| Bursy a întrebat:

Cum vede ateul viata dupa moarte? as vrea sa imi raspunda in special un ateu

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

N-am murit, dar cred ca nu exista nimic dincolo

| Holiday a răspuns:

Cum sa vezi ceva ce nu exista?!?
Da, stiu, unora le place sa creada ca vor trai vesnic, ca una alta, ca spirite, ca suflete, ca alea, alea, dar de fapt cand mori s-a terminat. Ce e mai nasol e ca, de credulitatea celor care spera la tot felul de lucruri dupa moarte se folosesc altii care fac cocoselul mare pe seama lor, adica liderii religiosi.

| sublime89 a răspuns:

Un ateu nu vede niciun fel de viata dupa moarte, de obicei. Cumva am tras concluzia ca fara d-zeu nu poate exista asa ceva. Eu nu cred in d-zeu, si nici in viata de dupa moarte, dar chiar si daca ar exista un fel de existenta dincolo de moarte, nu vad de ce ar insemna asta automat ca exista si d-zeu. Ceea ce e mai grav insa, e usurinta cu care oamenii au dedus si au cazut de acord ca exista o viata dupa moarte, desi nu au avut niciodata nicio dovada in acest sens. Poate ca si-au dorit prea mult ca asta sa fie adevarul.

| Alcyon a răspuns:

Ce intrebare e asta? Logic, un ateu nu crede in viata dupa moarte.

| drutzix a răspuns:

Moartea e finalul, iar viata dupa moarte e doar o fantezie.

Nu! moartea cu viaţa a stins toată plăcerea -
Cel ce în astă lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, căci morţi sunt cei muriţi.
-M Eminescu

| Scarbo a răspuns (pentru drutzix):

Salut, imi poti spune si mie in ce text a spus asta? Mersi.

| drutzix a răspuns (pentru Scarbo):

Poezia Imparat si proletar. E foarte buna dar a fost scoasa din programa scolara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce moare un ateu il saruta Darwin
in dira neagra si apoi se duce la fratii atei
si este stropit cu solutie de urina peste cap.

| lBroken69 a răspuns:

Nu o vede nicicum...Pentru că e ateu, mori şi gata, nu se întâmplă nimic, asta e părerea lor.

| WR104 a răspuns (pentru lBroken69):

Cucu bau

| lBroken69 a răspuns (pentru WR104):

Ai venit din rai? big grin

| questsoul a răspuns:

Dupa ce moare un ateu, vine maimuta din care a evoluat si il duce la sfantul punct din care a fost creata lumea.

| LePotato a răspuns (pentru questsoul):

Da...laughing

Nu stiu de ce ti se pare mai putin probabil evolutionismul decat ca noi suntem facuti din pamantrolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru LePotato):

Am ajuns sa cred " ca fiecare accepta varianta care ii convine mai mult.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ai vrea sa crezi ca ai fost facut din noroi? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

Aici depinde de inteligenta. toti credinciosi cred in magie si totusi suntem in era unde orice nu scapa vederii, si totusi "minunile" nu se vad, ma mir ca tot cred in magie si chestii de genul. dar nu, "numai dzeu poate" ca na, e mai bine sa zici ca ceva este cand nu ai cum sa dovedesti, adica au fost in trecut si acum nu mai e asa ceva.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda. Daca stai sa te gandesti putin tine de psihologia umana. Cateodata e mai usor sa crezi decat sa cercetezi tu si sa inveti.