| DracuIa a întrebat:

Credeti intr-o viata vesnica?
If yes then
why?
elseif not
return end

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Absolut, cred in reanvierea celor care au murit dar si o viata fara moarte pentru cei ce vor fi in viata la revenirea lui Hristos.

| Steregoi a răspuns:

Da, pentru ca natura intrece orice inventie si imaginatie omeneasca. Nu conteaza ce spune omul necredincios. Natura indica spre Dumnezeul cel vesnic fara inceput si fara sfarsit. Intre un dispozitiv electronic sofisticat si un mar omul alege marul. Intre o femeie robot si o femeie naturala omul alege femeia naturala.

| Nilsson a răspuns:

Esti programator? laughing
Ca sa raspund la intrebare, cred pentru ca nu am absolut nimic de pierdut daca fac asta si nu e ceva atat de fantasmagoric ideea de viata vesnica.
Doar viata in sine e un miracol extraordinar, partea cea mai dificila a fost facuta, ca sa o faca vesnica Dumnezeu nu trebuie decat sa faca un mic update ca sa folosesc un limbaj tehnic, adica sa nu se mai scurteze telomerii din ADN care produc imbatranirea.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Cred. In mai multe religii exista viata dupa moarte, dar eu voi vorbi din perspectiva crestina.
Biblia ne invata ca exista viata dupa moarte, Iisus afirma si intareste lucrul acesta, stim din biblie ca Moise si Ilie au avut viata dupa moarte, etc.
Exista vreo 3 elemente pe care se bazau filosofi cand afirmau asta. Vorbim doar de unul acum, si anume de faptul ca omul spre deosebire de un bolovan omul are o componenta in plus- sufletul, spre deosebire de un animal are ratiune-sufletul.
Aici e intelepciunea: ratiunea este manifestarea sufletului, iar prin ratiune este supus corpul.

| iurii75 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Dacă este viață după moarte, adică persoana e în continuare conștientă și poate acționa, atunci învierea n-are sens. Totuși Biblia spune "Faptele 24: 15 Și am în Dumnezeu speranța pe care o nutresc și oamenii aceștia: că va fi o înviere..."
Adam urma să trăiască veșnic pe pământ unde a fost pus să trăiască dar a murit și ne-a transmis și nouă moartea. Isus ne dă posibilitatea să recăpătăm ceea ce a pierdut Adam.
Și interesant, epizodul cu Moise și Ilie le consideri o dovadă a vieții după moarte, deși e scris clar că era o viziune, iar ceea ce scrie la ecleziast te faci a nu vedea. De ce?
Eclez. 9: 5 Fiindcă cei vii sunt conștienți că vor muri, dar cei morți nu sunt conștienți de nimic și nu mai au nicio răsplată, căci până și amintirea li se uită. 6 Și iubirea lor și ura lor și gelozia lor au pierit deja și nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare... 10 Tot ce găsește mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Șeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoștință, nici înțelepciune.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru iurii75):

Și am în Dumnezeu speranța pe care o nutresc și oamenii aceștia: că va fi o înviere..."

Vor invia cu trupurile in care au murit pentru a participa la judecata de apoi.
"Că aceasta este voia Tatălui Meu, ca oricine vede pe Fiul şi crede în El să aibă viaţă veşnică şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi. "

| iurii75 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Vor invia cu trupurile in care au murit " - nu chiar așa, trupurile la majoritatea s-au descompus. și au fost asimilate de alte vietăți.
Și ce spui de restul, nu comentezi?

| Jay1 a răspuns:

Fiecare din noi, fără excepție, are o întâlnire cu moartea, indiferent cât de ocupați suntem, dacă dorim sau nu acest lucru, sau dacă ne este frică de ea.
In afara credintei in Dumnezeu, lucrurile sunt absurde si de neinteles. Nu stim nici de ce ne-am nascut, nici de ce traim si, mai ales, nici de ce murim. Lucrurile "se" intampla, cu un "se" al impersonalului care anuleaza cel mai aprig individualism. Ne prefacem ca intelegem ceva numai pentru ca preferam sa nu ne sinucidem pe loc. Fara Dumnezeu totul este absurd.
Omul ar fi trebuit sa moara in momentul in care a mancat din fructul oprit. El chiar moare, dar sufleteste. Ca moartea sa nu fie definitiva, Dumnezeu ii da omului hainele de piele, care ii permit sa aiba o existenta efemera terestra, dar in cursul careia el se poate reintoarce, prin pocainta, la Dumnezeu.
Moartea nu este o pedeapsa pe care Dumnezeu o aplica omului neascultator, ci o consecinta a neascultarii primilor oameni. Omul a ales moartea, iar Dumnezeu, credincios planului sau initial, incearca totusi sa-i ofere omului vesnicia alaturi de El.

| cristi202 a răspuns (pentru Jay1):

Frumos spus!

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Ce sens are viata fara iubire? In biblie ni se spune ca iubirea e vesnica, Dumnezeu e iubire si beneficiind de iubirea pe care El ne-o impartaseste putem ajunge la un caracter asemanator Lui si chiar daca vom avea parte de prima moarte, vom invia si vom trai vesnic pentru ca iubirea nu va muri niciodata iar iubirea va fi in noi (cei mantuiti). Cei nemantuiti nu vor avea iubire in ziua judecatii, deci vor muri.