| Idris a întrebat:

Cum ar putea Quranul sa nu fie adevarat, din moment ce in Quran Surah Yunus (10:90-92) gasim:,,Noi i-am trecut pe fiii lui Israel prin mare. Si i-au urmarit pe ei Faraon si ostenii sai ca sa-i prigoneasca si sa-i nimiceasca. Iar cand l-a ajuns pe el [Faraon] inecul a zis:,, Eu cred ca nu exista alta divinitate in afara de cel in care cred fiii lui Israel si eu sunt [acum] printre cei supusi [musulmani]! // [A zis Allah]:,, Acuma!?,, Dupa ce mai inainte te-ai razvratit si ai fost dintre stricatori?! // Astazi te mantuim Noi, cu trupul tau, pentru ca sa fii un semn, pentru cei [care vor veni] in urma ta! Insa multi dintre oameni sunt nepasatori fata de semnele noastre!’’
Apoi, in anul 1981 cand Francisco Mitra a devenit presedintele Frantei, Franta a cerut guvernului Egiptean sa gazduieasca mumia faraonului cu scopul de a examina. Echipa de oameni de stiinta a fost condusa de profesorul dr. Maurice Bucaille, iar apoi, dupa cercetarile efectuate, oamenii de stiinta au facut public raportul in care aratau ca faraonul a murit inecat in mare, dupa cantitatea imensa de sare pe care au gasit-o in corpul acestuia. Dupa aceasta intamplare, un grup de savanti musulmani, i-au prezentat dr. Maurice Bucaille, ca acest fapt fusese deja prezentat in Quran, inca din secolul 6, dovada pe care profesorul Maurice Bucaille a respins-o in prima faza, deoarece acest fapt ar fi fost imposibil de descoperit fara instrumentele si inalta tehologie de care dispunem astazi. Auzind acestea, dr. Maurice Bucaille a cercetat Quranul si s-a convins de spusele savantilor musulmani, ramanand uimit de faptul ca o carte aparuta in urma cu mai bine de 1400 de ani, ar fi putut contine o asemenea informatie. Apoi dr. Maurice Bucaille a dedicat 10 ani din viata, studiului Quranic, incercand sa descopere o singura contradictie sau o eroare stiintifica in Quran, dar in cele din urma, a afirmat ca el crede in Islam si in Quran si a incheiat cu un verset din Quran Surah Fussilat 41:41-42 care spune:,, Aceia care nu cred in Indemnare, cand ea vine la ei, [sa stie ca] ea este o Carte plina de putere. // Desertaciunea nu va veni la ea nici dinaintea si nici din urma ei, pentru ca ea este o Revelatie de la un Intelept Vrednic de Lauda [Hakim, Hamid]!’’
Cu adevarat, cine ar putea ramane nepasator la asemenea intamplari, oare nu e timpul ca chibzuiti mai mult la cele din jurul vostru? Pentru mine, aceste intamplari nu fac decat sa ma statorniceasca si mai mult in religia mea si sa imi intareasca credinta. Ash-hadu anllaa illaaha illallaah wa as-hadu anna Muhammadan `abduhu wa rasooluh. (Marturisesc ca nu exista alta divinitate in afara de Allah, iar Muhammed este profetul si trimisul Sau.)

39 răspunsuri:
| Idris explică (pentru ania):

El (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) s-a căsătorit cu Zaynab (Allah să fie mulțumit de ea!), fiica lui Jahsh. Înainte, ea a fost căsătorită cu Zayd ibn Haritha (Allah să fie mulțumit de el!), sclavul eliberat al Profetului (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!). Zayd (Allah să fie mulțumit de el!) a divorțat de ea, iar Profetul (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) s-a căsătorit cu ea pe când Zaynab (Allah să fie mulțumit de ea!) avea 38 de ani. Căsătoria lui cu Zaynab (Allah să fie mulțumit de ea!) a avut ca scop evidenţierea abrogării practicii arabe de până atunci, aceea de a îi considera fiii adoptați ca fiind fii adevărați. Nu cred ca esti tu in masura sa imi vorbesti mie de preacurvie, atata timp cat Islamul este singura religie care limiteaza numarul de femei, nu există altă carte religioasă care să le ceară bărbaţilor să aibă doar o singură soţie. În niciuna dintre toate celelalte Scripturi, indiferent că este vorba de Vede, Ramayana, Mahabharata, Bhagavad Gita, Talmud, de Biblie sau Tora, nu este prevăzută o limită a numărului permis de soţii. Conform acestor Scripturi, cineva se poate căsători cu câte femei îşi doreşte. Doar mai târziu, preoţii hinduşi şi Biserica creștină au limitat numărul de soţii la una singură, insa in Quran Allah ne spune: „(...) luaţi de soţii pe acelea care vă plac dintre femei – două, trei sau patru, dar dacă vă temeţi că nu veţi fi drepţi (cu ele), atunci (căsătoriţi-vă cu) una singură(...)" Quran 4:3 Poliginia este permisă şi în iudaism. Conform legii talmudice, Ibrāhīm (Avraam, pacea fie asupra sa!) a avut trei soţii, în timp ce Solomon (Pacea fie asupra sa!) a avut sute de soţii. Deci, atentie la afirmatiile nefondate. Numai bine!

| Idris explică (pentru Mădă0611):

Profetul Muhammed (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa! a spus:,, Cu adevarat, femeia este facuta dintr-o coasta, daca ve-ti incerca sa o indreptati o rupeti si ii faceti ei rau,, Sper ca ai inteles aluzia si nu trebuie sa iti traduc laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Idris):

N-am inteles.

| Idris explică (pentru Mădă0611):

Ma refeream la faptul ca barbatii ar trebui sa se poarte frumos cu femeile, iar in cazul nostru, am evitat sa intru in contradictie cu tine, pentru ca tu ca femeie, esti facuta dintr-o coasta, adica o coasta este curbata, daca ai incerca sa o indrepti o vei frange si e mai rau decat daca ai fi lasat-o asa cum era. Acum ai inteles, sau vrei sa iti desenez? big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru Idris):

AdiCA CUm? Femeile sunt "strambe"? Si cum se face ca femeile si barbatii au acelasi numar de coaste si ca daca ai clona pe cineva, clona ar fi identica persoanei? deci Eva ar fi fost Ev de fapt. laughing Cica musulmanii respecta femeile. Ati vrea sa va respecte asa Allah?

| Idris explică (pentru Mădă0611):

Pai Eva a fost creata din coasta lui Adam, dar asta nu inseamna, ca tu daca iti tai un deget si vei avea un copil, acesta se va naste cu degetul taiat. Da, musulmanii respecta femeile prin aceasta, dat fiind faptul ca acestia nu le obliga sa imbratiseze ideile sau mentalitatea lor, fiind intelegatori si de foarte multe ori.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Idris):

Cum nu le obliga daca unii au 4 sotii, toate trebuie sa poarte burqa, iar necerand opinia, de fapt luand decizii in numele altuia, il consideri prost?
Dar tu o sa ai degetul taiat. Io zic ca dovada ca e cum scrie in basmele voastre ar fi fost ca barbatii sa aiba cu o coasta mai putin, si repet, clona e identica persoanei clonate... whistling

| Idris explică (pentru Mădă0611):

Pai si despre care clona vorbesti, eu nu am cunostinta de nici o clona.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Idris):

Pai daca faci un om din celulele altuia, dintr-o celula mai exact, e clona. devil Dumnezeu a facut-o pe Eva din celulele lui Adam.