| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum au supravietuit scrieriile biblice imperiului roman? Ca se stie ca romanii erau in razboi cu evreii.

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| aditimus a răspuns:

Aici scrie ca au supravietuit cateva carti :

https://ro.wikipedia.org/......blic%C4%83

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia crestina a fost scrisa DUPA ce imperiul roman a devenit crestin, la vreo 300 si ceva de ani dupa Isus

iar romanii daca au ajuns sa adopte religia crestina se numeste ca nu au fost prea eficienti in a combate crestinismul, si chiar au ajuns la nivelul la care... PRACTIC au fost infectati cu el, crestinismul

din cauza asta CRED o informatie care mi-a ajuns la urechi, cum ca religia crestina a fost inventata de o familie romana, dornica sa puna mana pe putere, si nici macar nu au fost originali, au copiat dupa una din versiuninle religiei Horus:
https://www.incontextinternational.org/......Horus.jpeg

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Interesant, nu stiam!

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, te rog, nu am vrut sa iti cer, ca poate nu l-ai vazut pe internet
... multumescwinking

Răspuns utilizator avertizat