| AntiReligion a întrebat:

Cum puteți să respingeți argumentele lui Bart Ehrman, unul dintre cei mai respectați critici textuali ai Noului Testament, care a demonstrat că manuscrisele biblice conțin numeroase contradicții, erori și interpolări? Nu vă deranjează faptul că nu aveți o sursă sigură și autentică pentru credința voastră? Nu vă întrebați niciodată dacă ați fost induși în eroare de tradiția bisericească și de autoritățile ecleziastice? Nu credeți că ar trebui să examinați cu atenție și cu mintea deschisă dovezile pe care le prezintă Ehrman în cărțile sale, cum ar fi Misquoting Jesus, Jesus, Interrupted sau Forged?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Biblia ortodoxă are 47 de cărți scrise de autori diferiți în diverse perioade istorice. Analiza critică a textelor biblice nu îl ajută pe cineva care crede, și nu îl îndepărtează de credința sa.

| Drake21 a răspuns:

Trebuia sa faca si Bart ceva maret in viata

| Pocait01 a răspuns:

Tu ești cel care nu înțelege.
Biblia este CUVÂNTUL lui Dumnezeu. Deci nu, nu este suficient.
Eu dacă-ți zic că mâine trimit pe cineva care să te ajute cu construirea acoperișului nu înseamnă nimic dacă nu o fac.

Noi ne bazăm credința în Duhul Sfânt, sau mai bine spus: datorită Lui avem credință.
El este Cel care ne dă și credința(Matei 16:17; Ioan 6:44, 65; Efeseni 2:8) și cunoașterea(Prov. 2:6, Isaia 55:6) și toate dovezile de care avem nevoie, personalizate ca să putem crede(Luca 11:5-9).

Dar voi nu puteți crede pentru că voi căutați dovezi în lume adică acolo unde este satana(Ioan 12:31) în loc să le căutați în duh și în adevăr adică acolo unde este Dumnezeu(Ioan 4:24)...

Dovezi vizibile pe care le-am văzut? Oamenii schimbați sunt acestea. Din ultimul leneș în cel mai muncitor, din ultimul hoț în cel mai cinstit, din ultimul dependent în reabilitat, din om fără scrupule în unul dintre cei mai respectați din comunitate, din zgârcit în unul dintre cei mai darnici. Lucruri ce s-au întâmplat peste noapte, lucruri ce s-au schimbat după ce au spus "Da, cred." Pentru că "a crede" este mai mult decât a spune "există Dumnezeu".