| CarlSagan a întrebat:

Cum comentati acest clip? https://www.youtube.com/watch?v=NRh7W-Bsg5g
Daca nu credeti, aveti chair aici versetele: https://www.biblegateway.com/......?/passage/

11 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=Z-armbcp-No

Decat desene animate ateiste, mai bine vezi ce zice popa asta. Parca zice ca a fost ateu.

| danay72 a răspuns:

Din versete poti intelege mai bine relatarea despre Samson.

| CarlSagan explică (pentru danay72):

Tocmai ce am dat link catre versete.E acelasi ca si filumetul(fara ironii, desigur).O poveste stupida, puerila, primitiva!

| danay72 a răspuns (pentru CarlSagan):

Este o poveste antica, primitiva, conform istoriei.

| CarlSagan explică (pentru danay72):

"Poveste antica....conform istoriei"-Nu! E o contradictie. POVÉSTE, povești, s. f. 1. Specie a epicii (populare) în proză în care se relatează întâmplări fantastice ale unor personaje imaginare în luptă cu personaje nefaste și în care binele triumfa
Nu este istorie! Nu avem de unde stii ca este istorie!

| danay72 a răspuns (pentru CarlSagan):

Cand e un basm, atunci nu se folosesc locuri exacte cu privire la zona in care se afla. Sper sa iti fie utile aceste idei.
În Judecătorii 16:2 citim că judecătorul Samson se afla la un moment dat în Gaza. Întrucât azi acest nume este deseori menţionat în buletinele de ştiri, poate că aveţi idee unde se afla Samson, şi anume în teritoriul filistean din apropierea coastei Mării Mediterane. Observaţi ce se spune în Judecătorii 16:3: „Samson a rămas culcat până la miezul nopţii. Pe la miezul nopţii, s-a sculat şi a apucat porţile cetăţii cu amândoi stâlpii, le-a scos împreună cu zăvorul, le-a pus pe umeri şi le-a dus pe vârful muntelui din faţa Hebronului".
Ţinând cont că Gaza era o fortăreaţă, porţile şi stâlpii laterali trebuie să fi fost imenşi şi grei. Credeţi că aţi fi putut duce o asemenea greutate? Samson a putut. Dar unde a dus el porţile şi stâlpii laterali şi ce drum a trebuit el să facă? Gaza este situată pe coastă, aproximativ la nivelul mării, însă Hebronul se află spre est, la o altitudine de 900 de metri.

| Jardelin a răspuns:

Cine crezi ca-si pierde vremea urmarind link-urile postate de tine?

| CarlSagan explică (pentru Jardelin):

Oamenii cu cap.N-am postat linkul pentru propaganda sau tampenii de genul.Astept comentarii legate de clip, nu pe langa el!

| HowdidIgethere a răspuns:

Animatia este admirabila si se incadreaza in curentul "Ateii creaza"

| xadsada a răspuns:

Dar de clipu asta ce parere ai? https://www.youtube.com/watch?v=l6O2On126-I

| CarlSagan explică (pentru xadsada):

Nu-mi mai dati clipuri de juma' de ora, o ora, doua ore.Nu ma intereseaza! Aduceti comentarii legate de clip.Nu pe langa el! Va e greu sa raspundeti la o intrebare?