept că Românii fiind mai cave-mani ca nație cred că dacă ai depresie, cleptomanie, CCO/CCA(colecționarea compulsivă de obiecte/animale) ești ciumă și trebuie să fi stigmatizat.Grețos dar real.
Fiind că suntem la categoria Religie, în cazul ăsta persoana Dumnezeu nu are ce face, dar în schimb persoanele specializate îți pot da un sfat profesional. Poți încerca să stai de vorbă cu un psihoterapeut, sau chiar cu psihologul școlar.El precis știe un specialist pe aceste probleme.