| CyPack a întrebat:

Cum credeti ca arata raiul?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Şi mi-a arătat cetatea sfântă, Ierusalimul, care se cobora din cer de la Dumnezeu,
Apoc 1.10; Apoc 17.3; Ezec 48; Apoc 21.2;
11 având slava lui Dumnezeu. Lumina ei era ca o piatră preascumpă, ca o piatră de jasp, străvezie ca cristalul.
Apoc 21.23; Apoc 22.5;
12 Era înconjurată cu un zid mare şi înalt. Avea douăsprezece porţi, şi, la porţi, doisprezece îngeri. Şi pe ele erau scrise nişte nume: numele celor douăsprezece seminţii ale fiilor lui Israel.
Ezec 48.31-34;
13 Spre răsărit erau trei porţi; spre miazănoapte, trei porţi; spre miazăzi, trei porţi, şi spre apus, trei porţi.
Ezec 48.31-34;
14 Zidul cetăţii avea douăsprezece temelii, şi pe ele erau cele douăsprezece nume ale celor doisprezece apostoli ai Mielului.
Mat 16.18; Gal 2.9; Efes 2.20;
15 Îngerul care vorbea cu mine avea ca măsurătoare o trestie de aur, ca să măsoare cetatea, porţile şi zidul ei.
Ezec 40.3; Zah 2.1; Apoc 11.1;
16 Cetatea era în patru colţuri, şi lungimea ei era cât lărgimea. A măsurat cetatea cu trestia, şi a găsit aproape douăsprezece mii de prăjini. Lungimea, lărgimea şi înălţimea erau deopotrivă.
17 I-a măsurat şi zidul, şi a găsit o sută patruzeci şi patru de coţi, după măsura oamenilor, căci cu măsura aceasta măsura îngerul.
18 Zidul era zidit de jasp, şi cetatea era de aur curat, ca sticla curată.
19 Temeliile zidului cetăţii erau împodobite cu pietre scumpe de tot felul: cea dintâi temelie era de jasp; a doua, de safir; a treia, de calcedonie; a patra, de smarald;
Isa 54.11;
20 a cincea, de sardonix; a şasea, de sardiu; a şaptea, de crisolit; a opta, de beril; a noua, de topaz; a zecea, de crisopraz; a unsprezecea, de iacint; a douăsprezecea, de ametist.
21 Cele douăsprezece porţi erau douăsprezece mărgăritare. Fiecare poartă era dintr-un singur mărgăritar. Uliţa cetăţii era de aur curat, ca sticla străvezie.
Apoc 22.2;
22 În cetate n-am văzut niciun Templu; pentru că Domnul Dumnezeul cel Atotputernic ca şi Mielul sunt Templul ei.
Ioan 4.23;
23 Cetatea n-are trebuinţă nici de soare, nici de lună, ca s-o lumineze; căci o luminează slava lui Dumnezeu, şi făclia ei este Mielul.

| MMihai a răspuns:

Cum credeti ca arata raiul?==vei afla dacă vei ajunge acolo.

| Nuvăsufăr a răspuns:

N-am nici cea mai vagă idee.

| shadovv a răspuns:

Ca un spatiu abstract si n-dimensional in care sufletul isi petrece eternitatea.

| Vladuthz a răspuns:

Fiecare isi imagineaza raiul dupa propriile convingeri subiective.

| NuDauFunda a răspuns:

Ca la mama acasa

| Toluk19 a răspuns:

Spun cum au spus cei care au avut moarte clinica! Ei au spus ca Raiul este o lumina foarteee stralucitoare, ca daca ne uitam cu ochii nostri am orbi imediat, dar lumina ceia cu ochii sufletului asa te satisface o minghiere si o iubire ca nu se poate explica vad ingeri stau si canta!
Si toti cei care au avut moarte clinica si a vazut raiul stau si pling de dor sa ajunga acolo ei vor sa moara mai repede!

| saharazanss a răspuns (pentru Toluk19):

De unde stiu cei ce au avut moarte clinica ca acea lumina stralucitoare este raiul poate este doar usa de la intrare proaspat vopsita

| Crisis a răspuns:

Un loc alb, plictisitor.

| Bizantino a răspuns:

Raiul este o sare. O stare care te copleseste de fericire, pentru singurul fapt ca-L ai pe Dumnezeu langa tine, izvorator de bucurie vesnica. Este o stara necontenita de iubire. Ti s-a intamplat sa iubesti?! Daca da, aceasta stare care nu te poate lasa esti parca plin de iubire si iti vine sa le spui tutror. Te-ai intins vreodata vara pe o perna rece si ai simtit starea aia de relaxare, de parca ai pluti|!? Raiul este relaxare continua, mereu iubire si fericire. Iar ce zic EmaS, acela va fi pamantul reinnoit dupa a doua venire a Mantuitorului dupa judecata.

| darrio2007 a răspuns:

Cine crezi ca stie exact.Multi cica stiu.Dar sunt numai presupuneri.

| Tsunade99 a răspuns:

Pentru mine arata ca fosta scoalastraight face

| cargodrive a răspuns:

Altceva nu puteai intreba? adica serios.De unde sa stiu.Nu am murit si am reinviat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca o sala de judecata si un parc de distractii cu multi slujitori.

| scarharo a răspuns:

Pai sa o luam din mai multe perspective:
1 la biserica spune: Cu Sfintii odihneste Hristoase, sufletele adormitilor tai robi. Unde nu este durere nici intristare nici suspin, ci viata fara de sfarsit.
Deci: dispare toata durerea si intristarea, deci este o stare de fericire suprema
In alt moment spune: Un loc luminat, un loc cu verdeata de unde a fugit toata durerea si intristarea. Adica e minunat, e ca un luminis, plin de prospetime, inundat de lumina.
Si sufletele noastre o sa arate diferit: n-o sa fim nici barbati, nici femei. O sa fim intr-o alta stare, superioara, a sufletului.
In orice caz, o sa fii mai fericit decat ai fost vreodata in viata asta. Asta e cel mai important.

| DiamantuCelest a răspuns:

Pentru iubitorii de lectura raiul poate fi o biblioteca
pentru naturisti raiul poate fi un parc, cu fantani arteziene si copaci
pentru amatorii de senzatii tari raiul poate fi un parc cu un roller-coaster urias, rachete etc.
pentru bisericosi, raiul poate fi o biserica
pentru amatorii de iarba raiul poate fi un loc cu multa marijuana
pentru cei cu imaginatia bogata raiul poate fi un loc cu unicorni, centauri etc.
oricum ar arata raiul, mai mult ca sigur ca acolo se bea nectar si se mananca ambrozie

| piTTTy a răspuns:

Ca naiba laughing)