| lifeForJesus a întrebat:

Cum identificam un Creștin autentic?

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dupa roade ii veti cunoaste. De multe ori faptele noastre striga mai tare decat cuvintele. El se aseamana cu Hristos.

| Hombre a răspuns:

Îl cautati la boaşe.

NOname
| NOname a răspuns:

Chiar dacă ar exista cineva suficient de nebun ca să respecte toate scrierile creştine, care s-au schimbat http://bit.ly/11L2Lct de-a lungul anilor de sute de mii de ori, la câte sute de mii de interpretări există şi pot fi inventate, nici n-ar şti săracul ce să respecte şi dacă ceea ce respectă are vreo legătură cu autenticul creştinism şi ceea ce a vrut el să fie iniţial.

| Andrei123Andrei a răspuns (pentru NOname):

Foarte adevarat! Iar Constantin cel Mare a adus cea mai mare contributie la falsificarea si ascunderea adevarului. Un exemplu ar fi faptul ca au fost peste 80 de evanghelii, iar acestea au fost arse ramanand numai ce a vrut acest domn afacerist pe nume Constantin cel Mare. Spun afacerist pentru ca intre crestini si pagani au izbucnit conflicte, iar imbinand ritualurile si datele crestine cu cele pagane a ales ca religia Romei sa fie crestinismul. De ce crestinismul? Pentru ca era o religie in curs de dezvoltare asa ca voia sa o exploateze la maxim.
Pana si icoana in care Iisus apare in bratele Mariei este copiata dupa Zeita Isis care-l alapta pe Horus http://goo.gl/RIuFQ.
Sunt foarte multe de spus! Foarte multe neadevaruri!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Crestinismul autentic initial din punct de vedere mistic religios si traditional e in stransa legatura cu esenii, iar la intrebarea sa crestinul autentic s-ar identifica prin o traire dupa modelul dat de Isus.

| victoreanu a răspuns:

Exista mai multe metode de identificare a unui crestin autentic.Precizia este undeva la 0, 2%. deci aproape infailibila.
Este una pentru atei, una pentru cultele religioase si alta pentru musulmani si evrei.
Pe care vrei sa ti-o descriu?

| lifeForJesus explică (pentru victoreanu):

As fi preferat aia Biblica... happy

| EmaS a răspuns (pentru victoreanu):

Daca vorbim despre crestin inseamna ca este vorba de cei care cred in Isus Hristos.

| doctorandus a răspuns:

Ii dai o palma si daca intoarce celalalt obraz e crestin, daca nu, nu.

| RAY a răspuns:

Singurul a fost pe cruce acuma 2000 de ani restul cred din interes propiu

| OnuOnulică a răspuns:

Termenul creștin ortodox se poate referi la două tradiții creștine :
Bisericile vechi-orientale, autocefalizate în secolul al V-lea;
Bisericile celor șapte concilii, care au avut de-a face cu Marea Schismă din 1054.

| lifeForJesus explică (pentru OnuOnulică):

Nu ma refer la Crestinul ortodox... ci doar la Crestin!
Si nu ma refer la termen ci la indentificare! happy

| milan9 a răspuns:

Un creştin autentic este cel care respectă învăţăturile Mântuitorului şi rămâne în Biserica întemeiată de El...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

La sfanta biserica sau in cimitirul manastirilor

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Matei 7:20, 21 - "După roadele lor îi veţi recunoaşte pe oamenii aceştia. Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri."
"Roadele" la care s-a referit Isus reprezintă convingerile şi comportamentul adevăraţilor creştini care trebuie să fie în armonie cu adevărul prezentat în Scripturi. Cei de produc aceste "roade" pot fi consideraţi cu adevărat creştini autentici.

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

In concluzie predicile trebuie sa le respecti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Identificam? deja a-ti iesit la vanatoare? a inceput prigoana?

| Mikhtarian a răspuns:

Nu exista.
Ci exista un crestin care se lupta in fiecare zi cu patima.
Un crestin, aproape de adevar, este drept si iubitor, modest si tacut.

| RaduMD a răspuns:

Crestini cat se poate de autentici sunt toti botezatii care nu au rejectat botezul lor ori credinta in Isus Cristos (apostazie).

Dar, banuiesc ca, prin "crestin autentic" vroiai sa spui "bun crestin". Acestia sunt botezatii in care Duhul Sfant a rodit si pe ei ii putem recunoaste dupa cele 12 roade ale Duhului Sfant (Galateni cap 5, versetele 22 si 23 din Vulgata Sf Ieronim).

| Calininio a răspuns:

Te uiti daca injura, e violent, ameninta ateii cu iadul... daca da, atunci e autentic

| Andrei123Andrei a răspuns:

Dupa felul de a se comporta si de a vorbi.