| Ad1tza a întrebat:

Cum v-ati pierdut credinta(de ce?)

22 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Cred, Doamne! Ajută necredinţei mele.

| RAY a răspuns:

Un bunic de 61 de ani crestin tia violat nepotica de 3 ani timp de 6 luni asta e credinta crestina

| RAY a răspuns:

Pavel a fost criminal, constatin a fost criminal

| RAY a răspuns:

Da e sfant constatin

| RAY a răspuns:

Are si zi de sarbatoare e cu rosu in calendar

| dracu14 a răspuns:

Am citit vechiul testament si m-am deci ca nu imi trebuie un zeu care kilareste tot ce nu-i convine

| dracu14 a răspuns:

Hai sa-ti vand un pont, nu-mi pasa de zeul tau, nu dau 2 bani pe el pentru mine este ca oricare alt zeu...inexistent

| dracu14 a răspuns:

Am dreptul sa imi expun liber parerea si nu stau doar la categoria religie intru si la muzica si sport

| dracu14 a răspuns:

Cum sa evolueze ceva inexistent? oamenii da au evoluat... unii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.

Cand : cand am inceput sa cresc si am cautat explicatii.Cand am trecut prin momente grele si m-am intrebat ca daca nu era Dumnezeu oare era mai rau, sau exact la fel? Cand am gandit logic si rational si cand mi-am dat seama de ceva : din NIMIC nu poate lua viata ceva.Din moment ce nu exista o explicatie, nu am de ce sa cred.Am trecut prin atatea momente si Dumnezeul meu nu a fost acolo.Mi-am pierdut credinta pentru ca prea mult am crezut si degeaba.Sunt momente in care ma gandesc si imi dau seama ca nu exista tot ce biblia spune. Poate ceva acolo este, dar nu exactitatea.In rai si iad nu cred.O viata are omul si atat.Si am de gand sa ma distrez in viata asta pe care o am si nu am de gand sa ma gandesc daca fiecare lucru pe care il fac e rau cat timp ma distrez, sau sa fac ceva bun ca sa intru pe sub pielea barbosului.Zi, nu e mai logic ce spun eu? Poate cand va aparea o explicatie voi crede, pana atunci o sa imi contui viata asa cum am facut-o pana acum.Cu senzatia de nestiire de ce ma aflu pe acest univers complex plin cu idioti.
Peace!happy

| unbaiatanonim a răspuns:

Daca ai sti de cate ori s-a pus intrebarea asta, nu te-ai mai gandi la ea. Uite, sa-ti arat un tutorial. Deasupra intrebarii tale este o casuta in care scrie "Caută întrebări sau răspunsuri", scrii acolo ce vrei sa afli, si bingo, ai gasit raspunsul big grin

| florinmarius20 a răspuns:

Biblia se cam contrazice si pot sa spun ca mi-am pierdut un pic credinta numai ca semnele din viata mea m-au convins ca exista ceva, nu stiu exact ce dar exista.

| florinmarius20 a răspuns:

Dvs. luati totul ca veridic dar nu e obligatoriu sa credem tot ce s-a scris.De exemplu nu pot sa cred ca Dumnezeu putea sa-l instige pe Moise la violuri si la crime.Sunt prea multe exemple negative si nu pot sa cred asa ceva.

| florinmarius20 a răspuns:

N-ati citit biblia? Stiu sigur ca am citit si destule orori dar eu cred in Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| 35zone a răspuns:

Cand eram mica credeam( mult spus) in divinitate, dar cu trecea timpului am ajuns si eu la niste concluzii, una dintre ele fiind aceea ca dumnezeu nu exista.De ce? Pentru ca pana acum nu am vazut nicio dovada clara a unei existente supreme, nu vad nicio logica. Povestea asta cu dumnezeu a fost scornita din nevoia omului de a-si explica niste mizerii legate de viata lui, asa cum mai demult oamenii puneau pe seama zeilor diferite fenomene pe care ei nu le intelegeau.

Din cauza ca nu cred in existenta divinitatii, bineinteles ca a trebuit sa infrunt criticile unora. Majoritatea persoanelor pe care le cunosc sunt teiste

mi-am adus aminte de o intamplare care mi-a provocat repulsie pentru tot, eram intr-o biserica, in fata mea un copil slabit, dupa fizic cred ca avea leucemie, care saruta minunatele icoane cu speranta ca asta o sa-l vindece.

| Zeroosi a răspuns:

Nu am pierdut-o...tocmai ma lupt pentru credinta care a fost data sfintilor o data pentru totdeauna!

| Merduo a răspuns:

Ho ho bai Crizantem-o dar de ce tat comentezi de PAvel si Constantin ca nimeni nu stie cine sunt aia!>.< Ma induci in oroare!

| dorishell6969 a răspuns:

Frateee,,,ce va mai contraziceti...Ficare are parerea sa-si expriem opinia dar sa nu ajungem la cearta.Ad1tza daca tu esti ortodoxa si crezi in Dumnezeu atunci crede-ma nu ai de ce sa iti pierzi credinta. Dumnezeu ne-a lasat LIBERI pe pamant.sTIU CA OAMENII DE STIINTA SPUN CA SUNTEM DIN MAIMUTA, DAR EU NU-I CRED. Dumnezeu intentionat a lasat niste "chichite" cum ar fi ca Sfanta Fecioara Maeia L-a nascut pe Iisus fara un barbat sau alte lucruri...El a facut asta doar ca sa vada unde ne va indruma sufletul.Eu sper sa-ti gasesti calea cea dreapta si daca te ajuta cumva raspunsul meu sper din toata inima sa-mi dai fundita

P.S: eu mi-am gasit religia