| Alexandra_Cristina_2000_qzLm a întrebat:

Cum de este D-zeu bun si iubitor daca ne trimite in iad pentru simplul fapt ca nu vrem sa-l acceptam?

55 răspunsuri:
| Kandia15 a răspuns:

Crezi ca Dumnezeu vrea sa trimita oameni in Iad? Nu. Crezi ca este o pedeapsa prea aspra; ca un Dumnezeu care ar condamna pe cineva la iad este prea aspru si ar fi imposibil sa fie iubitor? Atunci tu nu vezi pacatul asa de rau cum este el de fapt. Dumnezeu nu poate permite ca ceva necurat sa intre in imparatia Lui. " Nu vă înșelați – iadul nu este un loc în care oamenii sunt pur-și-simplu „trimiși". La fel cum este o cale care duce spre cer, la fel este și o cale care duce spre iad - și aceasta este puternic semnalizată. Este o cale pe care cineva alege să o ia, o direcție spre care s-au îndreptat și un curs pe care l-au pus, cu mult înainte să fi ajuns acolo. Când cineva alege să trăiască în contradicție cu legile lui Dumnezeu, respingând îndemnurile Lui la pocăință, ei înșiși își aleg care va fi rezultatul vieții lor. "

| Kandia15 a răspuns:

Uita-te la TOT videoclipul asta si o sa iti raspunda la multe intrebari: https://www.youtube.com/watch?v=U8PZhMYdxsU si la asta : https://www.youtube.com/watch?v=WrU-tP_oau8

| DasKönigreichPreußen a răspuns:

"Dumnezeu iubeste pe toata lumea indiferent de ce fac acestia "

Dupa moarte
Dumnezeu : - Arzi nemernic ce nu te inchini mie muhahahahah.

Logic

Răspuns utilizator avertizat
| 6684464 a răspuns:

Aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu. De ce trebuie sa fim pedepsiti asa de aspru?
N-am gasit alt raspuns decat ca cu acel mediu suntem obisnuiti.
Cel mai probabil spatiul material(al nostru) si spatiul spiritual(divin) sunt foarte diferite si singurul mediu de intersectie este focul[Exod. 3:2; 2Imparati 2:11; etc].
Daca nu vrem viata vesnica in Isus ne vom continua existenta intr-un spatiu pe care-l cunoastem diferit de Imparatia Domnului.

Cu alte cuvinte, singurul mediu din spatiul spiritual care este inteles de necredinciosi este unul de foc.

{Desigur, asta este concluzia cuiva care spera ca Dumnezeu nu este coparat cu un rege care pedepseste prin tortura nesupunerea.}

Cel mai probabil durerea se va simti diferit intre cei aflati in "iad" pentru ca un hot de rand nu se compara cu un sadic bogat pe vreamea sclavilor.

Stiai ca acest cuvant "iad" nu se afla in Biblie?

| anonimg a răspuns:

Biblia spune ca iadul "a fost pregatit diavolului si ingerilor lui" (Matei.25:41), si nu oamenilor. Iar acesta nu este altceva decat moartea a doua. El nu este un foc, un chin vesnic asa cum spune traditia. Iadul de foc reprezinta trecerea in nefiinta pentru totdeauna. De ce este moartea a doua? Pentru ca acum toti oamenii mor -si buni si rai- dar la final toti vor fi inviati si vor fi judecati dupa faptele lor. Cineva care face raul si apoi se sinucide sa nu creada ca a scapat. Dumnezeu il va invia si-l va judeca pentru raul facut. Iar sentinta acestuia va fi trecerea in nefiinta pentru totdeuna. Toti cei rai vor vedea ce au pierdut datorita neascultarii lor de Dumnezeu. De aceea este si scris ca "oamenii isi muscau limbile de durere." (Apocalipsa.16:10) Vor fi multi oameni care Dumnezeu ii va invia pentru viata vesnica -caci aceasta este dorinta lui Dumnezeu pentru toti oamenii; dar cei mai mluti vor fi inviati pentru a fi judecati si condamnati. Alegerea nu o face Dumnezeu, ci noi insine. Noi singuri ne alegem destinul(destinatia). Oamenii cred sau nu, dar va exista un sfarsit al pacatului. Pacatul nu va exista vesnic. El a hotarat sa ii puna punct, fie ca vom crede, fie ca nu vom crede.
Oamenii nu pierd viata vesnica pentru ca au pacatuit -caci nu exista om care sa nu fi pacatuit; ci oamenii vor muri pentru ca nu au vrut ei insisi sa fie salvati, sa isi marturisesca vinovatia si sa caute iertare de la Dumnezeu. Si asat din pricina mandriei omului. Nu degeaba este scris in cartea Proverbelor: "Mandria merge inaintea pieirii, si trufia merge inaintea caderii." - (Proverbe.16:18) Tot din pricina mandriei a cazut si cel mai puternic inger din cer -Lucifer. El putea sa fie iertat, dar a refuzat apelurile lui Dumnezeu din pricina mandriei. Acelasi spirit de mandrie va fi in toti cei care nu vor fi mantuiti.
Si david a pacatuit, dar el si-a cerut iertare in Psalmul 51:
"Intoarce-Ti privirea de la pacatele mele, sterge toate nelegiuirile mele!
Zideste in mine o inima curata, Dumnezeule, pune in mine un duh nou si statornic!
Nu ma lepada de la fata Ta si nu lua de la mine Duhul Tau cel Sfant.
Da-mi iarasi bucuria mantuirii Tale si sprijina-ma cu un duh de bunavointa!
Atunci voi invata caile Tale pe cei ce le calca, si pacatosii se vor intoarce la Tine.
Dumnezeule, Dumnezeul mantuirii mele! Izbaveste-ma de vina sangelui varsat, si limba mea va lauda indurarea Ta." Tocmai de aceea Dumnezeu spune despre el ca este om dupa inima Lui.(Fapte.13:22)
Nu este doar dorinta lui Dumnezeu de a ne recunoaste greselile; ci este si nevoia noastra. iertarea Sa ne aduce pace in suflet; trairea in pace cu El este pentru noi viata in trup si suflet. O constiinta curata, iertata este tot ce avem nevoie. Oamenii cauta sa indeparteze vinovatia lor prin diferite cai, cautand scuze pentru faptele lor. Altii se apara masurandu-si vina cu a altora spunand ca vina lor e mai mica decat a altora. Dar pacatul tot pacat ramane. Si ramane acolo apasand constiinta pentru toata viata daca el nu va fi marturisit din toata inima atat lui Dumnezeu cat si semenului caruia i-am gresit.

| Idris a răspuns:

Dumnezeu este bun, iubitor si drept! Dar pentru a beneficia de iubirea lui si de bunatatea lui trebuie sa faci ceva in privinta asta si sa faci voia Lui. Oare un dreptcredincios este asemenea unui necredincios? Ar fi corect ca atat un necredincios si un credincios sa mearga in Rai? Care mai e dreaptatea si corectitudinea si care mai e diferenta dintre cei doi? O persoana pioasa ca cauta multumirea lui Dumnezeu si care sta departe de placerile trecatoare a vietii lumesti poate primii aceeasi rasplata ca o persoana care nu acorda mare importanta vointei Creatorului Sau sau chiar uita complet de El? Daca esti obiectiva si iubesti adevarul si corectitudinea, ti-ai raspunde singura la intrebari, vazand totul per ansamblu.

| 6684464 a răspuns (pentru anonimg):

Apocalipsa 20:15? Eu cred ca focul este si pentru oameni...

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Tot din pricina mandriei a cazut si cel mai puternic inger din cer -Lucifer. El putea sa fie iertat, dar a refuzat apelurile lui Dumnezeu din pricina mandriei."

Ba, voi nu sunteti zdraveni, spiridusul atot-toate, conform aberatiei de poveste crestina, STIA dinainte ca Satana ii va da cu flit indiferent de ce "apeluri" face el, deci cat de tampit sa fie spiridusul sa faca apel!?!

| KodrutZ a răspuns (pentru Kandia15):

Ehem, decedat 13 ore. Sounds legit.

| Holiday a răspuns:

Nu te trimite nicaieri spiridusul, el este doar un personaj dintr-o scriere cu ajutorul careia credulii sunt manipulati si amagiti.

| ExprimareLibera a răspuns:

Din păcate da. La fel si pe aia care au avut ghinionul să se nască în religia greșită

| drutzix a răspuns (pentru Kandia15):

Ai dovezi? Nu.
Atunci nu mai scrie de parca ti-a zis tie zeul crestin ce si cum.

| Kandia15 a răspuns (pentru drutzix):

De unde stii ca nu am? Si scriu ce vreau eu, nu ce vrei tu. las-o asa. N-am chef de cearta

| Kandia15 a răspuns (pentru Idris):

Asa e. happy

| drutzix a răspuns (pentru Kandia15):

Pentru ca nici unul nu aveti, tot ce aveti sunt vorbe si amenintari.
Nici eu nu am chef de cearta, de fapt nu m-am certat niciodata cu userii pe TPU.

| 6684464 a răspuns (pentru Holiday):

Ai spus bine, dar nu este vina cartii ci a celor ce o folosesc și a celor ce nu o folosesc.
Cu alte cuvinte, este atat vina celor ce vor sa faca profit folosind Sfanta Scriptura cat si a celor lenesi ce nu vor sa invete din ea[asa ca se bazeaza pe ceilalti].

| Kandia15 a răspuns (pentru drutzix):

E amuzant cum voi credeti ca nu avem dovezi laughing Inteleg ca e alegerea ta sa nu crezi, dar nu te lua de noi si nu iti bate joc. Fiecar are dreptul sa creada sau sa nu creada. Nu trebuie sa ziceti chestii pe care le veti regreta mai tarziu! O seara frumoasa!

| Dorotheea21 a răspuns:

Alege-ti cultul mozaic, ei nu au iad.
Pana la urma, religia este o problema de alegere, nu te obliga nimeni sa crezi intr-un Dumnezeu "rau". laughing
Daca nu doresti mozaicul sau ateii, inseamna ca L-ai acceptat, deci nu ai a te teme. happy
P.S. Ma amuza ateii care tot comenteaza la orice intrebare, de parca se duc ei in iad! big grin

| drutzix a răspuns (pentru Kandia15):

Pe mine ma amuza amenintarile voastre laughing. Iar faptul ca te-am intrebat daca ai dovezi nu inseamna ca mi-am batut joc.
Mersi la fel.

| drutzix a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ce sa fac imi place filosofia. Pot vorbi despre natura/caracterul unui zeu fara sa cred in el. La fel cum faci caracterizari ale unor personaje fictive la ora de romana in liceu.
Sunt si secte crestine care nu cred in iad.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru drutzix):

Tu esti un ateu foarte special, digerabil, dar nu pot sa spun in fiecare comentariu: "Druidul Drutzix e ok, restul, lingeti-mi sandalele!" happy
Ce sa fac, ii dispretuiesc din toata fiinta mea, pentru felul in care comenteaza in doi peri ceva ce trebuie sa tina de intimitatea fiecaruia.

| Holiday a răspuns (pentru 6684464):

" Du-te acum, bate pe Amalec şi nimiceşte* cu desăvârşire tot ce-i al lui; să nu-i cruţi şi să omori bărbaţii şi femeile, copiii şi pruncii, cămilele şi măgarii, boii şi oile.’"

Ce e greu de inteles?

| drutzix a răspuns (pentru Dorotheea21):

Mersi! happy
Am observat si eu ca a fost o invazie de intrebari idioate la categoria asta. Poate e cauzata de caldura.

| ionutandrei2003 a răspuns:

DUMNEZEU este bun si iubitor pentru ca te-a creat si ar trebui sa Ii multumesti pentru asta.
DUMNEZEU te-a lasat sa faci singura o decizie: acceptarea lui si sa le arati iubire celor din jur sau sa nu-l accepti si sa fii rau cu cei din jur.

| Idris a răspuns (pentru Dorotheea21):

Daca alegi un cult sau o secta care nu are iad, asta nu inseamna ca nu exista. Daca ateii nu cred in Dumnezeu, Rai si Iad asta nu inseamna ca nu exista. Indiferent de ce ai face, daca crezi sau nu, asta nu inseamna ca nu exista si ca indiferent daca iti place sau nu vei da socoteala si iti vei primi rasplata. Orice ce ai face, poti fugii dar nu te poti ascunde stii cum e.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Quran 7:28: …Spune: „Allah nu porunceşte nelegiuirea! Spuneţi voi, punând pe seama lui Allah, ceea ce voi nu ştiţi?"

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

Hadith: Profetul Mohammed (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) spunea armatei sale înainte să pornească la luptă: „Luptaţi în numele lui Allah şi pentru cauza lui Allah. Dar nu-i ucideţi pe bătrâni, nici pe tineri, pe copii sau pe femei. Nu mutilati cadavrele, nu distrugeti vegetatia si copacii, nu macelariti animalele, nu ucideti calugarii, preotii si pe cei ce se afla in temple, moschei si biserici, nu ucideti persoanele bolnave, nu distrugeti lacasurile de cult, nu distrugeti cladirile, nu ii ucideti pe cei care se predau iar pe cei care scapa cu fuga nu ii urmariti. Fiti buni cu prizonierii si hranitii si datile apa lor. Faceţi lucruri bune, pentru ca Allah îi iubeşte pe toţi cei care fac bine."

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

În Biblie, iad se referă la moarte, nu chin veșnic. Dumnezeu nu ar chinui pe nimeni.De fapt el nu e de acord cu ideea de a arunca pe cineva în foc.Ieremia 7:31. El e bun și iubitor pentru ca ne promite o viata paradizică aici pe pământ și de ea se vor putea bucura toți cei care decid sa asculte de el.Isaia65:20-25-acest lucru se va intampla după ce va fi distrus sistemul rău de lucruri în care oamenii suferă și sunt oprimați.