| AvalohAlyn a întrebat:

Cum îți poate da Dumnezeu pacea aceea interioara?

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Prin ascultare și închinare față de El.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Prin nașterea din nou, din apa si Duh Sfânt.

| slayer09 a răspuns:

Prin credinta nestramutata in El, indiferent de situatie. Atunci cand te vei deconecta de la problemele lumesti si tot ce exista rau in lumea asta prin credinta il El. Pe romaneste, sa iti amanetezi sufeltul Domnului, si tot ce ai sa crezi ca e de la Dumnezeu, numai asa vei cunoaste pacea. Greu, cand esti cuprins de cele lumesti, dar nu imposibil. Crede ca tot ceea ce ai si tot ceea ce ti se intampla se intampla cu iubirea Domnului. Tu incearca sa iti pui vointa spre bine, spre a face bine si a gandi bine si ai sa vezi rezultatele. Ti se pare imposibil, eh, asa e cand nu crezi in Dumnezeu, trebuie sa incepi sa crezi, si ulterior sa vezi ce simplu a fost. E ca si vum ai trece un pod care se balangane si iti e frica sa pici, dar cu credinta ca cine a facut podul l-a facut sa fie trainic astfel incat sa nu se rupa, asa e si viata: podul este viata, credinta in pod ca nu se va rupe este Dumnezeu, iar la finalul podului o sa simti o fericire si usurare foarte mare.

| Helper07 a răspuns:

Eu cred ca pacea nu e ceva ce dobandesti cand afli cum sa fi mantuit ci e ceva ce dobandesti atunci cand traiesti asa cum trebuie pentru a fi mantuit. Pacea tine de traire, una in armonie cu Dumnezeu.