| AvalohAlyn a întrebat:

Cum iti faci un sens in viata cand nu ai unul?( si sufar de depresie,anxietate, ocd )
Cum sa imi gasesc rostul in viata? Cam sufar si am suferit in viata asta, nu sunt deloc multumit de ea.Problemele psihologice imi creeaza dificultati de la a trai bine chiar daca iau antidepresiv.
Cum imi gasesc si eu rostul/sensul in viata si sa sufar mai putin?

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Fă-ți planuri pentru viitor, și caută să le împlinești. Adu-le înaintea lui Dumnezeu și cere-I sprijinul pentru împlinirea lor.
Fără planuri noi nu avem pentru ce trăi, ne simțim fără rost. Dumnezeu ne-a creat ființe libere cu posibilitatea să alegem în viață lucrurile care ne plac. Acum nu trebuie sa ne punem ținte prea înalte și care știm că nu le vom putea atinge vreodată. De asemenea, planurile nu trebuiesc să vină în contrast cu voința lui Dumnezeu pe care o cunoaștem. Să nu lăsăm nimic să ne distrugă sănătatea spirituală sau fizică.
În mod normal era datoria părinților să-și învețe copii "calea pe care trebuie să o urmeze"; părinții trebuie să fie mentorii copiilor lor. Dar din nefericire cei mai mulți părinți dau greș la capitolul acesta.
Tu deci caută să-ți faci planuri, ținte și să le împlinești.
Dumnezeu nu ne va scuti de eșecuri; prin acestea ne va învăța să ne apropiem de El mai mult, să ne încredem mai mult în El. Ținta cea mai mare să ne fie veșnicia, de care ne putem bucura chiar de pe acum dacă vom merge aici pe pământ împreună cu Mântuitorul.

| mentholinks a răspuns:

Nu ai niciun rost in viata, trebuie sa-ti creezi unul singur. Te gandesti la ceva, o viata care ti-ar place sa o traiesti si incepi sa lupti pentru asta. Nu mai astepta minuni ca nu e bine.

| AC4S4 a răspuns:

Incepe prin a te ruga la Dumnezeu pentru problemele pe care le ai. Incepe sa citesti Biblia.

Datoria fiecarui om pe pamant este sa-L laude pe Domnul Dumnezeu. Ti-as da ca sfat sa cauti o biserica in care sunt si oameni de varsta ta, sa vorbesti cu preotul/pastorul de acolo, sa ii spui ce probleme ai si ca vrei rezolvare la ele.
Este mai usor cand ai si alti credinciosi langa tine care se roaga pentru tine.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

El intreba cum sa isi creeze un sens in viata, nu cum sa faca sa nu mai aiba nevoie de niciunul si sa traiasca in lumea lui alaturi de spiridusi imaginari.

| Steregoi a răspuns:

Trecutul nu devine niciodata prezent. Asta inseamna ca tot ce vedem se indreapta spre o singura directie spre viitor sau spre indeplinirea scopului suprem al celui care este stapan al timpului adica Dumnezeu.

| Mircea08 a răspuns:

Daca nu iti place cum arata rezultatul a tot ce ai facut pana acum, nu mai fa ce ai facut. Daca traiesti ca pana acum vei avea acelasi rezultat, prin urmare trebuie sa-ti schimbi IN TOTALITATE MODUL DE VIATA - tu alegi cum

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu te iubeste enorm si vrea sa iti dea un nou inceput, El are un plan cu tine si doreste tot ce este mai bun pentru tine. noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine. tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

| EcceHomo a răspuns:

E destul de dificil,fiindcă rostul în viață nu vine dintr-un depozit de rosturi, cu o maşină inscripționată"Rosturi,dar nu de lucru!",ci din cap, acolo unde, în cazul tău, este război.
Pe timp de război, rosturile nu prea-şi mai au rostul.happy
Aşteaptă să se instaleze pacea!

| Jay1 a răspuns:

Îţi intemeiezi o familie ilustrează faptul că in realitate doresti cu orice pret sa creezi un fundament solid in ceea ce faci (sensul vieţii) este familia.