| aemrica234 a întrebat:

Cucuveaua si bufnita prevestesc moartea?

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

In acesi masura in care o mersul pe sub scara, spartul unei oglinzi sau o pisica neagra aduc ghinion.

"SUPERSTÍȚIE ~i f. 1) Credință PRIMITIVA în forțe supranaturale. "
Sublinierea imi apartine.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu. Poate ocazional doar întâmplător.

| Purec a răspuns:

Desigur. dar este vorba despre moartea pasiunii. Daca vrei sa ti-o tragi, si vezi bufnita ca face ochii mari la tine, iti trece tot cheful

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să mori, dar nu acum. Deci îți aduce aminte că vei muri, dar o pre vestește, nu o vestește.

| relian a răspuns:

Prevestesc ca prin preajma misuna sobolanii, soarecii, si alte rozatoare, insecte coropisnite si alte animaluri daunatoare, cam asta prevestesc aceste pasari.Deci ar fi cazul sa iei masuri sa le protejezi daca vrei sa scapi de rozatoare.Dar pentru biserica, pentru religiosi orice animal, pasare om care nu le este pe plac este daunatoare lor.Deci tu ai de unde alege.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu. Se pot rataci, isi pot face cuib in podul cuiva, pot vana soareci, sunt doar cateva motive pentru care se afla intr-un anumit loc.

| Mădă0611 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

"inspirat din fapte reale", basme.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Mădă0611):

Lol, tu ai luat-o de buna? laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Cam da. Unii chiar cred astea "inspirate din fapte reale", nu stiu care sunt aia unii si aia altii. Nu stiu filmul, deci nu stiu cat de aberant e, urmeaza sa-l vad; vad ca are 5, 9 pe imbd...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Mădă0611):

Mie mi-a placut dar eu l-am vazut in niste conditii mai ''speciale'' ca sa zic asa.

| Jipa95 a răspuns:

Vrajeli. Astea sunt vorbe batranesti, nu ma mai incred in ele de mult.

| sublime89 a răspuns:

Nu, doar cioara si privighetoarea.
Vezi de treaba, nu exista asa ceva.

| Liviu a răspuns:

Ehm,din batrani auzeam si eu ca se alege prafu cand se aude cantand cucuveaua. Dupa ce am inceput sa aud la locul de munca cantand cucuveaua de 2 3 ori pe noapte, mam linistit.Ba chiar faceam galagie sa plece ca ma supara happy cand canta, nu puteam sa dorm (LoL cand era somnu mai dulce canta easad ) oricum chestia e ca nu exista asa ceva.E o superstitie ca si faza cu '13'

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Prevestesc minciunile lui Satan care insala intreaga omenire. Cei care nu cunosc invataturile lui Dumnezeu, cred in,, superstitii."Gandeste-te cati oameni au murit fara sa le cante,, cucu."Buiblia ne invata ca :,, timpul si evenimentele neprevazute, ne ajung pe toti " Eclesiastul 9:11.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.ele prevestesc noaptea, si faptul ca sant pe teritoriul lor, la vanatoare.

| RaduMD a răspuns:

Din cate stiu, numai cucuveaua. Bufnita e simbol al intelepciunii.

| Holiday a răspuns (pentru RaduMD):

Cucuveaua este o specie de bufnita de talie mica.

| misterelvisz a răspuns:

Bineinteles! mai ales daca e bufnita lui Hary Potter! Ma tu traiesti pe pamant sau n-ai ajuns inca?