| somios a întrebat:

Crestinii sunt convinsi ca urmand Biblia urmeaza Legea lui Dumnezeu, si asta este o greseala fatala, pentru ca Isus care se spune ca ar fi Fiul lui Dumnezeu nu recomanda niciodata sa urmam Biblia!
Greseala este cu atat mai evidenta cu cat crestinii mananca carne de porc, cand in Legea lui Dumnezeu este interzis consumul acestei carni!
Tinand cont de aceste probleme, si de multe alte contradictii din Biblie, sunteti oare constienti de faptul ca crestinii nu urmeaza Legea lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Pantera2012 a răspuns:

Hai ma frate acum v-ati facut preoti ce dracu acum cred ca au intrat toti preotii pe TPU ca sa ne faca predicii sa ne schimbam religia ateista si sa credem in Dumnezeu da oricum noi nu ne lasam pacalitii de voi ca Biblia Manipuleaza Omenirea nu ati vazut la stiri ca mama aia si-a omorat Copilu din cauza jertfei lui Dumnezeu da de unde era la Mina Biblia voastra crestina cu toti idioti care o scrie laughing rolling on the floor si va Spala creieri cu ia nu vedeti ca se omoara lumea din cauza Bibliei voi sunteti chiar atat de prostii si inculti ca l-a un Momendat ajungeti si voi sa va omorati sa ajungeti la Dumnezeu da de unde rai si iad nu exista va reincaranti in alt Suflet sau va faceti Materie nefolositoare.

45 răspunsuri:
| Raquella a răspuns:

Dacă Mă iubiţi, veţi păzi poruncile Mele.
Ioan 14.21-23; Ioan 15.10-14; 1Ioan 5.3;
16 Şi Eu voi ruga pe Tatăl, şi El vă va da un alt Mângâietor, care să rămână cu voi în veac;
Ioan 15.26; Ioan 16.7; Rom 8.15-26;
17 şi anume Duhul adevărului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru că nu-L vede şi nu-L cunoaşte; dar voi Îl cunoaşteţi, căci rămâne cu voi şi va fi în voi.
Ioan 15.26; Ioan 16.13; 1Ioan 4.6; 1Cor 2.14; 1Ioan 2.27;
18 Nu vă voi lăsa orfani, Mă voi întoarce la voi.
Mat 28.20; Ioan 14.3-28;
19 Peste puţină vreme, lumea nu Mă va mai vedea, dar voi Mă veţi vedea; pentru că Eu trăiesc, şi voi veţi trăi.
Ioan 16.16; 1Cor 15.20;
20 În ziua aceea, veţi cunoaşte că Eu sunt în Tatăl Meu, că voi sunteţi în Mine şi că Eu sunt în voi.
Ioan 10.38; Ioan 17.21-26; Ioan 14.10;
21 Cine are poruncile Mele şi le păzeşte acela Mă iubeşte; şi cine Mă iubeşte va fi iubit de Tatăl Meu. Eu îl voi iubi şi Mă voi arăta lui."

Răspuns utilizator avertizat
| Raquella a răspuns (pentru somios):

Sunt destul de desteapta, ii multumesc lui Dumnezeu. Daca tu ai fi mai destept, ai intelege ca acestea sunt cuvintele Domnului Isus.Mai citeste si o sa te convingi.

| Annie2498 a răspuns (pentru somios):

Ba da prost te`o facut matalaughing. Ioan scrie doar ce zice Iisus si Dumnezeu, nu le scrie de la el insusi.

| aliceinchains a răspuns (pentru Raquella):

Eşti mai rău ca mă-ta, Andro! Sincer!
Chiar stai să cauţi toate alea?!

| Pantera2012 a răspuns (pentru aliceinchains):

Las-o mane nu vezi ca a mainpualto si pe ia Biblia Crestina

Răspuns utilizator avertizat
| Raquella a răspuns (pentru somios):

Tu urmezi invataturile diavolului.El perverteste Adevarul lui Dumnezeu.

| aliceinchains a răspuns (pentru Pantera2012):

Am dedus ce-ai zis, dar incearca sa te mai uiti cand tastezi, ca faci o varza. happy N-o zic in nume de rau. Daca ai vrut sa spui "man", sunt fata.

| soby47 a răspuns (pentru Pantera2012):

1. Nicaieri in Biblie nimeni nu s-a sinucis pentru Dumnezeu
2. Cat de emo trebuie sa fii sa te consideri un nimic ( cat de prost ca sa recunosti asta)
3. Esti si mai prost. auzi religie ateista... desteptu-le ateu inseamna ca nu are religie / nu crde in nimic

| BettynaAstrid a răspuns (pentru Raquella):

Cineva care urmeaza invataturie diavolului nu ar fi postat acea intrebare.Nu cred ca e treaba noastra ale cui invataturi urmeaza somios, ci ar trebui sa avem un raspuns cat de cat util la intrebarea lui, si sa nu ne mai dam cu presupusul.Deja s-au dat foarte multe ''raspunsuri''aiurea despre care nu cred ca au reusit sa ajute in vreun fel...

| Pantera2012 a răspuns (pentru Raquella):

Hai ma frate acum v-ati facut preoti ce dracu acum cred ca au intrat toti preotii pe TPU ca sa ne faca predicii sa ne schimbam religia ateista si sa credem in Dumnezeu da oricum noi nu ne lasam pacalitii de voi ca Biblia Manipuleaza Omenirea nu ati vazut la stiri ca mama aia si-a omorat Copilu din cauza jertfei lui Dumnezeu da de unde era la Mina Biblia voastra crestina cu toti idioti care o scrie laughing rolling on the floor si va Spala creieri cu ia nu vedeti ca se omoara lumea din cauza Bibliei voi sunteti chiar atat de prostii si inculti ca l-a un Momendat ajungeti si voi sa va omorati sa ajungeti la Dumnezeu da de unde rai si iad nu exista va reincaranti in alt Suflet sau va faceti Materie nefolositoare.

| Raquella a răspuns:

Biblia spune sa mancam tot ce se vinde pe piata.,, Să mâncaţi din tot ce se vinde pe piaţă, fără să cercetaţi ceva din pricina cugetului.,,
,, Cine mănâncă să nu dispreţuiască pe cine nu mănâncă; şi cine nu mănâncă să nu judece pe cine mănâncă, fiindcă Dumnezeu l-a primit.,,

| Pantera2012 a răspuns (pentru Raquella):

Poate aud si eu pe la Protv ca te-ai sinucis si tu din cauza Bibliei laughing rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Raquella a răspuns (pentru somios):

Tu te auzi ce spui? Cum ar face diavolul reclama lui Dumnezeu?,, 2 Timotei3:16,,Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,

pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună.,,

| Raquella a răspuns (pentru Pantera2012):

Asta ca sa nu mai mancati ce nu trebuie.
Comunicatul Cultului Penticostal cu privire la crima din Brasov

Cultul Creştin Penticostal – Biserica lui Dumnezeu Apostolică din România îşi exprimă profundul regret privind crima de la Braşov prin care o mamă, membră a unei biserici penticostale din acest oraş, reprimită după o perioadă de excludere (excomunicare), şi-a ucis copilul şi, condamnând categoric acest gest incalificabil, face următoarele precizări:

– mărturisirea de credinţă a Cultului Creştin Penticostal, în spiritul doctrinar şi practic, apreciază viaţa ca fiind darul sacru al lui Dumnezeu, conform Sfintelor Scripturi, cartea Maleahi cap. 2 vers.15/a: " Nu ne-a dat Unul singur Dumnezeu suflarea de viată şi ne-a păstrat-o"? Acest principiu de bază trebuie să conducă la asumarea responsabilităţii fiecărui om privind întreţinerea vieţii în propria persoană şi respectarea ei în raport cu semenii, indiferent de circumstanţe;

- Cultului Creştin Penticostal nu recunoaşte niciunui membru al său dreptul de a se erija în postura de făptuitor al unor acţiuni în numele lui Dumnezeu, când acestea contravin în mod flagrant atât spiritului Sfintelor Scripturi cât şi normelor de convieţuire socială;

- consecvent în credincioşia sa faţă de principiile biblice care stau la baza credinţei creştine penticostale, Cultul Creştin Penticostal proclamă cu fermitate suveranitatea absolută şi exclusivă a lui Dumnezeu asupra vieţii şi morţii;

- Cultul Creştin Penticostal consideră nefondate şi neavenite afirmaţiile tendenţioase formulate direct sau voalat în mass-media, vizând inculparea pe plan moral şi/sau doctrinar a Bisericii Penticostale în nefericitul eveniment din Braşov. Acest aspect în actul informaţional poate fi cu certitudine calificat drept atac la imaginea unui cult religios, legal recunoscut în România.

În acest sens solicită celor implicaţi în mediatizarea acestui caz decenţă, bună credinţă şi aplicarea unui tratament mediatic adecvat în ce priveşte apartenenţa religioasă a persoanelor aflate în discuţie;

- lăsând – cum e şi firesc – judecarea faptei şi circumstanţelor în care s-a produs în seama instanţelor abilitate prin lege, transmitem sincere condoleanţe familiei profund afectata de această dramă.

Biroul Permanent al Comitetului Executiv al

Cultului Creştin Penticostal din România

Acum credeti ca aceasta fapta abominabila este in contradictie cu convingerile crestine?

| BettynaAstrid a răspuns (pentru Raquella):

Imi pare rau ca te contrazic, dar Apostolul Pavel se referea la altceva cand a rostit aceste cuvinte.te sfatuiesc sa citesti mai multe texte si sa nu te cramponezi de un verset punctual.de asemenea, te rog sa tii cont si de contextul in care s-au spus aceste vorbe

Răspuns utilizator avertizat
| Raquella a răspuns (pentru BettynaAstrid):

Spune-mi tu la ce se referea.

| Raquella a răspuns (pentru somios):

Luca 11:5-13 proclamă: "Apoi le-a mai zis: „Dacă unul dintre voi are un prieten, şi se duce la el la miezul nopţii, şi-i zice: „Prietene, împrumută-mi trei pâini, căci a venit la mine de pe drum un prieten al meu, şi n-am ce-i pune înainte;" şi dacă dinlăuntrul casei lui, prietenul acesta îi răspunde: „Nu mă turbura; acum uşa este încuiată, copiii mei sunt cu mine în pat, nu pot să mă scol să-ţi dau pâini", vă spun: chiar dacă nu s-ar scula să i le dea, pentru că-i este prieten, totuşi, măcar pentru stăruinţa lui supărătoare, tot se va scula şi-i va da tot ce-i trebuie. De aceea şi Eu vă spun: Cereţi, şi vi se va da: căutaţi, şi veţi găsi; bateţi şi vi se va deschide. Fiindcă oricine cere, capătă; cine caută găseşte; şi celui ce bate, i se deschide. Cine este tatăl acela dintre voi, care, dacă-i cere fiul său pâine, să-i dea o piatră? Ori, dacă cere un peşte, să-i dea un şarpe în loc de peşte? Sau, dacă cere un ou, să-i dea o scorpie? Deci, dacă voi, care sunteţi răi, ştiţi să daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl vostru cel din ceruri va da Duhul Sfânt celor ce I-l cer!"

Răspuns utilizator avertizat
| Raquella a răspuns:

8 Fiindcă propovăduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzării; dar pentru noi, care suntem pe calea mântuirii, este puterea lui Dumnezeu.

| ZvT a răspuns:

Biblia este scrisă de oameni pentru că dumnezeu nu ştie să scrie.

| BettynaAstrid a răspuns (pentru ZvT):

In primul rand, se scrie Dumnezeu, adica cu majuscula.In al doilea rand, daca nu te intereseaza subiectul acesta te rog sa te abtii de la comentarii absurde.

| Filip23 a răspuns:

Trebuiesti impaiat! Doar tu poti posta asa ceva.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Și care este problema ta, dacă tot ești ateu?

| eandopuncttk a răspuns:

"tu ce esti?" de fapt
aaaa somios laughing acum am vazut happy
place cum gandesti

| Annie2498 a răspuns:

1. nespalata la gura ii mata aia panarama. cre o facut un prunk foarte prost. Sii apropo Satanistule. din ce oras esti?

| Archdaemon a răspuns:

Esti un fel de popa a TPU...

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Isus nu avea cum sa recomande sa fie urmata Biblia avand in vedere ca la moartea lui, Noul Testament inca nu fusese scris. Ceea ce evreii denumesc ca fiind Legea, adica primele 5 carti din Biblia crestina au avut ca destinatar pe evrei si cand Dumnezeu rosteste judecati in privinta altor natiuni, cum e in Isaia sau Ieremia desi le sunt reprosate pacate ca violenta, nedreptatea, niciodata nu li se imputa poruncile alimentare sau Sabatul.

Răspuns utilizator avertizat
| Raquella a răspuns (pentru somios):

Cei de care tot intrebi cine sunt.Ei bine ei sunt niste sfinti apostoli care au fost investiti de Domnul Isus sa mearga si sa propovaduiasca Evanghelia.El i-a luat ucenici si i-a invatat ce trebuie sa faca pentru Numele Lui.

| BettynaAstrid a răspuns (pentru ania):

Despre poruncile alinemtare nu avea ce sa li se spuna, deoarece erau singurul lucru pe care il respectau cu sfintenie.Cat despre Sabat, in Ieremia cap20 vers 12-13 Dumnezeu le spune ca au pangarit Sabatul si de aceea vroia sa-Si verse mania peste ei in pustie. Daca nu ai citit toata Biblia, te invit sa o faci.Domnul Isus a spus ''cercetati Scripturile''. Acest indemn era dat atata vreme cat El era pe pamant.Noul testament a fost scris de catre apostoli fiind inspirat in mod direct de cater Dumnezeu.Deci Biblia in mod integral este Cuvantul lui Dumnezeu.

| ania a răspuns:

Pentru Astrid_Bettina_1993
Ma refeream ca Dumnezeu nu a reprosat ca nu tin Sabatul neevreilor, in Ieremia 20_12-13 nu se vorbeste nimic de Sabat. Am citit toata Biblia de mai mult de 20 de ori.

Răspuns utilizator avertizat
| soby47 a răspuns:

Mai, daca ai avea putin, dar putin interesul sa citesti ce scrie in Biblie ai veadea ca Dumnezeu are mai multe legaminte mai intai cu Israel si apoi cu toata omenirea

| otilikapostolik a răspuns:

Daca esti ateu sau antichrist de ce ne manipulezi pe moi cu chestile tale? si daca nu crezi de cexai citit biblia? si de unde esti tu asa sigur de ce spui?

| cosmin333 a răspuns:

Totusi voi nu vreti sa scrieti Iisus cu doi de "i"? din curiozitate intreb...

Răspuns utilizator avertizat
| cosmin333 a răspuns:

Imi pare tare rau pentru ca mi-am pierdut 30 sec. din viata ca sa citesc raspunsul asta pe care mi l-ai dat crying(

| BettynaAstrid a răspuns:

Buna! Sunt de acord cu tine intr'o singura privinta si anume consumul carnii de porc.Referitor la prima ta afirmatie,Fiul lui Dumnezeu spune''Cercetati Scripturile pentru ca in ele socotiti ca aveti viata vesnica,dar tocmai ele marturisesc despre Mine''.Nu toti cei care se declara crestini urmeaza legea lui Dumnezeu,dar odata studiata cu atentie,Biblia nu are contradictii. Daca iti doresti intr-adevar raspunsul la aceste intrebari, roaga'te lui Dumnezeu si El ti le va descoperi. Daca tu consideri ca te pot ajuta in vreun fel, scrie'mi pe adresa:bettyna.astrid@yahoo.com.Multumesc!

Răspuns utilizator avertizat
| BettynaAstrid a răspuns (pentru somios):

Cred ca nu e intocmai asa. Sfantul Apostol Pavel a spus referitor la Isus:''Tu esti Hristosul,Fiul Dumnezeului celui Viu.''Intr-adevar, El este Mesia, dupa cum scrie in profetia lui Isaia.

| schooby98 a răspuns:

Gandeste-te puțin ca sunt mai multe secte de creștini uni care mănâncă uni care nu mănâncă carne de porc. in religia mea nu se mănâncă fiind considerat animal necurat dacă cunva crezi in evoluționism te-aș indrum să privești asta;) http://www.sperantatv.ro/web/ziua-a-saptea-ep-1-24-01-2012/