| Inferno a întrebat:

Cum am aparut? Avem o singura varianta stiintifica ce ofera dovezi, a fost studiata de cercetatori si este acceptata de biologii din toata lumea:Evolutia. Desigur mai sunt si anumite idei banale lansate de anumiti pusti, inculti,etc ce nu au nici o legatura cu stiinta, nu au fost studiata si NU ofera dovezi. Mai mult,sfideaza logica. Stiinta(teoria evolutiei) cauta dovezi, formuleaza o ipoteza,apoi o testeaza. Religia(teoria creatiei) lanseaza intai concluzia si dupa cauta dovezile,ceea ce este total ilogic, de ce mai cauti dovezi daca ai lansat deja concluzia? Nu are dovezi. Si NU poate fi testata. Tu pe care o alegi si dce?

29 răspunsuri:
| Anecherry a răspuns:

Evolutia nu este clara in toate aspectele ei. Din cate am citit eu, dovada de baza care le lipseste evolutionistilor este existenta unor forme de viata de tranzitie intre specii. Este posibil ca acestei teorii sa i se aduca continue modificari, sau chiar sa cada.

Ca sa jucam fair play, religia aduce si ea teorii si are extrem de multi adepti. Cum ar putea toata aceasta majoritate sa se bazeze pe nimicuri sau minciuni? Printr-un sistem de manipulare foarte bine pus la punct. Sa nu uitam de inchizitie, de cruciade, de Galileo Galilei s.a. Coranul le vorbeste musulmanilor despre Jihad, razboiul sfant prin care ei vor stapanii lumea si religia lor va domina; poftim cultura.

Putem abera ore si zile pe aceste subiecte, si ca sa-ti raspund la intrebare, eu prefer evolutia, si nu din simplul motiv pentru ca sunt atee sau ca teoria ar fi 100% adevarata, ci pentru faptul ca e mult mai pacifista si nu discrimineaza.

| RAY a răspuns:

Numa gunoaie siau raspuns in afara de cateva raspunsuri ai primit rahat

| WR104 a răspuns:

Esti in eroare, credinta nu cauta dovezi, are dovezi si nu este o teorie.
Stiinta este doar forma prin care explicam evenimentele din natura.

| Inferno explică (pentru WR104):

Tot n-am inteles, Cu ce-s in eroare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aleg credinta. Si daca iti inchpui ca n-are dovezi cea mai mare dovada este Biblia deci nu are rost sa mai discutam.

| rocco09 a răspuns:

Explica-mi o chestie! Rubrica este destinata oamenilor religiosi! Daca tot esti nereligios, si te pretinzi onest, de ce nu te limitezi la rubrica stiinta, tehnologie, filosofie etc?! Cati adepti ti-ai adunat de cand postezi aici, macar ai randament, se merita?

| Inferno explică (pentru rocco09):

Am spus ceva neadevarat?

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Nu am spus asta, In opinia mea doar ai gresit rubrica (si ramane o opinie)
Si hai sa fim sinceri, sunt vietati mai complexe decat bacteria respectiva care sfideaza evolutia, concluzia logica ar fi sa spun "creiationism 100%" Ori prefer sa las cale libera ca fiecare sa gandeasca pentru el! Nu extrag o concluzie absoluta de la un caz particular, care in timp ar putea fi explicat si altfel! Mi se pare ridicol (de asemenea o parere personala)

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno explică (pentru rocco09):

Sa spunem ca au fost create, doar pentru ca nu poti intelege fenomenul prin care au aparut.
Acum 100 de ani am fi putut spune si de curcubeu ca este de origine divina. Cum de stiu culorile sa se ordoneze intr-o anumita oridine si cum de este perfect rotunda bolta li? Puteam sa-l includem pe DUmnezeu si acolo, acum nu mai putem pentru ca am gasit explicatia.
Amuzant e ca s-a gasit explicatia si in cazul fiintelor biologice.
Si intrebarea are legatura cu religia, pentru ca prezinta una dintre teoriile crestine si anume creationsimul.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Si de ce sa nu asteptam pana la verdictul final ca mai apoi sa ne contrazicemhee hee

| Inferno explică (pentru rocco09):

Care verdict final?

| SmexyBoy a răspuns:

Paradoxul secololui 21:
Cine a creat Vs Cum s-a creat.
Pa cand stiinta explica cum sa-u format lucrurile,

Biblia prezinta Autorul...

| casablanca40 a răspuns (pentru SmexyBoy):

De ce coranul n-ar putea sa prezinte autorul?

| SmexyBoy a răspuns (pentru casablanca40):

Tu de ce crezi?

| Inferno explică (pentru SmexyBoy):

Nu este logic sa comparam ceva lipsit de dovezi, netestat cu ceva ce ofera dovezi si poate fi testat.

| casablanca40 a răspuns (pentru SmexyBoy):

Eu cred ca nicio carte sfanta nu detine adevarul. Sunt ateu si incerc sa tratez religile in mod egal.
De ce coranul nu ar putea sa prezinte adevarul?

| SmexyBoy a răspuns (pentru Inferno):

Hmm dovezi?
Bun iti pot oferi o dovada.
Dar pentru "Nu exista" poti aduce dovezi?

| SmexyBoy a răspuns (pentru casablanca40):

Religia nu are nimic de a face cu Credinta...
Religia presupune ritualuri.
Ateismul are ritualuri?
Alta intrebare:
Ce inseamna sfant?
Coranul?
Pot sa iti dau un verset... care ar da peste cap toate aceste lucrui.
Dar nu e asta treaba mea, sau datoria mea de credincios...

| casablanca40 a răspuns (pentru SmexyBoy):

Crestinismul nu are nicio legatura cu credinta. Indiferent de ce religie ai tu poti sa fii o persoana credincioasa.
Ateismul nu are ritualuri. Inseamna doar negarea existentei unui zeu din cauza lipsei dovezilor concrete. Ateismul nu inseamna credinta in evolutie.
Oamenii determina ce este sfant. Musulmanii considera ca coranul este sfant, iar crestinii considera ca biblia este sfanta. Omul atribuie cuvantul "sfant" unui obiect cand il considera mistic, fantastic si adevarat in acelasi timp.
Te rog nu imi spune ca acest verset este din Biblie.
"Iti pot da un verset din Coran care ar da peste cap toata ideologia crestina. "

| Inferno explică (pentru SmexyBoy):

Dovada e ca nu exista nici o dovada, daca exista una imi retrag cuvintele.

| SmexyBoy a răspuns (pentru casablanca40):

Nimi c nu e sfant decat Dumnezeu, atat.
Sau cand se zice: Fiti sfinti, caci si eu sunt, asta nu inseamna ca si suntem, ci doar o simpla incercare de a fi.
Uite...
Versetul care ar fi o regula pentru crestini:
2 Timotei 16, 7. am sa te rog sa il citesti.
Acasa inainte de culcare, poate asa te v-a bantuii toate zilele vietii tale, poate asa vei fi si tu mantuit... sau nu vrei ceva gratis?
Treaba ta...

| KaterinkaBoy a răspuns (pentru SmexyBoy):

"Paradoxul secololui 21:
Cine a creat Vs Cum s-a creat.
Pa cand stiinta explica cum sa-u format lucrurile,

Biblia prezinta Autorul..."
Prefer sa nu ma avant in asemenea discutii contradictorii intre credinciosi si atei, caci oricum nu se va ajunge la o intelegere.Insa vreau doar sa-mi exprim aprecierea pentru frumusetea literara a raspunsului tau, iar greseala "sa-u" in loc de "s-au" o pun doar pe seama neatentiei intentionate.Cu prietenie, un utilizator in trecere.

| Pufuletica98 a răspuns:

Scuteste-ma cu dovezile rale si teorii.Religia se bazeaza pe credinta si credinta inseamna a crede in ceva fata dovezi.In loc sa incerci sa ne comvigi pe noi crestinii ca Dumnezeu nu exista de ce nu te duci si tu la o bere si un mic cu prietenii sa te bucuri de viata....si mai las-o balta cu TPU ca se vede ca nu e pentru tinehappy. Dumnezeu sa te binecuvanteze!

| Inferno explică (pentru Pufuletica98):

"Scuteste-ma cu dovezile rale si teorii"
Esti retardat?
Ti-am spus eu tie ceva, ncici nu te cunosc?
Am spusceva neadevarat?

| Pufuletica98 a răspuns (pentru Inferno):

Nu meriti un raspuns dar pui intrebari asa de parca ai fi cel mai mare om de stiinta din lume.Te crezi Dumnezeu dar nu esti!

| Inferno explică (pentru Pufuletica98):

Cati ani ai?

| Pufuletica98 a răspuns (pentru Inferno):

13 ani trebuie sa fac 14. tu cat ai?

| Inferno explică (pentru Pufuletica98):

Am inteles.