| NameoftheCentury a întrebat:

Cum de Dumnezeu este "domn"? O fiinta atotputernica nu ar trebui sa fie neutra?

Răspuns Câştigător
| BlackSulphur a răspuns:

Pai, pentru ca o femeie nu ne-ar fi lasat sa ajungem in halul asta!
[Thanks George Carling for the inspiration. We will never forget you!]

15 răspunsuri:
| hate1t4ll a răspuns:

De ce ar "trebui" sa fie neutra? De ce va imaginati zeii exact cum va place? Nu-i putin cam dubios?

| Dreamer a răspuns:

Pai asa si este. Religia te invata prost, ca si cand ar fi o persoana sau o entitate, un spirit. Nimic mai gresit, in cel mai bun caz, facand abstract de Star Wars Il putem atribui unei forte.

| robby212 a răspuns:

Domnul este in afara timpului si spatiului.Nu stiu de ce e Domn, dar asa a fost sa fie. Poate e mai bine asa.Cine stie, poate nu e nici Domn...Cine stie...

| zurick a răspuns:

Pentru informarea ta domn inseamna si conducator daca te referi la Domnul

| NameoftheCentury explică (pentru zurick):

Deci cand zicem "tatal din ceruri", inseamna tot conducator?

| M25M a răspuns (pentru zurick):

"Tatal" "Lui" "El" ---Apelative care tot la conducator duc?

| zurick a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Nu stiu mai departe...sorry Dar esti ateu?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Domn al vietii, daca e creator de ce sa fie neutru?

| NameoftheCentury explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Tu chiar nu ai inteles intrebarea. Nu?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Inseamna ca nu stii sa intrebi

| Buresbista123 a răspuns:

Nope,cartea fiind scrisa cel mai probabil de barbati evrei...iti poti da si tu seama...nu vezi ca toti zeii astia is barbati incepand cu Zeus, Alah, RA, Budha etc-)))

| Mikhtarian a răspuns:

Domn[ul] pentru ca orice Tatal este conducatorul familiei "capul" care tine familia.
El munceste, El aduce banii

| Tomanecre a răspuns:

NU!
Dumnezeu este Domn peste |Adunarea Sa de Dumnezei" si asta gasesti in Biblie la Psalmul 82:1
adica aici:
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/82/1/#1

| AndraDea a răspuns:

Ciudat...si eu am intrebat-o asta pe profesoara mea de religie si mi-a zis, cum sa zic, ca nu are gen...el nu e o persoana!