| mentholinks a întrebat:

Crestinilor, de ce va doriti sa traiti vesnic? Ce vreti sa faceti in atata timp?

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cand esti tanar, frumos, perfect sănătos și alături de cei dragi îți dorești să trăiești veșnic. Sunt atat de multe lucruri de făcut și de cunoscut în această lume încât va fi perfect.Iar cunoștința divină e infinită, deci mereu vom invata, nu ne vom plictisi.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Cel ce a creat un univers atât de uimitor are o inteligență și creativitate infinite, am încredere deplină că va găsi lucruri captivante de făcut pentru o eternitate întreagă.

| Mayar a răspuns:

Eu sunt ortodoxa, deci crestina : ce legatura are religia cu vrutul de trait vesnic? Nu are niciun sens... raised eyebrows poti sa imi explici?

| danut a răspuns (pentru Mayar):

Citeste Crezul Ortodox si vei afla.

| Mayar a răspuns (pentru danut):

'viata veacului' se refera la cea din rai, in care credinciosul spera sa intre raised eyebrows

| danut a răspuns (pentru Mayar):

Unde scrie ce spui tu?

| Mayar a răspuns (pentru danut):

In rugaciunea 'Crezul' de la ortodocsi

| danut a răspuns (pentru Mayar):

Crezul nu este o rugaciune ci o serie de precepte, idei de baza ale credintei crestine. Daca iei Crezul ca pe o rugaciune uite unde ajungi cu intelegerea. Veacul poate fi si in Rai dar poate fi si pe pamant asteptand judecata finala. In general daca esti ortodox mai putine sanse la Rai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu vreau sa fu't vesnic tanar fiind vesnic. Cica unii adica cei 144000 nu vor mai fu'te niciodata si se vor plimba vesnic prin univers impreuna cu Cristos in timp ce eu si altii vom fu'te sau vom face sex vesnic pe Pamant. Daca voi muri voi fi readus la viata de Cristos ca sa fu't si sa dau slava lui Dumnezeu. Cica majoritatea care mor au parte de moartea a doua adica nu vor mai exista nicaieri. Apocalipsa 21:8. rolling on the floor

| CinevaAnonimă a răspuns:

Ateilor, voi de ce nu doriti sa traiti vesnic? Nu iubiti viata?

| mentholinks explică (pentru CinevaAnonimă):

Eu nu prea. Deseori ma gandesc ca mai bine muream intr-un accident pe care l-am avut. Bine, nu-s 100 % ateu.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru mentholinks):

Am pus o intrebare la general. Fiecare cu parerile lui!

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Aiurite intrebari. Daca ateii nu iubeau viata isi taiau toti venele, asa nu cred in iad.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Pentru ca a crede in ceva este bazat pe nimic, nu ca nu neam dori dar nu exista dovezii decat speranta omului de a crede in asa ceva

| Jeezy a răspuns:

De ce sa nu traim vesnic?

| SergiuMT a răspuns:

In general viata de crestin are un scop final. Acesta fiind viata vesnica. Din promisiunile si Cuvantul lui Dumnezeu, iadul este un loc foarte greu in care niciun crestin nu vrea sa ajunga, dar adevarul este ca vor ajunge foarte multi. Vrem sa traim viata vesnica in Rai unde nu mai este nici durere, nici planset, nici toate lucrurile rele.