| Idris a întrebat:

Dupa parerea voastra, a crestinilor, a atelilor, a evreilor si a oricarei persoane ce are o anumita religie sau nu are, care dintre urmatoarele versete vi s-ar parea ca ar putea provenii de la un Dumnezeu (daca ar exista unul) si care dintre urmatoarele ar putea fi considerate ca fiind un sfat bun de urmat, care ar evidentia cu adevarat atributiile lui Dumnezeu, lasand deoparte faptul ca este vorba despre Biblie si Quran si judecand doar dupa invataturile ce se regasesc in urmatoarele:
Biblie Exod 31:17: …căci în şase zile a făcut Domnul cerurile şi pământul, iar în ziua a şaptea S-a odihnit şi a răsuflat.
Quran 50:38: Am creat Noi cerurile şi pământul şi ceea ce se află între ele în şase zile şi nu Ne-a cuprins pe Noi nici cea mai mică osteneală!
Biblie Facerea 1:26: Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră;…
Quran 42:11: Nu este nimic asemenea cu El. El este Cel care Aude Totul şi Cel care Vede Totul [As-Sami’, Al-Basir]
Biblie Psalmi 13:1: Până când, Doamne, mă vei uita neîncetat?
Quran 20:52: …Domnul meu nu greşeşte şi nu uită.
Biblie Psalmi 78:65: Atunci Domnul S-a trezit, ca unul care a dormit, ca un viteaz îmbărbătat de vin…
Quran 2:255: Allah! Nu există divinitate afară de El, Cel Viu, Veşnicul [Al-Qayyum]! Nici aţipirea, nici somnul nu-L cuprind! [2:255]
Biblie Levitic 26:44: Dumnezeu a spus: „…să-i nimicesc de tot şi să rup legământul Meu cu ei;
Quran 30:6: Aceasta este făgăduinţa lui Allah. Şi Allah nu-Şi calcă făgăduinţa, însă cei mai mulţi oameni nu ştiu.
Biblie Psalmi 2:7: Dumnezeu îi spune lui David: „Tu eşti Fiul Meu! Astăzi Te-am născut.
Quran 112:1-4: Spune: „El este Allah, Cel Unic! ~ Allah-us-Samad! ~ El nu zămisleşte şi nu este născut ~ Şi El nu are pe nimeni egal!"
Quran 23:91: Allah nu Şi-a luat nici un copil şi nu este nici o divinitate alături de El. [Dacă ar fi fost mai multe divinităţi], fiecare divinitate s-ar fi dus împreună cu ceea ce a creat şi unii dintre ei ar fi încercat să fie deasupra celorlalţi. Mărire lui Allah care este mai presus de tot ceea ce vorbesc ei.
Quran 19:88-95: Şi ei zic: „Cel Milostiv şi-a luat un fiu!" ~ Voi spuneţi un lucru cumplit! ~ Aproape că cerurile se crapă de aceste [vorbe], pământul se despică şi munţii se prăbuşesc în fărâme, ~ Pentru că ei Îi atribuie Celui Milostiv un fiu, ~ În vreme ce nu se cuvine ca Cel Milostiv să-şi ia un fiu! ~ Toţi cei care se află în ceruri şi pre pământ vor veni la Cel Milostiv ca robi, ~ El i-a socotit şi i-a numărat pe ei bine. ~ Şi fiecare dintre ei va veni la El în Ziua Învierii singur.
Biblie Exod 3:22: Dumnezeu a spus fiilor lui Israel: „Fiecare femeie va cere, de la vecina ei şi de la cea care locuieşte în casa ei, vase de argint, vase de aur şi haine, pe care le veţi pune pe fiii şi fiicele voastre. Şi veţi jefui astfel pe egipteni."
Quran 7:28: …Spune: „Allah nu porunceşte nelegiuirea! Spuneţi voi, punând pe seama lui Allah, ceea ce voi nu ştiţi?"
Biblie Deuteronom 5:9: Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc fărădelegea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc;
Biblie Isaia 14:21: Pregătiţi măcelărirea fiilor, din pricina nelegiuirii părinţilor lor!
Quran 6:164: Nici un suflet nu va agonisi decât împotriva sa. Şi nici un [suflet] purtător de poveri nu va purta povara altuia!
Biblie Ezechiel 9:5-6: Dumnezeu spune: „Treceţi după el în cetate şi loviţi; ochiul vostru să fie fără milă şi să nu vă înduraţi! Ucideţi şi nimiciţi pe bătrâni, pe tineri, pe fecioare, pe copii şi pe femei;"

Biblie Numeri 31:1-19: Domnul a vorbit lui Moise şi a zis: „Răzbună pe copiii lui Israel împotriva madianiţilor, apoi vei fi adăugat la poporul tău."……Copiii lui Israel au luat prinse pe femeile madianiţilor cu pruncii lor şi le-au jefuit toate vitele, toate turmele şi toate bogăţiile….…El le-a zis: „Cum? Aţi lăsat cu viaţă pe toate femeile?"…. omorâţi pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâţi pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el; dar lăsaţi cu viaţă pentru voi pe toţi pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat.

Hadith: Profetul Mohammed (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) spunea armatei sale înainte să pornească la luptă: „Luptaţi în numele lui Allah şi pentru cauza lui Allah. Dar nu-i ucideţi pe bătrâni, nici pe tineri, pe copii sau pe femei. Nu mutilati cadavrele, nu distrugeti vegetatia si copacii, nu macelariti animalele, nu ucideti calugarii, preotii si pe cei ce se afla in temple, moschei si biserici, nu ucideti persoanele bolnave, nu distrugeti lacasurile de cult, nu distrugeti cladirile, nu ii ucideti pe cei care se predau iar pe cei care scapa cu fuga nu ii urmariti. Fiti buni cu prizonierii si hranitii si datile apa lor. Faceţi lucruri bune, pentru ca Allah îi iubeşte pe toţi cei care fac bine."

53 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nici unul. Pe dumnezo' l-ar durea in shpit de niste cacaturi de furnici de pe una dintre cele nu-stiu-cate de miliarde de planete pe care le-a creat. Singura replica care i-ar putea apartine e "V-am creat, descurcati-va si lasati-ma in *** mea."

| Idris explică (pentru KodrutZ):

Si neuronu tau spune, descurcate in...ce vrei tu, nu ma obosi pe mine. big grin

| danut a răspuns:

Bai baiatu, pe mine aproape mai convins, dar inainte vreau sa stiu sigur, cate virgine primesc in rai daca ma fac musulman?

| Idris explică (pentru danut):

Nu este specificat in Quran numarul virginelor pe care le primesti in Jannah(Rai), asa cum se zvoneste 70, 72 sau alte numere, acestea nu sunt concepte ale Islamului ci sunt concepte ale ipocritilor si a ignorantilor. Insa in Rai vei primii tot ceea ce iti vei dori si toate dorintele iti vor devenii realitate. Parearea mea e sa nu iti faci probleme despre cate virgine vei primii ci sa iti faci griji daca vei intra in Rai, pentru ca orice vei primi in Rai va fi mult mai bine decat in...partea cealalta.

| danut a răspuns (pentru Idris):

Mai, eu vreau sa stiu sigur daca primesc sau nu si sa stiu si cam cate dar acum altceva, vor ramane mereu virgine sau se trec cu vremea ca dupa trecerea timpului, in vesnicie, ce ma fac cu niste. fete uzate?

| Idris explică (pentru danut):

Da, primesti sigur, daca ajungi in Jannah si vor fi virgine de cate ori doresti si cate doresti.

| danut a răspuns (pentru Idris):

Oau, da cam cati om fi acolo in Jannah, ca sa-mi fac si eu o idee?

| Idris explică (pentru danut):

Allahu A'l-am, numai la Allah se afla toata cunoasterea si El stie cel mai bine.

| danut a răspuns (pentru Idris):

E pai fara sa stiu cum sa am incredere in Alah? Da fetele sunt supuse sau fac ce vor ele? Da si ele au barbati, la cherem sau doar baietii sunt sefi?

| Idris explică (pentru danut):

Ti-am explicat, toti oamenii din Paradis vor avea tot ce isi doresc si nimeni nu va fi nedreptatit.

| danut a răspuns (pentru Idris):

Si cum pot fi multumite virginele mele care fac ce vreau eu si nu ce vor ele, ele sunt propietatea mea sau nu?

| Idris explică (pentru danut):

De fapt, acele virgine despre care vorbesti se numesc, al-hoor al-‘iyn si nu sunt precum femeile de pe pamant. Acestea sunt create doar pentru a fi sotiile din Jannah a celor Al-Muttaqoon(a celor piosi). Acestea vor cauta doar multumirea sotilor lor din Jannah.

| danut a răspuns (pentru Idris):

Sa intelegem ca nu sunt femei ci doar niste papusi gonflabile, vii?

| Idris explică (pentru danut):

Nu prietene, sunt femei, insa am spus de al-hoor al-‘iyn ca nu sunt ca femeile de pe pamant in sensul acela la care spuneai ca se uzeaza si nu le sastisfaci sau ce mai intrebai tu.

| danut a răspuns (pentru Idris):

Si Alah este de acord cu asa ceva? Da altceva mai capatam?

| Dandanache a răspuns:

Asadar, tu ai impresia ca pentru teologii crestini Dumnezeu e obosit, uituc, somnolent si alcoolic? happy Si, cu toate acestea, crestinismul e religia dominanta, in fata Islamului, cu infailibilul Allah si cele 72 de virgine? happy

| Idris explică (pentru Dandanache):

Pai bineinteles ca o data ce in Scripturi apar aceste afirmatii, teologii crestini ar trebui sa le ia ca atare nu sa talmaceasca cum vor ei, doar in Scripturile voastre scrie negru pe alb. Depinde in ce sens crestinismul e religia dominanta in fata islamul, insa ca o alta analogie, daca majoritatea persoanelor din Romania sunt indatorate pana in gat bancilor sau altor institutii financiare, inseamna ca asta e un lucru bun?

| Dandanache a răspuns (pentru Idris):

Biblia a fost scrisa intr-un mediu cultural inchis, de autori de o religie, pentru cititori/ascultatori de aceeasi religie. Indiferent ca e relevata sau nu, Biblia sigur nu poate fi auto-critica cu ea insasi. Daca Dumnezeu chiar a revelat Biblia, prin natura sa omnipotenta, cum ar fi putut sa vorbeasca de El insusi ca fiind adormit si alcoolic? Si daca autorii biblici ar fi scornit textele, cum ar fi putut sa isi saboteze propriul produs, pe care doreau sa il prezinte ca unic obiect de cult?

| Idris explică (pentru Dandanache):

,,Daca Dumnezeu chiar a revelat Biblia, prin natura sa omnipotenta, cum ar fi putut sa vorbeasca de El insusi ca fiind adormit si alcoolic?,, Asta iti poti raspunde singur, oare chiar Dumnezeu a revelat Biblia spunand despre El ca este adormt si alcoolic, bineinteles ca nu. Autorii bibliei au fost oameni, astfel ca oameni au fost supusi greselii, poate nu si-au sabotat propriul produs intentionat, insa reiese clar ca e un lucru facut de mana omului, neavand nimic de a face cu divinitatea.

| Dandanache a răspuns (pentru Idris):

Draga Bencherif, totul tine de punctul de observatie. Un crestin ti-ar spune exact acelasi lucru despre Coran.

| Idris explică (pentru Dandanache):

Bineinteles, ar putea sa o faca daca are argumente reale si corecte. Atunci cand faci o afirmatie trebuie sa te bazezi pe ceva, ce anumea te-a facut sa ajungi la acea concluzie. Un crestin ar putea spune multe despre Islam si Quran este adevarat, insa ramane de verificat gradul de adevar al vorbelor lui.

| milan9 a răspuns:

Quran-ul nu face altceva decat sa compileze in anumite aspecte esentiale Vechiul si Noul Testament.

Exemplificarile aparent problematice din Sfanta Scriptura nu sunt altceva decat figuri de stil mai dificil de interpretat pentru cel neinitiat in stilistica textului literar in general si a textului biblic in special. thinking

O expresie precum "Până când, Doamne, mă vei uita neîncetat" nu sugereaza cumva vreo lipsa a lui Dumnezeu, ci se refera la cu totul altceva. thinking
Autorul incearca sa-si asume o familiaritate, incearca sa suprapuna in dialogul (rugaciunea) cu divinitatea planul relatiei familiale copil-parinte in care este de asteptat ca parintele sa intervina salvator, uneori din propria initiativa.

Semnificatiile sugerate sunt complexe. Este luata in calcul si situatia imprervizibila in care, daca omul uita de Dumnezeu, Acesta sa-si asume insa atitudinea de Parinte in raport cu omul...

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Quranul este mult mai logic decat Biblia.
A fost scris in araba si se citeste tot in araba.
Biblia a fost tradusa de n ori si de cele mai multe ori gresit.
Iisus era iudeu vorbea aramaica si Evangheliile au fost scrise in greaca dupa 100 de ani.
Cam ciudata treaba asta.

| Dandanache a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Si Coranul a fost tradus in toate limbile. Comunitatea musulamana din tara e formata cu precadere din turci si tatari, care nu cunosc limba araba.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Dandanache):

Cunosc personal cativa tipi care au invatat limba ebraica pentru a intelege mai bine Vechiul Testament.Toti au zis ca este diferenta de la cer la pamant intre ce scrie efectiv in ce a mai ramas din scrierile vechi si ce avem noi acum.
Musulmanii nu au problema aceasta. Exista multi vorbitori de araba iar textele originale chiar daca sunt inventii, macar nu au fost modificate ca sa dea bine la doctrina.

| Idris explică (pentru Dandanache):

Quranul a fost tradus in mai multe limbi pentru a avea acces la el atat cunoscatori de araba cat si cei care nu cunosc araba, iar atunci cand tu citesti Quran in alta limba decat araba, citesti doar o traducere a sensurilor. E adevarat ca turcii si tatari fromeaza majoritatea musulmana, insa in moschei slujbele se fac in araba, iar din Quran se recita doar in araba, nu se tin slujbe in romana, turca sau tatara. Uneori, in comunitatile turco-tatare, doar predicile sunt in limba turca sau pot fi in romana etc, nu e gresit, pentru a putea fi intelese de toata lumea prezenta. Oriunde in lume vei merge, in orice moschee, Quranul este recitat in araba.

| Dandanache a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Exista multi vorbitori de araba, insa nu toti musulmanii vorbesc araba. Nu e o cerinta sa stii araba ca sa te convertesti la Islam. De aceea, Coranul, ca si Biblia, a fost tradus in aproape toate limbile, inclusiv in limba romana. Cei mai musulmani din Romania nu ar fi in stare sa citeasca Coranul in araba si sa il si inteleaga.

| Dandanache a răspuns (pentru Idris):

Ce dragut, se recita Cartea Sfanta intr-o limba pe care oamenii nu o inteleg. Si, dupa ce se iese in moschee, se apeleaza la un talmaci sau versiuni traduse, cum faci si tu acum, pe TPU. Si in sinagogi se mai tin slujbe in ebraica veche, pe care oamenii nu o inteleg, iar la catolici slujbe in latina. Asa, si? Cu ce e mai deosebit Coranul? Tu, familia si prietenii tai stiti toti araba, ca sa va puteti bucura de textul NEALTERAT al profetului?

| Idris explică (pentru TrăieşteClipa):

Inventii zici? Raspunde acestor provocari. Quran 11:13:,,Sau vor zice ei:,, El l-a nascocit!,, Spune:,, Asadar, aduce-ti voi zece sure asemeni lui, nascocite[de voi] si chemati pe cine puteti, afara de Allah, daca voi sunteti intru dreptate!,, Quran 17:88:,,„Spune: «De s-ar aduna oamenii şi djinnii ca să facă [ceva] ca acest Coran, ei nu vor fi în stare să facă [ceva] asemenea lui, chiar dacă îşi vor fi unul altuia ajutor!» Quran 4:82: „Oare nu cugetă ei la Coran? Dacă ar fi el de la altcineva decât de la Allah, ar găsi în el multe nepotriviri!" Quran 2:23-24: „Iar dacă vă îndoiţi de cele pe care le-am pogorât Robului Nostru [Mohammed], aduceţi o Sură asemenea lui şi chemaţi martorii voştri cei afară de Allah, dacă sunteţi sinceri! ~ Şi dacă nu o faceţi - şi nu o veţi face! - atunci feriţi-vă de Focul care mistuie oamenii şi pietrele, pregătit pentru necredincioşi!"

| Idris explică (pentru Dandanache):

Bineinteles, eu si familia mea stim araba, suntem arabi, dar vad ca bati saua la musulmanii din Dobrogea, turci-tatari si ai sa te miri sa auzi ca o mare parte din ei, aceia care nu sunt ignoranti cu privire la religia lor stiu araba, iar pentru cultura ta generala, in Dobrogea, copii musulmani, sau din familie de religie islamica, fac cursuri de limba araba, fac lectii de Quran, fa o vizita pe acele melaguri si vei vedea. Asa ca nu iti mai face tu griji despre cine stie araba si cine nu si cine intelege Quran si cine nu. Eu pe TPU apelez la versiuni traduse pentru a ma face inteles, ca daca ti-as spune tie zaalikal Kitaabu laa raiba feeh, udal lilmuttaqeen, nu ai intelege ca am spus, aceasta este Cartea cea fara indoiala in care este calauzire pentru cei smeriti. Daca oamenii nu inteleg religia lor si limba religiei lor, ar face bine sa invete. Sunt foarte multe metode prin care cineva ar putea invata araba cel putin, sau poate invata sa citeasca Quran in limba araba daca se vrea acest lucru. Eu citesc Quran in mod regulat, citesc zilnic, il recit din memorie pe parcursul zilei dar si in timpul celor 5 rugaciuni obligatorii zilnic, citesc Quran pentru a ma relaxa, citesc Quran cand am timp liber si o fac pentru ca imi place, si tu vii sa ma intrebi pe mine daca cunosc araba si Quranul in limba in care a fost revelat, nu iti este oarecum?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Idris):

Incepi sa semeni cu cel care ti-a clonat contul.
rolling on the floor

Mohamed a fost baiat istet.Pavel al crestinilor la fel.
Manipularea oitelor aduce profit.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Dandanache):

"sa citeasca Coranul in araba si sa il si inteleaga."
Numai ca nu este nimic de inteles.
Ma uit la raspunsurile lui Bencherif si ma minunez de cat de indoctrinat poate ajunge un om.
Cateodata ii mai verific profilul sa fiu sigur ca este el sau clona lui simpatica cea cu islamizarea pasnica si jihadul.
rolling on the floor

| Idris explică (pentru TrăieşteClipa):

Spune-mi si mie te rog, cine are de profitat in islam si de pe urma cui, in islam nu avem preoti si alte alea si nu cotizam la moschei sau la ce se mai cotizeaza, tu amesteci islamul cu crestinismul si il asemeni, dar asemanarea dintre crestinism si islam este ca asemanarea dintre o Dacie si un Mercedes-Benz. Mohamd a fost baiat istet in ce sens, daca te referi la vreo pregatire scolara, el(Saw) a fost analfabet, ce analfabet ar putea aduce o carte precum Quranul?

| reihiuke a răspuns:

Ok. o sa le iau pe fiecare. inainte de asta vreau sa mentionez ca biblia a fost scrisa simbolic si in ea se gasesc legi universale. dar cum a fost scrisa acum 2000 de ani, oamenii au pieedut sensul.

1. nici eu nu inteleg sensul cum Dumnezeu poate obosi.

2. Cand mai intalnesti situatii din astea, incearca sa iti pui intrebarea cum pot fi amandoua adevarate. Gandieea bazata pe "ori x ori y" e limitata si nu e prea stralucita. Omul e asemenea lui Dumnezeu in sensul ca in el insusi se afla toate legile universului si ca el se poate dezvolta, cu o cunoastere exacta, ajungand sa inteleaga toata creatia si sa o controleze. Vezi minunile facute de Isus si altii. Dar el nu srie asta si foloseste doar 1% din capacitate. Daca facem o analogie pe un plan inferior, in corpul uman, doar o celula sexuala se poate dezvolta si ajunge om. Si din milioane de celule sexuale, doar una ajunge om. Dar o celula alba din sange nu are capacitatea sa ajunga om. Apoi si ceea ce spune in Coran e adevarat. Deci pentru mine amandoua au sens si nu se contrazic.

3. Iar e vorba de 2 planuri diferite. Se amesteca rosiile cu castravetii. In primul caz e arata o stare in care apare neputinta omului de a percepe lucrarea divinitatii. E clar ca Dumnezeu nu uita.

La celelalte e cam la fel.
La ultima mi se pare mai ok ce scrie in Coran. O stiam de aici http://www.romanialibera.ro/......lam-184062

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am mai spus, nu lua adevarul detrunchiat, si-l pui in context dorit cu destinatie si adresa fiindca se poate si pentru mintile slabe e usor de manipulat.Asa cum zici, Dumnezeu nu are nevoie de odihna, dar OMUL are>eu mai rapid as cauta raspuns la chestia cu SA facem...om si nu ne-a cuprins pe noi nici cea mai mica osteneala,,in timp ce despre ingerul Domnului este scris; Nici sa dormiteze cel ce te vegheaza fiindca el nu doarme, nu mananca, nu bea, deci daca ingerul face asta, Dumnezeu care l-a creat, a dat cuvantul si sfatul pentru OM, si exemplul personal fara sa minta.Dar tu poti sa spui ca e o minciuna. De asemenea,VT,nici eu nu sunt de acord cu crimele de pe acolo decat in masura in care cele trecute arata spre cele viitoare,si toate actiunile trebuiau sa se intample spre implinirea scripturilor si vremurilor pana cand cuvantul intrupat a venit sa IMPLINEASCA legea cu o porunca noua,sa va iubiti unii pe altii, sa va iertati dusmanii,,asa cum zi-sa ingerul la nasterea cuvantului; pace in cer si pe pamant si intre oameni bunavoire. Dar tu fii linistit fiindca, ecumenismul, isi face treaba sub sloganul UNITATE IN DIVERSITATE, va spune; uite puncte comune in care ne regasim cu totii si care inseamna ca putem avea toti un singur Dumnezeu; si in numele pacii si intelegerii intre popoare, vor lua textul tau de la urma, il vor alatura cu unul asemanator al crestinismului, si al altor religii si vor spune; vedeti ca toti avem aceeasi lege in principiu? Antihristul va fi inscaunat si toti si crestini si musulmani si altii vom avea parte de semnul fiarei pus pe mana ori pe frunte si nu va mai comenta nimeni nimic, fiindca copiii copiilor nostri nu vor mai sti de notiunea de crestin, musulman, budist, nici de turc, tatar, roman, si indian ori american. Uita-te bine si vezi ca la nivel mondial amestecul de natii si exoduri sunt experimente de mutare a marelor mase de oameni dintr-un loc in altul, si functioneaza, nu-i asa? Asa se vor amesteca si se va pierde si identitatea nationala a fiecaruia, devenind toti fericitii unei singure natii mari, in pace si prosperitate, pana cand conducatorul isi va arata adevarata fata. Bencherife? As vrea sa fie altfel dar cred ca nu se poate. Toate se intampla asa cum le stiam de mic copil inainte chiar de a citi biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-ar interesa informatii privind, relatia intre trecut si viitor, in Quran, si daca sunt referiri la apocalipsa in cartea aceasta.Fiindca in principiu legile toate sunt norme morale, pentru ca oamenii sa poata trai in oarecare armonie, numai ca fiecare o intelege la modul personal, si o incalca pe a altora. Fiindca la noi la crestini este o pilda a celor doi fii, unul ascultator si altul neascultator. Adica un crestin zice ca face dar nu face ceea ce trebuie, iar un musulman zice ca nu face, {fiindca nu e crestin} dar face faptele si traieste viata morala, si atunci, intrebarea este, care fiu a facut voia tatalui? In pilda era ceva cu lucratul viei.Adica cel ascultator a zis ca va merge la vie dar nu s-a dus, in timp ce acela neascultator a zis ca nu merge, insa s-a rusinat si s-a dus de a muncit via.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

M-ai intrebat daca sunt referiri la apocalipsa in Quran, asa ca iti voi relata urmatoarele cu privire la apocalipsa. Mai intai, printre semnele minore ale apocalipsei enumerate de profetul Muhammed(SAW) sunt urmatoarele: Femeile se vor imbraca si vor arata precum barbatii, multe dintre femeii vor umbla mai mult dezbracate decat imbracate si vedem acestea chiar cu ochii nostri in ziua de astazi, oamenii vor ajunge sa se impreuneze in public precum magarii (caz vazut cu ochii mei de mine in Anglia) si posibil ca se intampla destul de des si prin alte locuri, barbatii se vor imbraca si se vor purta precum femeile, homosexualitatea si lesbianismul va devenii un lucru comun si vedem asta in zilele noastre, vor aparea foarte multe relatii intime in afara casatoriei din care vor rezulta de asemenea copii iar casatoria va devenii din ce in ce mai rara, adulterul va deveni ceva foarte comun, ceea ce este de fapt in zilele noastre, crimele si infractiunile se vor marii ca numar incat criminalul nu stie de ce a ucis iar cel ucis nu va stii de ce a fost ucis, luarea de bani cu dobanda, sau cu camata va lua proportii incat unii oameni isi vor lua viata din cauza aceasta si vedem acest lucru in cazul bancilor si a imprumuturilor pe care acestia le acorda. Acestea sunt semne minore, iar acum da-mi voie sa iti prezin semnele majore ale,, ultimei ore,,: 1. Venirea lui Mahdi: Va veni un om dintre descendentii Profetului Muhammed(SAW), iar Allah il va ajuta pe el, ca religia Sa triumfe. Mahdi va prelua conducerea uscatului si a apelor, reinstaurand ordinea, pacea si justitia dupa ce inainte se intamplau multe nenorociri si oamenii erau oprimati. 2. Al-Maseeh al-Dajjal (Antichristul): Va fi un om dintre fii lui Adam si ai Evei, care va fi un barbat bine facut, cu o culoare a pielii rosiatica, roscata, oricum ten deschis, spre rosiatic, cu parul cret si care va avea doar ochiul stang, in timp ce va avea ochiul drept inchis sau cumva cu defect la ochiul drept, iar intre ochii sai, sau pe fruntea sa vor fi scrise literele ca’ fa’ ra’, care inseamna kaafir sau kuffar(necredincios), iar aceste litere vor putea fi citite te toti musulmanii din lume, fie ca acestia stiu sa citeasca sau sunt analfabeti. Tentatiile si incercarile lui Dajjal vor fi precum nu au mai fost de la crearea lui Adam si pana in aceea zi, acesta aducand mare confuzie si nedreptate intre oameni, pretinzand ca el este alesul, el are paradisul si iadul, insa paradisul lui va fi iadul si vice-versa. Allah ii va permite lui sa creeze miracole, care vor crea multa confuzie intre oameni. 3. Va avea loc a doua venire al lui Isus(Pacea fie asupra sa!), dupa aparitia lui Dajjal, Allah il va trimite pe Isus, care va veni in partea de est a Damascului, in Siria. Isus impreauna cu un grup de oameni vor lupta impotriva lui Dajjal si a restaura din nou dreptatea. Isus va distruge crucea si va pune capat razboaielor, iar bogatiile vor fi atat de multe incat nimeni nu le va mai accepta, iar o prosternare in fata lui Allah va valora mai mult decat ceea ce este pe Pamant. Nu va ramane nici unul dintre oamenii cartii(evrei si crestini) care sa nu creada in Isus ca fiind Mesager al lui Allah, iar in ziua judecatii, Isus va fi martor pentru ei. Pamantul se va inghiti pe sine, si va inghiti toate casele si toate cladirile aflate pe el. Un alt semn major este fumul, in Surah Dukhan 44:10-11 Allah spune:,, Deci, asteapta o zi in care cerul va veni cu un fum invederat, care-i va invalui pe oameni. Aceasta va fi o osanda dureroasa’’. Un alt semn este acela ca soarele va rasarii de la Vest. Va avea loc si aparitia Bestiei sau a Fiarei, dupa cum Allah ne spune in Quran in Surah An-Naml 27:82:,,Si cand se va apropia[ Ziua de Apoi], le vom scoate Noi din pamant o vietate care le va vorbi lor, [spunandu-le] ca oamenii nu s-au increzut in semnele Noastre.’’ Un alt semn pentru,, ora,, este focul care ii va impinge/conduce pe oameni pana la locul lor de adunare.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Deci tu in sinea ta crezi ca faci voia tatalui, dar permite-mi sa te intreb cum faci si prin ce faci voia tatalui si ce te face sa crezi ca tu, cu adevarat faci voia tatalui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Pai daca nu faci fapte reprobabile, nu aduci suferinta ci bucurie, linistire sufleteasca, ajutor, milostenie cu cei dezbracati, bolnavi, flamanzi insetati, nedreptatiti normal ca faci fapte bune.Fiindca in biblie este scris, sa facem celorlalti cum noi insine vrem sa ni se faca.Deci e normal nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Aici in principiu este ca in biblie, fenomenul in sine, cu mici modificari, deci raman la credinta ca intr-un mod sau altul apocalipsa va avea loc, si restaurarea lumii si a omului va fi.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Lasand la o parte aceste lucruri, pe care chiar si unii atei le fac, de ce sa nu recunoastem, mai spune alte lucruri prin care ii faci voia tatalui, cum te inchini lui, cum il venerezi si cum respecti celelalte porunci date de el?

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Bineinteles.

| Inferno a răspuns (pentru Idris):

Este adevarat ca cei de religie islamica fac sex cu camilele?

| Idris explică (pentru Inferno):

Nu, nu este adevarat ca cei de religie islamica au relatii cu camile, cel putin eu nu am cunostinta cu asa ceva, insa daca unii indivizi au o atractie fata de animale, aceia se numesc zoofili si nu au treaba cu islamul sau cu vreo alta religie.

| sanboss a răspuns:

Sa fim seriosi, majoritatea versetelor le/ai scos din context.
Ca raspuns final, Isus este invierea si viata cine crede in El chiar daca va muri, va trai.

Isus a biruit moartea, al tau Mohamed ce a facut?
A murit si nu a stiut unde se duce si nici habar nu avea nici despre voi unde va veti duce.

Isus a spus IOAN 14 ma duc sa va pregatesc un loc ca acolo unde sant eu sa fiti si voi.

Si inca ceva:

Sa vezic um copiaza Satan lucrurile:

Isus este lumina lumi.
Satan este inger de lumina.
Isus este leul din iuda.
Satan racneste ca un leu.
Isus are sfanta treime.
Satan are nesfanta treime.
Isus va veni pe nori.
Satan va improviza o asemenea venire falsa.

Ar fi mai mult de discutat, dar in concluzie INVIERIA nimeni nu a recopiato.

Voi mergeti cu ideea ca daca te arunci de la balcon in numele lui Allah mergi in cer? sa fim seriosi
daca omori, daca arunci cu bombe, daca ai eu stiu cate neveste etc.

Lasa prostiile si te pocaieste.

| Idris explică (pentru sanboss):

Ha, ha. Majoritatea versetelor le-am scos din context? E de ajuns ca si unul dintre versete sa nu fie scos din context si sa prezinte o urma de indoiala si este de ajuns pentru o persoana daruita cu mine, dar nu, voi sunteti surzi, orbi si muti. „O, voi oameni ai Scripturii! Nu exageraţi în privinţa religiei voastre, Şi nu spuneţi despre Allah decât adevărul! Mesia Isus, fiul Mariei, este trimisul lui Allah, cuvântul Său pe care El l-a transmis Mariei şi un duh de la El. Credeţi, aşadar, în Allah şi în trimişii Săi. Şi nu spuneţi Trei! Opriţi-vă de la aceasta şi va fi mai bine pentru voi. Allah nu este decât un Dumnezeu Unic. Slavă Lui!,, Cine a biruit moartea, Isus (Pacea fie asupra sa!) a fost salvat de Allah, scapat de crucificarea pusa la cale de ipocriti. Invierea, care inviere? Cine se arunca de la balcon in numele lui Allah si merge in cer? In islam sinuciderea este interzisa, dar cu a ta minte e greu sa cuprinzi aceste aspecte, tu doar urmezi unor presupuneri si unor inventii ale oamenilor si ale unor povesti.

| sanboss a răspuns (pentru Idris):

In islam sinuciderea e interzisa? sa fim seriosi. sigur ai o bomba langa tine.
Dar revenind la subiect, sunt dovezi care arata ca Isus a inviat, si aceste dovezi sunt exterioare Bibliei

| Idris explică (pentru sanboss):

Esti ipocrit? Cum poti afirma ca am o bomba langa mine si mai spui ca esti si sigur, ca stii tu sigur ca am, cand tu nici macar nu ma cunosti si nu stii nimic despre mine. Ce garantie mai prezinti? Cu munafiq(ipocriti) nu am ce discuta, dar de dragul argumentatiei, prezinta si mie dovezile ca Isus (Pacea fie asupra sa!) a inviat.

| Dan200014 a răspuns:

Ce semnifica versetul 50:38? De cine a fost ajutat Allah?

| Idris explică (pentru Dan200014):

Cred ca te referi la ceea ce vrea sa spuna Allah atunci cand spune noi, daca e asa, atunci aici ai explicatia: Limba engleză, cea persană, ebraică, arabă și multe alte limbi prevăd folosirea termenului „noiˮ ca formă regală. Termenul „Noiˮ în Coran este regalul „Noiˮ - de exemplu, când regele spune: „Noi am decretat următoarele...etc.ˮ nu indică pluralul; ci descrie, lingvistic, cea mai înaltă poziție.

| Dan200014 a răspuns (pentru Idris):

Deci aici nu este vorba de Geneza din biblie ci de formarea regatelor de pe pamant? Interesant.