NOname
| NOname a întrebat:

Dacă ai avea puteri şi cunoştinţe nelimitate, ai fi atotputernic, ce ai crea sau ce schimbări ai face (pentru a îmbunătăţi viaţa oamenilor)?

86 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Interesanta intrebare...
Nu as face nimic. Chiar nimic. Atributele aduse in discutie, apartin lui Dumnezeu. Deci as fi ca Dumnezeu. Acum, daca El, care le stie pe toate si ar putea interveni sa imbunatateasca lucrurile (asa credem noi), si nu o face, stie mai bine de ce le lasa asa. Probabil exista motive serioase, pe care noi nu le vom sti in viata aceasta. Si probabil ca El imbunatateste lucrurile, dar noi nu vedem asta. Cine stie cum ar arata lumea daca El nu ar face-o? Nici asta nu stim. Mai mult, El, pentru ca e dragoste desavirsita, si pentru ca chiar ii pasa de oameni, poate lua decizii corecte pentru imbunatatirea vietii lor, insa eu, avind pe linga bunatatea pusa de El in inima mea si rautatea pe car enu o vreau, cu siguranta ca as lua decizii gresite, afectate de ce e rau in mine. Asa ca, mai bine Il las pe El sa conduca lumea, ca stie mai bine ce face. O stiu din viata mea, 20 de ani a condus-o, si, chiar de am avut parte de multe necazuri serioase, a stiut sa faca lucrurile in asa fel incit minusurile sa devina plusuri, intotdeauna am avut mult de cistigat de pe urma necazurilor, dar aceasta doar datorita Lui.

Apache
| Apache a răspuns:

Nimic...oamenii invata din greseli.
Daca ii impiedici sa le faca atunci o sa le repete la nesfarsit.

| NOname explică (pentru Apache):

Deci, copiii din Africa au greșit în mod voit că s-au născut unde nu trebuia?
La fel și cei care și-au contruit casele în drumul uraganelor și tsunami-urilor?
Nu orice dezastru vine de la om.

| Apache a răspuns (pentru NOname):

Nu ma refeream la asta...ma refeream ca oamenii trebuie sa isi rezolve singuri probleme, fara ajutor.
Ca o gluma ...nu asa procedeaza si divinitatea?

| NOname explică (pentru Apache):

Ba da, dar tu față de ea... exiști și ar fi păcat să poți totul, orice, și să faci...nimic, nu crezi?

Pe TPU de ce ajuți? Nu ar trebui să se ajute singuri?
La doctor de ce mergi? Nu ar trebui să te ajuți singur?...

| Apache a răspuns (pentru NOname):

E o diferenta.
Ajuta-i odata si o sa vrea din ce in ce mai mult.
Si la final o sa ajunga sa se bazeze doar pe tine.

| NOname explică (pentru Apache):

E și asta o părere... Mersi.

| ramona30 a răspuns:

Raspunsul trebuie sa difere in functie de fiecare persoana in parte, asa ca nu ma judeca e parerea mea.
In primul rand, nu as vrea sa imbunatatesc tuturor oamenilor. Gen, tigani, violatori pedofili, oameni fara educatie etc. As avea grija sa le inrautatesc viata acestor oameni.
Ce as face pentru restul (majoritatea) oamenilor? Principiul de baza pe care l-as aplica e acela de a le da sanse aproximativ egale la toti. Concret:
1) As avea grija ca niciun copil, tanar sau matur sa nu se imbolnaveasca letal/moara in accidente stupide sau omorati de infractori;
2) As imbunatati organismul uman astfel incat oamenii sa traiasca ceva mai mult (undeva intre 150 si 200 de ani);
3) Pentru a stimula unitatea si dezvoltarea rasei umane as introduce competitia. Adica as crea viata si pe alte sisteme solare din univers si as avea grija ca oamenii sa descopere ca mai exista viata si in alta parte si nu sunt ei buricul universului (dar pot deveni).
In rest as lasa liberul arbitru sa functioneze.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru ramona30):

Cum ai ajuns la intervalul asta 150-200 ani? Asa, din curiozitate...

| anonim_4396 a răspuns (pentru ramona30):

Sa vrea sa devina buricul universului pentru ce?

| blueangel99 a răspuns:

Cu siguranta le-as lasa pe umerii cuiva care chiar ar putea face ceva util cu ele, si as pastra putin pentru mine.
Cunostiinte nelimitate - le-as folosi pentru vindecarea bolilor grave(exemplu: SIDA), pentru dezvoltarea tarii in care traiesc si pentru a opri razboaiele din lume

Atotputernic - nu, nu se poate. Atotputernic nu e decat El.

Siii sa zicem ca as readuce un pic de corectitudine printre oameni.

| NOname explică (pentru blueangel99):

Da, pentru corectitudine sau dreptate votez și eu.
Și stoparea bolilor și războaielor e o idee foarte bună.

| OOOLEOOO a răspuns:

Ma`si sinucide.

Ce sa fac daca stiu totul?
Sa ii ajut pe ceilalti ca sa stie totul si ei iar apoi sa aiba aceeasi soarta? Nu mersi happy

NOname
| NOname explică:

Toate bune şi frumoase, numai fără atacuri la persoană, te rog.

NOname
| NOname explică:

Nu, Mishu, mă refeream la răspunsul tău adresat lui Cristi.
Nu vreau ceartă aici.

NOname
| NOname explică:

Monroe n-avea şi un frate?

| MishuD a răspuns (pentru NOname):

Mnope... nu cred. Nu stiu sa fi avut frate.

NOname
| NOname explică:

Continuare:
http://www.tpu.ro/......-absoluta/

| adisuper a răspuns:

Aş suspenda liberu arbitru laughing)

| MishuD a răspuns:

Hehe, anarhie! Pai ar fi cam asa (si cum mie imi plac listele) :
1. as pocni din degete si as distruge tot ce are legatura cu sistemul monetar. Puf si gata, fara banci, bani, bursa. (si probabil as ucide pe cei 1% din oameni care detin mai mult de 50% din capitalul mondial, ca deh, au trait bine pana acum)
2. As desfiinta orice forma de religie organizata care implica credinta oarba si supunere totala. (Si i'as transforma, sub amenintarea mortii, pe toti "liderii" acestor culte in adevarati servitori publici... salubritate, deratizare, constructii, munca campului. Pentru altceva oricum nu is calificati).
3. As pune la dispozitia fiecarui om toate mijloacele necesare unui trai decent (locuinta, mancare, mijloace de comunicare si informatie )si i'as lasa sa evolueze in liniste si pace fara grija zilei de maine.
4. As aduce inapoi din morti pe Marilyn Monroe si i'as oferi tot ce isi poate dori pentru o noapte de sex! (is omnipotent, probleme? )

| NOname explică (pentru MishuD):

Ha ha, Mishule, punctul 4 e delicios.
Foarte Like! Mi-l bifez şi eu. Numai trebuie să mă gândesc cu cine s-o înlocuiesc pe miss Monroe (nu prea e pe gustul meu).

| dodicuta a răspuns:

I-as lamuri pe oameni.

| NOname explică (pentru dodicuta):

Și anume? Te-ai arăta?

| Mădă0611 a răspuns:

Mentalitatea e baiul, aşa că aici aş lucra prima dată, apoi, n-aş lăsa-o să se denatureze. Unii ar zice că nu dau libertate oamenilor, dar ce fac oamenii nu se numeşte libertate, aşa că... laughing

| M25M a răspuns:

Nimicirea bolilor crunte, distrugerea monetarismului ( care va rezolva problema lipsei hranei din tarile "slab dezvoltate") si abolirea razboiului.

| reihiuke a răspuns (pentru M25M):

Spre exemplu, daca ai elimina razboaiele, s-ar distruge tot sistemul solar, inclusiv rasa umana. Dar pentru asta trebuie sa cunosti cauza reala a razboaielor si cand o cunosti, nu mai vrei sa le schimbi.

| M25M a răspuns (pentru reihiuke):

Cauza reala a razboiului este profitul, iar azi este in beneficiul corporatiilor bancare, petroliere si fabricante de armanent(printre cele mai importante) cand un razboi "izbucneste" subit intr-un colt al planetei.

| reihiuke a răspuns (pentru M25M):

Nu, este exact invers. Pentru ca fabricile de armament au aparut dupa ce a aparut razboiul, nu invers. Prin urmare nu poate fi cauza razboiului ceva ce a aparut dupa el.

| M25M a răspuns (pentru reihiuke):

Corecta logica, insa eu am zis azi. De dupa revolutia franceza au inceput sa creasca fabricantii de armament, si implicit bancile care acordau imprumuturi tarilor pentru a cumpara arme.
Dupa atentatele din 11 septembrie 2001 vanzarile de arme au crescut la 140% in randul populatiei de rand. Americanii au invadat Afghanistan si Iraq pentru petrol.
Iranul va fi atacat nu din cauza diferentelor dintre occident si orient nu din cauza pericolului nuclear iranian ci pentru resurse.
In al doilea razboi mondial Rockefeller era mana in mana cu principalul fabricant de armament german IG Farben.
Razboiul Rece a fost o veritabila dovada ca s-au bagat bani cu miliardele in fabricarea armamentului, nu exista nici o amenintare reala, posibila, de nici o parte.

| reihiuke a răspuns (pentru M25M):

Si logica ta e buna. Numai ca noi privim din 2 unghiuri diferite. Toata lumea e de parere ca razboiul aduce suferinta si e impotriva a tot ce inseamna viata buna pe pamant. Asta inseamna ca oamenii care vor sa se bata, indiferent din ce motiv, au un psihic dereglat. In unele perioade ale umanitatii, toti oamenii au chef si se iau la bataie. Prin urmare exista niste influente din afara, care nu depind de oameni, care le altereaza psihicul in anumite momente si sunt mai iritati decat de obicei. Si atunci incep razboaiele. Azi aproape toata lumea e de parere ca razboiul e ceva rau. Chiar si oamenii din politica. Daca lucrurile s-ar mentine mereu asa, lumea nu ar pleca la razboi, prin urmare, orice fel de razboi ar fi imposibil ca lumea pur si simplu nu ar vrea sa participe. Nu stau sa explic tot procesul acum. Daca poti constientiza asta, o poti face si numai cu informatiile astea, daca te chinui putin; daca nu, nu te vor ajuta alte explicatii.

| M25M a răspuns (pentru reihiuke):

Iti inteleg rationamentele si da le constientizez si da recunosc ca exista o posiblitate ca "ceva din afara " sa controleze totul(nu elimin nici o afirmatie), insa eu nu cred in ea.

| reihiuke a răspuns (pentru M25M):

Incearca sa-ti dai seama unde te-ai contrazis singur. Nu poti spune ca intelegi ceva dar nu esti de acord cu el. Daca spui ca intelegi ceea ce zic eu, ar inseamna sa poti vedea lucrurile ca mine, prin urmare sa fii de acord cu ce zic eu. Altfel, intelegi intr-un mod diferit, ceea ce inseamna ca nu intelegi cum inteleg eu.

Cu atat mai mult nu poti spune ca poate exista o posibilitate a ceva, dar sa o respingi in totalitate. E ca si cum as zice, este posibil sa ajunga trenul in gara, dar nu va ajunge niciodata.
Iar eu acolo m-am referit la influente planetare, nu la ceva care controleaza tot. Spre exemplu, mereu cand au aparut revolutii au fost explozii solare. Inclusiv in 2010-2011. Culmea e ca au fost explozii solare si cand s-au luat la bataie Egiptul de jos cu Egiptul de sus.

| M25M a răspuns (pentru reihiuke):

1. Offf. Inteleg ceea ce vrei sa spui tu, inteleg punctul tau de vedere, inteleg teoria ta insa aceasta nu inseamna ca trebuie sa fiu de acord cu tine.
2. Nu am afirmat ca exista o posibilitate dar eu o resping in totalitate(nu stiu unde ai citit asta). Iti dau exemplul existentei lui Dumnezeu: exista o posibilitate ca El sa existe insa eu nu cred in probabilitatea acelei posibilitati din diferite motive.
Exact si in discutia noastra, este posibil ca explicatie ta sa fie cea valida si O RECUNOSC, exact cum am mai spus NU RESPING NIMIC IN TOTALITATE, este foarte probabil ca tu sa ai dreptate, nu sunt arogant sa zic ca nu, insa eu consider cauza rasboiului fiind de alta natura, insa eu am alt bagaj de cunostinte care imi intareste afirmatia / convingerea.

| reihiuke a răspuns (pentru M25M):

Am inteles.

| martzian a răspuns:

NOname, risti sa ne spui si ce ai face tu? happy

| NOname explică (pentru martzian):

He he, am avut oarece tentativă aici:
http://www.tpu.ro/......a-explice/
(De aici de fapt a şi pornit întrebarea.)

Şi aici: http://www.tpu.ro/......-lui-sunt/

(Numai n-o lua personal, te rog. Mi-am încasat deja porţia de înjurături pe ziua de azi. :)) )

Tu? Ce ai face, dacă ai avea puteri nelimitate?

| martzian a răspuns (pentru NOname):

"He he, am avut oarece tentativă aici" - Imi cer scuze, nu le-am vazut. Vezi, daca nu am cunostinte nelimitate?winking

"Numai n-o lua personal, te rog. Mi-am încasat deja porţia de înjurături pe ziua de azi" Of, asa pareri frumoase ai despre mine? Imi arati un singur loc unde am injurat? sad

Ca sa fiu sincer, eu nu stiu ce as face. Probabil ca numai prostii, daca imi dai doar cunostinta si putere, fara celelalte atribute divine (sfintenie, dreptate, etc.).

| NOname explică (pentru martzian):

"Of, asa pareri frumoase ai despre mine?"
Glumeam, Martzian, evident. Eşti printre cei mai paşnici, diplomaţi şi cu bun simt utilizatori de pe acest site şi nu pot decât să te respect pentru asta.

Sfinţenie şi dreptate zici? Bine, să presupunem că intră şi ele la pachet. Deşi nu ştiu dacă vor schimba foarte multe, pentru că sunt şi ele relative şi pentru fiecare înseamnă uşor altceva. Dar fă, te rog, o încercare, un exerciţiu de imaginaţie. Mi-ar plăcea să aflu cum gândeşti.

| martzian a răspuns (pentru NOname):

Am ajuns in punctul in care ma intrebi ce as face daca as fi Dumnezeu (daca as fi El). Ma vad nevoit sa iti intorc invitatia de a nu o lua personal. Pentru ca vorbim despre sfintenie si dreptate, as face exact ce face sau a facut El.

| NOname explică (pentru martzian):

Bănuiesc că te referi la ceea ce i se atribuie de către un anumit grup de oameni, nu la nimic.

Îţi respect poziţia, deşi, recunosc, speram să poţi depăşi anumite bariere şi să-mi răspunzi sincer şi liber, făcând abstracţie de orice asemănare cu divinitate şi convingerile tale legate de aceasta.
Dar te înţeleg, Martzian. Mulţumesc.

| martzian a răspuns (pentru NOname):

Draga NOname, pentru unii (ce spun eu? pentru toti...) "convingerile" nu sunt relative si dependente de toane, moment al zilei sau interlocutor. A le "depasi" e nevoie de mai mult decat atat. Vorbim de convingeri nu de impresii de moment sau de pareri in formare. Nu este o gluma sau un moft ci iti influenteaza modul in care iti traiesti viata, definindu-te ca persoana. Ma intreb care sunt adevaratele tale convingeri si cat de relative pot fi ele.

"făcând abstracţie de orice asemănare cu divinitatea" - Cred ca daca ai fi dorit cu adevarat detasarea de paradigma religioasa nu postai la categoria "Religie". Sau ma insel?

PS: respectul este reciproc.

| NOname explică (pentru martzian):

"Cred ca daca ai fi dorit cu adevarat detasarea de paradigma religioasa nu postai la categoria "Religie"."
Aici m-ai prins, recunosc. Probabil doream o detaşare liberă, din proprie iniţiativă, plasând o tentaţie de a asocia întrebarea cu divinitatea. Dar nu am făcut-o în mod conştient. Doar mi s-a părut că întrebarea se încadrează cel mai bine la această categorie şi dezbaterile de aici vor fi dintre cele mai interesante.

Eşti un bun psiholog, Martzian.
O zi frumoasă în continuare.

| Narfundo a răspuns (pentru NOname):

Politica-i pentru oameni falsi si batrani.Ce sa caut eu acolo? Poate mai tarziuhee hee

| NOname explică (pentru Narfundo):

Bun. M-ai liniștit...
Numai mai ușor cu "mai târziu-l" ăla. Nu este unul din acele cazuri când e mai bun decât "niciodată".

| Narfundo a răspuns (pentru NOname):

Nu am de unde sa stiu ce idei imi mai vin si pe viitor. Poate chiar o sa devin o scarba plictisita de viata care nu gaseste dragostea in nimic si am sa ma fac un politician care fura toti banii tarii.Raspunde-mi la ultima intrebare de la dragoste si sex=). Numai bine.

| Lizzu a răspuns:

--As incerca sa le arat cum pot toti trai mai simplu,mai adevarat,mai real,mai apropiat de natura si de sentimente.
S-au indepartat prea mult de la starea pura si au luat-o pe un drum incalcit,plin de reguli,de conditii,sentimente conditionate.

--Le-as aminti cum sa simta,sa faca ceea ce le face placere si nu ceea ce le este impus.Le-as aminti sa se ajute reciproc.

--Le-as oferi libertatea, o libertate in care sa nu trebuiasca sa-si dea unul altuia in cap pentru orice nimicuri.

--Le-as implanta adanc in minte ideea ca Pamantul este la comun si ca este loc pentru toti, absolut toti pe el.

--As desfiinta banii, as distruge toate bancile din lume. Sa traim intr-o lume fara bani, ci doar sa facem schimb intre obiecte.
Resursele pamantului s-ar imparti intre noi iar razboiul si foametea ar disparea complet.

Si ar mai fi atatea...

| NOname explică (pentru Lizzu):

Frumos răspuns şi frumoase gânduri. Mulţumesc.

| Dorugar a răspuns:

As oferi oamenilor viata vesnica acum si pe lumea asta, si nu dupa ce ai murit si ti-au mancat viermii nasul. buzele si ochii!

| Narfundo a răspuns:

In primul rand ma voi schimba pe mine NOname apoi ma voi gandi si la ceilalti.Cu toate acestea se zice" ca odata ce te imbunatatesti pe tine, usor ii influentezi si pe ceilalti, deci prin asta rezulta imbunatatirea intregii omeniri.Desigur pentru asta trebuie sa ai o functie destul de inalta, ca tot veni vorba de atotputernic.

| NOname explică (pentru Narfundo):

Destul de logic, Mental.
Dar dacă ai putea să ajuţi, să scapi pe cineva de foame, boală, tortură..., ai sta şi ai privi sau ai face tot ce îţi stă în putinţă ca să ajuţi (că doar poţi orice, nu te costă nimic şi nici prost nu eşti şi vei şti să găseşti o soluţie optimă)?

| Narfundo a răspuns (pentru NOname):

Eu respect mult fiecare mentalitate asa ca daca cineva merita o boala sau o tortura, ma tem ca nu ma pot baga sa schimb cursul tragic al istoriei.Raman la ideea mea.Influentez prin bine cat pot pe toata lumea si nimic mai mult.

| NOname explică (pentru Narfundo):

Deci, dacă ai ajunge la spital cu dureri covârşitoare şi ar trebuie să fii urgent operat de apendicită, să zicem, ţi s-ar părea normal ca doctorul să-ţi spună că meriţi această boală, deci e ok să mori în chinuri şi te-ar trimite acasă?
Dar el e bun şi te iubeşte...

| Narfundo a răspuns (pentru NOname):

E bun si isi iubeste meseria. Iubeste sa primeasca o spaguta.Sigur cu totii iubim. Sa iti zic ceva. Las chirurgii sa faca aceste treburi si nu ma bag eu cu cunostintele mele sa ajut pe nimeni.

| NOname explică (pentru Narfundo):

Deci, pe scurt, alegi să fii egoist şi nemilos, nu ajuţi pe nimeni şi risipeşti o bunătate de atotputernicie?
Nu-i păcat de ea? La ce o mai ai?

| Narfundo a răspuns (pentru NOname):

O am pentru mine si cine doreste sa fie ca mine sau asemanator cu chipu meu, poate foarte bine sa se inspire.Nu voi fi o persoana rea ca sa fiu nemilos si egoist.Prefer doar sa nu ma bag peste mentalitatea altora.

| NOname explică (pentru Narfundo):

Ok, mulţumesc, ţi-am înţeles filosofia.

| NOname explică (pentru Narfundo):

A, am o rugăminte. Nu candida la preşedinţie...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Narfundo):

Consider ca tu dintre toti ai raspuns cel mai adevarat ca sa ma exprim asahappy, dintre toti ce-i care au comentat aici tind sa cred ca esti cel mai matur din punct de vedere psihic si iti admir intelepciuneahappy.
Pentru ca eu imi pun problema asa " chiar daca as avea acea sursa de putere, de informatie care sa-mi permita sa schimb lumea...totusi ce treaba as avea eu sa intervin in cursul normal al istoriei?" de la asta si concluzia ca lumea este Perfecta exact asa cum este ea in toata complexitatea si imperfectiunea ei iar cea mai mare parte de imperfectiune chiar noi o reprezentam, oameniihappy

| reihiuke a răspuns:

Niciuna. Cu cat ai cunostinte mai multe, cu atat iti dai seama ca lumea e perfecta asa cum e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as face nimic, trebuie sa lasam viata sa decurga asa cum e lasata de la Dumnezeu, iti dai seama ca daca as face ceva o sa fiu imediat tras la raspundere ca ma joc cu soarta omenirii, vrei sa ajung in iad? crying crying

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Înseamnă că toţi doctorii ajung în iad?
Iar cei care stau şi nu fac nimic folositor (dar cred în divinitate) - în rai?

În scenariul nostru ai puteri nelimitate. Poţi să faci un bine. Foloseşte-le!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce as face pentru a imbunatati viata oamenilor? Le-as da materia prima sa si-o faca ei mai buna. Dar vor? Dupa cum vezi, toti oamenii spun "africanii mor de foame", de ce nu fac ceva sa schimbe asta? Materia prima o au, sau o avem...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare de copil pentru copii si mai esti si user-ul anului, bravo tiehappy dar cu o astfel de intrebare ce ridica si mai multe intrebari si care se poate dezbate numai in parari contradictorii, cu o astfe de intrebare foarte prost formulate si si mai prost gandita...si ce pot deduce din toate astea e ca titlul pe care il detii este cea mai mare ironie (user-ul anului), sti as putea sta sa-ti argumentez de ce eu consider asa dar asta ar insemna sa scrii foarte foarte multstraight face si pentru ce, pentru cine? as putea sta si sa-ti vorbesc despre analizarea psihologica a omului ca sa te fac sa intelegi ca nimeni dar nimeni nu ar putea vreodata duce o astfel de incarcatura psihica precum cea a "cunostiintelor nelimitate" deci intrebarea ta o pot cataloga foarte simplu ca fiind una de gen fantastic (fiction) + ca faza cu "puteri" din intrebarea ta este un cliseu happy, la ce bun puteri supranaturale (care iar tine de desene si nu de realitate) cand cea mai mare putere din univers este insa-si cunoasterea absoluta! asa cum spuneai si tu "cunostinte nelimitate".

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Iartă-mi umila mea întrebare. Ce să fac dacă nu sunt atotputernică şi atotştiutoare? Mama mai mult n-a putut.

Iar inteligenţa şi înţelepciunea ta mă complexează de-a dreptul. Sper să ajung ca tine când mă voi face mare. Poate mă onorezi şi cu un autograf. L-aş înrăma şi l-aş agăţa pe perete, să te am mereu ca exemplu.

Sper că vei pleca de aici mai puţin frustrată decât ai venit.
Pe viitor anunţă-mă când mai ai nevoie de sacul de box. Mereu e o adevărată plăcere să stai de vorbă cu un om plin de înţelepciune, tact, logică, bun simţ şi bunătate. Sunt copleşită de-a dreptul...
Mulţumesc că m-ai onorat cu prezenţa.
O noapte magnifică, Jυsтℓσяγ.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru NOname):

Simplu-l fapt ca incerci sa ma iei la misto nu schimba cu nimic situatia si nu faci decat sa dai de inteles ca tu esti frustrata in toata povestea asta.
P.S. o noapte magnifica iti urez NOnamewinking

| NOname explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Cum spui tu, draga mea.

| NOname explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Cum spuneam...

http://www.tpu.ro/trivia-amuzante/voi-ce-vreti-de-la-mosul/#8684491

Asta îți și doresc atunci.
Numai încearcă s-o câștigi cinstit, s-o meriți, nu să calci lumea în picioare. Așa nu rezolvi nimic, draga mea.
Toate cele bune.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru NOname):

Eu abia daca am calcat 2-3 persoane in picioare in toata viata mea de pana acumhappy(sunt o fire mai timida cea ce in viata de zi cu zi este egal cu "mai cretina" din ce am observant eu), insa pe mine m-au calcat foarte multi in picioare pana acum si inca o mai fac si nu, nu am cum sa scap inca de ei deoarece dintre aceste persoane infecte pentru mine se numara si cati'va membrii "apropiati" din familie si ca sa fiu sincera mi-e si jena sa spun asta dar oare cum altfel sa te fac sa intelegi ca virgula chiar daca uneori sunt mai incapatanata si mai frustrata(cum ai spus si tu acum ceva timp), sunt asa din cauza, poate, a unor factori interni ori externi, in general din cauza ignorantei de care dau oamenii, in general, dovada. Acum stiu si eu prea bine ca virgula cu totii mai avem momente necontrolate cand fara sa ne dam seama ne mai facem prostia auzita/simtita (spre ex. in cazul meu, eu a trebuit sa simt pe pielea mea aprostia altora) dar nici chiar asa sa abuzam pe nesimtitelea de asta!; si stai linistita caci n-as avea de ce sa te mint ori sa bag de la mine deoarece nu suntem decat niste straini/anonimi pe un site de socializare si nici nu incerc sa fac pe victima in fata ta deoarece stiu ca oricum n-ai avea cum sa ma ajuti, iti spun toate acestea ca sa te fac sa intelegi ca, poate, prea te grabesti sa judeci...
Eu nu stiu de tine nimic, nici cati ani ai, nici nimic deci daca ar fi sa te judec as face-o intr-un mod superficial, asa cum ai facut tu in cazul meu...adica de unde pana unde ideea asta ca eu "calc lumea in picioare" (la figurat)?straight face

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru NOname):

Si inca o chestie.tu mi-ai gasit mie raspunsul accidental la acea intrebare haioasa ori ai stat sa-mi citesti raspunsurile?straight face

| NOname explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Draga mea, îți înțeleg frustrarea. Toți avem probleme care se resimt în relațiile noastre cu cei din jur și rănim uneori oameni nevinovați, pe care nu-i cunoaștem absolut deloc, doar ca să ne simțim noi puțin mai bine sau să se simtă și ei la fel de prost ca noi. Răpim fericirea și încrederea cuiva doar pentru că noi nu suntem fericiți și încrezători. Așa cum ai făcut tu în primele tale răspunsuri, în care ți-ai vărsat amarul fără să mă cunoști. Dar e ok. Nu m-am supărat. Toți avem zile proaste și păreri negative, care împreunate fiind, se metamorfozează într-o explozie...ne fac să izbucnim. Am încercat în sinea mea să te înțeleg și să nu te răsplătesc cu aceeași monedă (ziua mea proastă încă nu venise).

Însă nu înțeleg de ce spui că te judec. Aici ești nedreaptă. Nu eu am venit în casa ta și am început să te insult.

"Eu nu stiu de tine nimic, nici cati ani ai, nici nimic deci daca ar fi sa te judec as face-o intr-un mod superficial..."

Exact asta ai făcut.
Dar, cum spuneam, e ok.
Nu e un reproș, doar o constatare.

Se vede, draga Jυsтℓσяγ, că ești încă foarte tânără și impulsivă și ai mare nevoie de încurajare, de atenție (pe care încerci să o câștigi în mod greșit), de iubire...și nu am nimic cu tine, ba chiar îmi pare sincer rău că viața te-a rănit atât de mult încât te-a făcut să vrei să-i rănești și pe alții...să-i tragi după tine, în jos.

Însă sper și îți doresc să fie...doar o perioadă, peste care să treci cu bine și să radiezi din nou de fericire, să împarți bucurii și zâmbete... Atunci nici primul loc (în inima oricui) nu va fi foarte departe și poate vei ajunge "în față", așa cum îți dorești.
Toate cele bune, draga mea.

| NOname explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Ultima ta întrebare o să mă fac că nici nu am citit-o. Este de nivelul copiilor de grădiniță și îmi este un pic jenă de jena ta.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru NOname):

Bine fie cum spui tu, no comment daca tu ai tras aceasta concluzie nefondata cum ca as avea intentia de a-i ranii si eu pe altii la randul meu, sa-i trag in jos dupa mine si iti multumesc ca mi-ai catalogat ultima intrebare ca fiind una de gradinita, o seara buna.

| NOname explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Îmi pare rău că nu ai suficientă maturitate ca să-ți asumi greșelile, fără să te victimizezi, să accepți mână pe care ți-o întind pentru a doua oară și să râdem apoi împreună de cât de bizar a început prietenia noastră.

Încearcă să te relaxezi și să nu vezi mereu doar partea negativă. Nimeni nu are nimic cu tine.
Don't worry! Be Happy!
http://www.youtube.com/watch?v=d-diB65scQU

| PotatoMustDie a răspuns:

Asta ar fi o putere si responsabilitate prea mare pentru mine.

| NOname explică (pentru PotatoMustDie):

Deci...ţi-ai da demisia?
Chiar dacă în afară de tine n-ar fi putut să folosească aceste puteri nimeni altcineva - s-ar pierde în neant?

| FuckTWorld a răspuns:

Nu o sa am acest privilegiu, asa ca nu o sa ma amagesc.

| RoseQueen a răspuns:

Pentru inceput m-as ocupa de toate problemele umanitatii: as avea grija sa dispara foametea, bolile, crimele si razboaiele si m-as asugura sa se respecte 3 principii importante: libertate, egalitate, fraternitate.
Dupa, pe langa faptul ca ma voi asigura ca totul ramane asa m-as gandi putin si la mine.

| NOname explică (pentru RoseQueen):

Foarte frumos.
Îmi place că nu eşti egoistă şi te gândeşti pe termen lung (nu-ţi dai demisia din funcţie după doar o zi, două de lucru. îţi asumi responsabilitatea pe mai departe).

| RoseQueen a răspuns (pentru NOname):

Multumesc, dar ce e drept uneori am si idei rasiste, insa nu le pun niciodata in practica.

| NOname explică (pentru RoseQueen):

Mă bucur s-o aud (mă refer la a doua parte).

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Cred ca as desfiinta ura si as inzeci dragostea, ei na vrabia malai viseaza si calicul praznic, sau fiecare cu ce n, are?

| NOname explică (pentru CLAUDIUBRETT):

Dulce...
Mulțumesc, mi-ai adus zâmbetul pe buze.

| GЯingo a răspuns:

Oamenii au nevoie de libertate, ceea ce nu au deloc, nu mai sunt oameni, sunt roboţi.

| LauraLory a răspuns:

As crea masini care nu merg cu benzina(sa nu polueze) si as elimina tiganiilaughing

| NOname explică (pentru LauraLory):

Pentru asta nu e nevoie să fii neapărat atotputernic.