| anonim_4396 a întrebat:

Creierul se caracterizeaza prin inteligenta, prin capacitatea de a rationa, de a provoca sentimente, de a visa de a actiona si de a comunica cu ceilalti oameni. Cum putem explica existenta la intamplare a creierului uman?

Răspuns Câştigător
| Dandanache a răspuns:

Obiectivismul iti lipseste, draga Ema.

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

1.) Dumnezeu a creat omul. Fenomenul explica aparitia unui creier atat de "complex".
2.) Creierul a aparut prin mecanisme evolutive in decursul a mii de ani, o capodopera a evolutiei.
3.) Interventia unei civilizatii extraterestre ce a combinat ADN-ul unei primate cu al unui umanoid rezultatul fiind o specie noua ce seamana cu ambele, omul.
4.) Omul este o iluzie, o inventie a ingineriei viitorului, o expunere a inteligentei intr-un calculator complex.
5.) Conform Pastafarianismului, Monstrul Zburator de Spagheti a creat oamenii dupa ce a baut o canititate mare de bere.
Si lista continua...

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Daca scriai doar punctul 1 primeai fundita!happy

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Eu intr-un la categoria a 3 a uite cea ce cred eu:
thedaemongate.blogspot.com/2009/03/creatie-divina-sau-clonare.html

| Inferno a răspuns (pentru EmaS):

Stiu, dar atunci numai eram obiectiv.

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Draga Dan, nimeni nu este perfect. tongue

Si raspunsul la intrebarea mea? sad

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Obiectivismul iti lipseste, draga Ema.

| RAY a răspuns:

Creierul a evoluat timp de sute de milioane de ani, creierul nu e complex

| Mădă0611 a răspuns:

Toate astea au aparut ca instincte, cand primii oameni au inceput sa traiasca in grupuri, acum nu stiu cate milioane de ani, s-au dezvoltat in timp si s-au transmis urmasilor. Si animalele sunt inteligente, rationeaza, au sentimente, viseaza si comunica, atat cat e posibil fara educatie, un om ar fi la fel.

| WhatheWow a răspuns:

Pai vezi, tocmai de aceea voi crestinii credeti in invieri din morti, bastoane ce se transforma in serpi, apa in vin, tufisuri vorbitoare, mincare ce cade din cer, oameni care despart mari si umbla pe ape, pentru ca Dumnezeul vostru v-a dat creierul acesta!

| Dorugar a răspuns:

Nu a aparut nimic la intamplare, totul s-a dezvoltat de la simplu la complex prin evolutie, condusa mai ales de cel mai puternic instinc natural, si anume instinctul de supravietuire, coroborat cu cel de adaptare.

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Si cum poti sa iti explici cum a evoluat creierul de la o simpla celula la complexitatea creierului uman? Continutul de informatii din creierul uman exprimat in biti este probabil comparabil cu numarul total de conexiuni intre neuroni-adica de aprox.o suta de trilioane de biti.Neurochimia creierului este uluitor de aglomerata.Sunt circuitele unei masinarii mult mai minunat conceputa decat oricare alta masinarie creata de oameni.De fapt, Sagan, a estimat continutul de informatie al creierului la echivalentul a douazeci de milioane de carti.Dar ramane o mare problema.De unde a venit prima forma de viata?

| vasilicalambru a răspuns (pentru EmaS):

Religia are mai multe mari probleme decat o sa aiba abiogeneza vreodata.

| Narfundo a răspuns:

Creierul,la fel ca si inima nu este altceva decat un organ.Sufletul este cel ce a ajutat creierul si chiar si inima sa se dezvolte de alungu timpului.

| EmaS a răspuns (pentru Narfundo):

Si sufletul ce este, de la cine il avem?

| reihiuke a răspuns:

Nu stiu cum au aparut, dar daca eu stau langa tine 30 minute apoi imi dau seama cum o sa reactionezi in diferite situatii, asta inseamna ca stiu cauzele care ti-au determinat reactiile. Iar daca stiu cauzele care ti-au determinat reactiile, inseamna ca ele pot actiona 100% in functie de mediul inconjurator.