| anonim_4396 a întrebat:

Crestinismul = iubire? de ce tot raportati atei de TPU vine nasterea lui isus si sunteti plini de ura si venin prin asta dovediti iubirea voastra divina azi de ce va declarati crestini cand sunteti cretini? Matei 22; 36-40: "Invatatorule, care este cea mai mare porunca din Lege?"
Isus i-a raspuns: "Sa iubesti pe Domnul, Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau, si cu tot cugetul tau."
"Aceasta este cea dintai, si cea mai mare porunca.
Iar a doua, asemenea ei, este: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."
In aceste doua porunci se cuprinde toata Legea si Proorocii."

Luca 10; 30-37: "Isus a luat din nou cuvantul, si a zis: "Un om se cobora din Ierusalim la Ierihon. A cazut intre niste talhari, care l-au dezbracat, l-au jefuit de tot, l-au batut zdravan, au plecat, si l-au lasat aproape mort.
Din intamplare, se cobora pe acelasi drum un preot; si, cand a vazut pe omul acesta, a trecut inainte pe alaturi.
Un Levit trecea si el prin locul acela; si cand l-a vazut, a trecut inainte pe alaturi.
Dar un Samaritean, care era in calatorie, a venit in locul unde era el, si cand l-a vazut, i s-a facut mila de el.
S-a apropiat de i-a legat ranile, si a turnat peste ele untdelemn si vin; apoi l-a pus pe dobitocul lui, l-a dus la un han, si a ingrijit de el.
A doua zi, cand a pornit la drum, a scos doi lei, i-a dat hangiului, si i-a zis: "Ai grija de el, si orice vei mai cheltui, iti voi da inapoi la intoarcere."
"Care dintr-acesti trei ti se pare ca a dat dovada ca este aproapele celui ce cazuse intre talhari?"
"Cel ce si-a facut mila cu el", a raspuns invatatorul Legii. "Du-te de fa si tu la fel", i-a zis Isus."
http://www.crestinortodox.ro/......79765.html

Răspuns Câştigător
| Vladuthz a răspuns:

Eu pusesem o intrebare interesanta, ceva gen: crestin adevarat e cel care accepta un om asa cum este, chiar si ateu, si ateu adevarat e cel care accepta crestinul fara sa-l jigneasca, ghici ce? Mi-au sters intrebarea, deci ce concluzie pot eu trage de aici? Ca traim intr-un popor inapoiat si insuficient de dezvoltat.

5 răspunsuri:
| Varahil a răspuns:

Pai,nu prea are legatura...Crestinismul e iubire,da ce treaba are cu restul? Sau crezi ca daca vine Craciunul, nu se mai poarta bunul-simt? Cine-a raportat, poate o fi avut si motiv...
Mi se pare ca intelegi ceva gresit.Mai e o regula,o zicala mai mult,de care putini tin seama:Ce tie nu-ti place,altuia nu face!
Sau, daca vrei,"ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti mai intai voi lor". Asta e din Biblie. Dupa aia vine restul.

| sinx a răspuns:

Daca ei sunt crestini nu inseamna ca trebuie sa lase pe oricine sa scrie ce vrea, doar din dragoste fata de aproape. Daca ei cred in Dumnezeu si considera ca ce ai scris tu le atinge cumva convingerile sau poate pur si simplu nu vor ca ceea ce ai scris tu sa fie vazut si de altii, sunt liberi sa raporteze. Cam asta e parerea mea.

PS: Sunt ateuwinking

| anonim_4396 explică (pentru sinx):

Sunt de acord da nu sa inventeze jigniri

| cristinacrissss a răspuns:

Eu sincer nu am raportat pe nimeni. Sunt crestina si prin raspunsurile mele am incercat sa ajut. Sincer chiar mi-e mila de atei pentru ca sunt sigura 100% ca atunci cand o sa isi dea seama de existenta lui Dumnezeu o sa fie PREA TARZIU.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spunand cretini la adresa crestinilor(cliseu mestecat mult prea mult ca si-a pierdut,, farmecul'') lucru ce denota intelectul precar, te intreb cine esti tu sa judeci crestinismul(vorbesc doar in numele ortodoxiei)? Vorbesti indignat de,, ura si venin,, si jignesti in acelasi timp. in acelasi jignesti crestinii si dai citate din Biblie...cred ca esti cam confuz? Totusi scrii Iisus cu un singur i, din ce religie faci parte, ca vad ca dai un link ortodox?