| Blezz a întrebat:

Cum as putea spune familiei mele ca sunt ateu? Toata familia este ortodoxa, dar nu prea frecventeaza biserica, tin post sau chestii ( doar strabunica si bunica, cam atat ). Tatal meu este destul de sever si crede ca datorita lui Dumnezeu avem ce ne trebuie, si cred ca daca i-as spune, s-ar enerva foarte tare pe mine.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Credința (în Dumnezeu sau în inexistența lui) este ceva personal, te privește doar pe tine.

Nu ești obligat să-ți faci preferințele religioase publice, mai ales dacă simți că acest subiect va trezi furtuni în familie.
Fiecare să creadă în ce vrea și toată lumea e fericită!

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Esti deschisa la idei noi sper, faptul ca nu crezi ca exista dumnezeu nu-i o credinta e lipsa credintei

| NOname a răspuns (pentru RAY):

Confunzi lucrurile.
Da, este lipsa credinței în Dumnezeu, dar este credința în inexistența lui.

Cuvântul "credință" nu înseamnă neapărat "credință în Dumnezeu", nu a fost cumpărat și patentat de către Biserica. Încă mai avem dreptul de a-l folosi cum și când dorim. Este al nostru, al tuturor.

Nu te fixa doar pe partea religioasă! Deschide-ți orizonturile!

Credință = Faptul de a crede în adevărul unui lucru; convingere, siguranță, certitudine; părere, opinie.
http://dexonline.ro/definitie/credinta

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Ateismul nu inseamna convingerea, certitudinea ca nu exista dumnezeu e doar lipsa credintei e adevarat ca exista un tip de ateism care inseamna convingere, certitudine desi da poate fi un fel de credinta, dar eu merg pe ateismul slab cel cu absenta unei afirmati, infirmati

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Deci crestini au credinta pentru 2700 de zeii?

| NOname a răspuns (pentru RAY):

Ești sau nu de parerere că Dumnezeul biblic nu există?

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Nu stiu daca exista sau nu, dar sunt lipsit de credinta fata de el

| NOname a răspuns (pentru RAY):

Dacă nici nu ai fi știut că se presupune de către unii că Dumnezeu există sau nu ai fi implicat atât de mult în acest subiect (religia), atunci poate ai putea să fii lipsit de credință (în "el") și atât.
Însă din moment ce ai deja niște convingeri bine definite, ai o idee despre Biblie, teoriile ei și combați constant părerile care susțin existența lui Dumnezeu, înseamnă că ți-ai format deja o părere (fie ea sigură sau mai puțin sigură) în legătură cu existența lui.
Iar "părere" e tot "credință".

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Nu sunt anti teist, nu combat nimic, deci a avea o parerea inseamna sa ai credinta?

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Nu am nici o convingere pentru nimic, n-am nici o ideiei bine definita, nu combat absolut nimic, pur simplu nu cred in existenta unui zeu din cauza lipsei dovezilor

| NOname a răspuns (pentru RAY):

"...n-am nici o ideiei bine definita, nu combat absolut nimic".

Deci, când îi ataci pe creștini și convingerile lor, este o pură coincidență? Sau în acele momente devii amnezic?

| Zenithf a răspuns (pentru RAY):

Definitia pe care o dai tu este cea a agnosticismului, nu a ateismului. Ateismul inseamna convingerea ca nu exista o Fiinta Suprema, agnosticismul inseamna indoiala/lipsa de credinta ca o asemenea fiinta exista.

17 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

Ce importanta are? De ce vrei sa le zici? Nu e de ajuns ca stii tu?happy

| Zenithf a răspuns:

Eu zic sa iti dovedesti mai intai tie ca esti ateu. Vezi ce se intampla daca cercetezi bine lucrurile, poate ajungi la o cunoastere care iti va da peste cap toate convingerile de pana acum.
Sunt destul de impartit in aceasta privinta, dar un lucru stiu sigur. Ala (apostolul Petru, Pavel, sau Stefan sau altii) trebuie sa fi fost exceptional de (tampit, cretin, nu mai stiu eu cum) incat sa moara pentru ceva ce (zicem noi cu siguranta) nu s-a intamplat.
Deci, Iisus moare si nu invie, dar o gramada de cretini sustin ca invie, au "iluzii optice" colective cu El viu, cu flacara Duhului Sfant, si mai sunt in stare si sa moara ca sa dovedeasca asta.
A, si inca un lucru, printre cretinii astia au fost pescari (Petru si fratii lui), tarani, vamesi, curve, dar si medici (Luca), invatati (Pavel). Ciudati cretini cu diploma...
Si in ca un lucru: poti sa crezi, sa mori si sa nu existe niciun Dumnezeu, nu pierzi nimic, dar daca nu crezi si exista, atunci nu-i asa ca vei pierde mult?

| Geass a răspuns:

Bine a spus SuperNovaa, de ce vrei sa le spui? Mai ales daca nu prea dau nici ei pe la Biserica nu ar trebui sa fie asta vreo problema daca tu nu simti nevoia sa mergi.
Mai bine pastrezi convingerile tale religioase doar pentru tine, decat sa strigi in gura mare.Sunt alte lucruri prin care te poti evidentia.

| RAY a răspuns:

Atunci nu-i spune, de ce complici lucrurile in loc sa le simplifici in mod rational, faptul ca esti ateu nu-i o lauda, moft din contra e greu sa fi ateu in Romania, daca esti ateu adevarat asa vei ramane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simti nevoia sa le spui neaparat? De ce? Nu cumva esti in cautarea propriei identitati?
Stiu ca nSai inteles nimic. Asta este, vei intelege peste vreo 10 ani happy.