| anonim_4396 a întrebat:

Cum ai proceda daca copilul tau ar fi un dependent de calculator.Ai reusi sa il scoti din dependenta si ai sesiza ca este un satanist inrait ce nu gaseste nici o bucurie pe aceasta planeta.Ce ai face in acest caz?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce legatura are pers ala imaginar cu netu?
si eu am fost dependent de pc si poate inca sunt dar nu ma posedeaza nimeni e vina mea ca intru pe pc nu a lui zana maseluta sau satana, daca un parinte asa gandeste imi imaginez cum gandeste posibil un pocait fanatic, iei copilu si i explici ca doar de aia l-ai facut

profil =teoria evolutiei

| Mădă0611 a răspuns:

Asta cu nu gaseste nici o bucurie e de mers la psiholog, nu? Cica nu e normal sa nu gasesti bucurii in a trai, dar cine zice ca ce tie ti se pare normal, mi se pare si mie? + ca realistii nu prea gasesc bucuria aia, nu satanistii.
"Tulburarile de personalitate definite formal drept tulburari de caracter sunt o clasa de tipuri de personalitate si comportamente definite ca modele de durata a experientelor personale si comportamentale care deviaza marcant de la modelele culturale acceptate." ACCEPTATE. Acceptate de cine? Minor sau nu, vizita la psiholog ar trebui sa se faca doar cu acordul persoanei in cauza.
Nu mai e nimic de facut, e vina parintilor, acum sa suporte. Daca nu sunt capabili sa creasca un copil asa cum o cere lumea, sa fie "normal", sa nu mai faca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A fi satanist nu e neaparat sa fi nnihilist, iar mai apoi depententa de calculator nu tine cont de religie. Eu de exemplu sunt satanist dar ma bucur de viata din plin.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

17 ani.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde ai aflat de satanism?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum a aparut satana in viziunea ta?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Asta vara eram cam deprimat si aveam o idee preconceputa despre satanism insa am hotarat atunci ca vreau sa fiu satanist din cauza ca am realizat: Conform biblie nu e om fara pacat deci toti vor merge in Iad.Dar era o problema ce era satanismul? Si am inceput sa studiez asfel incat am dat peste acest site :satanismul.blogspot.com/ cum arata Lucifer in viziunea mea? Daca citesti site-ul vei aflta.

| Narfundo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma asteptam sa fi satanist.Totusi esti atat de tanar, chiar crezi ca esti un satanist adevarat? tongue Ce vrea sa insemne acest satanist " la tine?

| anonim_4396 explică (pentru Narfundo):

Am 17 ani nu-s chiar asa tanar si ce ai citit asta inseamna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti-as da un exemplu personal daca te intereseaza ca egzemplu de viata de care te poti lovi vreodata. Din doi baieti, incercand sa fiu un bun parinte, unul foloseste calculatorul ca un crestin si celalalt ca un ateu, ca asta este.alegerea a fost a lor.la religie? 10 amandoi.fiecare isi gaseste bucuriile cum cred de cuviinta.si nu-i vad tristi.daaar.este un dar.il vei afla poate.cine stie.

| uguugu a răspuns:

In primul rand in mom in care copilul are un astfel de comportament inseamna ca parintele a gresit undeva, nu a existat o buna comunicare copilul s-a izolat si are o problema pe care parintii nu o sesizeaza. atunci cand parintii si-au dat seama copilul asta ar trebui dus la psiholog pentru ca deja totul se axeaza pe ceva emotional o dereglare( nu inseamna ca e o problema mintala caci in adolescenta anturajul si fiecare minoritate influenteaza usor un tinar de 13-14(etc) ani) astfel in mom in care nu e comunicare in familie incep sa apara problemele; eu personal asta as face