| lolium a întrebat:

Cum va pregatiti sufleteste pentru sarbatoarea Invierii?

31 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns:

Pai pentru Cinstita sarbatoare a Invierii Domnului si Dumnezeului nostru, Iisus Hristos trebuie sa ne pregatim prin post, prin frecventarea Sfintelor Biserici, si prin Cinstitul Trup si Sange al Domnului nostru.

Rugaciuni, cereri de iertare a pacatelor.Lumanari aprinse.Toate in Cinstea Imparatului si Dumnezeului nostru, Hristos, Insusi fiul lui Dumnezeu Tatal!

Dumnezeu sa ne izbaveasca si sa ne ajute pe toti!
Roaga-te pentru cei apropiati tie, pentru cei care ti-au facut bine si celor care ti-au gresit iarta-le, si roaga-l si pe Domnul Dumnezeu sa-i ierte.Fiindca si el ne iarta pe noi.

Doamne iarta-i pe toti, de la atei pana la Patriarhi.

| Nucreeed a răspuns:

Ba nu s-a saturat asta sa invie in fiecare an? sincer...ce sacrificiu mai e ala cand ai puterea de a te reinvia? rolling on the floor)

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Nucreeed):

Nu rade! Faci o mare greseala. El nu invie in fiecare an, lol. Si nu pune intrebarea, de ce daca are atat? Pentru ca nu ar mai fii nici un mister. Da ce sa faci..cand ne este frica, normal ca facem glume proaste.

| Nucreeed a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Mie imi este frica? sau voua, care il pupati in fund pe asa zisul creator al vostru? daca imi era frica de moarte sau de dumnezeu, credeam in el.dar mie mi'este indiferent..nu m-am gandit niciodata la viata dupa moarte si nu mi-am dorit sa ajung in rai sau iad...pa

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Nucreeed):

Atunci nu mai fa misto de El. Daca nu vrei sa se lege si alti crestini de tinewinking.

| Nucreeed a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Fac misto cand vreau si cum vreau de el...cine esti tu ca sa imi zici ce sa fac?
voi, crestinii sunteti o distractie pentru atei...habar nu aveti cat de mult ne faceti sa radem prin ceea ce spuneti!
Ne luati mereu cu d'alea cum ca va este mila de noi si o sa va rugati pentru noi...dar nu aveti habar cat de mult ne pare noua rau de voi stiind ca mintile voastre sunt vandalizate de superstitie...in speranta ca veti ajunge in rai|

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Nucreeed):

Am inteles ce vrei tu sa zici. Gata.Dar sa stii, eu nu ma rog pentru nici un ateu.Nu ii suport. Nu zic de tine personal, in general nu suport ateii. Nu stiu de ce trebuie sa ne certamoh go on. O sa vezi tu mai incolo. Toti ateii si-au schimbat viziunea cand au avut moartea clinicawinking.

| Dianaioana79 a răspuns (pentru Nucreeed):

Esti prost de BUBUII

| Nucreeed a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

rolling on the floor))))))))))))) mereu bagati moartea clinica in fata! s-a dovedit stiintific ca tot ceea ce vad cei aflati in moarte clinica este un produs al mintii... unii s'ar putea sa vada o persoana draga...altii sa'si vada corpul de sus..altii pe dumnezeu sau fecioara maria..depinde de subconstient..pentru ca el lucreaza mereu!

banuiesc ca explicatia asta are prea mult logica pentru tine ca sa o intelegi? si o respingi in favoarea celei supranaturale pentru ca asa te simti tu confortabil? ok, asa sa fie!

| Dianaioana79 a răspuns (pentru Nucreeed):

Tu esti de parere ca daca nu crezi in Dumnezeu esti prea destept, oricum in viitor vei avea necazuri din cauza necredintei tale si cine stie poate vei ajunge chiar la moarte, ateist prost ce esti.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Nucreeed):

Iti spun ultimul lucru si inchei. Logica am si eu in cap, si imi dau seama, dar prefer sa am pe cine ma baza la nevoie. Poate asa, cum spui si tu, creierul meu nu ma va lasa sa cedezwinking. Asta doar asa, ca sa vorbesc putin pe limba ta. Bine, ca sa nu lansez o discutie si mai ampla si sa ne abatem de la subiect iti doresc o zii buna. Eu atat am vrut sa iti spun, ceea ce ma deranja la comm tau. Nici tie nu ti-ar palcea sa ma leg de ateii tai si nici tu nu te lega de Dumnezeul meu. O zii buna iti doresc!

| Nucreeed a răspuns (pentru Dianaioana79):

Si un copil de 10 ani care stie ce e aia logica elementara nu ar crede in asa divinitate daca nu i'ar baga parintii toate prostiile in cap!

Si mersi ca mai facut prost...chiar ma bucur cand un crestin ma insulta...pentru ca imi arata adevarata fata a lorbig grin
nu'i suport pe cei care vor sa ma salveze din a ajunge in iad sau se roaga pentru mine...

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Nucreeed):

Nu eu te-am facut prost Diana79 te-a facut

| lolium explică (pentru Nucreeed):

Tu daca iti sarbatoresti ziua de nastere in fiecare an inseamna ca te nasti din nou?

| HueyFreeman a răspuns (pentru Nucreeed):

Daca intru in moarte clinica sigur il vad pe Goku cum se bate cu Vegeta. :3

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Dianaioana79):

Aoleu laughing) Si tu esti mai presus? Nu prea cred. "Ateist prost ce esti". Parca crestinismul va invata sa va iubiti semenii, nu? Sau nu se aplica regula cu cei care nu sunt de acord cu voi? Interesant. Dumnezeu este mandru de voi. Apropo, cred ca nu ai citit Biblia de il aperi pe Doamne-Doamne in asa hal. Stai, nu era God omnipotent? Cred ca se poate apara si singur.

| FreakyForester a răspuns (pentru Dianaioana79):

Pentru că nu crede într-o iluzie? laughing

| RAY a răspuns:

Bautura,mancare,chefuri

| AvalohAlyn a răspuns:

Prin post si rugaciune.Fac rugaciuni si mai ascult si melodii crestine.Iar de Inviere merg la Biserica si stau si la slujba dupa, e foarte bine si e foarte frumoasa slujba de Inviere.Fiecare face dupa putina si timp dar sa nu uitam ca atunci cand e vorba de Dumnezeu se gaseste timp.Omul trebuie sa se pregateasca mai ales prin post, rugaciuni si fapte bune.Hristos apreciaza asta.Numai bine

| HueyFreeman a răspuns:

One more drink
At the Sunk'n Norwegian
One more drink
Before we have to die
One more drink
At the Sunk'n Norwegian
Raise up your tankards of ale to the sky

| Xenya a răspuns:

Nu fac nimic special.Este o sarbatoare ca toate altele.

| Dianaioana79 a răspuns (pentru Xenya):

Serios, asta crezi tu? Pai in primul rand nu e o sarbatoare ca si celelalte, ESTE CEA MAI IMPORTANTA SARBATOARE A CRESTINILOR, dar daca esti ateista asta e problema ta

| Xenya a răspuns (pentru Dianaioana79):

Nu sunt ateu.Tu ai intrebat, iar eu mi-am spus parerea.Nu inteleg de ce te-ai suparat atat de tare?!

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Dianaioana79):

Ateista? Limba romana... Mai si zici de Infams ca e "prost de bubuie".

Răspuns utilizator avertizat
| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Eu una, astasi tocmai am fost la biserica si m-am spovedit. Este cel mai bun lucru de facut, in toate cele 4 posturi pe an. Dar si tinand numai post miercurea sau vinerea este cel mai bine. Nu te obliga nimeni sa mergi la spovedit si impartasit, dar asa ar fi cel mai bine.+ faptele bune, care se fac zilnic.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Tu cui i te adresezi? Mie sau Dianei ca este 'proasta'? Mai vezi cum formulezi propoziitile, ca lumea sa te inteleaga. Prin scris nu poti redacta o voce. Si mai gandeste-te la ce ai scris la : "Tu este proasta noi destept hahaha proasta este tu". Eu nu am inteles la ce te-ai referit. Pa

| FreakyForester a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Văd că tu nu prea ştii ce-s ghilimelele, nu?

Dacă nu ştii ce sunt ghilimelele, nu face pe deşteapta.

Oricum mereu zici prostii. happy

| nicoalusoby a răspuns:

In afara ca merg la biserica si ca ma spovedesc nu fac nimic special.