| IvanMihai a întrebat:

Crestinism vs Buddhism
Creştinismul crede într-un Dumnezeu personal.
Conform buddhismului lumea nu are stăpân!
Trebuie să schimbi modul în care gândeşti,
pot schimba lumea dacă încep cu propria minte.

Conform creştinismului trebuie să schimbi lumea,
trebuie să schimbi evenimentele care se întâmplă!

Creştinismul admite providenţa divină;
buddhismul, cauzalitatea oarbă

În creştinism există graţie,
în buddhism există doar merit

Creştinismul te obligă să faci binele?
Nu numai să nu faci răul!

Conform creştinismului toţi suntem păcătoşi!
Conform buddhismului nu există păcătoşi!

Buddha spunea să cauţi adevărul înăuntrul tău.
Creştinism: Cum poţi să te crezi pe tine când eşti un păcătos?

Creştinismul este divin!
Buddhismul este uman!
Crestinismul e teocentric;
buddhismul e antropocentric - are în centru pe om!

Buddhismul respinge toate formele de dorinţă
pe când creştinismul încurajează dorinţele bune!

Conform Buddhismului suferinţa este rea,
pe când conform creştinismului suferinţa poate fi bună!

Conform buddhismului lumea este o iluzie rea,
pe când conform creştinismului lumea este o realitate bună.

Buddhismul nu este bazat pe credinţă!
Buddha dă sfaturi referitoare la cum
ar trebui să-ţi trăieşti viaţa!

Buddhism: faptele sunt cele care contează
Creştinism: credinţa este cea care contează! Dar mai spune
"Credinţa fără fapte este moartă".

Ce părere aveţi?

9 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Interesant. Insa pentru cei care vor doar sa arunce cu pietre nu inseamna nimic.

S-ar parea ca esti in etapa cautarilor. Mi-am adus aminte ca si oameni ca Sofronie Saharov sau Serafim Rose au avut perioada "orientala".

| danay72 a răspuns:

Important e sa te bazezi pe Biblie,nu crestinatate, pentru ca, ai dreptate, Dumnezeu vrea fapte, nu vorbe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista mai multe asemanari intre crestinism si buddhism decat diferente.
Dar unii nu vad padurea din cauza copacilor.

| IvanMihai explică (pentru anonim_4396):

"Exista mai multe asemanari intre crestinism si buddhism decat diferente."
Budismul aparţine grupului de religii dharmice alături de hinduism şi de jainism!
Creştinismul aparţine grupului de religii Abrahamice alături de iudaism şi islamism!
Datorită faptului că sunt din grupe de religii diferite este logic
să existe multe diferenţe între cele două religii!

| gratargratar a răspuns:

Budismul este un sistem filozofic, ca si confucianismul.
Cand vine Dumnezeu adevarat pe Pamant, atunci iesi din sfera filozofiei si intrii in sfera Adevarului. Vine Cineva si iti spune ca "Chiar dacă Eu mărturisesc despre Mine Însumi, mărturia Mea este adevărată, fiindcă ştiu de unde am venit şi unde Mă duc. Voi nu ştiţi de unde vin, nici unde Mă duc." (Ioan 8, 16)
Daca citesti Biblia cu inima deschisa - si mai ales Noul Testament, iti dai seama ca mai mult decat filozofie este ceea ce citesti. Nu se poate sa nu realizezi asta, atata vreme cat esti cu inima curata.

Deci Budismul l-as asemana cu stoicismul. Poate a fost laudabil la vremea sa si vrednic. Dar odata cu venirea Crestinismului, nicio filozofie nu se mai justifica.

| kyliejenner a răspuns:

Eu zic sa mai lasati religia asta si sa faceti chestii mai constructive.

| Nica_Gabi_1992 a răspuns:

Cea mai buna religie este cea ortodoxa

| drutzix a răspuns (pentru Nica_Gabi_1992):

Vrei sa zici cea mai proasta religie. Ortodoxismul nu are nici o picatura de cultura. Catolicismul a inspirat arta si arhitectura, construind catedrale impunatoare si complexe din punct de vedere arhitectural. Islamismul (pana sa decada) a inspirat cercetatori si construirea de centre pentru invatare. Ortodoxismul (desi constructiile vechi sunt interesante) nu are nici un fel de stil. Catedralele si bisericile ortodoxismului sunt niste monstruozitati arhitecturale, ele nu exprima nimic doar tipa la tine O am mare! O am mare!
Singurul lucru la care se pricepe Ortodoxismul este furtul banilor populatiei pe care a indoctrinat-o.
De ce crezi ca tarile in care ortodoxismul a fost dominant au ramas sarace si fara pic de cultura?

| gratargratar a răspuns (pentru drutzix):

Ai auzit de cultura duhovniceasca? Citeste "Rafail Noica - cultura duhului". Mai mare si mai tare este cultura duhovniceasca decat ce spui tu acolo ca a facut catolicismul.
Citeste si o istorie bisericeasca serioasa, si vezi ce a facut ortodoxia si ce a facut catolicismul. Pentru ca opinia ta vine dintr-o lipsa mare de informatie.
N-as da o icoana ortodoxa pe toate operele lui Michelangelo si daVinci.

Cat despre furt, iarasi habar n-ai ce vorbesti. Citeste despre secularizari, despre recentul caz Gojdu, despre toate spitalele, orfelinatele, centrele sustinute de Biserica, etc.
Si s-a demonstrat de mult ca teoria lui Weber cu privire la etica protestanta, nu este valabila. Citeste si Bogdan Murgescu - Acumularea decalajelor economice...
Numai bine!