| Steregoi a întrebat:

Cum se face ca de mii de ani sau dupa unii de zeci de mii de ani ies din pamant legumicole si pomi fructiferi si cereale si oamenii si animalele mananca si solul sau tarana nu se mai termina? Pai asta nu seamana cu miracolul cu cei trei pesti si doua paini cand Cristos a inmultit pestii si painile de nu se mai terminau?

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Ceea ce încă tu nu știi este ca are foarte putina importantă din ce anume sunt alcătuite plantele sau copacii, ci mai importantă este structura in care sunt puse elementele chimice. Doar așa observi ca ai ars toată iarna un camion de lemne si ai rămas cu doua cutii cu cenușă, raportul este de 1000 la 1 (din 1000 kg de lemn obții 1 kg cenușă+gaze, plus caldura care n-are masa) practic acel copac, toată viața lui, a înmagazinat energia fotonilor veniti de la soare, energie care este eliberată in timpul arderii tot sub forma de fotoni iar ceea ce a fost luat de copac din pământ, nu a dispărut, ci tot aici a rămas ...sub forma de cenușă. Iar ce a fost luat de copac din aer, nu a dispărut, ci tot aici a rămas... a ieșit pe horn direct in atmosfera. Te-a înșelat volumul, doar nu ai uitat E=mc² —energia (caldura) este ascunsa in masă.

| Steregoi explică (pentru NGheorghe):

Ca s-o luam asa mai neconventional: caldura se duce in atmosfera si din atmosfera in spatiu cosmic si din spatiu cosmic inapoi la Soare prin petele negre. Pana acolo o duce Dumnezeu si realimenteaza Soarele. Biomasa si mineralele regasite in cenusa si alte deseuri organice se intoarce inapoi in sol formand humus care se regenereaza in 300 ani. Apa redistribuie in sol deseurile organice ( cadavre, plante putrezite ). Deci solul se reface si de aceea nu se termina. Fotosinteza isi are rolul in acest circuit. Circuitul azotului in natura contribuie la refacerea solului.

Cantitatea de sol nu se aduna nu se inmulteste si nici nu scade per total.

Deci nu poate fi facuta o analogie cu miracolul lui Cristos prin care pestii si painea s-au inmultit.

| NGheorghe a răspuns (pentru Steregoi):

Si tu ai zis ca in cazul plantelor se cunoaște procesul: fotosinteza. In cazul miracolului nu se cunoaște procesul prin care se înmulțea peștii sau pâinea - si de aceea se numește miracol.
Realimentarea Soarelui cu fotoni... câte nopți ai făcut calcule?

| Steregoi explică (pentru NGheorghe):

E un calcul simplu si inteligent. E portita din spatele fizicii. Unii ar zice, calculul unui impostor.

Incep. Caldura si fotonii sunt transformati in nivele de energie sub constanta Planck. Ajung la Soare in centrul acestuia. La fel si cu pestii si painile: prin acumularea si structurarea energiilor sub constanta Planck din imprejurimi. Duhul Sfant are nivele de energie sub constanta Planck si intra nesesizat prin creier si organele omului si prin acumulare sau concentrare ajunge in anumite puncte din spatiu sa depaseasca nivelul constantei Planck si sa interactioneze cu macromoleculele.

In efectul poltergeist paharul se sparge din interior prin acumularea energiilor duhului in sticla ce alcatuieste paharul. Materia e plina de goluri pe unde se pot infiltra duhurile.

| NGheorghe a răspuns (pentru Steregoi):

In cifre, te rog.
Soarele emite 3, 8 10 ^23W/s, pe Terra ajunge 1 kWh/m² si se întoarce înapoi la soare
0, 0000000000000000000000000000000000000012 W/m²
Acum spune tu si câtă energie fotonică se reflectă de soare s câta ajunge pe o "pata neagră"?

| Steregoi explică (pentru NGheorghe):

Nu pot sa dau cifre asa din burta. Ti-am explicat care ar putea fi fenomenul fizic. Efectul de sera nu este complet si o parte din caldura ajunge in spatiul cosmic. Dumnezeu poate dirija energia la nivele sub constanta Planck pentru a alimenta Soarele cu Hidrogen pentru a intretine fuziunea. Zic astfel pentru ca vantul solar si radiatiile solare au sens unic de la Soare spre planete si nu invers in mod detectabil.

| NGheorghe a răspuns (pentru Steregoi):

Iara te contrazici singur.
Apoi dacă nu poți da cifre din burta, măcar încearcă si verifica, si doar apoi prezintă-ți teoria.
Mai nou D-zeu este un "dirijor ce dirijează energii" ca altceva nu are de făcut.

| Steregoi explică (pentru NGheorghe):

Mai nou D-zeu este un "dirijor ce dirijează energii" - da asa am vrut sa spun.

15 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ce întrebare... Sper să ai 10 ani.

| SG1995 a răspuns:

Dragule nu e vina noastra ca esti ignorant si nu stii ce e aia reproducere si genetica.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ai o consemnare buna. Puterea nemarginita a lui Dumnezeu, intelepciunea sa inegalabila, a facut posibila regenerarea continua a pamantului.Defapt si corpul uman este la fel facut cu capacitatea de regenerare a celulelor si cu capacitatea de reproducere.dar din cauza imperfectiunii.a pacatului, din nefericire viata omului este limitata, si suntem supusi la imbatranire, iar regenerarea celulelor este mult mai lenta.Da viata este un miracol!

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu cred ca Pamantul are 10000 ani caci lumea calculeaza timpul dupa o aproximare, daca am fi creati de D-zeu si n-ar mai trebui sa ne dezvoltam in milioane de ani atunci pamantul e mult mai tanar decat credem daca nu e invers. Asa se credea si intr-un timp, ca spanacul te face mai puternic decat te face carnea cu nu stiu cate procente dar s-a descoperit ca s-au pus prea multe 0-uri la sfarsit, asa e si cu Terra. si nu mai crede ca tot avem de toate si se fac din, se inmultesc si tot asa ca nu e asa, planeta n-o sa mai aiba prea mult tip resurse pentru toti.

| Steregoi explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Pe Pamant incap toti oamenii buni care au murit de la Adam incoace si care sunt si care se vor mai naste. Restul vor ajunge sub pamant. Asa a zis Dumnezeu. Daca toti oamenii ar fi fost buni Dumnezeu ar fi facut mai multe planete Pamant si va face daca va fi cazul.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Steregoi):

Eu cred ca D-zeu a mai creat fiinte asemenea noua

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Uita-te la videoclipurile astea.
Varsta Pamantului https://www.youtube.com/watch?v=JlyUeceDAnY&t=66s
https://www.youtube.com/watch?v=VMeQkXf4EC8
Uita-te macar 20 min la unul :)

| Steregoi explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Ingeri.