| Maxim96 a întrebat:

Cum credeti ca este in rai,iad?
Cum credeti, ce reprezinta de fapt viata vesnica?

20 răspunsuri:
| yekto a răspuns:

Unul din marii scriitori rusi spunea ca iadul e lipsa lui Dumnezeu.
personal nu stiu ce sa iti raspund dar imi place comparatia asta.
u ce crezi?

| usuk a răspuns:

Liniste si pace, nimic mai mult

| Mădă0611 a răspuns:

Raiul si iadul, daca ar exista, ar fi stari sufletesti, asa cum acum autosugestia iti da liniste sau neliniste in functie de distanta fata de zeul tau, asa ar fi dupa moarte.

| Maxim96 explică (pentru Mădă0611):

O sa murim si o sa vedem!

| milan9 a răspuns:

Pe scurt, raiul înseamnă o apropiere de Dumnezeu ca Sursă a vieţii şi a fericirii în diversitatea cu care El deja ne-a obişnuit,

…Iar locul de suferinţă, este locul celor care în virtutea libertăţii lor au pierdut sinceritatea, bunăvoinţa, iubirea, prin egoismul lor în faţa semenilor şi a Divinităţii, prin îndepărtarea de Iubirea lui Dumnezeu.

Ca să-ţi imaginezi că o astfel de împietrire a sufletului în îndepărtarea de Dumnezeu există, gândeşte-te la duhurile răutăţii, care ştiu calea de întoarcere dar pot totuşi să refuze orice formă de sinceritate şi recunoştinţă...

| sublime89 a răspuns:

In iad sau in rai e asa cum ne imaginam noi, pentru ca asta sunt doar, locuri imaginare.

| Maxim96 explică (pentru sublime89):

"Şi aceasta este viaţa veşnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis. "

| Lizzu a răspuns:

Eu cred ca raiul si iadul,aceste doua controversate concepte, vor fi de fapt stari sufletesti.

-Raiul va fi o stare sufleteasca de pace si impacare cu tine insuti.
-Iadul va fi poate o analiza a lucrurilor rele,faptelor brutale facute in viata fizica. Regrete si,in final, realizarea ca ele nu mai trebuie facute din nou.

Citisem undeva ca dupa ce murim vom experimenta exact ce credem noi acum ca va fi dincolo.
Daca crezi ca iadul este chin si foc,atunci asta vei experimenta, dar nu la nivel fizic, dureros, ci doar ca un observator.
Iar daca tu crezi ca in viata aceea va fi un paradis, asta vei experimenta.

Ai cautat vreodata sa citesti din Neale Donald Walsch? ai auzit despre el? e si un film happy

| iurii75 a răspuns:

Deschizi Biblia chiar la început și nu e greu deloc să-ți dai seama care a fost scopul lui Dumnezeu cu privire la Adam și astfel la omenire în general - să se bucure de viață veșnică pe un pământ paradiziac în condiții perfecte. (Și dacă aceasta a fost scopul său, poate cineva să-l împedice să îndeplinească ce și-a propus?)

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru iurii75):

Omul nu e programat sa existe intr-un mediu ca si raiul. Omul nu va sta o vesnicie cantand la harpa.
Pui 10 persoane diferite intro camera si in cateva zile se iau la bataie. si tu vrei sa imi zici ca in rai, unde probabil exista un numar cu multe zerouri de oameni, va exista doar fericire laughing.
Sunt convins ca raiul e doar o fantezie a omului

| iurii75 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu știu a cânta la harpă și nici nu mă încântă. Este vorba de un rai pe pământ și o mare varietate de ocupații plăcute. Depinde de persoane, au stat într-o cameră cu mult mai mulți oameni, și nu în hotel de 5 stele ci închisori, lagăre de concentrare, prin siberia, șinu s-au bătut, din contra, s-au susținut și încurajat reciproc

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru iurii75):

O lume, exact cum o vezi tu, e doar o fantezie a oamenilor slabi. nimic mai mult.

| iurii75 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Ne luăm la trântă să vedem care-i mai tare? rolling on the floor

| Narfundo a răspuns:

Maxim invata sa pui intrebari la care nu le sti raspunsul.Deasta evit sa raspund la multe din intrebarile tale. Daca esti cinstit imi vei alege raspuns castigator

| Maxim96 explică (pentru Narfundo):

Eu vreau sa vad parerile celorlalti!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Nu ai retinut ca ti+am mai scris, care este situatia cu rai si iad, dar tu tot intrebi, dar de raspuns, sau pareri nu mai scrii. Despre viata vesnica iata ce ne informeazaBiblia; Citeste in Ioan 3:16; Ioan 17:3; ISAIA 65:17-25; Apocalipsa 22 :1-5.

| Scarbo a răspuns:

Imi imaginez ca iadul si raiul sunt 2 iluzii nesfarsite care iti arata doar ceea te face sa te simti mai bine, adica raiul si iadul sunt acelasi lucru, o iluzie, un vis...

| Moora123 a răspuns:

CRED ca frica noastra de mortalitate ne-a facut sa credem intr-o viata vesnica. Este atat de brutal gandul ca asta este tot, ca nu ai o a doua sansa, ca te supui aceleasi reguli biologice ca o pasare sau un peste incat am creeat un concept de viata vesnica.