| Paranormal12 a întrebat:

Cum explica religia dinozaurii?

53 răspunsuri:
| BogdantheDreamer a răspuns:

Pai ce treaba are religia cu dinozaurii? Arheologii se ocupa cu descoperirea si studiul fosilelor.
Religia se ocupa cu lucruri spirituale, in nici un caz cu dinozauri.

| LostInPark a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Alt ignorant, mai ales cand cifra 6000 se bate cap in cap cu fosile de milioane ani.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru LostInPark):

Nu sunt ignorant. Dar dinozaurii nu ajuta la mantuire. Mentionarea lor in Biblie, in religie nu are scop. Si daca ma gandesc mai bine, exista versete in care se vorbeste despre asemenea creaturi.

Ignorant este tipul care a pus intrebarea si cei care il sustin. Nu va intereseaza dinozaurii, cat va intereseaza sa demonstrati ca Religia e falsa si ca Dumnezeu nu exista. Aceste mici subtilitati pasate pe aici sunt inutile. Sa va spun de ce...
Nu o sa va atingeti scopul NICIODATA.

| sb18lus a răspuns:

Există posibilitatea să fi dispărut la potop.

| sb18lus a răspuns (pentru LostInPark):

Pe scurt vreau să îți spun câteva lucruri. Acei 6000 de ani sunt de la căderea lui Adam în păcat, nicidecum de la crearea pământului... Știi?! Biblia ne spune că Dumnezeu i-a spus lui Adam să nu mănânce din măr că în aceea zi o să moară, dar nu ne spune cât a trăit în paradis până a mâncat.

| LostInPark a răspuns (pentru sb18lus):

Gata cred in spiridusi, da repede sa...french kiss o icoana!

7 zile, scrie clar.A sasea e a omului.Cine minte si cauta metafore in biblie inseamna ca mananca de pe urma ei.Pana la urma e un instrument, un business.

| LostInPark a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Ba esti ignorant, din moment ce l-ai facut pe ala prost mai devreme ca nu-ti inghite rahaturile cu spiridusi.
De azi inainte pe astia care va dati ca niste rame pe langa copii de-a taraiala, ca sa le umpleti mintile cu aberatii dupa care vor cotiza mai tarziu in biserici, va numesc pedofili spirituali.Adica corupere de minori sub cea mai grava forma.

NOname
| NOname a răspuns (pentru LostInPark):

Agree.

| sublime89 a răspuns (pentru sb18lus):

Potopul a avut loc acum 4000 de ani. Deci dupa tine, au existat dinozauri pana acum 4000 de ani, in acelasi timp cu oamenii? Sa spui asta e la fel de gresit ca si cum ai spune ca Pamantul e plat.
"Acei 6000 de ani sunt de la căderea lui Adam în păcat, nicidecum de la crearea pământului..." Chiar vrei sa afirmi ca acum 6000 de ani existau doar 2 oameni? Ai auzit vreodata de civilizatiile mesopotamiei, sau de pe Indus, sau chiar Cucuteni de pe teritoriul Romaniei? Ele existau deja acum 6000 de ani. Erau compuse cumva doar din Adam si Eva? Dar de preistorie ai auzit? De epoca de piatra ai auzit? De Neanderthalieni ai auzit? Intr-un cuvant, ai auzit orice lucru care tine de realitatea care te inconjoara, sau doar basme biblice?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Ii ignora pe dinozauri :D ca multe alte lucruri si citate din biblie. vezi pe www.bibliapentrusceptici.ro

| drutzix a răspuns (pentru sb18lus):

Daca te iei dupa crestinism, moartea a aparut in lumea asta atunci cand a cazut Adam in pacat. Pai cum explici ca exista moarte inainte de 6000 de ani? Adica dinozauri aia s-au fosilizat dupa ce au murit.
Si in biblie scrie clar ca inainte de pacat nu era moarte.
Cum explici asta?

| sb18lus a răspuns (pentru drutzix):

Tu stii ce vorbești? Ce dovadă ai tu că există moarte înainte de acești 6000 de ani?

| sb18lus a răspuns (pentru sublime89):

Realitatea care mă înconjoară? Tu vrei să spui că provii dintr-o familie de Neanderthalieni? SĂRACUL DE TINE! Cum poți tu să dovedești că au existat pe pământ diferite civilizații cu mai bine de 6000 de ani în urmă? Biblia nu spune că pământul e plat. Îmi pare rău pentru tine că ești așa credul, dar cred că pot lua în considerare faptul că ești credul și în cazul în care ți-a spus cineva că au existat mai mult de 2 oameni înainte cu 6000 de ani în cazul în care nu ne poți dovedii ceea ce susții. Și ca să nu plecăm de la subiect. A mea a fost o părere cum pot sta lucrurile, nu am susținut că Biblia ar face această afirmație. Este o posibilitate, DA. Dar cu sincere păreri de rău în cazul multora, nu există speranță, ci trăiesc cu ideea că îmbătrânesc și mor... se termină viața în cazul multora. Atunci care mai este frumusețea vieții dacă este amăgitoare?

| drutzix a răspuns (pentru sb18lus):

Milioane de fosile. Sau crezi cumva ca dinozauri s-au fosilizat in timp ce traiau?

| sb18lus a răspuns (pentru drutzix):

Întrebarea nu își are rostul. Chiar dacă, să presupunem că datarea cu carbon este întradevăr corectă, eu nu am auzit niciodată ca ea să precizeze și perioada de timp de când o ființă este moartă.

| BanuVlad1972 a răspuns:

In Biblie scrie ca Dumnezeu a reinviat Pamantul. (Cine stie poate ei au fost pe Pamant si au disparut si D-zeu a reinviat Pamantul cu noi oamenii)

| sublime89 a răspuns (pentru sb18lus):

Cum sa provin dintr-o familie de Neanderthalieni? Ce intrebare e asta? Oamenii nu au evoluat din Neanderthalieni, ci au fost inruditi cu acestia. Eu m-am referit perioada in care au trait acesti neanderhalieni, care e mult mai veche de cei 6000 de ani pe care-i tot arunci tu pe aici. Omul de Neanderthal a disparut acum 40 de mii de ani. Si nu e vorba doar de aceasta specie, ci de toate celelalte specii homo disparute. De ce crezi ca omul e inrudit cu primatele? Doar din coincidenta?
Iti dau cate link-uri cu dovezi vrei, dar ceva imi spune ca n-o sa fii convins de nimic. Interesant cum tu ii faci pe altii creduli, cand tu esti cel care crede ceva doar pentru ca asa scrie intr-o carte, fara sa incerci sa analizezi vreo dovada.
https://en.wikipedia.org/wiki/Neanderthal
http://humanorigins.si.edu/......rthalensis
http://www.livescience.com/......tives.html
http://www.descopera.ro/......stri-video
Acum da-mi si tu link-uri si dovezi in care sa se demonstreze ca acum 6000 de ani existau doar 2 oameni.

| sb18lus a răspuns (pentru sublime89):

Vrei să îți dau link la Biblie să îți demonstreze ea? Dar să facem lucrurile mai interesante și spune-mi tu dacă știi de ce au dispărut acești Neanderthalieni și omul nu dacă suntem înrudiți cu ei? Oamenii s-au înșelat în multe privințe, dar toate lucrurile care sunt în Biblie s-au împlinit și sunt adevărate; foarte interesant aspect, așa-i?

| sb18lus a răspuns (pentru sublime89):

Unde ai mai văzut tu omule o specie împerecheată cu altă specie pe cale naturală să iasă hibrid?

| sb18lus a răspuns (pentru sublime89):

Uită-te mai sus, examinează-ți comentariile și observă cine a început să arunce cu ani, apoi poți reveni să îmi spui și mie ce părere ai.

| godless1859 a răspuns (pentru sublime89):

Cum puteau niste oameni proaspat evoluati din maimuta sa construiasca piramidele din gizeh?

| drutzix a răspuns (pentru godless1859):

Nu erau proaspat evoluati. Oamenii in forma actuala exista de 200 de mi de ani.

| drutzix a răspuns (pentru sb18lus):

Uimeste-me ce precizeaza datarea cu carbon?

| sb18lus a răspuns (pentru drutzix):

Mă gândesc că acei ani care sunt susținuți că au trecut de când au trăit dinozaurii se bazează pe datarea cu carbon la asta mă refeream, oricum acuma mă mai gândesc la altceva... În acel proces de datare, cum se reușește să se menționeze anii? Mă gândesc că nu apar cifrele pe acel obiect pe care se face testul, că astfel mai că aș crede și eu. Poate reușești măcar la acest subiect să mă lămurești dacă tot te dai așa rotund. happy

| sb18lus a răspuns (pentru drutzix):

Dacă oamenii în forma actuală zici că sunt de 200 de mii de ani atunci unde e istoria lor?

| drutzix a răspuns (pentru sb18lus):

Nu ma dau rotund dar mi se pare aiurea sa spui ca un proces nu este bun cand nu sti nimic despre el.
O sa incerc sa fiu scurt: Carbon-14 este un izotop instabil de carbon care se formeaza in atmosfera. Acolo formeaza CO2, plantele abosrob izotopul care ajunge in oameni si in animale cand mananca plantele.
Ratia de Carbon-14 in atmosfera este constanta.
Cum am spus C-14 este instabil si se descompune la o rata constanta dar atunci cand suntem in viata ratia ramane constanta deoarece abosorbim C-14. Dupa ce murim nu mai abosorbim C-14. De aici nu facem decat matematica simpla.
Stim cat C-14 si cat C-12 avem in corp la momentul mortii (e o constanta), stim care este rata de descompunere a izotopului si masuram cat C-14 se afla in corp la momentul descoperirii. Toate astea sunt usor de masurat si calculul varstei este trivial.

| drutzix a răspuns (pentru sb18lus):

Majoritatea timpului am fost vanatori-culegatori. Agricultura si stilul de viata sedentar a aparut acum aprox 10, 000 de ani.

| sb18lus a răspuns (pentru drutzix):

De unde știi?

| sb18lus a răspuns (pentru drutzix):

De unde știi de cel stil de viață dedentar, dar și că la moarte toți avem la fel C-14 si C-12?

| sb18lus a răspuns (pentru drutzix):

Poate să depindă și modul din care provii. Într-o zonă cu deșert nu o să găsești aceleași sunbstanțe în aer care le găsești într-o zonă cu părure. Atunci nu e corect să spui că în atmosferă rația de Carbon-14 este constanta. Și faptul că se descompune constant mă gândesc că poate să eșueze în moment ce intră în contact cu alte substanțe care posobil existente, dar nedescoperite schimbă reacția chimică. Este o variantă, nu?