| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot deveni un crestin autentic?

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Studiind cu atentie Biblia si apoi aplicand normele ei.

| Mădă0611 a răspuns:

Du-te in pustiu si stai acolo pentru restul vietii, asa cum fac pustnicii. love struck

| milan9 a răspuns:

Pastrand legatura cu Biserica lui Dumnezeu:
- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| Holiday a răspuns:

Iti faci o secta si o denumesti "Crestinii autentici". Iar tu te proclami liderul ei, astfel devenind "cel mai autentic dintre crestinii autentici.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Mergand la sfanta biserica si facand fapte vrednice de mantuire

| Alcyon a răspuns:

Eliberandu-te de indoctrinare

| Alphawolf a răspuns:

E destul de greu, eu nu as putea. Trebuie sa crezi de-amproasta tot ce vine in sprijinul crestinismului si sa negi si dispretuiesti tot ce este contradictoriu sau impotriva, sa sprijini "biserica" atat financiar cat si in aberantii, sa vorbesti, zmiorcai sau sa te certi cu peretii, icoane sau alte obiecte spir(i)tuale, sa visezi mult, sa ai mustrari de constiinta nejustificate, sa-ti atribui binele, sa faci afirmatii aeriene, etc... etc.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

In primul rand studiul Bibliei este un inceput, si necesar pentru a dobandi cunostinta exacta despre Dumnezeul adevarat si despre Isus Cristos, Fiul sau, conditie pentru viata vesnica (Ioan 3:16: Ioan 17:3); Dupa asimilarea cunostintei, trebuie sa-ti aduci viata in armonie cu cunostinta, si vezi ce,, pretinde Dumnezeu de la un crestin adevarat, sa-l cunoasca pe El singurul Dumnezeu adevarat, dar sa si traiasca intr-un mod aprobat de El (deci sa aiba fapte corespunzatoare pentru a fi aprobat ) Dupa aceea sa-si dedice viata lui Dumnezeu si sa-si simbolizeze dedicarea prin,, botez " fata de multi martori, care cheama Numele lui Dumnezeu. Abia apoi o sa incepi sa demonstrezi prin infaptuirea,, vointei lui Dumnezeu ", ca esti crestin adevarat, daca vei urma cel mai bun mod de viata, calcand cat mai aproape pe urmele lui Isus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauti o secta care promite certificate de autenticitate si bilete pentru Rai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Traieste cat mai simplu si iubeste mult, restul o sa vina de la sine.

| HowdidIgethere a răspuns:

Autentic, te declari in fata unui notar. Si iti da un numar.

Asa fac arhitectii, topogeodezii...

| dana12848 a răspuns:

Spunand,scriind basme, povesti logic big grin

| Mechanix a răspuns:

Îți trebuie licență de la Holysoft.

| Ilie0 a răspuns:

Roagate lui Dumnezeu sa te indrepte pe calea ce buna si te va ajuta cu tot ce ai nevoie si iti va da gand bun.