| Paranormal12 a întrebat:

Cum explica religia dinozaurii?

53 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Dar nu s-a implinit nicio profetie. Asta e doar in imaginatia crestinilor. Sunteti atat de dornici sa credeti in basmele voastre incat evitati sa analizati obiectiv lumea din jurul vostru. Iar sa spui ca iubirea e imposibila fara sa crezi in d-zeu e pur si simplu o aberatie care arata cat de putine lucruri cunosti despre semenii tai pe care ar trebui sa-i iubesti, daca e sa te iei dupa religia crestina. O asemenea afirmatie arata lipsa de respect si chiar ura pe care o simti fata de cei care nu-ti impartasesc credinta. Ma tem ca nu esti in masura sa dai lectii despre iubire.

| sb18lus a răspuns (pentru sublime89):

Ți-am scris acea profeție cu "Pace și securitate" care se întâmplă nu ai cum să o contești. Cred că nu înțelegi sensul cuvintelor dragă cititor. Eu vorbeam de acel principiu pe care tu te bazezi sau nu. De la cine este? Eu cunosc o singură carte care este foarte veche și în ea este menționată această lege. O cunoști tu din altă parte? Dacă da să ne spui și nouă că atâtea lucruri nu ne-ai spus. happy

| sublime89 a răspuns (pentru sb18lus):

Ce gluma e si asta cu 'pace si securitate'? Cine a spus asta si ce distrugere a venit peste noi, ca n-o vad nicaieri? E inca o aberatie crestina. Deci vrei sa spui ca inainte sa fie scrisa biblia nu a existat iubire? Nu stiau oamenii sa se iubeasca intre ei fara sa citeasca aceasta "lege" undeva? Iubirea nu s-a nascut odata cu acest zeu al evreilor sau cu biblia lor. Traiesti intr-o iluzie. Dar pentru cineva care crede ca oamenii exista doar de 6000 de ani, chiar nu e surprinzator sa gandesti asemenea lucruri.

| sb18lus a răspuns (pentru sublime89):

Da vedem că se strigă pace și securitate și pe neașteptate o să vină distrugerea după cum spune versetul. Eu nu am spus că nu a existat iubire ci am spus să demonstrezi o altă sursă de înțelepciune. Sfatul meu este să încetezi să nu mai gândești.

| sb18lus a răspuns (pentru sublime89):

Și să revii atunci când ești capabil să ne și demonstrtezi ceva fiindcă tu doar ceri dovezi, dar tu nu dai nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Pai ce treaba are religia cu dinozaurii? Arheologii se ocupa cu descoperirea si studiul fosilelor.
Religia se ocupa cu lucruri spirituale, in nici un caz cu dinozauri.

| LostInPark a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Alt ignorant, mai ales cand cifra 6000 se bate cap in cap cu fosile de milioane ani.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru LostInPark):

Nu sunt ignorant. Dar dinozaurii nu ajuta la mantuire. Mentionarea lor in Biblie, in religie nu are scop. Si daca ma gandesc mai bine, exista versete in care se vorbeste despre asemenea creaturi.

Ignorant este tipul care a pus intrebarea si cei care il sustin. Nu va intereseaza dinozaurii, cat va intereseaza sa demonstrati ca Religia e falsa si ca Dumnezeu nu exista. Aceste mici subtilitati pasate pe aici sunt inutile. Sa va spun de ce...
Nu o sa va atingeti scopul NICIODATA.

| sb18lus a răspuns (pentru LostInPark):

Pe scurt vreau să îți spun câteva lucruri. Acei 6000 de ani sunt de la căderea lui Adam în păcat, nicidecum de la crearea pământului... Știi?! Biblia ne spune că Dumnezeu i-a spus lui Adam să nu mănânce din măr că în aceea zi o să moară, dar nu ne spune cât a trăit în paradis până a mâncat.

| LostInPark a răspuns (pentru sb18lus):

Gata cred in spiridusi, da repede sa...french kiss o icoana!

7 zile, scrie clar.A sasea e a omului.Cine minte si cauta metafore in biblie inseamna ca mananca de pe urma ei.Pana la urma e un instrument, un business.

| LostInPark a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Ba esti ignorant, din moment ce l-ai facut pe ala prost mai devreme ca nu-ti inghite rahaturile cu spiridusi.
De azi inainte pe astia care va dati ca niste rame pe langa copii de-a taraiala, ca sa le umpleti mintile cu aberatii dupa care vor cotiza mai tarziu in biserici, va numesc pedofili spirituali.Adica corupere de minori sub cea mai grava forma.

| NOname a răspuns (pentru LostInPark):

Agree.

| sublime89 a răspuns (pentru sb18lus):

Potopul a avut loc acum 4000 de ani. Deci dupa tine, au existat dinozauri pana acum 4000 de ani, in acelasi timp cu oamenii? Sa spui asta e la fel de gresit ca si cum ai spune ca Pamantul e plat.
"Acei 6000 de ani sunt de la căderea lui Adam în păcat, nicidecum de la crearea pământului..." Chiar vrei sa afirmi ca acum 6000 de ani existau doar 2 oameni? Ai auzit vreodata de civilizatiile mesopotamiei, sau de pe Indus, sau chiar Cucuteni de pe teritoriul Romaniei? Ele existau deja acum 6000 de ani. Erau compuse cumva doar din Adam si Eva? Dar de preistorie ai auzit? De epoca de piatra ai auzit? De Neanderthalieni ai auzit? Intr-un cuvant, ai auzit orice lucru care tine de realitatea care te inconjoara, sau doar basme biblice?

| drutzix a răspuns (pentru sb18lus):

Daca te iei dupa crestinism, moartea a aparut in lumea asta atunci cand a cazut Adam in pacat. Pai cum explici ca exista moarte inainte de 6000 de ani? Adica dinozauri aia s-au fosilizat dupa ce au murit.
Si in biblie scrie clar ca inainte de pacat nu era moarte.
Cum explici asta?

| sb18lus a răspuns (pentru drutzix):

Tu stii ce vorbești? Ce dovadă ai tu că există moarte înainte de acești 6000 de ani?

| sb18lus a răspuns (pentru sublime89):

Realitatea care mă înconjoară? Tu vrei să spui că provii dintr-o familie de Neanderthalieni? SĂRACUL DE TINE! Cum poți tu să dovedești că au existat pe pământ diferite civilizații cu mai bine de 6000 de ani în urmă? Biblia nu spune că pământul e plat. Îmi pare rău pentru tine că ești așa credul, dar cred că pot lua în considerare faptul că ești credul și în cazul în care ți-a spus cineva că au existat mai mult de 2 oameni înainte cu 6000 de ani în cazul în care nu ne poți dovedii ceea ce susții. Și ca să nu plecăm de la subiect. A mea a fost o părere cum pot sta lucrurile, nu am susținut că Biblia ar face această afirmație. Este o posibilitate, DA. Dar cu sincere păreri de rău în cazul multora, nu există speranță, ci trăiesc cu ideea că îmbătrânesc și mor... se termină viața în cazul multora. Atunci care mai este frumusețea vieții dacă este amăgitoare?

| drutzix a răspuns (pentru sb18lus):

Milioane de fosile. Sau crezi cumva ca dinozauri s-au fosilizat in timp ce traiau?

| sb18lus a răspuns (pentru drutzix):

Întrebarea nu își are rostul. Chiar dacă, să presupunem că datarea cu carbon este întradevăr corectă, eu nu am auzit niciodată ca ea să precizeze și perioada de timp de când o ființă este moartă.

| sublime89 a răspuns (pentru sb18lus):

Cum sa provin dintr-o familie de Neanderthalieni? Ce intrebare e asta? Oamenii nu au evoluat din Neanderthalieni, ci au fost inruditi cu acestia. Eu m-am referit perioada in care au trait acesti neanderhalieni, care e mult mai veche de cei 6000 de ani pe care-i tot arunci tu pe aici. Omul de Neanderthal a disparut acum 40 de mii de ani. Si nu e vorba doar de aceasta specie, ci de toate celelalte specii homo disparute. De ce crezi ca omul e inrudit cu primatele? Doar din coincidenta?
Iti dau cate link-uri cu dovezi vrei, dar ceva imi spune ca n-o sa fii convins de nimic. Interesant cum tu ii faci pe altii creduli, cand tu esti cel care crede ceva doar pentru ca asa scrie intr-o carte, fara sa incerci sa analizezi vreo dovada.
https://en.wikipedia.org/wiki/Neanderthal
http://humanorigins.si.edu/......rthalensis
http://www.livescience.com/......tives.html
http://www.descopera.ro/......stri-video
Acum da-mi si tu link-uri si dovezi in care sa se demonstreze ca acum 6000 de ani existau doar 2 oameni.

| sb18lus a răspuns (pentru sublime89):

Vrei să îți dau link la Biblie să îți demonstreze ea? Dar să facem lucrurile mai interesante și spune-mi tu dacă știi de ce au dispărut acești Neanderthalieni și omul nu dacă suntem înrudiți cu ei? Oamenii s-au înșelat în multe privințe, dar toate lucrurile care sunt în Biblie s-au împlinit și sunt adevărate; foarte interesant aspect, așa-i?

| sb18lus a răspuns (pentru sublime89):

Unde ai mai văzut tu omule o specie împerecheată cu altă specie pe cale naturală să iasă hibrid?

| sb18lus a răspuns (pentru sublime89):

Uită-te mai sus, examinează-ți comentariile și observă cine a început să arunce cu ani, apoi poți reveni să îmi spui și mie ce părere ai.

| godless1859 a răspuns (pentru sublime89):

Cum puteau niste oameni proaspat evoluati din maimuta sa construiasca piramidele din gizeh?

| drutzix a răspuns (pentru godless1859):

Nu erau proaspat evoluati. Oamenii in forma actuala exista de 200 de mi de ani.

| drutzix a răspuns (pentru sb18lus):

Uimeste-me ce precizeaza datarea cu carbon?

| sb18lus a răspuns (pentru drutzix):

Mă gândesc că acei ani care sunt susținuți că au trecut de când au trăit dinozaurii se bazează pe datarea cu carbon la asta mă refeream, oricum acuma mă mai gândesc la altceva... În acel proces de datare, cum se reușește să se menționeze anii? Mă gândesc că nu apar cifrele pe acel obiect pe care se face testul, că astfel mai că aș crede și eu. Poate reușești măcar la acest subiect să mă lămurești dacă tot te dai așa rotund. happy

| sb18lus a răspuns (pentru drutzix):

Dacă oamenii în forma actuală zici că sunt de 200 de mii de ani atunci unde e istoria lor?

| drutzix a răspuns (pentru sb18lus):

Nu ma dau rotund dar mi se pare aiurea sa spui ca un proces nu este bun cand nu sti nimic despre el.
O sa incerc sa fiu scurt: Carbon-14 este un izotop instabil de carbon care se formeaza in atmosfera. Acolo formeaza CO2, plantele abosrob izotopul care ajunge in oameni si in animale cand mananca plantele.
Ratia de Carbon-14 in atmosfera este constanta.
Cum am spus C-14 este instabil si se descompune la o rata constanta dar atunci cand suntem in viata ratia ramane constanta deoarece abosorbim C-14. Dupa ce murim nu mai abosorbim C-14. De aici nu facem decat matematica simpla.
Stim cat C-14 si cat C-12 avem in corp la momentul mortii (e o constanta), stim care este rata de descompunere a izotopului si masuram cat C-14 se afla in corp la momentul descoperirii. Toate astea sunt usor de masurat si calculul varstei este trivial.

| drutzix a răspuns (pentru sb18lus):

Majoritatea timpului am fost vanatori-culegatori. Agricultura si stilul de viata sedentar a aparut acum aprox 10, 000 de ani.

| sb18lus a răspuns (pentru drutzix):

De unde știi?

| sb18lus a răspuns (pentru drutzix):

De unde știi de cel stil de viață dedentar, dar și că la moarte toți avem la fel C-14 si C-12?

| sb18lus a răspuns (pentru drutzix):

Poate să depindă și modul din care provii. Într-o zonă cu deșert nu o să găsești aceleași sunbstanțe în aer care le găsești într-o zonă cu părure. Atunci nu e corect să spui că în atmosferă rația de Carbon-14 este constanta. Și faptul că se descompune constant mă gândesc că poate să eșueze în moment ce intră în contact cu alte substanțe care posobil existente, dar nedescoperite schimbă reacția chimică. Este o variantă, nu?

| drutzix a răspuns (pentru sb18lus):

Avem dovezi fosile care denota un stil de viata sedentar plus ca gasim si urme de agricultura in acea perioada de timp.
Din moment ce animalele si plantele inspira dioxid de carbon, nivelul de C-14 dintr-o fiinta este acelasi cu cel din atmosfera.
Sa nu crezi ca ghicim cand spunem toate astea. Au fost datate lucruri a caror varsta le stiam si asa s-a descoperit ca datarea cu carbon are o acuratete buna. Cea mai mare deviatie a fost de 500 de ani si se intampla intr-o singura perioada.
Desigur C-14 nu este singura metoda de datare, putem folosi Uraniu, Rubidiu, majoritatea materialeleor radioactive.
Mai putem folosi si geocronologia.

| drutzix a răspuns (pentru sb18lus):

Nivelul dioxidului de carbon este constant in atmosfera. Nu o sa gasesti o zona cu mai mult Oxigen sau mai mult Azot totul este destul de omogen. Descompunerea este data de legea radioactivitatii, din moment ce C-14 este un izotop radioactiv acesta se transforma in C-13 si C-12 care sunt mult mai stabili. Deci chiar daca s-ar intampla ca C-14 sa fie aiba o reactie necunoscuta cu alta substanta este imposibil ca rezultatul sa fie C-13, -12.

| drutzix a răspuns (pentru sublime89):

Inseamna ca egiptenii au construit piramidele sub apahee hee

| sb18lus a răspuns (pentru drutzix):

Bine este logic, vedem și în zilele noastre persoane sedentare, agricultura este și o să fie principala activitate. Totuși ideea este că oamenii de știință se bazează pe propria înțelepciune și vedem de ani buni că nu sunt în stare să facă pace cu semenii, ce să mai vorbim de faptum că poate să îi îndrume pe alții o cale bună. Eu v-am lăsat, eram doar în trecere pe aici și am văzut acest subiect și nu am ezitat să văd ce spune. Cu bine! happy

| sublime89 a răspuns (pentru sb18lus):

Vreau sa-mi dai link-uri unde sa se demonstreze stiintific ce scrie in biblie, si anume ca acum 6000 de ani existau doar 2 oameni.
Neanderthalienii au disparut pentru ca nu s-au putut adapta schimbarilor climatice, in conditiile in care homo sapiens reprezentau o concurenta tot mai mare pentru ei. A avut loc si o incrucisare intre cele doua specii, tocmai pentru ca erau foarte apropiati din punct de vedere genetic de noi, iar de aceea au toti europenii 4% din ADN de origine neanderthaliana.
"Oamenii s-au înșelat în multe privințe, dar toate lucrurile care sunt în Biblie s-au împlinit și sunt adevărate." Va trebui sa aduci dovezi pentru a doua afirmatie. Cat despre prima, e adevarata. Oamenii s-au inselat in multe privinte, si asta e evident si daca citesti biblia.

| sublime89 a răspuns (pentru godless1859):

Acum 4000 de ani cand s-au construit piramidele, omul nu mai era demult proaspat evoluat din maimuta. Daca le-am fi construit acum cateva sute de mii de ani, atunci ar fi fost.

| sb18lus a răspuns (pentru sublime89):

Știința ta e o minciună. Știi, am intrat în polemică de mult și îmi displace. Îmi plac acele discuții care au o bază solidă. Au fost persoane care au făcut cercetări în domeniul științei mulți ani și au ajuns să își schimbe punctul de vedere despre ceea ce știau ei. În cazul tău care tu spui ceea ce au spus alții... Îmi vine să râd. A tale dovezi unde sunt? O să fac cercetări zilele acestea și o să revin cu o serie de profeții care s-au împlinit. Unele dintre ele se întâmplă. Și o să îți trimit pe privat fiindcă discuția mea se încheie.

| sb18lus a răspuns (pentru sublime89):

Unde distre ele este aceasta care se întâmplă în prezent și care ne face conștienți că sfârșitul acestui sistem rău este aproape:

1 Tesaloniceni 5:3 Când vor zice:+ „Pace+ şi securitate!", atunci o distrugere+ neaşteptată va veni brusc peste ei, ca durerile naşterii peste femeia însărcinată,+ şi nu va fi chip de scăpare.+

Dăi un search pe google indicat este în engleză "peace and security".

| sb18lus a răspuns (pentru sublime89):

Poți da și în română...

| sb18lus a răspuns (pentru sublime89):

Am găsit repede câteva profeții despre Isus:

PROFEŢII DESPRE MESIA

EVENIMENTUL - PROFEŢIA - ÎMPLINIREA

S-a născut în tribul lui Iuda - Geneza 49:10 - Luca 3:23-33

A fost născut de o fecioară - Isaia 7:14 - Matei 1:18-25

A fost un descendent al regelui David - Isaia 9:7 - Matei 1:1, 6-17

Iehova a spus despre el că este fiul său - Psalmul 2:7 - Matei 3:17

Nu au crezut în el - Isaia 53:1 - Ioan 12:37, 38

A intrat în Ierusalim călare pe un măgar - Zaharia 9:9 - Matei 21:1-9

A fost trădat de un prieten apropiat - Psalmul 41:9 - Ioan 13:18, 21-30

A fost trădat pentru 30 de arginţi - Zaharia 11:12 - Matei 26:14-16

A tăcut în faţa acuzatorilor - Isaia 53:7 - Matei 27:11-14

Hainele i-au fost trase la sorţi - Psalmul 22:18 - Matei 27:35

A fost batjocorit pe stâlp - Psalmul 22:7, 8 - Matei 27:39-43

Nu i s-a zdrobit niciun os - Psalmul 34:20 - Ioan 19:33, 36

A fost îngropat cu cei bogaţi - Isaia 53:9 - Matei 27:57-60

A înviat înainte de a se descompune - Psalmul 16:10 - Faptele 2:24, 27

S-a înălţat la dreapta lui Dumnezeu - Psalmul 110:1 - Faptele 7:56

| sublime89 a răspuns (pentru sb18lus):

"Știința ta e o minciună." Stiinta nu e a mea, ci a comunitatii stiintifice care e compusa din specialisti in domeniu, si pe care nici eu, si nici tu, nu avem competenta de a-i contrazice. Ei au dovezile de partea lor, si degeaba vii tu si crestinii tai sa spui ca nu e asa. Din vorba nu schimbi dovezile si realitatea. Eu ti-am dat link-uri serioase unde ti se prezinta dovezile stiintifice si parerile specialistilor in legatura cu subiectul Neanderthalienilor. Tu inca nu mi-ai dat nicio sursa de niciun fel care sa demonstreze stiintific ca acum 6000 de ani existau doar 2 oameni. Asta ti-am cerut sa-mi arati. Dar de la cineva care spune ca stiinta e o minciuna, n-am ce sa astept. Iar acele asa-zise profetii sunt extrem de interpretabile, plus ca nu sunt dovedite. Vrei sa-ti dau si eu o lista cu profetiile care nu s-au implinit? Cate sfarsituri ale lumii au prezis crestinii? Unde sunt? Chiar si Isus a spus ca sfarsitul va veni in timpul vietii contemporanilor lui, si tot n-a venit. De 2000 de ani, crestinii tot prezic sfarsitul lumii, si inca nu si-au dat seama cat sunt de jalnici la acest capitol.

| sb18lus a răspuns (pentru sublime89):

În primul rând vreau să vorbesc despre lucrurile care le cunosc mai bine. Pe mine nu mă interesează ce profețesc oamenii, Biblia mă interesează dacă e adevărată. Isus nu a spus niciodată că sfărșitul o să vină în timpul vieții contemporanilor săi, ci a spus că acea generație nu o să treacă din timpul prezenței sale, ești informat greșit. Acum să spun câte ceva despre știința care tu o accepți. Tu îmi spui mie că din vorbă nu schimb dovezile și realitatea? Bine spui pentru că lucrurile sunt așa cum sunt. Tu ești cel care îmi da să citesc cuvintele oamenilor. Eu ți-am dat împlinirea profeției, care a fost scrisă acum 2000 de ani. Ei se contrazic singuri nu e nevoie să intervină cineva. Ca să ne dăm seama ce capacități mintale au nu e greu. Ei susțin că universul e creat de cine? Dacă nu e creat de cineva cum a apărut? Și uite așa vine și cu teoria din care dacă a găsit un răspuns plauzibil uite că îl aruncă în gura credulilor. Și cum spuneam "realitatea voastră e o minciună", sper că m-am făcut destul de înțeles happy.

| sublime89 a răspuns (pentru sb18lus):

Pe tine nu te intereseaza daca biblia e adevarata, ci esti convins ca e adevarata. Spui ca nu te intereseaza profetiile oamenilor, dar uiti ca tot oamenii au scris si profetiile biblice, si tocmai de aceea sunt gresite. E clar ca pe tine nu te intereseaza dovezile, ci doar vorbele dintr-o carte. Altfel cred ca mi-ai fi oferit acele dovezi pe care tot ti le-am cerut, si anume sa-mi arati un studiu din care reiese ca acum 6000 de ani existau doar 2 oameni. Eviti subiectul pentru ca nu-ti convine. E doar una din gravele erori ale bibliei.

| sb18lus a răspuns (pentru sublime89):

Dacă sunt convins că e adevărată înseamnă că mă interesează, iar profețiile din Biblie sunt scrise de om, dar autorul este Iehova: 2 Timotei 3:16 Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu+ şi de folos ca să înveţe,+ să mustre,+ să îndrepte lucrurile,+ să disciplineze+ în dreptate, 17 pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent,+ complet pregătit pentru orice lucrare bună.+
Nici măcar lucru acesta nu l-ai auzit și anume că Dumnezeu l-a creat pe Adam și din coasta lui a facut o femeie? Cronologia Biblică arată acești ani, dar eu nu am stat niciodată să socotesc acei ani care sunt menționați fiind sigur că cineva a facut-o că altfel acele persoane ofensate când aud de un Creator și caută acele contradicții în Biblie ar spune că mințim. Eroarea e la voi, fiindcă Biblia e dinaintea voastră.

| sublime89 a răspuns (pentru sb18lus):

Deci tu crezi ca autorul e Iehova doar pentru ca acei oameni au scris asta in biblie? Deci biblia e adevarata pentru ca scrie in biblie ca e adevarata. laughing
Ba da, am auzit basmul cu Adam si coasta lui, si m-a facut sa rad cu pofta. Normal ca n-ai stat tu sa calculezi anii din biblie, si ca altcineva a facut-o. Insa nu vad de unde deduci tu ca ceea ce scrie in biblie, si anume ca acum 6000 de ani existau doar 2 oameni, e adevarat. Te tot invarti in jurul cozii, si sunt semne clare ca ai nevoie de o educatie serioasa.

| sb18lus a răspuns (pentru sublime89):

O să îți mai repet o dată. Acele profeții care s-au împlinit și care se implinesc arată că există un Dumnezeu și mai mult de atât creația, legile și principiile care sunt consemnate arată că există un Dumnezeu. Oare tu nu te bazezi pe principiul iubirii? Dacă nu te bazezi pe el atunci pentru tine devine o lege și uite cum devine pentru tine o povară iubirea. Și dacă te bazezi pe el înseamnă că te lași îndrumat de El.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Ii ignora pe dinozauri :D ca multe alte lucruri si citate din biblie. vezi pe www.bibliapentrusceptici.ro

| BanuVlad1972 a răspuns:

In Biblie scrie ca Dumnezeu a reinviat Pamantul. (Cine stie poate ei au fost pe Pamant si au disparut si D-zeu a reinviat Pamantul cu noi oamenii)

| sb18lus a răspuns:

Există posibilitatea să fi dispărut la potop.

| Clausbaus a răspuns:

Auzisem undeva ca in religie se punea ca dumnezeu ar fi pus fosilele de dinozauri intentionat, pentru a ne testa credinta laughing