NOname
| NOname a întrebat:

"Există mai multe deosebiri în manuscrise decât cuvinte în Noul Testament." - Bart D. Ehrman, un cercetător (istoric) american al Noului Testament şi critic textolog al creştinismului timpuriu. Funcţionează ca profesor şi decan al Departamentului de Studii ale Religiei din cadrul Universităţii Carolina de Nord, Chapel Hill.
Dacă nu dispuneţi de timp (momentan), puteţi să urmăriţi doar o parte din materialele video, ca să vă formaţi o părere, sau puteţi să citiţi un fel de rezumat: http://ro.wikipedia.org/wiki/Bart_D._Ehrman
"Dacă cineva vrea să susţină că Dumnezeu a inspirat fiecare cuvinţel al scripturii, ce rost ar avea asta dacă nu avem cuvintele originare ale scripturii? În anumite locuri, aşa cum vom vedea, pur şi simplu nu putem fi siguri că am reconstruit cu acurateţe textul original. Este cam greu să ştii ce înseamnă cuvintele Bibliei dacă nici măcar nu ştim care sunt cuvintele ei!
Aceasta a devenit o problemă pentru viziunea mea asupra inspiraţiei, căci mi-am dat seama că nu ar fi fost mai dificil pentru Dumnezeu să păstreze nestirbite cuvintele scripturii decât i-a fost să le inspire iniţial. Dacă el dorea ca poporul său să aibă cuvintele sale, cu siguranţă i le-ar fi transmis lui (şi poate le-ar fi transmis cuvintele într-o limbă pe care s-o înţeleagă, mai degrabă decât în greacă şi ebraică). Faptul că nu avem aceste cuvinte ne arată, gândeam eu, că el nu le-a păstrat pentru noi nestirbite. Iar dacă el nu a produs acest miracol, nu pare să existe niciun motiv de a crede că el a produs miracolul anterior, cel de a inspira aceste cuvinte." - Bart D. Ehrman, Misquoting Jesus. The Story Behind Who Changed the Bible and Why.
"Nu numai că nu avem originalele, nu avem nici măcar primele copii ale originalelor, sau copii ale originalelor ale copiilor ale copiilor orginalelor. Ceea ce avem sunt copii făcute mai târziu – mult mai târziu. În majoritatea cazurilor, acestea sunt copii făcute secole mai târziu. Iar aceste copii se diferenţiază unele de altele în mii de locuri, astfel încât par texte total diferite."
1. http://youtu.be/m11-G-da8D0?t=4m20s
2. http://youtu.be/5meCMUzyvNo
3. http://youtu.be/MKcK9qY6EsE
4. http://youtu.be/p2gHhQSaaFw
5. http://youtu.be/0d54ROt0ens
6. http://youtu.be/BT5k1pK16fg
7. http://youtu.be/oGAwsroMwSc
8. http://youtu.be/3RlzNRlMkIU
9. http://youtu.be/mIFJ0nUbN4c
10. http://youtu.be/ZWY2rHD_ET0
Oare cât la sută a mai rămas din varianta originală a Noului Testament? A mai rămas ceva?
În acest caz, chiar şi pentru un creştin convins, nu este greşit şi inconştient să consideri că Biblia este "cuvântul lui Dumnezeu", să-ţi bazezi o întreagă viaţă pe acele scrieri, considerându-le adevăruri absolute şi legi universale (deseori luând decizii în defavoarea ta, din cauza lor) şi, mai ales - pentru cine este cazul - să discriminezi, să urăşti, să ameninţi sau să-i constrângi şi desconsideri pe alţii, încălcându-le drepturile de om, pe baza acelor copii ale copiilor ale altor miilor de copii scrise de nişte primitivi, care se contrazic între ele?

31 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Vrei domnia ta sa ne prezinti versiuni de TEXTE care trateaza acelasi subiect dar sunt diferite ca SENS influentate de diversele variante de traducerii?
Texte te rog si nu filmulete de pe youtube, acolo unde poti vedea si extraterestri, ozn-uri si nave extraterestre pe luna, ba chiar si unu cu patru capete (e o gluma).

| NOname explică (pentru danut):

Este ca şi cum mi-ai cere să-ţi aduc toate fosilele de prin muzee şi arhive, ca să-ţi demonstrez teoria evoluţiei.

Există oameni cu studii şi diplome, de încredere, cu notorietate, care cu asta se ocupă toată viaţa: studiază şi compară sutele de mii de manuscrise. Am lăsat aici concluziile unui astfel de om.

Iar întrebarea de bază era dacă este corect să prejudecăm, să jignim, să discriminăm, să recurgem la violenţă pe baza unor astfel de scrieri (care şi dacă au avut vreodată ceva de la Dumnezeu, ceea ce personal nu cred, l-au pierdut demult printre sutele de mii de copii de mâna, traduceri, ştergeri şi adăugări)?

| danut a răspuns (pentru NOname):

Nu am cerut "originale" ci doar textele si "originea" lor.
Nu am incredere in "oamenii de stiinta" de orientare evolutionista, este dreptul meu, asa ca atunci cand se fac afirmatii de genul acesta sa se citeze ambele "tabere".
Nu sunt de acord nici eu la orice fel de violenta (fizica sau verbala) pentru sustinerea unor cauze. Eu acord cea mai mare incredere in CAPACITATEA lui Dumnezeu de a dirija toate capacitatile umane in sensul dorit de EL. In esenta din miile de versiuni eu cred ca Dumnezeu a aranjat lucrurile in asa masura incat noi sa avem acces la ceea ce a dorit EL sa ne comunice. Altfel nu ar mai fi DUMNEZEU ci un oarecare fetis (zeu) invocat de prietenul Gaia.

| NOname explică (pentru danut):

"In esenta din miile de versiuni eu cred ca Dumnezeu a aranjat lucrurile in asa masura incat noi sa avem acces la ceea ce a dorit EL sa ne comunice. Altfel nu ar mai fi DUMNEZEU ci un oarecare fetis (zeu) invocat de prietenul Gaia."

Este şi asta doar credinţa/speranţa/dorinţa sau ai şi vreun argument?

"Eu acord cea mai mare incredere in CAPACITATEA lui Dumnezeu de a dirija toate capacitatile umane in sensul dorit de EL."

Parcă era "liberul arbitru".

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/4T0rFgB.png

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......936858465/ :))

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......940060398/ :)))

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......203393505/ :))

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......storice-1/

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......396346253/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......276348898/ :))

| doctorandus a răspuns:

In primul rand, tot Ehrman recunoaste ca majoritatea erorilor de copiere sunt minore, banale si nu afecteaza dogmele fundamentale ale crestinismului. Ceea ce afirma este ca nu putem fi siguri care au fost cuvintele in original si ca pana si ideea de originale ale Bibliei este respinsa de cercetatori ca fiind lipsita de sens.

"Besides textual evidence derived from New Testament Greek manuscripts and from early versions, the textual critic compares numerous scriptural quotations used in commentaries, sermons, and other treatises written by early church fathers. Indeed, so extensive are these citations that if all other sources for our knowledge of the text of the New Testament were destroyed, they would be sufficient alone for the reconstruction of practically the entire New Testament." Ehrman si Metzger, The Text of the New Testament, p. 126

Exista vreo patru versete din Noul Testament care nu au fost citate de Parintii Bisericii.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

O prezentare spectaculara a impactului erorilor de copiere: http://www.youtube.com/watch?v=mdbIdfDAgow

Ele nu sunt negate nici macar de traducatorii crestini ai Bibliei, vezi http://en.wikipedia.org/......anslations

Restul, vreo 98% din versetele Noului Testament, nu prezinta diferente atat de spectaculare.

| NOname explică (pentru doctorandus):

Nu ştiu, dar cred că modificarea manuscriselor în aşa fel ca să reiasă că Isus este fiul lui Dumnezeu, că face parte din Trinitate, că a înviat...sunt nişte lucruri deloc nesimnificative, din moment ce întregul creştinism este bazat pe ele. Şi cred că este esenţial să ştim măcar care au fost cuvintele esenţiale, ca să putem, chiar şi ipotetic, să numim acest colaj de inepţii "cuvântul lui Dumnezeu" şi să-i judecăm pe alţii pe baza lui.

Un adevăr (presupunând că a fost vreodată adevărat) nu mai este un adevăr, din moment ce a fost modificat/corupt o dată şi, cu atât mai puţin, dacă a suferit de-a lungul anilor sute de mii de modificări.

Nu există niciun fel de garanţie că oricare dintre capitole/versete/cuvinte existente la ora actuală în Noul Testament a făcut parte din varianta originală a acestuia.

| doctorandus a răspuns (pentru NOname):

Cum sa spun, daca au modificat manuscrisele ca sa reiasa ca Isus e Dumnezeu le-au modificat extrem de prost, deoarece daca citesti primele trei evanghelii nu reiese din ele ca Isus ar fi Dumnezeu.

Mai departe, nu tot ce scrie-n Biblie constituie o ineptie, lucrurile sunt mai nuantate decat ori adevar absolut, ori ineptie.

Oamenii judecau pe altii si in lipsa unor indrumari morale religioase. De ex. religiile pagane nu se ocupau cu moralitatea, dar paganii erau preocupati de moralitate, legalitate, infractiuni, manarii, comportament nedemn si antisocial, etc., atat ca in general nu le amestecau cu religia.

| NOname explică (pentru doctorandus):

"Oamenii judecau pe altii si in lipsa unor indrumari morale religioase."

- http://www.tpu.ro/......ele-gay-e/

Mă refer la astfel de judecăţi, care depăşesc cu mult legislaţia, raţiunea, bunul simţ şi încalcă drepturile de om, drepturile la libertate...

- http://www.tpu.ro/......-baieti-d/

- http://www.tpu.ro/......ere-aveti/

Şi cică "aşa vrea Dumnezeu".
De unde ştie?
Din "cuvântul lui", presupun.
Dar din care "cuvânt", din moment ce n-a prea rămas vreunul autentic (de-o fi existat)?
Pauză.

Vreau ca măcar să nu se mai inspire pentru discriminare, ură şi violenţă din nişte falsuri, considerate adevăruri absolute. Să-şi folosescă capul şi să fie mai umani, nu nişte ignoranţi ipocriţi şi intoleranţi plini de ură.

| NOname explică (pentru doctorandus):

Văd că ai dezbătut şi tu acest subiect şi te-ai lovit de acelaşi zid de prejudecăţi, ignoranţă, ură, născociri şi intoleranţă.

http://www.tpu.ro/......siuni-sau/

| RAY a răspuns:

Asta pentru ca nimanui nu-i pasa de cea ce scrie acolo, in spatele unei credinta sta propiul interes si atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai nene? presupunand ca este asa,si este,fiindca de-a lungul timpului.s-au facut greseli,un credincios ia in calcul decalogul,si principiile de baza,cel putin asa fac eu. daca eu am o intelegere personala,si principiile le consider perfecte,pentru ca pe baza lor sa-mi construiesc,viata,soarta,casnicia si daca mai am sperante si pentru vesnicie, cand eu sant convins ca in raport cu Dumnezeu, EU sant rau, iar el e tot ce e bun in univers si drept, cade-se sa implinesc in mine insumi idealul de a fi precum cel ce m-a creat fiindca nu din ura si uratenie am iesit si rautate.si fac asta cu placere fara sa fiu constrans ori rob al principiilor pe care oricum le mai incalc deoarece pacatul m-a facut imperfect, tinzand catre perfectiune.si asta fara sa ma perturbe orice cercetare, si concluzie, si stiinta si orice om cu alte idei.fiindca pur si simplu, am pornit pe un drum, e drumul MEU si e loc pentru ceilalti sa treaca pe langa mine, sa ne salutam prietenos.din grija pot spune daca unul vine pe contrasens; prietene nu ai apucat-o bine.de ce? de aia si de aia ca eu de acolo vin.ei vreau si eu sa vad.ok. drum bun, si sa ne vedem sanatosi.nu e treaba mea ce crede fiecare despre drumul altora. spre varful muntelui duc multe drumuri. unul larg si celalte mai mici, mai inguste, mai intortocheate, mai periculoase. unele se infunda.io sper sa ajunga toti in varful muntelui sa se bucure de frumusete, liniste si pace.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai nene, daca Dumnezeul tau e bun te inseli mai combinat siderurgic, si stii de ce? Pentru ca Dumnezeu asta caruia tu i te supui nu da doi bani pe tine, el a ales, pe evrei nu pe tine prapaditule si ti-o si spune in fata "Poporul ales" iar voi pupati cururi gratuit si ne mai trageti si pe noi care nu dam doi bani pe credita voastra ca sunteti majoritari si ati bagat religia in scoli de parca nu era suficinent numarul imens de biserici. Crede-ti pana va sare capacele dar nu fortati lucrurile, afara cu religia din scoli, nu trebuie sa suportam mizeria voastra in scoli asa cum nici noi nu ne-am napustit in bisericile voastre cu "Evolutionismul". Aveti biserica si acolo puteti sa pupati curul lui Isus si la toti sfinti pana va vine rau fara sa fiti stanjeniti de noi.

| Exilee a răspuns (pentru Hombre):

II cer de pe acum scuze lui NOname, dar am ales sa-ti comentez ca raspuns.

"
Pentru ca Dumnezeu asta caruia tu i te supui nu da doi bani pe tine, el a ales, pe evrei nu pe tine prapaditule" Dar rastignirea DOmnului Hristos a avut loc in afara Ierusalimului si aceasta intamplare sugereaza ca Iisus Hristos ne-a rascumparat prin ranile si Sangele Sau nepretuit pe toata lumea, nu numai pe evrei pentru ca noi toti suntem creatia lui Dumnezeu.

| Hombre a răspuns (pentru Exilee):

De la ce te-a rascumparat mai, erai prizionerul a ceva anume? Care e ratiunea martiriului, prin flagelarea trupului apoi uciderea lui? Afirmati ca se stia dinainte de toti vecii, asa rezolva God neantelegerile umane, ca la usa cortului, primitiv, prin jertfa? Omul modern respinge jertfa, aceasta e apanajul omului de pana acum cateva sute de ani.
Putea sa fie rastignit si la Roma, sensul in sine al rastagniri conteaza nu locul.
Da, toti sunt creatia lui Dumnezeu dar ce nu intelegi, poporul ales sunt evreii, ca doar biblia pe care o inghiti iti spune asta. Tu esti cetatean de mana a doua. Parlitule.

| steve91 a răspuns (pentru Hombre):

In primul rand, invata sa vorbesti civilizat. Voi incerca sa raspund pe scurt unor probleme puse de tine.
1. Rostul patimirilor lui Hristos, care au culminat prin rastignirea si moartea Mantuitorului, a fost rascumpararea oamenilor din pacat si moarte, adica sfintirea lor.
2. Dumnezeu ii iubeste la fel de mult pe toti oamenii. In crestinism, care reprezinta desavarsirea Legii celei vechi, toti oamenii au acelasi rang si aceeasi chemare.
Daca ai nelamuriri, voi dezvolta ceea ce am scris mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hombrelica? nu te aprinde gagiule, ca sant satul de caldura. poti face ceva curent si abureala pe aici, da numa nu te aprinde ca mai mult decat un fassssss nu iese. poporul ales, nu l-a primit pe cel asteptat nici nu l-au cunoscut.dar l-au primit neamurile de la ucugasul de crestini fara sa-l vada si fara sa-l cunoasca dinainte.mai fericiti vim fi fiindca nu am vazut dar am crezut.nu ma face sa0mi schimb impresia si sa cred ca te deranjeaza adevarul.as fi dezamagit.da nu chiar tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai cate proble iti faci degeaba,intrucat nu vrei sa intelegi ca religia si tot ce tine de ea se bazeaza pe CREDINTA si nu pe LOGICA. Cautand in continuare sa procedezi astfel nu vei reusi decat sa-ti faci probleme de alta natura,care, pana la urma te pot duce si pe tine la credinta.
La urma urmei, daca ne luam dupa Ioan, care la inceputul evangheliei sale spune:"La inceput era Cuvantul,..., si Cuvantul era Dumnezeu", trebuie sa-i dam dreptate.Cum pentru noi oamenii Cuvantul inseamna Informatie, care sta la baza tuturor realizarilor noastre, de ce nu am putea sa-i spunem si Dumnezeu? Nu Cuvantul le face si le desface pe toate? Ma opresc aici ca sa nu ma acuzi de prozelitism.

| sabrina103 a răspuns:

Pavel scrie ca mai erau epistole care nu faceau parte din Scriptura. Acele carti neintroduse se considera doar carti istorie si morale, nu aducatoare de mantuire.