| Dorugar a întrebat:

Cum cred crestinii ca-l slujesc pe Isus, cand se stie ca Isus nu a fost crestin nici nu s-a adresat vreodata crestinilor si nici nu a infiintat nicio biserica crestina, ci era de religie mozaica, religie de care nu s-a dezis nici rastignit fiind pe cruce.
Nu vi se pare ca intre Isus si biserica crestina singuraele legaturi le face minciuna si ignoranta?

4 răspunsuri:
| Duhovnicul a răspuns:

Nu avea cum sa se adreseze crestinilor, din moment ce inca era in viata abia atunci se petreceau evenimentele din Noul Testament, deci inca nu exista crestinism la acea vreme!
Nu era de religie mozaica. Iisus nu avea o religie intrucat el insusi era o figura religioasa.
Religia mozaica (iudaismul) nu il accepta pe Iisus ca pe Mesia, tocmai de aceea evreii nu sarbatoresc nici Nasterea Domnului, pentru ca ei nu recunosc decat Vechiul Testament. Deci, n-avea cum sa fie evreu, pentru ca ar fi fost blasfemie. El a fost iudeu de origine, adica s-a nascut intr-o regiune numita Iudeea la vremea aceea, de asta se spune ca a fost evreu, nu pentru ca era evreu in sens religios! Evreii pot fi si agnostici/atei, nu trebuie sa fie neaparat religiosi.

| Dorugar explică (pentru Duhovnicul):

Bravo, iata unu care incepe sa gandeasca, dar nu prea stie corect datele problemei! Isus era de religie mozaica si nn u s-a dezis de aceasta religie nici pe cruce!
Este adevarat ca el nu era un rabin mozaic cu sinagoga, ci era un rabin SECTANT al religiei mozaice adica unul care a INTEMEIAT SECTA sa care apartine religiei mozaice, si ce sa vezi crestinii au interzis secta lui Isus si au macelarit pe toti cei care nu-i au vrut sa se converteasca la inventia politico-religioasa numita religia crestina.
Asa ca ce cale urmati voi crestinii?
Nu cumva calea ucigasilor urmasilor lui Isus si a celor care au INTERZIS secta infintata de rabinul Isus?
- Nu e vorba de acceptarea sau neacceptarea lui Isus ca si Messia, ci e vorba daca Isus era sau nu Messia, adicaacel UNS in functia de Rege pe care l-au anuntat vechi proroci, si din Biblie nu rezulta faptul ca Isus a fost UNS ca sa devina un UNS, adica un Messiah!
In rest totul este glasolalie, Isus a fost de religie mozaica si asta vedem in faptul ca propovaduia Legea lui Dumnezeu, adica Torah, si in faptul ca niciodata nu a spus nimic crestinilor ci doar celor din SECTA sa care era o SECTA a religiei mozaice, asa cum este dovedit si faptul ca absolut toti apostolii sai apartineau religiei mozaice si absolut niciunul de religia crestina!

| Duhovnicul a răspuns (pentru Dorugar):

1. Imi poti da si o sursa, sau chiar 2, de unde ai gasit tu ca Iisus a fost de religie mozaica? Si surse credibile, nu de pe site-uri conspirationiste! Eu ma documentez cam din maxim 3 surse diferite inainte, doar ca sa fiu sigur.

2. Nu-s crestin, username-ul meu e doar pentru bascalie. Sunt ateu convins happy

3. Normal ca provaduia legea lui Dumnezeu, din moment ce el se credea fiul lui Dumnezeu. DUH!

4. Ti-am mai spus : NU EXISTAU CRESTINI PE VREMEA LUI IISUS!
Romanii care l-au crucificat erau pagani - adica credeau in mitologia romana, nu erau catolici.

| Dorugar explică (pentru Duhovnicul):

Da, cea mai credibila sursa este Biblia in care vedem ca Isus urma Legea Tatalui sau lege numita Torah si mai ales faptul ca el respecta traditia religioasa a religiei mozaice de ex Pesacul fapt adeverit clar in Biblie.
2 ) Daca esti ateu, sa fi sanatos, inseamna ca te-am subestimat si ma bucur ca am gresit in privinta ta!
3 Isus era fiul lui Dumnezeu exact asa cum absolut toti religiosii mozaici sunt fii lui Dumnezeu din cauza ca Dumnezeu i-a acceptat ca fii pe toti cei care respecta Legamantul cerut de El lui Abraham. Asa ca "fiu al lui Dumnezeu" inseamna apartenent al religiei mozaice si nu faptul ca Dumnezeu a pompato cu Duh Sfant pe fecioara Maria astfel incat sa i se umfle burta, care deja era usor gravida cu soldatul roman Tiberius Abdes Pandira, asa cu relateaza contemporanii.
4 Evident ca nu era cretini pe vbremea lui Isus pentru ca numele de crestin vine de la Christos, si in vremea in care a trait Isus nu era niciun Christos iar pe Isus nu-l chema Christos, asa ca nu Isus era Christosu, l deci ne-existand un Christos in vremea lui Isus nu putea exista nici crestinismul!