| Benyamin173 a întrebat:

Cuvântul "lord" din engleză se scrie cu litere mari in propoziția:God is my lord?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Lord se traduce Domnul in romana.
Cand face referire la Dumnezeu, acesta se scrie cu majuscula, precum si pronumele ce fac referire la Dumnezeu (El, Lui, etc.).
Cand face referire la orice om, se scrie cu litera mica. De exemplu, Sara il numea pe Avraam "domnul ei "(lord), in Biblie este cu litera mica.

Răspuns utilizator avertizat
| Benyamin173 explică (pentru AC4S4):

Ms!

| Benyamin173 explică (pentru AC4S4):

Mersi

4 răspunsuri:
| wpetterssone a răspuns:

În Bibliile mai noi LORD este scris cu 4 diacritice pentru că se înlocuiește prin traduce numele lui Dumnezeu, Jehovah (din tetragrama YHWH).